Jak chronić oczy w pracy przy monitorze? Wpływ komputera na wzrok – Kliniki Okulistyczne Optegra

Cyfrowe zmęczenie oczu

W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez komputera, tabletu czy smartfona. Korzystamy z nich nie tylko w pracy. Coraz więcej czasu przed ekranami spędzamy także w czasie wolnym. To wszystko powoduje, że nasze oczy stają się przeciążone, a coraz powszechniej zaczyna funkcjonować termin cyfrowego zmęczenia oczu. Jak sobie z nim radzić? Jak chronić oczy podczas pracy przy komputerze? Czy komputer niszczy wzrok? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Długie godziny, jakie każdego dnia spędzamy przed ekranami wpływają negatywnie na nasz wzrok. Zmęczone oczy stają się podrażnione, zaczerwienione. Nierzadko pojawia się także uczucie suchości i pieczenie. To wszystko powoli prowadzi do gorszej ostrości widzenia. Takie zjawisko nazywamy cyfrowym zmęczeniem oczu. Jakie są jego najczęstsze przyczyny?

Cyfrowe zmęczenie wzroku – przyczyny

Wpływ komputera na wzrok objawia się cyfrowym zmęczeniem wzroku. Taki stan pojawia się po długim, nieprzerwanym patrzeniu na ekran: komputera, telewizora, smartfona czy tabletu. Jest związane z przeciążeniem mięśni rzęskowych, które odpowiadają za akomodację oka. Akomodacja to proces, który pozwala ostro i wyraźnie widzieć przedmioty, znajdujące się w różnych odległościach.

Wśród przyczyn zmęczenia oczu od komputera można wymienić:

 • nieprzerwane i długie korzystanie z urządzeń cyfrowych,
 • jasność ekranów niedopasowaną do oświetlenia w pomieszczeniu,
 • przyjmowanie niewłaściwej postawy podczas pracy przed ekranem,
 • skupienie i koncentracja wzroku na jednym punkcie przez długi czas.

 Zmęczenie oczu od komputera – objawy

Do najczęściej występujących objawów cyfrowego zmęczenia oczu zaliczamy:

 • zmęczenie oczu, powodujące rozmazane widzenie,
 • zwiększona wrażliwość na światło, prowadząca do bolesności oczu,
 • pieczenie, swędzenie oczu,
 • zaczerwienienie gałki ocznej,
 • kłucie w oku, ból oka.

Cyfrowe zmęczenie oczu – konsekwencje

Komputer mocno wpływa na wzrok. Zmęczenie oczu od komputera może powodować następujące konsekwencje dla zdrowia:

 • bóle głowy,
 • problemy z koncentracją,
 • ból kręgosłupa, który jest wynikiem przybliżania się do monitora i przyjmowania nieprawidłowej postawy,
 • bezsenność – niebieskie światło, które emitują ekrany hamuje wydzielanie melatoniny, tzw. hormonu ciemności, który pełni istotną funkcję w zasypianiu,
 • wspomniane wyżej światło niebieskie może być również przyczyną obniżenia ostrości wzroku, uszkodzeń siatkówki lub zwyrodnień plamki żółtej.

Jak chronić oczy dzieci podczas pracy przy komputerze?

Czy komputer niszczy wzrok dzieci? Odpowiedź na to pytanie będzie twierdząca, jeśli czas korzystania z urządzeń cyfrowych będzie nielimitowany. Oczy dzieci są szczególnie narażone na szkodliwe działanie światła niebieskiego, dlatego bardzo ważne jest kontrolowanie czasu, który spędzają przed ekranami. Światowe towarzystwa pediatryczne zalecają, by dzieci powyżej 2 roku życia korzystały z komputerów, tabletów, smartfonów maksymalnie przez 2 godziny dziennie. Młodsze dzieci w ogóle nie powinny mieć styczności z ekranami.

Zobacz też: Okulistyka dziecięca

W jaki sposób chronić oczy przed komputerem?

Wykluczenie korzystania z urządzeń cyfrowych jest niemożliwe. Bardzo istotne jest jednak znalezienie umiaru w ich wykorzystywaniu. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które pozwalają chronić oczy podczas pracy przy komputerze i minimalizować skutki cyfrowego zmęczenia oczu.

 • Daj oczom odpocząć – ćwicz!

Jednym ze sposobów ochrony oczu przed komputerem jest robienie przerw w pracy zgodnie z zasadą 20-20-20. Co ona oznacza? Regularnie co 20 minut należy oderwać wzrok od komputera, spojrzeć na obiekt, znajdujący się w odległości 20 stóp anglosaskich (około 6 metrów) i patrzeć na niego, licząc powoli, tak aby upłynęło 20 sekund. Najlepiej, aby były to zielone drzewa położone w oddali. Wybrać jedno z nich. Obserwacja przedmiotów położonych na tej odległości powoduje wyłączenie akomodacji, wtedy mięśnie powinny być rozluźnione, a prawidłowo skorgowane za pomocą okularów albo soczewek kontaktowych lub miarowe oko nie akomoduje. Wtedy nasze oczy odpoczywają. Patrzenie na kolor zielony również stymuluje układ wzrokowy do rozluźnienia akomodacji, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest spoglądanie do dali za okno np. na zielone drzewa.

Innym rytuałem, który warto wprowadzić w czasie dnia pracy przy komputerze są krótkie, choćby 5 minutowe przerwy, podczas których należy patrzeć przed siebie jak najdalej. Można dołożyć do tego krótki spacer po biurze lub domu połączony z rozciągnięciem całego ciała. Pamiętaj jednak, by w czasie takich przerw naprawdę dać odpocząć oczom i nie sięgać po smartfon!

Zobacz też: Gimnastyka oczu

 • Zadbaj o właściwe oświetlenie

Ochronisz swoje oczy przed komputerem, gdy zapewnisz sobie odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu w którym pracujesz i ustawisz ekran na odpowiedniej wysokości. Aby było bezpiecznie i zdrowo ekran powinien znajdować się nieco poniżej linii wzroku. Zadbaj także o właściwe ustawienia jasności ekranu – światło emitowane przez komputer nie może być najjaśniejszym punktem w pokoju. Z drugiej strony – ekran nie powinien być też za ciemny. Pamiętaj, by na wszystkich urządzeniach elektronicznych ustawiać filtr światła niebieskiego.

 • Używaj okularów do komputera z powłoką antyrefleksyjną

Jeśli korzystasz z okularów i dużo czasu spędzasz przed ekranami urządzeń cyfrowych, zastanawiasz się na pewno jakie okulary do pracy przed komputerem wybrać. Najlepsze będą soczewki okularowe z ochroną przed światłem niebieskim. Świetnie sprawdzą się również podczas przebywania w biurze, gdzie dominuje sztuczne oświetlenie.

 • Znajdź czas na mruganie

Kiedy skupiasz się na pracy przed komputerem mrugasz za rzadko. To sprawia, że Twoje oczy nie są wystarczająco nawilżone. Suchość powoduje podrażnienie, zaczerwienienie i pogorszenie widzenia. Dlatego postaraj się wprowadzić podczas pracy przerwy na mruganie. Aby dbać o wzrok przed monitorem, w miarę regularnie rób przerwy i staraj się wtedy mrugać świadomie – skup się tylko na tej czynności. Ta z pozoru prosta czynność to świetny sposób na ochronę oczu przed komputerem. Równie istotna jest odpowiednia wilgotność i temperatura w pomieszczeniu. Oczy nie lubią klimatyzacji, dlatego zwłaszcza w klimatyzowanych pomieszczeniach zadbaj o odpowiednie nawilżanie.

Zobacz: Czy krótkowzroczność można wyleczyć?

 • Wybierz większą czcionkę

Kolejnym sposobem, by dbać o wzrok przed monitorem jest praca na odpowiedniej wielkości czcionce. Zbyt małe litery sprawiają, że bardziej wytężasz wzrok i przemęczasz oczy. Jeśli ją powiększysz – Twoje oczy odczują ulgę i będzie im łatwiej.

Cyfrowe zmęczenie oczu dla wielu z nas jest właściwie codziennością. Długie godziny spędzane przed ekranami powodują, że nasze oczy są zmęczone i podrażnione. A taki dyskomfort przekłada się na samopoczucie i efektywność pracy. Jeśli uczucie cyfrowego zmęczenia oczu często Ci towarzyszy, a zaproponowane przez nas sposoby radzenia sobie z nim okażą się nieskuteczne – udaj się na wizytę do specjalisty. Chroń swoje oczy podczas pracy przy komputerze – one są przecież Twoim oknem na świat.

Bibliografia:
1. C. A. Bradford red. wyd. pol. Justyna Izdebska, Okulistyka. Podręcznik dla studentów, Wrocław 2006.
2. J. J. Kański, A. Bolton, Ilustrowane wykłady z okulistyki, Wrocław 2004.
3. Cyfrowe zmęczenie wzroku plagą współczesności, Puls Medycyny https://pulsmedycyny.pl/cyfrowe-zmeczenie-wzroku-plaga-wspolczesnosci-905402.

więcej
Genetyczne choroby oczu – dziedziczne problemy ze wzrokiem – Kliniki Okulistyczne Optegra
Genetyczne wady wzroku – dziedziczne choroby oczu Rodzinne predyspozycje mogą zwiększać ryzyko występowania genetycznych wad i chorób wzroku. Szczególnie...
więcej
Choroby rogówki: zapalenie rogówki, zwyrodnienie – przyczyny – objawy – leczenie – Kliniki Okulistyczne Optegra
Choroby rogówki oka Rogówka oka ludzkiego to przezroczysta blaszka, która tworzy przednią ścianę gałki ocznej. Jest przejrzysta, lekko zakrzywiona,...
więcej
Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe? Bakteryjne, Wirusowe, Alergiczne – Kliniki Okulistyczne Optegra
Zapalenie spojówek – czy jest zaraźliwe? Zapalenie spojówek to jedno z najczęściej występujących schorzeń okulistycznych. Choć leczenie tej dolegliwości...
więcej
Jak leczyć astygmatyzm u dziecka? Przyczyny, objawy, rodzaje – Kliniki Okulistyczne Optegra
Jak leczyć astygmatyzm u dziecka? Astygmatyzm to refrakcyjna wada wzroku, stosunkowo często występująca u dzieci. Z powodu nieprawidłowości krzywizn...
więcej
Jak chronić oczy w pracy przy monitorze? Wpływ komputera na wzrok – Kliniki Okulistyczne Optegra
Cyfrowe zmęczenie oczu W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez komputera, tabletu czy smartfona. Korzystamy z nich nie...