Operacje zaćmy refundowane przez NFZ wykonuje Klinika Okulistyczna Optegra w Poznaniu

Zgłaszając się do Kliniki Optegra w Poznaniu należy zabrać ze sobą skierowanie na operację usunięcia zaćmy, wystawione przez lekarza okulistę. Na początku umawiamy Pacjentów na bezpłatne badanie diagnostyczne, mające na celu potwierdzenie rozpoznania. Następnie wpisujemy na listę osób oczekujących na zabieg z refundacją NFZ.

Aby wpisać się na listę oczekujących na zabiegi zaćmy na NFZ, należy:

  • zgłosić się osobiście do poznańskiej kliniki Optegra ze skierowaniem na kwalifikację do zabiegu usunięcia zaćmy,
  • poczekać, aż recepcjonistka ustali datę kwalifikacji, która odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia się Pacjenta do kliniki,
  • od 01.07.2018 roku do leczenia w ramach ubezpieczenia NFZ kwalifikowani będą tylko pacjenci spełniający nowe wytyczne PTO; mogą być to m.in. te osoby, które mają gorszą ostrość widzenia niż 0,6 przy najlepszej możliwej korekcji,
  • po pozytywnej kwalifikacji Pacjent jest wpisywany do kolejki osób oczekujących na zabieg, prowadzonej przez NFZ.

Operacje zaćmy na NFZ przeprowadzane są w dwóch trybach: pilnym (kwalifikują się tylko wyjątkowe przypadki) oraz stabilnym (czas oczekiwania wynosi mniej więcej 12 mies.). Pacjenci, którzy nie mają skierowania, mogą umówić się na wizytę u specjalisty, który wystawi dokument, uprawniający do włączenia chorego do kolejki NFZ.

Zabieg usunięcia zaćmy trwa krótko i jest całkowicie bezpieczny. Lekarz potrzebuje zaledwie kilkunastu minut, aby przywrócić Pacjentom wyraźne widzenie.  Podczas operacji stosowane jest znieczulenie miejscowe. Pacjent otrzymuje specjalne krople do operowanego oka. Większość zabiegów w Klinice Optegra w Poznaniu odbywa się w ramach chirurgii 1 dnia, co oznacza, że krótko po zabiegu pacjent może wrócić bezpiecznie do domu. Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się zazwyczaj na drugi dzień po zabiegu. Plan kolejnych wizyt kontrolnych jest kwestią indywidualną, uzależniony jest od stanu miejscowego oka i jest ustalany przez lekarza prowadzącego.

Wiele osób dotkniętych zaćmą zwleka z podjęciem decyzji o zabiegu, bojąc się bólu, powikłań, rezultatów pooperacyjnych. Bezpieczna technika operacyjna, szybkie gojenie oka oraz rehabilitacja pooperacyjna pozwalają pacjentom stosunkowo szybko wrócić do pracy zawodowej i codziennych obowiązków. Nie należy zbyt długo zwlekać z podjęciem decyzji o zabiegu, jeśli choroba utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, zaburza dotychczasowy tryb życia, czy też przeszkadza w pracy zawodowej. Nie musimy czekać, by spełnić obowiązujące w ramach NFZ kryteria kwalifikacji do zaćmy, wg których zabiegowi mogą być poddane osoby widzące mniej niż 60%. Zwłaszcza, jeżeli chcemy mieć wszczepioną soczewkę inną niż ta, gwarantowana przez NFZ.

W Klinice Optegra w Poznaniu Pacjentom leczonym w ramach ubezpieczenia NFZ wszczepiamy obecnie soczewki asferyczne, zapewniające lepsze widzenie wieczorem (Uwaga! Liczba soczewek asferycznych jest ograniczona).

Operacje zaćmy w Poznaniu na NFZ

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o zabiegach usunięcia zaćmy wykonywanych w ramach NFZ, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z kliniką w Poznaniu lub wybierając opcje umów wizytę.

Zapisy do poradni NFZ w Klinice w Poznaniu są dostępne od 13 grudnia 2021 w godzinach 8:00-18:00 pod nowymi numerami telefonu 61 639 67 70 lub 61 639 67 60.

Informacja o dostarczaniu  oryginałów skierowań do zabiegów w ramach NFZ

Sprawdź

Zaćma: warto wiedzieć

więcej
Operacyjne leczenie zaćmy

Operacyjne leczenie zaćmy

Zaćma to jedna z najczęściej występujących na świecie chorób narządu wzroku....
więcej
Zaćma – gdy tracimy wzrok

Zaćma – gdy tracimy wzrok

Gdy tracimy ostrość wzroku warto zrobić wszystko, by zatrzymać ten proces....
więcej
Czym jest zaćma? Przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Czym jest zaćma? Przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Zaćma jest chorobą polegającą na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki. Jest...
więcej
Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu usunięcia zaćmy

Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu usunięcia zaćmy

Wybór soczewki do zabiegu uśnięcia zaćmy to najważniejsza decyzja, która może...
więcej
Konsultacje okulistyczne i zabiegi w ramach kontraktu z NFZ

Konsultacje okulistyczne i zabiegi w ramach kontraktu z NFZ

Kliniki Okulistyczne Optegra cieszą się ogromnym zaufaniem pacjentów. W codziennej pracy...
więcej
Rodzaje soczewek przy operacji zaćmy

Rodzaje soczewek przy operacji zaćmy

Podczas operacji zaćmy w miejsce zmętniałej soczewki ludzkiej wszczepiana jest sztuczna...

Sprawdź dostępne terminy:

Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Więcej informacji pod numerem: 222 426 260

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00