29 czerwca 2025
Objawy zaćmy w większości przypadków pojawiają się u dojrzałych Pacjentów około 50. roku życia i zdarza się, iż są mylone z symptomami innych chorób oczu np. jaskrą. Jest to poważny problem okulistyczny, którego nie powinno się lekceważyć, ponieważ nieleczony może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Operacja usunięcia zaćmy jest szybką i nieskomplikowaną procedurą zabiegową, która znacznie poprawia jakość widzenia. Sprawdź, jakie są objawy zaćmy i kiedy należy udać się do lekarza okulisty.
Zaćma to choroba narządu wzroku, która upośledza widzenie chorego. Inaczej nazywana jest kataraktą. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest uznawana za jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie. Zaćma rozwija się stopniowo. Zmiany chorobowe obejmują soczewkę oka, która z czasem traci przezroczystość. W wyniku tego widzenie staje się coraz mniej wyraźne, jakby przez mgłę. Zaćma najczęściej dotyczy osób starszych, ale może też wystąpić u młodszych Pacjentów.
W początkowym stadium zaćma może być praktycznie niezauważalna. Ponieważ zmętnieniu soczewki nie towarzyszą żadne dodatkowe dolegliwości, jak ból czy przekrwienie, jednym z pierwszych objawów zaćmy, z którymi Pacjent zgłaszają się do lekarza, jest stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia. Wraz z postępem choroby mogą pojawić się dodatkowe objawy:
Objawy zaćmy mogą znacznie upośledzać codzienne życie Pacjenta, powodować problemy z oceną odległości, koordynacją oraz poruszaniem się. Choroba oczu (zwłaszcza w zaawansowanym stadium) wyklucza ich z życia społecznego i zawodowego. Pacjenci będący kierowcami często narzekają, iż oślepiają ich reflektory nadjeżdżających samochodów, co jest wyraźnym sygnałem alarmującym.
W zależności od lokalizacji zmian chorobowych soczewki wyróżniamy:
Należy podkreślić, iż każda odmiana zaćmy nie tylko obniża komfort widzenia, ale nieleczona może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku! Dlatego jakiekolwiek problemy z widzeniem powinny skłonić Cię do niezwłocznej wizyty u specjalisty.
Do powstawania zaćmy może przyczynić się podeszły wiek (mówimy wówczas o tzw. zaćmie starczej związanej z fizjologicznym procesem starzenia się organizmu). Ale nie tylko wiek wpływa na rozwój zaćmy. Ryzyko wzrasta u:
Zaćma to podstępna choroba. Diagnoza często jest stawiana dopiero w zaawansowanym stadium. Dlatego w razie wystąpienia zaburzeń widzenia koniecznie trzeba jak najszybciej zgłosić się do okulisty. Przeprowadzenie odpowiednich badań pozwala na jednoznaczne stwierdzenie występowania zaćmy.
Diagnostyka zaćmy opiera się na badaniu przedniego odcinka oka, które wykonywane jest za pomocą lampy szczelinowej. Badanie to pozwala na wykluczenie innych zmian, powodujących obniżenie ostrości widzenia, m.in.:
W przypadku zaćmy dojrzałej, gdy ze względu na nieprzejrzystość soczewki nie ma możliwości oceny dna oka, wykonuje się badanie ultrasonograficzne w projekcji B, aby nie przeoczyć innych chorób oka.
W klinice Optegra wykonujemy pełen zakres badań, które pozwalają zdiagnozować zaćmę i określić stopień zaawansowania choroby.
Zaćmy nie można wyleczyć jej farmakologicznie. Jedyną skuteczną metodą jest zabieg chirurgiczny. Leczenie zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu ją sztuczną (tzw. fakoemulsyfikacja). Operacja zaćmy jest szybką i nieskomplikowaną procedurą zabiegową, wykonywaną w znieczuleniu miejscowym, która znacznie poprawia ostrość widzenia. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki chirurgicznej rekonwalescencja jest krótka, a poprawa jakości życia – zauważalna niemal od razu.
Jeśli chcesz skorzystać z profesjonalnej i kompleksowej diagnostyki zaćmy, umów się na wizytę w naszej renomowanej klinice Optegra. Doświadczeni specjaliści wykonają niezbędne badania i dobiorą optymalną metodę leczenia schorzenia, uwzględniając Twój aktualny stan zdrowia.
Tak, zaćma jest schorzeniem uleczalnym. Jeśli podejrzewasz u siebie rozwój tej choroby, umów się na konsultację – nasi doświadczeni specjaliści zaoferują Ci odpowiednią diagnostykę z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Pamiętaj, że zaćma to podstępna choroba, której nie warto bagatelizować. Jeżeli obserwujesz u siebie początkowe objawy zaćmy, udaj się do kliniki okulistycznej i poddaj szczegółowym badaniom.
Tak. Choroby oczu takie jak zaćma muszą być leczone operacyjnie. Mętnienia soczewki oka nie można zniwelować farmakologicznie. Jeśli więc nie chcesz dopuścić do pogłębienia się zmian chorobowych w soczewce oka i odzyskać komfort życia, skorzystaj z zabiegu usunięcia zaćmy, oddając się w ręce wykwalifikowanych lekarzy.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma
Nowaczyk M., Żołądek M., Philavong P., Linke K., Łykowska-Szuber L., Krela-Kaźmierczak I. (2016). Zaćma jako powikłanie przewlekłej steroidoterapii stosowanej w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna. Forum Medycyny Rodzinnej, Vol. 10, No. 6, s. 314-318.
Zmelonek-Znamirowska A., Wolder D., Komar-Gruszka K., Gruszka J., Zwierzyńska A., Adamczyk-Gruszka O. (2021). Zaćma wrodzona. Journal of Education, Health and Sport, 11(12), s. 190-196.
Optegra