Zwyrodnienie plamki żółtej to efekt degeneracji związanej z wiekiem. Pierwsze zauważalne objawy występują zazwyczaj po 50. roku życia, ale są rezultatem modyfikacji, które pojawiały się w organizmie od dłuższego czasu.
Najbardziej na rozwój AMD narażone są osoby powyżej 60. roku życia oraz te, u których w rodzinie występowało AMD oraz palacze tytoniu. Czynnikiem zwiększonego ryzyka rozwoju AMD są także przewlekłe choroby, w tym choroby układu krążenia takie jak nadciśnienie tętnicze. Postępowi schorzenia służy też zanieczyszczenie środowiska, życie w stresie, zła dieta i otyłość.
Pierwszy symptom zwyrodnienia plamki ma postać małych złogów (druz), które zbierają się pod nabłonkiem siatkówki. Z biegiem czasu liczba druz zwiększa się, a one same – rosną, stąd zaś wynikają nieprawidłowości w funkcjonowaniu fotoreceptorów i pozostałych warstw siatkówki, która przestaje pełnić swą kluczową rolę w procesie widzenia. Przez lata degeneracja plamki rozwija się i zajmuje coraz większe obszary, prowadząc do tak zwanego zaniku geograficznego. Zwykle jest to ostatni etap suchej postaci schorzenia.
Niektóre osoby cierpią na wysiękową (mokrą) postać AMD. Wówczas powstają nieprawidłowe naczynia krwionośne pod siatkówką, które często przeciekają i krwawią prowadząc do obrzęków i bliznowacenia siatkówki. W ten sposób znacznie obniżają jakość widzenia a w konsekwencji przyczyniają się do powstania groźnych, nieodwracalnych uszkodzeń plamki żółtej.
Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00