Leczenie i operacja zaćmy – zabieg usunięcia zaćmy laserem

Zaćma to jedna z najczęściej występujących na świecie chorób narządu wzroku. Pojawia się wskutek częściowego lub całkowitego zmętnienia soczewki oka. Objawy zaćmy nasilają się powoli i systematycznie pogarszają widzenie. Na szczęście jest chorobą, której łatwo i skutecznie można się pozbyć, wykonując zabieg usunięcia zaćmy (wymiany soczewki). W klinikach Optegra wykonujemy wiele operacji zaćmy na NFZ, jak i bez refundacji, dzięki czemu nasi Pacjenci mogą znów cieszyć się wyraźnym widzeniem.

Co to jest zaćma?

Zanim przedstawimy szczegóły dotyczące operacji zaćmy, warto przypomnieć, czym tak właściwie jest to często diagnozowane schorzenie. Zaćma, inaczej nazywana kataraktą, to choroba, która prowadzi do zmętnienia soczewki oka. Z wiekiem soczewka traci swoją przejrzystość, może stać się żółta, a nawet brunatna. To sprawia, że do oka trafia znacznie mniej światła, a Pacjent odczuwa pogorszenie ostrości widzenia, ograniczenie nasycenia barw czy obniżenie kontrastu. Niektórzy opisują ten stan jako widzenie przez brudną szybę. Nieleczona katarakta może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku, dlatego w przypadku jej wystąpienia, należy poddać się operacji na zaćmę.

Co wpływa na rozwój zaćmy? Operacja jedynym rozwiązaniem

W oku każdego z nas tuż za tęczówką znajduje się elastyczna struktura, nazywana soczewką. Zadaniem soczewki w oku jest jej zmiana kształtu, dzięki czemu możemy widzieć obraz z bliska. Z wiekiem soczewka zaczyna twardnieć. Jest to proces całkowicie naturalny i nie oznacza jeszcze choroby. Kiedy widzenie istotnie się pogarsza, konieczne staje się używanie okularów, np. do czytania. Zazwyczaj dzieje się tak około 40 roku życia. Jeśli korekcja okularowa nie pomaga i widzenie wciąż się pogarsza – może to być znak, że soczewka zmętniała i w oku rozwinęła się zaćma. W takiej sytuacji bez względu na to, jak dobrymi okularami dysponujemy – widzimy bardzo słabo lub wcale. Rozwiązaniem tego problemu jest całkowicie bezpieczna, a jednocześnie wysoce skuteczna, operacja usunięcia zaćmy.

Jak rozpoznać kataraktę? Objawy zaćmy

Zaćma najczęściej występuje u osób po 60 roku życia, ale jej objawy można zaobserwować już wcześniej. Do najczęściej pojawiających się objawów zaćmy można zaliczyć:

 • stopniowe pogarszanie się jakości widzenia,
 • widzenie niewyraźne, rozmyte, zamglone,
 • podwójne widzenie przedmiotów,
 • problem z widzeniem w jasnym świetle, np. uczucie oślepiania przez reflektory mijanych samochodów,
 • zaburzenia widzenia kolorów – barwy są mniej wyraziste.

Jeśli występują u Ciebie powyższe objawy lub mierzy się z nimi ktoś z Twoich bliskich – nie zwlekaj z operacyjnym usunięciem zaćmy i zarezerwuj wizytę w jednej z naszych klinik.

Jakie mogą być przyczyny zaćmy?

Choć zaćma jest naturalnym etapem starzenia i trudno jej zapobiec, można wskazać czynniki, które sprzyjają jej rozwojowi. Należą do nich:

 • częste stany zapalne i urazy narządu wzroku,
 • zdiagnozowane choroby ogólnoustrojowe, w tym cukrzyca lub niedoczynność tarczycy,
 • stosowanie leków steroidowych,
 • praca w szkodliwych warunkach (np. hutnicy).

Jak zdiagnozować zaćmę?

Lekarz okulista stwierdza zaćmę po zbadaniu oka w lampie szczelinowej. Wcześniej do oczu zapuszcza się specjalne krople rozszerzające źrenice. Jeśli soczewka wewnątrzgałkowa ma kolor biały, oznacza to, że jest zmętniała, a Pacjent choruje na zaćmę.

Jakie są metody leczenia zaćmy? Na czym polega operacja zaćmy?

Jeśli chodzi o zaćmę leczenie, które obejmuje stosowanie specjalistycznych preparatów farmakologiczne (w postaci kropli do oczu czy suplementów diety) może poprawić metabolizm soczewki i w pewnym stopniu spowolnić postępowi jej mętnienia, ale niestety żaden lek nie potrafi odwrócić procesu choroby ani całkowicie go zahamować. Tutaj pomaga tylko chirurgiczny zabieg usunięcia zaćmy.

Postęp współczesnej okulistyki sprawił, że operacja zaćmy jest metodą całkowicie bezpieczną i nie wiąże się już z długim, uciążliwym pobytem w szpitalu. To właśnie między innymi z tej przyczyny Pacjenci dawniej zwlekali z decyzją o zabiegu i wielokrotnie przekładali jego termin. W dzisiejszych czasach jest zupełnie inaczej – bezpiecznie, skutecznie i komfortowo, a co najważniejsze najczęściej bez potrzeby hospitalizacji (dziś zaćmę leczymy w trybie ambulatoryjnym). Zabiegi operacyjnego usunięcia zaćmy wykonuje się w ramach tzw. chirurgii jednego dnia.

Zalety usunięcia zaćmy metodą ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji

Sam zabieg usunięcia zaćmy metodą ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji nie trwa długo i zamyka się w kilkunastu minutach. Podczas zabiegu specjalista wykonuje niewielkie cięcie (około 2,2 mm). Korzystając z ultradźwięków, rozbija i usuwa zmętniałą soczewkę, a na jej miejsce wprowadza nową sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Nacięcie operacyjne zamyka się samoistnie, nie jest wymagane zakładanie szwów.

Zabieg wykonuje się z zastosowaniem znieczulenia miejscowego w postaci kropli. Dzięki temu organizm jest znacznie mniej obciążony, a chory może swobodnie porozumiewać się z lekarzem. Znakomite warunki ambulatoryjne, które zapewniamy podczas operacji zaćmy, pozwalają Pacjentowi opuścić naszą Klinikę już kilka godzin po zabiegu.

Wystarczy jedna procedura, aby Pacjent mógł cieszyć się poprawą jakości widzenia przez całe życie. Zwłaszcza że w Klinikach Optegra istnieje możliwość wyboru soczewki wewnątrzgałkowej. Nie istnieje naturalna soczewka, którą można wszczepić po usunięciu zaćmy. Dlatego tak ważne jest, żeby sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa zapewniała maksymalizacje korzyści dla Pacjenta. Soczewkę wymieniamy raz na całe życie i nie będziemy mieli szansy na zmianę decyzji, dlatego  to właśnie wybór soczewki wydaje się kluczowy podczas kwalifikacji do operacji zaćmy.

Zaćma – leczenie powikłań pooperacyjnych. Laserowe usuwanie zaćmy torebki tylnej

Jeśli chodzi o zaćmę operacja, której poddał się Pacjent, może doprowadzić do pojawienia się zaćmy tylnej torebki soczewki, potocznie zwanej zaćmą wtórną. Wiąże się ona z przymgleniem torebki, w której osadzona jest soczewka. Torebka ta jest pozostawiana podczas pierwotnej operacji usunięcia zaćmy, dlatego też po czasie może ulec zmętnieniu. W naszych Klinikach również wykonujemy zabiegi usuwania zaćmy torebki tylnej. Odbywają się one przy pomocy specjalistycznego lasera YAG. Metoda jest całkowicie bezpieczna, bezbolesna. Zabieg usuwania zaćmy nie trwa długo i przeprowadza się go w czasie wizyty okulistycznej.

Wiele osób dotkniętych tą chorobą oczu zwleka z podjęciem decyzji o operacji zaćmy, bojąc się bólu, powikłań, rezultatów pooperacyjnych. Bezpieczna technika, szybkie gojenie oka oraz rehabilitacja pooperacyjna pozwalają Pacjentom stosunkowo szybko wrócić do pracy zawodowej i codziennych obowiązków.

Leczenie – operacja na zaćmę z użyciem lasera

Postęp medycyny i rozwój technologii sprawił, że leczenie zaćmy jest proste i skuteczne, niezależnie od wieku Pacjenta i stadium zaawansowania choroby. Dawniej panowało przekonanie, że zaćmę operuje się, dopiero gdy soczewka w pełni zmętnieje. Obecnie operację laserowego usunięcia zaćmy można wykonać na każdym, nawet wczesnym etapie choroby. W klinikach Optegra operacja katarakty to całkowicie bezpieczny i nieskomplikowany zabieg chirurgiczny. Trwa on zaledwie dwadzieścia minut. Polega na usunięciu naturalnej, zmętniałej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce sztucznej. W Optegra oferujemy różne rodzaje sztucznych soczewek. Wyboru dokonuje lekarz wspólnie z Pacjentem podczas wizyty kwalifikacyjnej do zabiegu usunięcia zaćmy. Jest to operacja tzw. chirurgii jednego dnia, co oznacza, że po jej zakończeniu Pacjent może wrócić do domu, a już kilka dni później – do normalnego trybu życia.

Jak przebiega rekonwalescencja po operacji zaćmy?

Bezpośrednio po usunięciu zaćmy mogą występować zaburzenia widzenia. Z dnia na dzień wzrok staje się jednak coraz lepszy. Po zabiegu usunięcia zaćmy konieczne jest stosowanie kropli z antybiotykiem, a także ochrona oczu przed promieniowaniem słonecznym. Do intensywnej aktywności fizycznej (np. dźwiganie ciężarów) można powrócić po około 8 tygodniach od zabiegu.

Jak wygląda operacja zaćmy krok po kroku?

Operacja usunięcia zaćmy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych. Jest w pełni bezpieczna i obarczona stosunkowo niskim ryzykiem powikłań. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że podczas trwania zabiegu Pacjent jest cały czas świadomy. Lekarz operujący na bieżąco informuje Pacjenta o tym, jak przebiega operacja zaćmy. Procedura medyczna trwa około 20 minut, ale na cały pobyt w klinice Pacjent powinien zarezerwować około 4 godzin.

Na czym polega operacja zaćmy?

Usunięcie katarakty polega na wykonaniu niewielkiego, bo około dwumilimetrowego nacięcia na rogówce oka, przez które wprowadzany jest tzw. fakoemulsyfikator. Z jego pomocą zmętniała soczewka jest rozdrabniana, a następnie wypłukiwana z oka. Następnie przez wykonane wcześniej nacięcie chirurg okulista wprowadza zwiniętą, sztuczną soczewkę, która będzie zastępowała naturalną. Cięcie jest tak malutkie, że goi się samoistnie. Nie ma potrzeby zakładania szwów. Cała procedura zajmuje około 20 minut. To wszystko sprawia, że zabieg usuwania zaćmy jest szybki i znacznie mniej inwazyjny niż dawniej.

Gdy już wiesz, jak wygląda zabieg usunięcia zaćmy w Klinikach Optegra, sprawdź jak postępować przed operacją.

Jak przygotować się do operacji usunięcia zaćmy?

 • w dniach poprzedzających operację na zaćmę nie zmienia się dawkowania przyjmowanych na stałe leków,
 • w dniu zabiegu należy zjeść lekkostrawny posiłek i założyć wygodne ubranie,
 • na operację usunięcia zaćmy najlepiej przyjechać z osobą towarzyszącą, która pomoże Pacjentowi tuż po zabiegu.

Co się dzieje po zabiegu usunięcia zaćmy?

 • na operowane oko lekarz zakłada specjalny opatrunek, który Pacjent nosi do pierwszej wizyty kontrolnej,
 • po zabiegu należy stosować krople do oczu,
 • operowany narząd będzie bardzo wrażliwy na ostre światło, dlatego wskazane jest unikanie ekspozycji na słońce. Warto używać okularów przeciwsłonecznych z filtrem, nawet w pochmurny dzień,
 • przez pierwsze 2-3 tygodnie po zabiegu usunięcia zaćmy Pacjent powinien unikać pocierania operowanego oka oraz dużego wysiłku fizycznego,
 • do całkowicie normalnego trybu życia sprzed operacji można powrócić po około 8 tygodniach.

Koszty zabiegu operacyjnego

Operacja zaćmy to najskuteczniejsza metoda leczenia tej choroby. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie kataraktę, nie czekaj – umów się na wizytę kwalifikacyjną do zabiegu usunięcia zaćmy w klinice Optegra. W jej trakcie lekarz opowie o przebiegu operacji zaćmy, wyjaśni jak się do niej przygotować oraz jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu. 

Podczas rozmowy wspólnie z lekarzem wybierzesz najlepszy implant soczewkowy, dopasowany do Twoich potrzeb i stylu życia. Dowiesz się także, jaki jest koszt operacji zaćmy w naszej placówce. Korzystamy z nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie sprzętu, zatrudniamy najlepszych specjalistów, a przy tym oferujemy konkurencyjne ceny. Wybierając Kliniki Optegra masz gwarancję, że powierzasz swój wzrok w najlepsze ręce.

Operacja zaćmy – cena

Zapraszamy do zapoznania się z kosztami operacji zaćmy, wykonywanych w klinikach Optegra. W trosce o najwyższą jakość świadczonych usług dla naszych Pacjentów zapewniamy, że korzystamy tylko z nowoczesnego, sprawdzonego sprzętu, który gwarantuje najlepsze efekty. Wybierając Kliniki Optegra możesz, masz pewność, że Twoim wzrokiem zaopiekują się najlepsi specjaliści.

Koszt usunięcia zaćmy zależy od wybranych soczewek, które będą wszczepione podczas operacji. Należy pamiętać, że soczewki dostępne w klinikach Optegra pozwalają też na skorygowanie innych, współistniejących wad wzroku. Decyzję o wyborze konkretnego rodzaju Pacjent podejmuje wspólnie z lekarzem prowadzącym, podczas wizyty kwalifikacyjnej.

W ofercie Optegra posiadamy następujące rodzaje soczewek, stosowanych podczas operacyjnego leczenia zaćmy:

SOCZEWKI JEDNOOGNISKOWE SFERYCZNE


ostre widzenie na jedną odległość: blisko lub daleko

Soczewki jednoogniskowe sferyczne to najprostsze soczewki, które zapewniają dobre widzenie na jedną odległość. Jeśli Pacjent zdecyduje, że chce dobrze widzieć „blisko” oznacza to, że będzie musiał używać okularów do patrzenia w dal. Jeśli zaś zdecyduje, że chce ostro widzieć „daleko” na co dzień będzie korzystał z okularów do patrzenia z bliska.

SOCZEWKI JEDNOOGNISKOWE ASFERYCZNE


ostre widzenie na jedną odległość: blisko lub daleko + poprawa kontrastu widzenia

Soczewki jednoogniskowe asferyczne działają podobnie jak soczewki sferyczne, czyli pozwalają dobrze widzieć na jedną, wybraną przez Pacjenta odległość. Dodatkowo soczewki niwelują nadmierne załamywanie promieni światła na obwodzie soczewki, co istotnie poprawia kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu (przy szerokich źrenicach). Polecane są przede wszystkim osobom, które o późnych porach prowadzą samochód lub pracują przy sztucznym oświetleniu.

SOCZEWKI JEDNOOGNISKOWE ASFERYCZNE ŻÓŁTE Z FILTREM ŚWIATŁA NIEBIESKIEGO


ostre widzenie na jedną odległość: blisko lub daleko + ochrona siatkówki

Soczewki jednoogniskowe asferyczne żółte zawierają filtr światła niebieskiego, który zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej oraz chroni siatkówkę oka. Wybór tych soczewek gwarantuje także Pacjentowi wyraźne widzenie na jedną odległość oraz ostre widzenie po zmroku. Rekomendowane są dla osób pracujących przy sztucznym świetle oraz zawodowych kierowców.

SOCZEWKI JEDNOOGNISKOWE ASFERYCZNE TORYCZNE


ostre widzenie na jedną odległość: blisko lub daleko + korekcja astygmatyzmu

Soczewki jednoogniskowe asferyczne toryczne polecane są przede wszystkim osobom, które zmagają się z zaawansowanym astygmatyzmem. Podobnie jak poprzednie rodzaje soczewek zapewniają wyraźne widzenie z jednej, wybranej odległości oraz mocno poprawiają widzenie o zmroku.

SOCZEWKI DWUOGNISKOWE ASFERYCZNE


wyraźne widzenie na dwie odległości: blisko i daleko

Soczewki dwuogniskowe zapewniają dobre widzenie na dwie odległości: do bliży i do dali. Jednocześnie, osoba wybierająca takie soczewki, będzie potrzebowała okularów do dobrego widzenia na odległości pośrednie (ok. 50-70 cm), czyli np. do pracy przy komputerze. Dodatkowo soczewki asferyczne poprawiają kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu. Sugerujemy ich wybór przede wszystkim osobom, które o późnych porach prowadzą samochód lub pracują przy sztucznym oświetleniu.

SOCZEWKI DWUOGNISKOWE ASFERYCZNE TORYCZNE


wyraźne widzenie na dwie odległości: blisko i daleko+ korekcja astygmatyzmu

Soczewki dwuogniskowe asferyczne toryczne działają podobnie jak soczewki dwuogniskowe toryczne. Korygują dodatkowo duży astygmatyzm.

SOCZEWKI MULTIFOKALNE ASFERYCZNE


wyraźne widzenie na trzy odległości: blisko, daleko i na odległości pośrednie

Soczewki multifokalne czyli wieloogniskowe, to najbardziej zaawansowane soczewki, stosowane w leczeniu chirurgicznym zaćmy. Przywracają naturalną ostrość widzenia na każdą odległość: świetnie sprawdzą się do oglądania przedmiotów z bliska, daleka oraz na odległości pośrednie, czyli np. do pracy przy komputerze, a także o zmroku.

SOCZEWKI MULTIFOKALNE ASFERYCZNE TORYCZNE


wyraźne widzenie na trzy odległości: blisko, daleko i na odległości pośrednie + korekcja astygmatyzmu

Soczewki multifokalne, czyli wieloogniskowe, działają identycznie jak soczewki multifokalne asferyczne, a dodatkowo korygują nawet zaawansowany astygmatyzm.

Podane ceny operacji zaćmy zawierają koszt pierwszej wizyty kontrolnej po zabiegu.

SOCZEWKI EDoF


wyraźne widzenie na trzy odległości: blisko, daleko i na odległości pośrednie

Soczewki z podwyższoną głębią ostrości. Zapewniają doskonałe widzenie dalekie i pośrednie oraz poprawę widzenia bliskiego. Soczewki zapewniają dobry wzrok w ciągłym zakresie odległości – od bliży do dali, zarówno w dzień jak i w nocy dzięki wykorzystaniu technologii EDoF i wieloogniskowej.

FAQ

Operację usunięcia zaćmy wykonuje się, gdy objawy choroby są dla Pacjenta na tyle uciążliwe, że utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jeśli podczas czytania książek, oglądania telewizji, prowadzenia samochodu czy pracy przy komputerze widzisz niewyraźnie to znak, że konieczna jest konsultacja u specjalisty. Dawniej popularne było przekonanie, że zaćma musi odpowiednio długo „dojrzewać”, aby możliwe były jej skuteczne zoperowanie. Dzisiaj nie ma już takiej potrzeby. Postęp medycyny sprawił, że operację zaćmy można wykonywać w każdym jej stadium, tuż po zdiagnozowaniu. O tym kiedy operować zaćmę Pacjent decyduje wspólnie z lekarzem prowadzącym. Okuliści Optegra podczas badania dokonują indywidualnej oceny zaburzeń widzenia Pacjenta i zalecają najlepszą formę terapii.

Zabieg usunięcia zaćmy jest wykonywany w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że Pacjent może wrócić do domu kilka godzin po zabiegu. Przeciętnie pobyt w Klinice zajmuje około 3 godzin, jednak sama operacja usunięcia zaćmy trwa zaledwie kilkanaście minut. W pozostałym czasie Pacjent jest przygotowywany do zabiegu oraz odpoczywa po jego wykonaniu. O tym ile dokładnie trwa operacja zaćmy, decyduje również stopień zaawansowania choroby oraz indywidualne uwarunkowania Pacjenta.

Pacjent tego samego dnia może udać się do domu. W Klinikach Optegra stosujemy wygodną i komfortową metodę fakoemulsyfikacji. Jest to bezpieczna i mało obciążająca organizm technika. Nie ma wskazań, aby Pacjenci musieli pozostawać w Klinice po operacji. O tym ile trwa pobyt w szpitalu w dniu zabiegu, decyduje lekarz prowadzący. Zazwyczaj Pacjenci w dniu zabiegu spędzają w Klinice ok. 2-3 godzin. W następnym dniu po operacji Pacjent musi zgłosić się na wizytę kontrolną, podczas której lekarz ocenia pierwsze rezultaty operacji. Sprawdza m.in. stan gałki ocznej, umiejscowienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej oraz proces gojenia. Na kolejną wizytę w klinice kontrolną zazwyczaj zapraszamy naszych Pacjentów po upływie około 7 dni, a następnie – po 4 tygodniach od dnia operacji.

Zdecydowanie tak. Wszystkie wskazówki i zalecenia po operacji przekazuje Pacjentowi lekarz prowadzący. Pomimo że usunięcie zaćmy nie wiąże się z koniecznością przebywania w szpitalu, po zabiegu należy dbać o siebie i nie przeciążać swojego organizmu. Konieczne jest regularne stosowanie przepisanych kropli do oczu oraz przestrzeganie harmonogramu wizyt kontrolnych. W pierwszych tygodniach po operacji zaćmy nie wolno wykonywać wymagających treningów, gwałtownie się schylać, podnosić dużych ciężarów, gwałtownie ruszać głową. Ważne jest, aby być cierpliwym i pozwolić swojemu organizmowi na regenerację: wysypiać się i w miarę możliwości – dużo odpoczywać. A wszystko po to, by jak najszybciej wrócić do pełni sił i móc cieszyć się z efektów operacji.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma [dostęp: 15.04.2024 r.]

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Zobacz

Zaćma: warto wiedzieć

więcej
Zaćma – gdy tracimy wzrok

Zaćma – gdy tracimy wzrok

Gdy tracimy ostrość wzroku warto zrobić wszystko, by zatrzymać ten proces....
więcej
Czym jest zaćma – przyczyny zaćmy

Czym jest zaćma – przyczyny zaćmy

Zaćma jest chorobą polegającą na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki oka....
więcej
Operacja zaćmy NFZ: gdzie najszybciej uzyskasz pomoc? Gdzie są najkrótsze terminy leczenia operacyjnego

Operacja zaćmy NFZ: gdzie najszybciej uzyskasz pomoc? Gdzie są najkrótsze terminy leczenia operacyjnego

Operacyjne usunięcie zaćmy to obecnie jedyny sposób na odzyskanie komfort widzenia....
więcej
Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu usunięcia zaćmy

Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu usunięcia zaćmy

Wybór soczewki do zabiegu uśnięcia zaćmy to najważniejsza decyzja, która może...
więcej
Konsultacje okulistyczne i zabiegi w ramach kontraktu z NFZ

Konsultacje okulistyczne i zabiegi w ramach kontraktu z NFZ

Kliniki Okulistyczne Optegra cieszą się ogromnym zaufaniem pacjentów. W codziennej pracy...
więcej
Sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe – rodzaje

Sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe – rodzaje

Odpowiedni wybór odpowiednich soczewek wewnątrzgałkowych pozwala podnieść jakość codziennego życia Pacjentów,...

Sprawdź dostępne terminy:

Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Więcej informacji pod numerem: 222 426 260

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00

X
Odbierz