Laserowa korekcja wzroku: najczęstsze pytania i odpowiedzi

Zabiegi laserowej korekcji wzroku polecane są wszystkim, które chcą na stałe pozbyć się okularów bądź soczewek kontaktowych.

Ze względu na rozwój oka, zabiegi laserowej korekcji wzroku lepiej wykonywać po 21. roku życia. Jeżeli jednak wada wzroku jest stabilna, a istnieje potrzeba jej usunięcie w celach zawodowych (np., by dostać się do wojska, policji) zabieg można wykonać wcześniej.

Nie istnieje górna granica wieku, po której nie można przeprowadzić zabiegu – nowoczesne metody pozwalają korygować nawet starczowzroczność pojawiającą się po 40 roku życia.

Granicą jest wielkość wady i ewentualne przeciwwskazania medyczne, które skrupulatnie są sprawdzane na wizycie kwalifikacyjnej przed zabiegiem.

Jakie wady wzroku możliwe są do skorygowania za pomocą lasera? dalekowzroczność do ok. +6,0 dioptrii, krótkowzroczność do ok. -10,0 dioptrii i astygmatyzm do ok. 5,0 dioptrii.

Po zabiegu wada nie musi zostać skorygowana do 0. Wynik +/- 0,5 dioptrii jest jak najbardziej satysfakcjonujący – mieści się w normie i nie wymaga ponownej korekcji.

Dbamy o komfort naszych Pacjentów i staramy się dostosowywać terminy zabiegów do ich potrzeb. Zwyczajowo Pacjenci nie czekają na zabieg dłużej niż tydzień, maksymalnie dwa tygodnie. W zależności od dostępności wolnych terminów, możliwe jest przeprowadzenie zabiegu już nawet na dzień po pozytywnej kwalifikacji.

Podczas wizyty kwalifikacyjnej wykonujemy następujące badania diagnostyczne:

 • komputerowe badanie wady refrakcji i ocenę ostrości wzroku,
 • badanie w biomikroskopie pozwalające ocenić stan przedniego i tylnego odcinka oka oraz przezierność ośrodków optycznych,
 • badanie topografii rogówki, czyli dokładne badanie kształtu, grubości oraz krzywizny rogówki,
 • badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego,
 • badanie dna oka: ocena plamki, naczyń siatkówki i obwodu siatkówki.

Przed zabiegiem:

 • nie zakładaj miękkich soczewek kontaktowych przez okres 7 dni przed zabiegiem, miękkich torycznych 14 dni przed zabiegiem,
 • nie zakładaj twardych soczewek kontaktowych (szklanych)  przez okres 4 tygodni przed zabiegiem,
 • na 2 doby przed zabiegiem nie spożywaj napojów alkoholowych,
 • nie przerywaj przyjmowania stosowanych już tabletek antykoncepcyjnych na 6 miesięcy przed zabiegiem i 6 miesięcy po zabiegu.


W dniu zabiegu:

 • załóż wygodny strój, aby czuć się komfortowo i swobodnie,
 • zjedz delikatny posiłek,
 • zabierz ze sobą okulary przeciwsłoneczne z filtrem,
 • nie wykonuj makijażu,
 • poproś bliską osobę o asystę i towarzystwo w klinice,
 • bezpośrednio po zabiegu nie możesz prowadzić pojazdu, ponieważ może być pogorszona ostrość widzenia i dyskomfort widzenia,
 • przygotuj się na spędzenie w klinice od 3 do 4  godzin.


Po zabiegu:

 • nie możesz prowadzić samochodu w dniu zabiegu,
 • kategorycznie postępuj zgodnie ze wszystkimi zaleceniami lekarza okulisty (zażywanie leków, stosowanie kropli),
 • możesz odczuwać dyskomfort w postaci wrażliwości na światło, łzawienia, swędzenia oczu oraz wrażenia obecności piasku w operowanym oku,
 • nie możesz pocierać oczu oraz zaciskać mocno powiek,
 • w czasie kąpieli uważaj, aby mydło lub szampon nie dostało się do zoperowanego oka,
 • noś okulary przeciwsłoneczne dla szybszej regeneracji oka,
 • zażyj tabletkę przeciwbólową w przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych,
 • w pierwszych kilku dniach po zabiegu ogranicz pracę przy komputerze,
 • przez okres 1 miesiąca po zabiegu staraj się unikać zakurzonych i zadymionych pomieszczeń,
 • przez okres 1 miesiąca po zabiegu nie kąp się  w basenie oraz nie przebywaj na pełnym na słońcu lub w solarium bez okularów przeciwsłonecznych.

Stabilizacja wzroku po zabiegu laserowej korekcji wad wzroku trwa od jednego do kilku miesięcy – w tym czasie zgłaszaj się na wizyty kontrolne do lekarza prowadzącego według ustalonego planu opieki pooperacyjnej.

Zabiegi laserowej korekcji wady wzroku to jedne z najczęściej wykonywanych procedur medycznych na świecie i obarczone niewielkim ryzykiem powikłań.

Zabiegi laserowej korekcji wady wzroku są uznawane za najbezpieczniejsze metody korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu.

Aż 95% Pacjentów, którzy poddali się tego rodzaju korekcji w Klinikach Optegra, deklaruje pełne zadowolenie z rezultatów widzenia uzyskanych po zabiegu.

Zabieg laserowej korekcji wzroku jest bezbolesny.

Podczas zabiegu Pacjent nie odczuwa bólu, bo oczy są znieczulone silnie działającymi kroplami, które mają natychmiastowe działanie.

W zależności od stosowanej metody, może jednak pojawić się pewien dyskomfort w trakcie lub po zabiegu. Związany on jest z pieczeniem lub łzawieniem oka, jak również z poczuciem obecności w oku ciała obcego.

Wybierając najnowocześniejsze (głębokie) metody laserowej korekcji wzroku II i III generacji, tj. FemtoLASIK lub Lentivu®, ból nie jest odczuwalny również po zabiegu. Występuje jedynie lekki dyskomfort, który ustępuje następnego dnia.

W przypadku starszych metod laserowej korekcji wzroku (I generacji), ból może towarzyszyć Pacjentom do kilku po zabiegu, w trakcie których zaleca się stosowanie odpowiednich środków przeciwbólowych.

Zabieg laserowej korekcji wady wzroku trwa kilka minut, ale przeprowadzenie całej procedury zajmuje około kilkunastu minut.

Przed zabiegiem każdy Pacjent przechodzi powtórne badania. Czas przygotowania do zabiegu wynosi około 2 godzin.

Po zabiegu, Pacjent udaje się do sali pozabiegowej na około godzinny odpoczynek, podczas którego ponownie bada go lekarz.

Wszystkie zabiegi laserowej korekcji wzroku wykonywane jest w warunkach ambulatoryjnych tzn. nie wymagają hospitalizacji Pacjenta, który po kilku opuszcza klinikę.

Wszystkie zabiegi korekcji wad wzroku wykonywane są przez doświadczony i wyspecjalizowany zespół lekarzy okulistów.

W większości przypadków efekt po zabiegu jest natychmiastowy, a sprawność wzroku bardzo dobra już po jednym, dwóch dniach od zabiegu. Oznacza to powrót do normalnego funkcjonowania.

Pełna stabilizacja wzroku po zabiegu laserowej korekcji wad wzroku trwa od jednego do kilku miesięcy – w tym czasie rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku polega na zgłaszaniu się na wizyty kontrolne według ustalonego schematu. Pełna ostrość widzenia powraca w ciągu kilku tygodni po zabiegu, jednak wahania ostrości widzenia mogą występować jeszcze przez okres do 12 miesięcy po zabiegu.

Podczas rekonwalescencji po zabiegu zależy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza okulisty. W ciągu pierwszego tygodnia Pacjent stosuje antybiotyki oraz sterydowe i niesterydowe leki przeciwzapalne.  Przez okres jednego miesiąca należy wkraplać do oczu sztuczne łzy – krople, które nawilżają gałkę oczną według wskazań lekarza prowadzącego.

Zabiegowi laserowej korekcji wzroku mogą zostać poddane osoby powyżej 18 roku życia, które mają ustabilizowaną wadę wzroku. Głównym przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku jest szybki postęp/rozwój wady w ciągu roku przed planowaną operacją.
Zabiegom nie mogą zostać poddane również osoby z zaćmą, jaskrą, zespołem suchego oka, skłonnościami do zapalnych schorzeń oczu, alergii, kobiety w ciąży lub w trakcie karmienia, osoby z rozrusznikiem serca, czy cierpiące na choroby autoimmunologiczne lub z nieustabilizowaną gospodarką hormonalną.
Przed zabiegiem każdy Pacjent odbywa obligatoryjnie wizytę kwalifikacyjną.

Tak – większość przeprowadzanych zabiegów jest na dwoje oczu jednocześnie.

W większości przypadków efekt po zabiegu jest natychmiastowy, a sprawność wzroku jest bardzo dobra już po jednym, dwóch dniach od zabiegu. Oznacza to powrót do normalnego funkcjonowania.

Średni czas rekonwalescencji i powrotu do wszystkich wcześniejszych aktywności, w tym uprawiania sportu, zależy od wybranej metody laserowej korekcji wzroku. O dokładne wytyczne zapytaj lekarza podczas wizyty kwalifikacyjnej.

Dla należytej rekonwalescencji, po zabiegu laserowej korekcji wzroku należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza okulisty. Dotyczy to nie tylko zażywanie leków, czy stosowanie kropli, ale również wszystkich pozostałych zaleceń, o których lekarz dokładnie poinformuje w dniu zabiegu.

Laserowa korekcja wzroku, podobnie jak każdy inny zabieg, niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań.

Jest ono relatywnie niskie, bo przypadku laserowej korekcji wzroku powikłania odnotowywane są zaledwie w 2-3 % zabiegów.

Najpopularniejszymi dolegliwościami, które można odczuwać po zabiegu, jest pieczenie i łzawienie oka. Przez kilka dni, a nawet tygodni, możemy też zauważać brak pełnej ostrości widzenia, co jest normalnym stanem po zabiegu. Ostrość widzenia powinna powrócić w pełni maksymalnie po kilku tygodniach po zabiegu. Zabieg może powodować również uczucie tzw. suchego oka, efekt zamglenia oraz osłabienie jakości widzenia w słabym świetle (np. po zmroku). Istnieje również niewielkie ryzyko nieprawidłowego zrastania się płatka rogówki, co może się wiązać z koniecznością przeprowadzenia dodatkowego zabiegu, który wykonywany jest już bez dodatkowych opłat.

Laserowa korekcja wzroku jest zaliczana do zabiegów medycyny estetycznej co na całym świecie (także w Polsce) oznacza, że jest wykonywana wyłącznie w klinikach prywatnych.
W związku z tym jej koszty nie mogą być pokryte w ramach umowy z NFZ.

Rezultaty laserowej korekcji wzroku mają charakter stały i rzadko zdarza się, że zabieg trzeba powtórzyć.

W zdecydowanej większości przypadków zabieg skutkuje całkowitym pozbyciem się wady. Jeżeli jednak, np. ze względów medycznych nie jest to możliwe – Pacjent może liczyć na znaczną poprawę wzroku, o czym zostanie informowany na wizycie kwalifikacyjnej.
Laserową korekcję wzroku wykonuje się raz i wada nie powinna się odnawiać.

Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się następnego dnia po zabiegu. Lekarz i optometrysta sprawdzają, na jakim poziomie jest nasza wada na kilkanaście godzin po zabiegu i czy rogówka goi się prawidłowo. Wtedy też zostaje zdjęta ochronna soczewka kontaktowa, która mogła być założona pod koniec zabiegu w celu utworzenia opatrunku. Kolejne wizyty odbywają się: miesiąc po zabiegu, trzy miesiące po zabiegu i rok po zabiegu. Ilość/termin kolejnych wizyt ustala lekarz.

Gwarancja lepszego widzenia

Poprawa jakości widzenia przez całkowite usunięcie wady wzroku naszych Pacjentów to cel naszych działań.

Sprawdź