Na czym polega krótkowzroczność? Objawy, przyczyny i leczenie miopii

Krótkowzroczność jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku. Szacuje się, że na całym świecie zmaga się z nią ponad miliard ludzi, a specjaliści przewidują, że do 2050 roku co druga osoba będzie krótkowidzem. Na jej występowanie duży wpływ mają uwarunkowania genetyczne, jednak coraz częściej jako przyczynę krótkowzroczności wskazuje się czynniki środowiskowe. Obecnie jednak zaburzone widzenie można skutecznie korygować za pomocą odpowiednio dobranych okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych lub poprzez wykonanie zabiegu laserowego. Sprawdź, co warto wiedzieć o krótkowzroczności.

Krótkowzroczność — czym jest ta wada wzroku?

Krótkowzroczność to wada wzroku, w której promienie świetlne przechodząc przez rogówkę, soczewkę i ciało szkliste, czyli tzw. układ optyczny oka ostatecznie skupiają się przed siatkówką. Mówi się wówczas, że dioptria jest na minusie. Wówczas występuje zbyt duża moc optyczna w stosunku do długości gałki ocznej. 

W efekcie krótkowzroczność, czyli miopia utrudnia ostre widzenie przedmiotów znajdujących się w oddali, natomiast obiekty znajdujące się blisko widoczne są w sposób wyraźny. Przypadłość ta nie utrudnia wykonywania czynności z bliska. Jednak jazda autem lub rozpoznanie osób i obiektów znajdujących się w oddali często bywa niemożliwe. Przeciwieństwem krótkowzroczności jest nadwzroczność. 

Przyczyny krótkowzroczności

Za przyczynę krótkowzroczności uznaje się m.in. czynniki genetyczne. Na rozwój wady ma jednak wpływ także intensywna praca wzrokowa z bliska. Długie godziny spędzane przed komputerem, tabletem, smartfonem nie tylko w celu nauki czy pracy, ale także rozrywki powodują, że osób z wadą krótkowzroczności jest coraz więcej. Do rozwoju krótkowzroczności przyczynia się również nieprzestrzeganie zasad higieny pracy wzrokowej i pomijanie przerw w pracy. Może to stopniowo prowadzić do wydłużania gałki ocznej, a wraz z nim do coraz mniej wyraźnego widzenia.

Krótkowzroczność niekiedy też spowodowana jest przez zbyt rzadkie przebywanie na świeżym powietrzu (otwartej przestrzeni), ciągłe przebywanie w pomieszczeniach oraz  przebywanie lub praca w sztucznym oświetleniu i mały dostęp do naturalnego światła dziennego. Miopię może spowodować też czytanie lub przebywanie w niedostatecznie dobrze oświetlonych pomieszczeniach.

Objawy krótkowzroczności

Osoba, która ma krótkowzroczność, aby dostrzec dany element z odległości, będzie mrużyć oczy. Powoduje to mniejsze rozproszenie obrazu na siatkówce. To jeden z pierwszych, charakterystycznych objawów miopii. Odległe obrazy będą zamazane, ale znajdujące się blisko – wyraźne. Im większa krótkowzroczność u pacjenta, tym mniejsza jest odległość, z której widzi dobrze. 

Co jeszcze  towarzyszy krótkowzroczności? Objawy mogą obejmować między innymi:

  • ciągłe mrużenie oczu;
  • gorszą jazdę nocą;
  • potrzebę zbliżania się do obiektów, by móc odczytać napis lub lepiej zobaczyć obraz.

Rodzaje krótkowzroczności

Ze względu na przyczynę występowania można wyróżnić krótkowzroczność osiową diagnozowaną najczęściej, której powodem jest zbyt długa gałka oczna. Ten typ wady najczęściej rozwija się w okresie dojrzewania. Można też wyróżnić krótkowzroczność refrakcyjną w przypadku zbyt dużej mocy łamiącej rogówki i soczewki. Soczewka zbyt mocno załamuje docierające do niej promienie świetlne. Taka nagła miopia może być też wynikiem rozwijającej się cukrzycy lub zaćmy. 

Ze względu na stopień zaawansowania miopii można natomiast wyróżnić małą krótkowzroczność (do -3 dioptrii), średnią (od -4 do -6 dioptrii) oraz wysoką (od -6 dioptrii), której często towarzyszą zmiany zwyrodnieniowe w oku.

Okulary a soczewki kontaktowe — co wybrać dla krótkowidza?

W przypadku miopii można mówić o korekcji krótkowzroczności. Jej najpopularniejszą formą są odpowiednio dobrane okulary ze szkłami odpowiedniej mocy. Można też nosić soczewki, które są wygodniejszą formą korekcji. 

Korygowanie krótkowzroczności poprzez noszenie szkieł czy okularów korekcyjnych wymaga jednak wypracowania jednocześnie zdrowych nawyków i przestrzegania właściwej higieny oczu.

Leczenie krótkowzroczności — czy warto korygować miopię za pomocą zabiegu laserowego?

Osoby cierpiące na krótkowzroczność, które chcą raz na zawsze pozbyć się okularów lub soczewek kontaktowych, mogą poddać się zabiegowi, jakim jest laserowa korekcja wzroku. To działanie całkowicie bezpieczne i małoinwazyjne. W jego trakcie chirurg za pomocą lasera koryguje kształt rogówki, dzięki czemu pacjent po zabiegu widzi ostro i wyraźnie. Efekty zabiegu są trwałe i odczuwalne już kilka dni po. Laserowa korekcja wzroku pozwala korygować nawet wysoką krótkowzroczność do -12 dioptrii.

Najczęściej zadawane pytania

Niestety miopia jest wadą wzroku, która nie może cofnąć się w sposób samoistny. Można co prawda wpłynąć na zahamowanie jej rozwoju, ale zupełne jej pozbycie się umożliwia jedynie laserowa korekcja wzroku.

Bibliografia:
www.medme.pl/choroby/krotkowzrocznosc,191.html
www.gazetalekarska.pl/?p=42720
www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/oczy/krotkowzrocznosc-przyczyny-objawy-leczenie-aa-G7uV-oZCJ-93TT.html
www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,krotkowzrocznosc--jak-sie-pozbyc-okularow-,artykul,1722679.html
więcej

Test wzroku online – sprawdź, czy potrzebna jest wizyta u okulisty

Test wzroku online do samodzielnego przeprowadzenia w warunkach domowych, może być pomocny przy rozpoznawaniu wad refrakcji lub niektórych chorób...
więcej

Jakie są przyczyny i objawy zaćmy korowej? Najlepsze metody leczenia

Zaćma korowa to rodzaj zaćmy starczej. Prowadzi do zmętnienia soczewki oka i tym samym pogorszenia widzenia. Ta powszechnie diagnozowana...
więcej

Blefaroplastyka – koretka i plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek górnych lub dolnych to powszechnie wykonywany w ostatnich latach zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać powiekom pożądany kształt....
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...