Prezbiopia (presbiopia) – przyczyny, objawy i leczenie starczowzroczności

Problemy z widzeniem z bliska, konieczność oddalania od siebie tekstu, aby go przeczytać, są często jednymi z pierwszych objawów prezbiopii, inaczej starczowzroczności, której nie da się zapobiec. To fizjologiczny stan, określany potocznie przez lekarzy okulistów mianem „za krótkiej ręki”. Sprawdź, jakie są inne symptomy prezbiopii. Dowiedz się, jakie metody korekcji wzroku pozwolą Ci odzyskać wyraźne widzenie i przywrócą komfort codziennego funkcjonowania.

Prezbiopia – jakie są przyczyny starczowzroczności? Utrata elastyczności soczewki

Czym jest starczowzroczność? Wbrew powszechnemu mniemaniu, prezbiopia (presbiopia) nie jest stanem chorobowym a wadą wzroku. W jakim wieku pogarsza się wzrok? Tego typu zaburzenia widzenia zwykle diagnozowane u Pacjentów po 40. roku życia, będące jedną z konsekwencji naturalnego procesu starzenia się ludzkiego organizmu. 

Wraz z upływem lat naturalna soczewka traci elastyczność i ma mniejszą zdolność akomodacji, co prowadzi do zaburzonego widzenia przedmiotów znajdujących w bliży (natomiast widzenie przedmiotów w dali nie zmienia się). Na skutek tych zmian tak prozaiczne codzienne czynności, jak czytanie etykiet produktów z drobnym drukiem, majsterkowanie, czy szycie na maszynie stają się dla osoby dotkniętej starczowzroczność dość problematyczne. Sprawdź, jak wyleczyć prezbiopię i kiedy zgłosić się do lekarza okulisty!

Jakie są objawy starczowzroczności? Nieprawidłowości w akomodacji oka

Jakie są objawy prezbiopii? Wielu Pacjentów skarży się, iż wraz z wiekiem pojawia się u nich:

 • rozmazany obraz,
 • problemy z dostosowaniem ostrości,
 • bóle głowy,
 • zmęczenie oczu,
 • trudności z widzeniem w bliży,
 • konieczność stosowania mocniejszego oświetlenia.

Jednym z charakterystycznych objawów jest problem z czytaniem tekstu w małej odległości od oka, co świadczy o pogorszeniu zdolności akomodacyjnych soczewki. By poprawić ostrość widzenia, osoby z prezbiopią często mrużą oczy, co jest bardzo uciążliwe i męczące. Jeśli masz podobne objawy i chcesz odzyskać komfort widzenia w bliskich odległościach, umów się na wizytę z jednym ze specjalistów naszej kliniki Optegra. 

W ramach ciekawostki warto dodać, iż pierwsze symptomy pogorszenia wzroku spowodowanego presbiopią obserwują u siebie osoby z dalekowzrocznością. Osoby z krótkowzrocznością częstą myślą, że ich wada uległa zmniejszeniu, nie mając świadomości, iż to skutek rozwijającej się starczowzroczności.

Jak skorygować presbiopię? Okulary do czytania, soczewki kontaktowe

Istnieje kilka metod korekcji prezbiopii. Okulista lub optometrysta może zalecić korekcję okularową uznawaną za najpopularniejszy sposób poprawy komfortu życia Pacjenta. Osoby, które nie chcą nosić okularów z soczewkami progresywnymi, równie dobrze mogą stosować na co dzień soczewki kontaktowe o odpowiednio dopasowanej krzywiźnie i średnicy. Jeśli podejrzewasz u siebie presbiopię, powinieneś skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi szczegółowe badanie wzroku i zaproponuje optymalną metodę leczenia. Jak jeszcze można korygować prezbiopię?

Leczenie prezbiopii – laserowa korekcja starczowzroczności, wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej

Po wykonaniu niezbędnych badań i zakwalifikowaniu Pacjenta do zabiegu lekarz przeprowadza laserową korekcję wzroku, dedykowaną do usuwania starczowzroczności. Zabieg Clearvu® (Presbyond®) zapewnia ostre widzenie w każdej odległości, dzięki czemu w ogóle nie musimy korzystać z okularów. Warto wspomnieć, iż poprawa widzenia jest zauważalna już po pierwszym dniu po zabiegu. Ryzyko powikłań jest niewielkie, co sprawia, iż jest to jedna z najczęściej wykonywanych procedur medycznych na świecie. Jakie badania są wymagane przed poddaniem się tej procedurze zabiegowej? Jest to m.in. badanie:

 • wady refrakcji i ocena ostrości wzroku,
 • tolerancji monowizji i oka dominującego,
 • ciśnienia wewnątrzgałkowego,
 • długości gałki ocznej,
 • przedniego odcinka oka,
 • dna oka,
 • topografii i tomografii rogówki, 
 • gęstości komórek śródbłonka rogówki,
 • plamki żółtej i nerwu wzrokowego,
 • aberracji całego układu optycznego.

Jak jeszcze można rozwiązać problem prezbiopii? Lekarz może wykonać także wszczepienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej (soczewki multifokalnej), szczególnie jeśli Pacjent jednocześnie choruje na zaćmę. Zabieg trwa około 20 minut i również jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym (Pacjent jest cały czas przytomny). Bardzo ważne jest, aby osoba korzystająca z przedstawionych metod ściśle przestrzegała wszystkich zaleceń pozabiegowych.

Źródła:

przegladokulistyczny.pl/monowizja_w_rnych_metodach_korekcji_prezbiopii [dostęp: 07.06.2023 r.]

FAQ 

Jaki jest okres oczekiwania na zabieg laserowego leczenia prezbiopii?

W trosce o wygodę Pacjentów naszej kliniki Optegra staramy się dopasować terminy zabiegów do ich oczekiwań. Zwykle czas oczekiwania na laserowe usuwanie prezbiopii to 1-2 tygodnie. W zależności od dostępności wolnych terminów istnieje możliwość wykonania zabiegu nawet następnego dnia po pozytywnej kwalifikacji.

Czy zabieg laserowej korekcji prezbiopii jest bezpieczny?

Tak, zabieg laserowej korekcji starczowzroczności metodą Clearvu® jest uznawany za wysoce bezpieczny, stąd tak wielu Pacjentów chętnie poddaje się tej procedurze. 

Ile trwa zabieg laserowej korekcji prezbiopii?

Cała procedura zabiegowa trwa do 20 minut, tak więc nie jest to długotrwały zabieg. Po zabiegu Pacjent może wrócić do normalnej rutyny życia, pamiętając jednocześnie o przestrzeganiu zaleceń lekarskich. Jeśli masz więcej pytań, skontaktuj się z naszymi doświadczonymi i wykwalifikowanymi specjalistami

więcej

Badanie wzroku – kiedy warto je wykonać i co można się z niego dowiedzieć? Podstawowe badania wad wzroku

Regularna kontrola zdrowia oczu pozwala szybko reagować w razie rozwoju wady refrakcji lub choroby narządu wzroku. Zastanawiasz się, jak...
więcej

Soczewki jednoogniskowe w leczeniu zaćmy – dla kogo i kiedy warto je wybrać?

Soczewki jednoogniskowe są jednym z popularnych rodzajów soczewek wewnątrzgałkowych (IOL), które przywracają ich użytkownikowi ostrość wzroku na jednym dystansie....
więcej

Przeciwwskazania do pracy przed komputerem – co warto wiedzieć jako pracownik?

Praca przy komputerze, mimo iż jest znacznie lżejsza od pracy fizycznej, nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia pracownika....
więcej

Widzenie stereoskopowe – jak wpływa na naszą codzienną i zawodową aktywność? Badanie widzenia obuocznego

Jak podkreślają okuliści i optometryści, gdy układ wzrokowy nie jest obarczony wadami, nauka podstawowych funkcji widzenia obuocznego odbywa się...
więcej

Najczęściej zadawane pytania o laserową korekcję wady wzroku. Sprawdź FAQ!

Utrata ostrości widzenia powoduje dyskomfort na co dzień i skłania wiele osób do korzystania z różnych metod korekcji wzroku....