Skuteczne leczenie jaskry

Jaskra jest chorobą nieuleczalną dlatego leczenie jaskry trwa do końca życia chorego. Tym skuteczniejsze jest leczenie jaskry im wcześniej choroba zostanie wykryta. Leczenie na ogół nie jest w stanie przywrócić utraconego już wzroku, ale prawidłowo prowadzone potrafi zapobiec dalszej utracie widzenia.

Jaskra: dowiedz się więcej.

Co to jest jaskra?

Jaskra to choroba, która prowadzi do stopniowego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Często przez długi czas nie daje żadnych objawów. Powoli doprowadza do pogorszenia widzenia, zawężenia pola widzenia a w skrajnych przypadkach może przyczynić się nawet do całkowitej utraty wzroku. Im wcześniej jaskra zostanie wykryta, tym lepsze efekty przyniesie leczenie. Choć na ogół terapia nie jest w stanie przywrócić już utraconego wzroku, jej prawidłowe prowadzenie, może zahamować rozwój choroby.

Jaskra rozwija się w wyniku uszkodzenia nerwu wzrokowego, spowodowanego wzrostem ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. W środku gałki ocznej znajduje się tzw. ciecz wodnista, która odżywia oko i odprowadza szkodliwe produkty przemiany materii. Jeśli za mocno napiera ona na ścianki oka i nie jest odprowadzana – nerw wzrokowy ulega zniszczeniu, a pacjent stopniowo widzi coraz gorzej. Jaskra może wystąpić w każdym wieku, choć najczęściej jest diagnozowana u osób po 35 roku życia. Ryzyko zachorowania na jaskrę zwiększają predyspozycje genetyczne.

Co powinno niepokoić? Objawy jaskry

Jaskra to podstępna choroba, która rozwija się powoli i przez długi czas może przebiegać bezobjawowo. Schorzenie można zdiagnozować podczas rutynowej wizyty u okulisty. Dlatego tak ważne jest regularne badanie narządu wzroku.

Wśród najczęściej występujących objawów, które mogą sugerować jaskrę wymienić można:

 • zawężenie pola widzenia (widzenie lunetowe – jak przez dziurkę od klucza),
 • efekt halo – widzenie tęczowych pierścieni wokół źródła światła,
 • zamglone widzenie połączone z bólem głowy,
 • nieustępujący silny ból oka połączony z bólem głowy,
 • zaburzenia widzenia – np. uderzenia o przypadkowe przedmioty.

JEŚLI DOSTRZEGASZ U SIEBIE POWYŻSZE OBJAWY NATYCHMIAST ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA OKULISTY, KTÓRY ZDIAGNOZUJE CIĘ W KIERUNKU JASKRY.

„Tak, jaskra nie boli i dlatego jest tak niebezpieczna. Statystycznie Polacy badają się okulistycznie co kilka lat i najczęstszą okazją do zbadania wzroku są obligatoryjne badania okresowe przy zmianie pracy lub prawa jazdy. To stanowczo za rzadko. Powinniśmy się badać – nawet jak nie mamy żadnych objawów – co najmniej raz na dwa lata.”

avatar

Prof. nadzw. dr hab. Joanna Wierzbowska

Przyczyny jaskry

Główną przyczyną występowania jaskry jest zbyt wysokie ciśnienie w oku. Jeśli narząd wzorku jest zdrowy, tzw. ciecz wodnista, znajdująca się w gałce ocznej swobodnie przepływa. Gdy odpływ zostanie zablokowany – ciśnienie w oku wzrasta i stopniowo uszkadza nerw wzrokowy. W ten sposób rozwija się jaskra. Choroba najczęściej dotyka oboje oczu, ale w jednym z nich może być bardziej nasilona.

Zachorowaniu na jaskrę może również sprzyjać stres oraz choroby, wynikające ze złej diety. Komponując swój jadłospis warto wybierać produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, luteinę, cynk oraz witaminy C, E i A, które mają pozytywny wpływ na kondycję narządu wzroku.

Nowoczesne metody leczenia jaskry

Jedyną skuteczną metodą leczenia jaskry jest obniżanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, aż do osiągnięcia takiego poziomu, przy którym możliwe jest zatrzymanie lub maksymalne spowolnienie postępu choroby. Właściwy poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego jest ustalany indywidualnie dla każdego oka dotkniętego jaskrą. Zależy on od wielu czynników, m.in. wyjściowych wartości ciśnienia, grubości rogówki, stopnia zaawansowania i typu jaskry oraz wieku chorego. Im większe uszkodzenie nerwu wzrokowego, tym niższe ciśnienie należy utrzymywać w oku.

Nowoczesne metody leczenia jaskry obejmują stosowanie terapii farmakologicznej, laserowej lub chirurgicznej. Poniżej przedstawiamy szczegóły dotyczące każdej z nich.

Farmakologiczne leczenie jaskry

W terapii farmakologicznej stosuje się 4 grupy leków, których zadaniem jest zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej albo ułatwienie jej odpływu z gałki ocznej. Dzięki temu możliwe jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jeśli konieczna jest większa redukcja ciśnienia – należy zastosować dodatkowo laseroterapię albo skierować pacjenta na leczenie chirurgiczne.

Laserowe operacje jaskry

Zabiegi laserowe charakteryzują się wysoką skutecznością. Takie operacje jaskry są szybkie – trwają zaledwie kilka minut – i bezbolesne. Wyróżniamy następujące rodzaje laserowej operacji jaskry: selektywna trabekuloplastyka (SLT), irydotomia (LPI) oraz irydotomia laserem YAG, które wykonywane są w zależności od typu choroby.

Selektywna trabekuloplastyka (SLT) to  mało inwazyjna, laserowa technika udrażniania dróg odpływu cieczy wodnistej. Po zabiegu nie pozostają blizny. Jeśli zajdzie taka potrzeba – można ją wielokrotnie powtarzać. Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Jaskrowego, operacja jaskry SLT może być rozważana jako metoda pierwszego rzutu (zamiast stosowania kropli przeciwjaskrowych) oraz jako alternatywa dla dodatkowych leków przeciwjaskrowych.

Wskazania do selektywnej trabekuloplastyki (SLT):

 • nadciśnienie oczne,
 • jaskra pierwotna oraz młodzieńcza otwartego kąta,
 • jaskra wczesna,
 • jaskra wtórna otwartego kąta – barwnikowa, pseudozłuszczeniowa.

Zabieg selektywnej trabekuloplastyki jest również dobrym rozwiązaniem dla:

 • osób, które nie tolerują leczenia miejscowego oraz nie stosują regularnie kropli przeciwjaskrowych,
 • dla kobiet w ciąży i karmiących, które wymagają obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego a u których leki przeciwjaskrowe są przeciwwskazane.

Irydotomia (LPI)  polega na wykonaniu laserem niewielkiego otworu w górnej części tęczówki, który staje się nową drogą odpływu cieczy wodnistej i tym samym obniża ciśnienie wewnątrz  gałki ocznej. Irydotomia zapobiega zamykaniu kąta przesączania, dlatego należy ją wykonać tuż po rozpoznaniu predyspozycji anatomicznej do zamknięcia kąta i rozwoju jaskry. Zabieg wykonuje się jednorazowo.

Wskazania do irydotomii laserowej (LPI):

 • jaskra zamykającego się kąta,
 • konfiguracja zamkniętego kąta,
 • jaskra barwnikowa (niektóre postacie, z tzw. wklęsłą konfiguracją tęczówki i odwrotnym blokiem źrenicznym),
 • jaskra młodzieńcza otwartego kąta.

W przypadku jaskry przewlekłej wąskiego kąta, irydotomia może być wykonana laserem YAG.

Chirurgiczne metody usuwania jaskry

Interwencja chirurgiczna jest konieczna, gdy inne sposoby leczenia jaskry nie przynoszą rezultatów lub uszkodzenie jaskrowe szybko postępuje. Chirurgiczną operację jaskry nazywamytrabekulektomią. Polega ona na stworzeniu dla cieczy wodnistej nowej, sztucznej drogi odpływu z oka. W wyniku operacji w górnej części gałki ocznej wytwarza się tzw. Okienko wycięte w trabeculum, które jest ukryte pod górną powieką.

Prawidłowe leczenie jaskry w większości przypadków prowadzi do zahamowania postępu choroby. Nie jest jednak możliwe całkowite wyleczenie ani odwrócenie już powstałych uszkodzeń nerwu wzrokowego.

Na czym polega operacja jaskry?

Operacja jaskry jest konieczna, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatów i choroba postępuje. Istnieje kilka sposobów operacyjnego leczenia tego schorzenia. Celem każdego z nich jest obniżenie ciśnienia w gałce ocznej. Jego wartość zależy od ilości tzw. cieczy wodnistej, która znajduje się w oku. W chorobie jaskrowej ciśnienie wewnątrzgałkowe jest podwyższone, a istotą operacji jest to, aby zmniejszyć ilość cieczy wodnistej w oku lub sprawić, by oko produkowało jej mniej. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest laserowe udrożnienie dróg odpływu cieczy wodnistej (selektywna trabekuloplastyka (SLT)). To zabieg, który można wielokrotnie powtarzać. Inną metodą jest irydotomia (LPI), która polega na stworzeniu na tęczówce za pomocą lasera niewielkiego otworu, którym ciecz wodnista może odpływać z oka. Ten zabieg wykonuje się jednorazowo. Operacja jaskry jest bezbolesna. Przed zabiegiem zapuszczane są specjalne krople znieczulające, które całkowicie eliminują odczuwanie bólu.

                                                                                       
W klinikach Optegra wykonujemy obie opisane wyżej operacje jaskry. Wybór konkretnej metody dopasowujemy do potrzeb pacjenta. O tym jak przebiega operacja jaskry poinformuje pacjenta lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej do zabiegu.

Operacja jaskry – cena

Ceny wszystkich usług, które świadczymy w klinikach Optegra podajemy w sposób przejrzysty i czytelny. Dotyczy to zarówno konsultacji specjalistycznych, zabiegów oraz operacji, w tym laserowego leczenia jaskry. Nasi Pacjenci nie muszą obawiać się ukrytych kosztów. Na bieżąco rozwiewamy wszelkie pytania i wątpliwości związane z cenami naszych usług. Znając dokładną cenę laserowego leczenia jaskry, pacjenci mogą podjąć świadomą i przemyślaną decyzję o zabiegu lub zaplanować jego wykonanie w przyszłości.

Kliniki Optegra to gwarancja najwyższej jakości usług. Naszym pacjentom zapewniamy komfortowe warunki leczenia oraz opiekę wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Placówki Optegra są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, umożliwiający przeprowadzanie prostych i skomplikowanych zabiegów z wykorzystaniem innowacyjnych technologii.

Nie wahaj się. W Optegra najlepiej zaopiekujemy się wzrokiem Twoim lub Twoich bliskich.

Poniżej prezentujemy ceny operacji jaskry w klinikach Optegra:

Profilaktyka jaskry

Najlepszą profilaktyką jaskry jest regularne wykonywanie badań kontrolnych. Lekarze okuliści zalecają, aby przynajmniej raz w roku zbadać wzrok, nawet jeśli nie występują u pacjenta żadne niepokojące objawy. Pierwotna przyczyna występowania tej choroby nie jest znana. Wczesne wykrycie jaskry ma ogromne znaczenie dla zahamowania jej rozwoju i uratowania wzroku pacjenta.

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Jaskra – fakty i mity

Jaskra: Co warto wiedzieć?

więcej
Jaskra: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie jaskry

Jaskra: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie jaskry

Narząd wzroku narażony jest na różne patologie. Szczególnie poważne są choroby,...
więcej
Rodzaje jaskry

Rodzaje jaskry

Tradycyjny podział obejmuje jaskrę otwartego lub zamkniętego kąta przesączania, pierwotną lub...
więcej
Jaskra – czynniki ryzyka

Jaskra – czynniki ryzyka

Główną przyczyną zaniku nerwu wzrokowego w jaskrze jest podwyższone ciśnienie w...
więcej
Jaskra: objawy choroby oczu, które nie powinny być ignorowane.

Jaskra: objawy choroby oczu, które nie powinny być ignorowane.

Jaskra to choroba przewlekła diagnozowana u dorosłych, jak również niemowląt i...
więcej
Diagnostyka jaskry

Diagnostyka jaskry

Badania na jaskrę Najlepszy działaniem w profilaktyce jaskry jest wykonywanie kontrolnych...
więcej
Jaskra – fakty i mity

Jaskra – fakty i mity

Jaskra jest najgroźniejszą przewlekłą chorobą nerwu wzrokowego, prowadzącą do nieodwracalnej utraty...
kalendarz rezerwacji wizyt

Sprawdź dostępne terminy:

Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Więcej informacji pod numerem: 222 426 260

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00