Zaćma oka – jakie są pierwsze objawy zaćmy? Jak rozpoznać kataraktę?

Czym jest zaćma, inaczej katarakta? To choroba narządu wzroku, która upośledza widzenie i według Światowej Organizacji Zdrowia jest uznawana za jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie. Objawy zaćmy w większości przypadków pojawiają się u dojrzałych Pacjentów około 50. roku życia i zdarza się, iż są mylone z symptomami innych chorób oczu np. jaskrą. Warto podkreślić, że nieleczona katarakta prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Tak więc jest to poważny problem okulistyczny, którego nie powinno się lekceważyć. Leczenie zaćmy – nawet w początkowym stadium polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu ją sztuczną (tzw. fakoemulsyfikacja). Operacja usunięcia zaćmy jest szybką i nieskomplikowaną procedurą zabiegową, która znacznie poprawia jakość widzenia. Sprawdź, jakie są objawy zaćmy i kiedy należy udać się do lekarza okulisty.

Jakie są rodzaje zaćmy i czym się różnią?

Zanim przedstawimy pierwsze objawy zaćmy, warto wspomnieć o podstawowych rodzajach katarakty. W zależności od lokalizacji zmian chorobowych soczewki wyróżniamy:

  • zaćmę jądrową – zmętnieniu ulega jądro soczewki. Zmiany chorobowe są jednolite, soczewka zmienia zabarwienie na żółte, a często nawet na ciemnobrunatne. Objawem zaćmy jądrowej jest postępujące pogorszenie ostrości widzenia, głębi kolorów oraz poczucia kontrastu. Często pojawia się podwójne widzenie. U wielu chorych dochodzi również do tzw. krótkowzroczności refrakcyjnej (wada ta może być też skutkiem rozwijającej się cukrzycy),
  • zaćmę korową – jest to odmiana zaćmy starczej, obejmuje obwód soczewki, początkowo pojawiają się białawe zmętnienia na jej brzegach, a centralna część soczewki oka jest wciąż sprawna (w miejscach zmętnień dochodzi do niejednorodnego załamywania i rozszczepiania światła). Chory może źle widzieć o zmroku i w kiepsko oświetlonych pomieszczeniach. Z uwagi na charakterystyczne zmiany na obwodzie soczewki rozpoznanie zaćmy korowej nie jest więc trudne dla lekarza okulisty,
  • zaćmę korowo-jądrową – połączenie dwóch typów zaćmy powoduje znaczne pogorszenie ostrości wzroku,
  • zaćmę podtorebkową tylną – jest to najszybciej postępująca odmiana katarakty, choroba obejmuje zmętnienie soczewki w jej tylnej części. Zaćma podtorebkowa tylna powoduje, że obraz jest zamglony, obserwujemy większe upośledzenie widzenia w jasnym oświetleniu i przy patrzeniu z bliska, niż przy spoglądaniu w dal. Warto dodać, że mimo iż zaćma podtorebkowa tylna manifestuje się gwałtownym pogorszeniem wzroku (w ciągu kilku tygodni), na szczęście jest to dość rzadki rodzaj katarakty.

Należy podkreślić, iż każda odmiana zaćmy nie tylko obniża komfort widzenia, ale nieleczona może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku! Dlatego jakiekolwiek problemy z widzeniem powinny skłonić Cię do niezwłocznej wizyty u specjalisty, który dzięki odpowiednim badaniom okulistycznym (m.in. badanie dna oka) ustali przyczynę pogorszenia widzenia i wdroży odpowiednie leczenie. Pomoc okulistyczną możesz otrzymać w klinice Optegra.

Pierwsze objawy zaćmy – informacje dla Pacjenta. Jak rozpoznać objawy zaćmy? 

Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie ostrości wzroku. Wielu Pacjentów skarży się, iż ma wrażenie obserwowania świata jak przez mgłę, przecierają oni nieustannie okulary, gdyż początkowo mają wrażenie, iż szkła korekcyjne uległy zabrudzeniu. Należy zaznaczyć, że objawy zaćmy różnią się w zależności od typu schorzenia. U chorego może wystąpić np. pogorszenie widzenia na odległość, problemy z rozróżnianiem kolorów. Często zdarza się, że Pacjenci widzą lepiej w pochmurne dni, dochodzi do:

  • pogorszenia kontrastu,
  • jednoocznego dwojenia (widzenia podwójnego),
  • zwiększonej wrażliwości na światło słoneczne.

W przypadku zaćmy objawy mogą znacznie upośledzać codzienne funkcjonowanie chorego, powodować problemy z oceną odległości, koordynacją i poruszaniem się. Choroba (zwłaszcza w zaawansowanym stadium) wyklucza ich z życia społecznego i zawodowego. Pacjenci będący kierowcami często narzekają, iż oślepiają ich reflektory nadjeżdżających samochodów, co powinno być dla Ciebie wyraźnym sygnałem alarmującym.

Kiedy objawy zaćmy się nasilają? Jeśli chodzi o zaćmę, objawy przybierają na sile wraz z upływem czasu i w zależności od stadium choroby są mniej lub bardziej uciążliwe. Zdarza się, iż choroba rozwija się niepostrzeżenie przez lata.

Zaćma – kto jest w grupie ryzyka?

Do powstawania zaćmy może przyczynić się podeszły wiek (mówimy wówczas o tzw. zaćmie starczej związanej z fizjologicznym procesem starzenia się soczewki oka). Jak pokazuje praktyka lekarska, zaćma jest chorobą, która może być powikłaniem cukrzycy. Poza seniorami i cukrzykami, w grupie ryzyka znajdują się też osoby chore na niedoczynność przytarczyc, z przebytymi urazami oka oraz obciążone genetycznie (zaćma wrodzona), a także nałogowi palacze.

Źródła:

www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma [dostęp: 07.06.2023 r.]

FAQ

Jak sprawdzić, czy ma się zaćmę?

Jeśli chcesz skorzystać z profesjonalnej i kompleksowej diagnostyki zaćmy, umów się na wizytę w naszej renomowanej klinice Optegra. Doświadczeni specjaliści wykonają niezbędne badania i dobiorą optymalną metodę leczenia schorzenia, uwzględniając Twój aktualny stan zdrowia. 

Jak powstrzymać rozwój zaćmy?

Choroby oczu takie jak zaćma muszą być leczone operacyjnie. Jeśli więc nie chcesz dopuścić do pogłębienia się zmian chorobowych w soczewce oka i odzyskać komfort życia, skorzystaj z zabiegu usunięcia zaćmy, oddając się w ręce wykwalifikowanych lekarzy.

Czy zaćma jest uleczalna?

Tak, zaćma jest schorzeniem uleczalnym. Jeśli podejrzewasz u siebie rozwój tej choroby, umów się na konsultację – nasi doświadczeni specjaliści zaoferują Ci odpowiednią diagnostykę z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu.

więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...
więcej

Iniekcje doszklistkowe – zastrzyk do oka

Wielu Pacjentów klinik okulistycznych nie wie, czym są iniekcje doszklistkowe. Otóż najprościej mówiąc, są to zastrzyki do gałki ocznej,...
więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...
więcej

Operacja zeza u dorosłych – gdzie najlepiej się leczyć? 

Zez (łac. strabismus), czyli nierównoległe ustawienie gałek ocznych to problem okulistyczny, który wbrew pozorom nie dotyczy jedynie dzieci, ale...

X
Odbierz