Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku – czego nie wolno robić?

Coraz więcej pacjentów, zmagających się z nadwzrocznością, starczowzrocznością, krótkowzrocznością czy astygmatyzmem poddaje się laserowej korekcji wzroku. Na decyzję tę wpływają przede wszystkim bezpieczeństwo i skuteczność tego zabiegu oraz fakt, że jego efekty są naprawdę spektakularne. Poprawa widzenia następuje szybko i w znaczący sposób przyczynia się do podniesienia jakości życia. Kolejną zaletą, którą cenią pacjenci, jest szybka i bezproblemowa rekonwalescencja po zabiegu laserowej korekcji wzroku. Lista tego, czego nie wolno robić po korekcji wzroku nie jest długa, a korzyści z zabiegu ogromne, dlatego zdecydowanie warto go wykonać.

Zalecenia po zabiegu laserowej korekcji wzroku

Laserowa operacja oczu trwa kilkanaście minut, natomiast cała procedura przygotowawcza i pozabiegowa zajmuje około 2-3 godzin, po których można wrócić do domu. Bezpośrednio po zabiegu laserowej korekcji wzroku zazwyczaj pojawia się lekki dyskomfort, pieczenie czy suchość w oczach. Co istotne, bezpośrednio po zabiegu nie należy prowadzić samochodu. Warto zatem poprosić bliską osobę o odwiezienie do domu po laserowej korekcji wzroku lub zdecydować się na taksówkę. Dość często występuje także światłowstręt i lekko przymglone, nieostre widzenie. Są ta całkowicie normalne dolegliwości, które samoistnie ustępują w ciągu kilku tygodni po zabiegu.

Tuż przed opuszczeniem placówki medycznej lekarz przekazuje pacjentowi szczegółowe zalecenia, jak postępować, aby oczy dobrze się goiły, a efekty zabiegu były długotrwałe. Ich bezwzględne przestrzeganie sprawi, że czas rekonwalescencji po laserowej korekcji wzroku nie będzie się przedłużał. Każdy pacjent otrzymuje szczegółowe wskazówki, dopasowane do jego sytuacji, natomiast do najbardziej uniwersalnych zaleceń po zabiegu laserowej korekcji wzroku należą:

  • Założenie opatrunkowej soczewki kontaktowej – (nie zawsze – lekarz decyduje w trakcie zabiegu), która dodatkowo chroni operowane oczy przed podrażnieniami – lekarz zdejmuje je podczas wyznaczonej wizyty kontrolnej, która w przypadku zabiegów Lentivu, Clearvu oraz FemtoLASIK odbywa się zawsze dzień po ich wykonaniu; jest to wizyta obowiązkowa.
  • Przebywanie w pomieszczeniu z przysłoniętymi oknami – bezpośrednio po zabiegu; jest to koniecznie, jeśli występuje duży światłowstręt.
  • W dniu zabiegu nie należy planować pracy ani innych obowiązków – przyda się czas na odpoczynek i regenerację, zwłaszcza pierwsze godziny po zabiegu.
  • Zapuszczanie kropli z antybiotykiem oraz kropli nawilżających – aby zminimalizować ryzyko infekcji oraz przyspieszyć proces gojenia. W przypadku uczucia suchości w oczach – trzeba stosować krople nawilżające, tzw. sztuczne łzy;
  • Warto w dniu po zabiegu pozostać w domu lub hotelu – aby zminimalizować ryzyko narażania oczu na czynniki zewnętrzne, takie jak np. słońce, wiatr, infekcje i bakterie.
  • Na zabieg należy zabrać okulary przeciwsłoneczne – aby zminimalizować wystawienie po nim oczu na działanie promieniowania słonecznego, wiatru, pyłu i innych szkodliwych czynników.
  • Unikanie ostrego światła, w tym istotne ograniczenie czasu spędzonego przed ekranem komputera, telewizora czy smartfonu – przez kilka dni po zabiegu.
  • Ochrona oczu przed mydłem, szamponem podczas kąpieli – przez kilka tygodni po zabiegu.
  • Unikanie tarcia oraz uciskania oczu, a także drapania się w okolicy rogówki, rzęs czy powiek oraz mocnego zaciskania powiek.
  • Przyjmowanie leków przeciwbólowych – w przypadku pojawienia się takich dolegliwości.
  • Unikanie makijażu i stosowania kosmetyków do twarzy (w tym cieni do powiek, korektorów, eyelinerów, tuszy do rzęs, a nawet podkładu i pudru na całej twarzy) – przez 2 tygodnie po zabiegu.
  • Unikanie przebywania w zadymionych i zakurzonych pomieszczeniach – przez około miesiąc po zabiegu.
  • Unikanie przebywania w towarzystwie osób przeziębionych lub z infekcją górnych dróg oddechowych – część wirusów odpowiedzialnych za choroby górnych dróg oddechowych mogą prowadzić do zapalenia spojówek.
  • Rezygnacja z uprawiania sportu – przez pierwsze 2-3 tygodnie.
  • Rezygnacja z opalania, kąpieli w morzu, basenie, jeziorze – przez około 1 miesiąc po zabiegu.

Przestrzeganie zaleceń lekarskich i rezygnacja z czynności, których nie wolno robić po laserowej korekcji wzroku jest kluczowe dla uzyskania trwałych i zadowalających efektów laserowej korekcji wzroku.

Rekonwalescencja po zabiegu laserowej korekcji wzroku – ile trwa?

Laserowa korekcja wzroku, niezależnie od tego, czy ma korygować problemy wynikające z nadwzroczności, starczowzroczności, astygmatyzmu czy innej wady, polega na modelowaniu rogówki. Choć wzrok mocno poprawia się już kilka dni po zabiegu, to szacuje się, że pełny efekt występuje po 3 miesiącach. Zdarza się jednak, że rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku może trwać do 12 miesięcy; wszystko zależy od metody jej wykonania oraz tego, jak duża była wada.

Do momentu odzyskania pełnej sprawności oczu możesz odczuwać takie dolegliwości, jak:

  • pieczenie, światłowstręt, ból o średnim nasileniu, łzawienie, wrażenie znajdowania się w oczach ciała obcego – powinny minąć w ciągu kilku dni od wykonania zabiegu,
  • nadwrażliwość na światło, zamglone widzenie, wahania ostrości widzenia – te dolegliwości mogą się utrzymywać do około tygodnia od zabiegu,
  • suchość oczu, utrudnione widzenie po zmroku – objawy mogą towarzyszyć do nawet 12 miesięcy od zabiegu.

Pamiętaj też, że przez jakiś czas będziesz mieć wahania ostrości wzroku – może to trwać nawet przez kilka miesięcy Twojej rekonwalescencji. Nie ma to związku z niepowodzeniem laserowej korekcji wzroku, absolutnie nie próbuj zatem korygować wzroku przy pomocy okularów lub soczewek. Zamglone widzenie w dniu i najbliższych dniach po zabiegu wynika z niewielkiego pooperacyjnego obrzęku rogówki.

Przeczytaj także: Przeciwskazania do zabiegu laserowej korekcji wzroku

Laserowa korekcja wzroku – zwolnienie lekarskie

Pierwsze dni po zabiegu to czas, w którym organizm i oczy potrzebują odpoczynku i czasu na regenerację. Właściwym rozwiązaniem będzie wzięcie zwolnienia lekarskiego. Jest to szczególnie wskazane, gdy pacjent wykonuje pracę biurową (przy monitorze komputera) lub wymagającą wysiłku fizycznego albo pracujących w środowisku o np. dużym zapyleniu. Dźwiganie oraz wszelkie sytuacje, które mogą powodować napływanie potu do oczu, mogą niekorzystnie wpływać na rekonwalescencję po laserowej korekcji wzroku. Wydaje się więc, że kilka dni zwolnienia lekarskiego to bardzo dobry wybór.

Przeczytaj również: Korekcja wzroku: fakty i mity

Ile wziąć zwolnienia po laserowej korekcji wzroku?

Odpowiedź na pytanie, ile dni zwolnienia lekarskiego po laserowej korekcji wzrok będzie optymalnych, każdy pacjent musi ustalić ze swoim lekarzem. Liczba dni wolnych zależy bowiem między innymi od warunków pracy danej osoby czy wykonywanego przez nią zawodu. Co więcej, czas rekonwalescencji u każdego może przebiegać inaczej. Doradzamy jednak, aby bezpośrednio po zabiegu zaplanować co najmniej kilka dni bezwzględnego odpoczynku w domowym zaciszu – przynajmniej do pierwszej wizyty kontrolnej. Warto mieć też na uwadze, że w razie błędnego oszacowania zapotrzebowania na dni wolne można poprosić lekarza o przedłużenie zwolnienia.

Bibliografia:
1. J. Wierzbowska (red.), Kompendium nowoczesnych metod korekcji wad wzroku, 2020
2. Goerge L. Spaeth, Chirurgia okulistyczna, 2016
3. Laserowa korekcja wzroku – zalecenia po zabiegu. www.medonet.pl, https://www.medonet.pl/zdrowie,laserowa-korekcja-wzroku---zalecenia-po-zabiegu,artykul,1733430.html
więcej

LASIK – laserowa metoda korekcji wad wzroku

LASIK to metoda laserowej korekcji wzroku, która nie wymaga pobytu w szpitalu i może być przeprowadzona u Pacjentów z...
więcej

Gonioskopia – badanie kąta przesączania

Gonioskopia jest badaniem okulistycznym. Pozwala specjaliście m.in. ocenić kąt przesączania. Dowiedz się, na czym dokładnie polega gonioskopia, zanim udasz...
więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...
więcej

Operacja zeza u dorosłych – gdzie najlepiej się leczyć? 

Zez (łac. strabismus), czyli nierównoległe ustawienie gałek ocznych to problem okulistyczny, który wbrew pozorom nie dotyczy jedynie dzieci, ale...
więcej

Opadające powieki: zabieg na NFZ – co musisz wiedzieć przed zabiegiem korekty powiek górnych?

Jak pokazuje praktyka lekarska, wielu Pacjentów odwiedzających naszą klinikę Optegra zmaga się z opadającymi powiekami górnymi. Ten problem dotyczy...