Pogorszenie wzroku po 50. roku życia

Wraz z wiekiem w organizmie człowieka zachodzą liczne zmiany. Jedną z nich jest stopniowe pogorszenie wzroku po 50 roku życia. Jest to proces w pełni fizjologiczny, który nie powinien być powodem do niepokoju. Jakie są objawy i przyczyny słabszego widzenia po 50 roku życia? Jak dbać o wzrok, by jak najdłużej cieszyć się dobrym widzeniem? Jakie zmiany starcze oka zachodzą w organizmie po 50 roku życia? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Gorszy wzrok po 50 roku życia – objawy

W okolicach 40 roku życia w soczewce oka zachodzą pierwsze zmiany. Powoli traci zdolność do zmiany kształtu, staje się mniej sprężysta i bardziej twarda. Z czasem oko zmniejsza zdolność do akomodacji, czyli dostosowywania mocy skupiającej oka do wyraźnego widzenia obiektów, znajdujących się w różnych odległościach. Około 50 roku życia soczewka staje się mniej elastyczna, a mięśnie są mniej wydolne. To wszystko sprawia, że pojawiają się problemy z ostrością widzenia, szczególnie z małych odległości.

Pierwszym objawem pogorszenia wzroku po 50 roku życia są problemy z czytaniem tekstu z bliska, np. książki, treści SMS-a czy menu w restauracji. Pacjenci początkowo odsuwają od siebie tekst napisany drobnym drukiem, ponieważ zauważają, że lepiej im się czyta. Wkrótce jednak ułatwienie to zanika, odległość przesuniętego tekstu staje się niewystarczająca i nawet zwykły druk zaczyna się rozmazywać, litery zlewają się. Prezbiopia przyczynia się do niemożności prowadzenia przedłużonej pracy w bliży bez odczuwania dyskomfortu m.in. bólu głowy, oczu, uczucia pęczenia i suchości oka.

Takie słabe widzenie po 50 roku życia pojawia się niezależnie od wcześniej diagnozowanych wad wzroku. Pogorszenie widzenia dotyczy zarówno krótkowidzów, dalekowidzów, jak i osób, które wcześniej nie miały kłopotów ze wzrokiem.

Zobacz: Jak dbać o wzrok po 40. roku życia?

Zespół suchego oka przyczyną pogorszenia wzroku po 50 roku życia

Przyczyną pogorszenia wzroku po 50 roku życia może być również występowanie zespołu suchego oka. Jest to schorzenie, w którym dochodzi do niewystarczającego wydzielania łez lub zaburzeń w składzie filmu łzowego. Odczuwane wówczas objawy to pieczenie, podrażnienie oczu oraz wrażenie występowania piasku pod powiekami. Te nieprzyjemne dolegliwości nasilają się rano – w trakcie snu produkcja łez zwalnia lub podczas czynności, które nie wymagają częstego mrugania, np. czytania książki, oglądania telewizji lub pracy przy komputerze. Zespół suchego oka pojawia się w okolicach 40-50 roku życia i istotnie wpływa na pogorszenie jakości życia, dlatego warto podjąć się leczenia tej dolegliwości.

Inne zmiany starcze oka

Starczowzroczność to nie jedyna zmiana wzroku, związana z wiekiem. Im starsi jesteśmy, tym mniej łez produkują nasze oczy. To z kolei może prowadzić do wystąpienia tzw. zespołu suchego oka. Do najczęściej pojawiających się objawów zespołu suchego oka należą: zaczerwienienie, pieczenie oraz uczucie występowania ciała obcego lub piasku w oku.

Wraz z wiekiem coraz słabiej działają także mięśnie, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie źrenicy. W efekcie źrenica gorzej reaguje na zmiany w natężeniu światła. To sprawia, że osoby starsze potrzebują nawet trzy razy więcej światła niż osoby młodsze.

U osób około 65 roku życia mogą pojawić się jeszcze inne choroby wzroku. Należą do nich zaćma i jaskra. Pierwsza z nich jest związana ze zmętnieniem soczewki oka. Drugą wywołuje podwyższone ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, które jest wynikiem nieprawidłowego odpływu cieczy wodnistej. Jaskra to bardzo groźna choroba, która może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku, dlatego jej objawów nie wolno lekceważyć. Zalecane jest wykonanie badania dna oka minimum raz na dwa lata, a u osób z obciążonym wywiadem okulistycznym – regularne wizyty kontrolne. 

Zobacz: Leczenie jaskry

Jak dbać o wzrok po 50 roku życia?

Choć pogorszenie wzroku po 50 roku życia jest nieuniknione, to warto pamiętać, że istnieją sposoby, by je opóźnić. Najważniejsze jest kształtowanie i pielęgnowanie dobrych nawyków, bo to właśnie pozornie proste, codziennie czynności istotnie wspierają zdrowie naszych oczu. Co zrobić by zdanie „słabo widzę po 50 roku życia” nie dotyczyło Ciebie?

Zadbaj o zdrową dietę

Zbilansowana dieta, bez produktów wysoko przetworzonych, za to bogata w kwasy omega-3, witaminy i minerały, istotnie wpływa na kondycję naszych oczu i pozwala poprawić wzrok po 50 roku życia. Szczególnie ważne dla wzroku składniki pokarmowe to: luteina, witaminy A, C, E, witaminy z grupy B oraz cynk. W jadłospisie nie może zabraknąć także antyoksydantów, które chronią wzrok przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Przeciwutleniacze ograniczają ryzyko wystąpienia takich chorób narządu wzroku jak zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, zaćma czy jaskra.

Zobacz: Dieta a wzrok

Dbaj o właściwie nawilżenie oczu

Gorszy wzrok osób po 50 roku życia często jest związany z niewystarczającym nawilżeniem oczu. Fizjologiczne zmniejszenie produkcji łez prowadzi do dolegliwości zwanej zespołem suchego oka i wiąże się z uciążliwymi objawami. Aby złagodzić zaczerwienienie i pieczenie, warto dbać o właściwie nawilżenie oczu oraz odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kropli, np. z kwasem hialuronowymi, które przynoszą ulgę nadwyrężonym oczom.

Pamiętaj o dobrym oświetleniu

Czytając książkę lub gazetę należy pamiętać, aby zapewnić sobie odpowiednie oświetlenie. Brak wystarczającego źródła światła obciąża wzrok i sprawia, że oczy szybciej się męczą. Warto również co jakiś czas robić przerwy i pozwolić oczom odpocząć.

Regularnie kontroluj wzrok u specjalisty

Wzrok osób po 50 roku życia wymaga stałej kontroli u specjalisty i regularnego wykonywania badań. Wszelkie niepokojące objawy takie jak: mroczki, plamki, błyski, a także czasowe zamglenia lub ograniczenie pola widzenia powinny być jak najszybciej konsultowane z okulistą. Należy pamiętać, że coroczne badania kontrolne pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych chorób i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Bibliografia:
1. R.A. Harper, R.C. Allen, “Okulistyka”, Wrocław 2020
2. B. Bowling, J. Szaflik, J. Izdebska, „Okulistyka kliniczna”, Wrocław 2020
3. J. Czajkowski, „Profilaktyka zdrowotna narządu wzroku” Wrocław 2020
więcej

Test wzroku online – sprawdź, czy potrzebna jest wizyta u okulisty

Test wzroku online do samodzielnego przeprowadzenia w warunkach domowych, może być pomocny przy rozpoznawaniu wad refrakcji lub niektórych chorób...
więcej

Jakie są przyczyny i objawy zaćmy korowej? Najlepsze metody leczenia

Zaćma korowa to rodzaj zaćmy starczej. Prowadzi do zmętnienia soczewki oka i tym samym pogorszenia widzenia. Ta powszechnie diagnozowana...
więcej

Blefaroplastyka – koretka i plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek górnych lub dolnych to powszechnie wykonywany w ostatnich latach zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać powiekom pożądany kształt....
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...