Refrakcyjna wymiana soczewki to skuteczna alternatywa dla laserowej korekcji wad wzroku u Pacjentów, którzy nie zakwalifikowali się do leczenia laserem z powodu zbyt dużej wady wzroku, za cienkiej rogówki lub występowania zespołu suchego oka. Metoda ta dedykowana jest Pacjentom powyżej 40 r.ż. ze współistniejącymi wysokimi wadami wzroku: krótkowzrocznością, nadwzrocznością i astygmatyzmem, a także tym, którzy borykają się tylko z problemem okularów do czytania. U nich ten zabieg nazywamy wówczas prezbiopijną wymianą soczewki lub inaczej – refrakcyjną wymianą soczewki (RLE). Metoda ta polega na usunięciu soczewki naturalnej pacjenta i wszczepieniu w jej miejsce sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Zabieg RLE różni się od klasycznej operacji usunięcia zaćmy tylko tym, iż wykonywany jest u Pacjentów z przezierną soczewką lub zmętnieniami nieistotnymi dla widzenia. Procedura dedykowana jest Pacjentom ze współistniejącą wadą wzroku. Umożliwia bowiem redukcję wady, a w zależności od wyboru soczewki wewnątrzgałkowej, pozwala na pozbycie się okularów do patrzenia na bliskie odległości.
Ten powszechnie stosowany, bezpieczny i bezbolesny zabieg trwa krótko, bo tylko około 10-15 minut i nie obciąża organizmu Pacjenta. Podczas operacji stosowane jest znieczulenie miejscowe – do operowanego oka lekarz podaje specjalne krople. Większość zabiegów odbywa się obecnie w ramach chirurgii jednego dnia, co oznacza, że krótko po zabiegu Pacjent może wrócić bezpiecznie do domu.
Wymiana soczewki następuje dokładnie tak samo jak w przypadku leczenia zaćmy. Specjalista usuwa naturalną soczewkę za pomocą metody ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji. Następnie, w miejsce starej soczewki, umieszcza nową, sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Wymiana soczewki następuje za pomocą bardzo małego nacięcia (około 2.2 mm), które goi się samoistnie. W czasie tej procedury Pacjent jest w stałym kontakcie z lekarzem. Znakomite warunki ambulatoryjne, które zapewniamy podczas zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki, pozwalają pacjentowi opuścić naszą Klinikę już kilka godzin po zabiegu. Wystarczy jeden zabieg, by Pacjent mógł cieszyć się lepszym widzeniem przez resztę życia. Drugie oko jest operowane w odstępie około 14 dni od pierwszego zabiegu.
Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki to jednocześnie profilaktyka zaćmy. Jeśli Pacjent obserwuje u siebie początki tej choroby, pozbywa się dwóch schorzeń jednocześnie – wady wzroku oraz zaćmy. Ten zabieg zapewnia dobry wzrok na resztę życia.
Naturalna soczewka człowieka starzeje się z wiekiem. Jest to naturalny proces i nie jesteśmy w stanie go zatrzymać. Jeżeli nie możemy pozbyć się starczowzroczności za pomocą zabiegów laserowej korekcji wzroku, możemy wymienić swoją starzejącą się soczewkę na nową.
Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00