Czy krótkowzroczność można korygować?

Krótkowzroczność jest jedną na najczęściej występujących wad wzroku. Szacuje się, że na całym świecie zmaga się z nią ponad miliard ludzi a specjaliści przewidują, że do 2050 roku co druga osoba będzie krótkowidzem. Dawniej sądzono, że na jej występowanie duży wpływ mają uwarunkowania genetyczne. Teraz coraz częściej jako przyczynę krótkowzroczności wskazuje się czynniki środowiskowe. Jak dbać o wzrok, by uniknąć krótkowzroczności? Jak korygować krótkowzroczność? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Co to jest krótkowzroczność?

W prawidłowym oku obraz, który widzimy, powstaje dokładnie na siatkówce. W oku z wadą krótkowzroczności promienie świetlne, które przejdą przez rogówkę, soczewkę i ciało szkliste, czyli tzw. układ optyczny oka, skupiają się przed siatkówką. Na tym polega krótkowzroczność. Powodem takiej sytuacji może być za silne załamywanie światła przez rogówkę lub soczewkę lub zbyt długa gałka oczna.

Osoby z wadą krótkowzroczności dobrze widzą z bliskiej odległości. Mają za to spory kłopot z dostrzeganiem przedmiotów lub obrazów, znajdujących się w dużych odległościach.

Przyczyny krótkowzroczności

Od połowy XX wieku powszechne było przekonanie, że krótkowzroczność ma podłoże genetyczne. Aktualnie czynnik genetyczny uznaje się za mniej istotny, wskazując, że to intensywna praca wzrokowa z bliska ma dużo większe znaczenie w rozwoju krótkowzroczności. Długie godziny spędzane przed komputerem, tabletem, smartfonem nie tylko w celu nauki, pracy ale także rozrywki powodują, że osób z wadą krótkowzroczności jest coraz więcej. To właśnie w wyniku ciągłej, pozbawionej przerw pracy, może dochodzić do przeciążania oczu, które powoduje kompensacyjne wydłużanie gałki ocznej. A to właśnie jedna z przyczyn krótkowzroczności.

Badania naukowe pokazują, że z krótkowzrocznością borykają się coraz młodsze dzieci. Może to wynikać ze znacznie krótszego niż kiedyś przebywania na świeżym powietrzu. Skrócenie czasu ekspozycji oczu na światło słoneczne także wymienia się jako jedną z przyczyn krótkowzroczności. Lekarze są również zgodni, że przebywanie na zewnątrz może równoważyć ryzyko, które płynie z długiego czytania, pisania czy pracy przy komputerze.

Objawy krótkowzroczności

Pacjenci, zmagający się z krótkowzrocznością dobrze widzą z bliska. Odległe obrazy są dla nich niewyraźne i rozmazane. Im większa krótkowzroczność u pacjenta, tym mniejsza jest odległość, z której widzą dobrze.

Aby lepiej widzieć oddalone przedmioty, osoby krótkowzroczne często mrużą oczy. Dzięki temu widzą wyraźniej, bo obraz na siatkówce staje się mniej rozproszony. Nieskorygowanej krótkowzroczności często towarzyszą bóle głowy, a czasem także wrażenie zmęczonych gałek ocznych.

Jeśli obserwujesz u siebie takie objawy, warto umówić się do specjalisty i skontrolować wzrok.

Rodzaje krótkowzroczności

Biorąc pod uwagę różne kryteria, możemy wyróżnić kilka typów krótkowzroczności.

Rodzaje krótkowzroczności – przyczyna występowania schorzenia:

  • krótkowzroczność osiowa – jest diagnozowana zdecydowanie najczęściej. Powodem jej występowania jest zbyt długa gałka oczna. Najczęściej rozwija się w okresie dojrzewania;
  • krótkowzroczność krzywiznowa – mamy z nią do czynienia, gdy długość gałki ocznej pozostaje w normie, ale niektóre elementy w układzie refrakcyjnym oka mają zbyt dużą moc łamiącą. Krótkowzroczność krzywiznowa może być wrodzona, jednak znacznie częściej jest to zjawisko przejściowe, które może pojawić się np. po stosowaniu niektórych leków;
  • krótkowzroczność refrakcyjna – jest związana ze wzrostem siły załamującej w oku, która może być spowodowana np. zmętnieniem soczewki, powstałym w wyniku innych chorób, np. cukrzycy.  

Rodzaje krótkowzroczności – stopień zaawansowania choroby:

Stopień zaawansowania schorzenia możemy określić w oparciu o moc soczewek, którymi korygujemy krótkowzroczność. Mierzymy ją w dioptrach. Wyróżniamy więc:

  • niską krótkowzroczność – najczęściej występuje u dzieci w wieku szkolnym, stopniowo pogłębia się w okresie dojrzewania, by zatrzymać się pomiędzy 15 a 17 rokiem życia u kobiet i między 18 a 20 rokiem życia u mężczyzn. Niska krótkowzroczność dochodzi do -3,0 dioptrii;
  • średnia krótkowzroczność – jest diagnozowana u pacjentów z wadą od około -4,0 dioptrii do maksymalnie -8,0 dioptrii;
  • wysoka krótkowzroczność – to wada wzroku przekraczająca -8,0 dioptrii. Zazwyczaj ujawnia się bardzo wcześnie –  nawet w okresie niemowlęcym – i pogłębia się w ciągu dalszego życia. Najczęściej jest uwarunkowana genetycznie. Osoby zmagające się z wysoką krótkowzrocznością mają znaczenie wydłużoną gałkę oczną. Towarzyszą jej dodatkowo postępujące zmiany zwyrodnieniowe siatkówki, naczyniówki i ciała szklistego.

Krótkowzroczność – metody korekcji

Krótkowzroczność jest wadą wzroku, która choć nieco uciążliwa, jest stosunkowo łatwa do korekcji. Pacjenci mogę wybierać spośród korekcji okularowej, soczewek kontaktowych lub zabiegu operacyjnego.

  • Korekcja okularowa

Najpopularniejszą i najczęściej wybieraną metodą korekcji krótkowzroczności jest korekcja okularowa, w której stosuje się wklęsłe soczewki rozpraszające. Aby obraz widziany przez pacjenta był wyraźny, soczewki pomniejszają go proporcjonalnie do swojej mocy.

Warto pamiętać, że u osób dorosłych różnica pomiędzy mocą szkieł nie powinna przekraczać dwóch dioptrii. Wynika to z faktu, że obraz powstający na siatkówce powinien być możliwie podobnej wielkości.

Bardzo ważne jest również, aby stosować okulary dobrane przez specjalistę – optometrystę lub lekarza okulistę. Korygowanie krótkowzroczności z użyciem okularów, dostępnych w drogeriach lub supermarketach to bardzo zła decyzja, która może mieć negatywne konsekwencje.

W przypadku krótkowzroczności u dzieci konieczny jest odpowiedni dobór szkieł – powinny być przede wszystkim bezpieczne, nie tłukące i możliwie lekkie. Warto również wybrać oprawki z giętkimi zausznikami, aby można było łatwo utrzymać prawidłową odległość szkieł od rogówki.

  • Korekcja soczewkowa

Wielu pacjentów decyduje korygować krótkowzroczność, wybierając soczewki kontaktowe. Najczęściej są to osoby, u których zdiagnozowano dużą wadę. Szkła kontaktowe w niewielkim stopniu wpływają na wielkość obrazu, który powstaje na siatkówce, a przy tym nie zawężają pola widzenia. Są wygodne np. przy uprawianiu sportów. Często wybór soczewek kontaktowych jest podyktowany względami estetycznymi. Są osoby, które nie czują się dobrze w okularach. 

Stosowanie szkieł kontaktowych w korekcji krótkowzroczności wymaga od pacjentów przestrzegania zasad higieny. Należy odpowiednio pielęgnować soczewki, a także oczy. W przeciwnym wypadku mogą wystąpić powikłania w postaci nawracających zapaleń spojówek czy uszkodzeń rogówki.

  • Laserowa korekcja wzroku

Osoby, które chcą raz na zawsze pozbyć się okularów lub soczewek kontaktowych mogą poddać się operacji. Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i mało inwazyjnym. W jego trakcie chirurg za pomocą lasera koryguje kształt rogówki, dzięki czemu pacjent po zabiegu widzi ostro i wyraźnie. Efekty zabiegu są trwałe i odczuwalne już kilka dni po operacji. Laserowa operacja oczu pozwala korygować nawet wysoką krótkowzroczność – do -8 dioptrii. W trakcie wizyty kwalifikacyjnej do korekcji krótkowzroczności, lekarz wybiera najbardziej odpowiednią metodę korekcji dostosowaną do wady wzroku i parametrów technicznych oka pacjenta.

Krótkowzroczność jest wadą wzroku, którą można łatwo korygować. W zależności od potrzeb i oczekiwań pacjenta, a także kondycji oczu lekarz dobierze optymalną metodę korekcji krótkowzroczności.

Bibliografia:
www.medme.pl/choroby/krotkowzrocznosc,191.html
www.gazetalekarska.pl/?p=42720
www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/oczy/krotkowzrocznosc-przyczyny-objawy-leczenie-aa-G7uV-oZCJ-93TT.html
www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,krotkowzrocznosc--jak-sie-pozbyc-okularow-,artykul,1722679.html

więcej

Jak dbać o oczy latem?

Lato za pasem, a Ty myślami jesteś już na upragnionym urlopie? Pamiętaj, by podczas wakacyjnego wypoczynku oraz w piękne,...
więcej

Oczy – ciekawostki, o których nie masz pojęcia!

Oczy to jeden z najważniejszych, a przy tym najbardziej skomplikowanych organów w ciele człowieka. Pod względem złożoności budowy, wyprzedza...
więcej

Ochrona oczu w czasie prac fizycznych – jak pracować bezpiecznie?

Niezależnie od wykonywanego zawodu i codziennych obowiązków, w trakcie prac fizycznych warto zadbać o odpowiednią ochronę oczu. Noszenie okularów...
więcej

Okulary przeciwsłoneczne dla osób z wadą wzroku – jak je dobrać?

Jesteś krótkowidzem, dalekowidzem lub masz astygmatyzm? Pamiętaj, by w słoneczne dni (a zwłaszcza latem) chronić swoje oczy przed szkodliwym...
więcej

Czym są okulary progresywne?

Masz przynajmniej 40 lat i coraz częściej zauważasz, że aby przeczytać SMS-y, książkę czy choćby informacje na opakowaniach produktów...