Coraz więcej pacjentów, zmagających się z nadwzrocznością, krótkowzrocznością czy astygmatyzmem poddaje się laserowej korekcji wzroku. Na decyzję tę wpływają przede wszystkim bezpieczeństwo i skuteczność tego zabiegu oraz fakt, że jego efekty są naprawdę spektakularne. Poprawa widzenia następuje szybko i w znaczący sposób przyczynia się do podniesienia jakości życia. Kolejną zaletą, którą cenią pacjenci, jest szybka i bezproblemowa rekonwalescencja po zabiegu laserowej korekcji wzroku. Lista tego, czego nie wolno robić po korekcji wzroku nie jest długa, a korzyści z zabiegu ogromne, dlatego zdecydowanie warto go wykonać.
Laserowa operacja oczu trwa kilkanaście minut. Po jej zakończeniu należy spędzić w klinice kolejne 2-3godziny, a następnie można wrócić do domu. Bezpośrednio po zabiegu laserowej korekcji wzroku zazwyczaj pojawia się lekki dyskomfort, pieczenie czy suchość w oczach. Dość często występuje także światłowstręt i lekko przymglone, nieostre widzenie. Są ta całkowicie normalne dolegliwości, które samoistnie ustępują w ciągu kilku tygodni po zabiegu.
Tuż przed opuszczeniem placówki medycznej lekarz przekazuje pacjentowi szczegółowe zalecenia, jak postępować, aby oczy dobrze się goiły, a efekty zabiegu były długotrwałe. Ich bezwzględne przestrzeganie sprawi, że czas rekonwalescencji po laserowej korekcji wzroku nie będzie się przedłużał. Każdy pacjent otrzymuje szczegółowe wskazówki, dopasowane do jego sytuacji, natomiast do najbardziej uniwersalnych zaleceń po zabiegu laserowej korekcji wzroku należą:
Przestrzeganie zaleceń lekarskich i rezygnacja z czynności, których nie wolno robić po laserowej korekcji wzroku jest kluczowe dla uzyskania trwałych i zadowalających efektów laserowej korekcji wzroku.
Laserowa korekcja wzroku, niezależnie od metody, polega na modyfikacji rogówki. Choć wzrok mocno poprawia się już kilka dni po zabiegu, to szacuje się, że pełny efekt występuje po 3 miesiącach. W tym czasie warto podjąć wysiłek i ograniczać czynności, które mogłyby być ryzykowne i przyczynić się do zaprzepaszczenia efektów laserowej korekcji wzroku. W czasie rekonwalescencji po laserowej korekcji wzroku priorytetem powinna być ochrona oczu przed szkodliwymi czynnikami. Dzięki temu powrót do pełnej sprawności będzie szybszy.
Przeczytaj także: Przeciwskazania do zabiegu laserowej korekcji wzroku
Pierwsze dni po zabiegu to czas, w którym organizm i oczy potrzebują odpoczynku i czasu na regenerację. Właściwym rozwiązaniem wydaje się wzięcie zwolnienia lekarskiego. Jest to szczególnie wskazane, gdy pacjent wykonuje pracę biurową (przy monitorze komputera) lub wymagającą wysiłku fizycznego. Dźwiganie oraz wszelkie sytuacje, które mogą powodować napływanie potu do oczu mogą niekorzystnie wpływać na rekonwalescencję po laserowej korekcji wzroku. Wydaje się więc, że kilka dni zwolnienia lekarskiego to bardzo dobry wybór.
Odpowiedzi na to pytanie każdy pacjent musi udzielić sobie sam. Czas rekonwalescencji u każdego może przebiegać inaczej. Najlepiej długość zwolnienia lekarskiego po laserowej korekcji wzroku omówić z lekarzem prowadzącym i wspólnie z nim podjąć decyzję. Doradzamy jednak, aby bezpośrednio po zabiegu zaplanować kilka dni bezwzględnego odpoczynku w domowym zaciszu.
Optegra