Blefaroplastyka – koretka i plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek górnych lub dolnych to powszechnie wykonywany w ostatnich latach zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać powiekom pożądany kształt. Podczas procedury usuwany jest nadmiar skóry, który często ogranicza pole widzenia Pacjenta. Sprawdź, jak przebiega blefaroplastyka powiek. Poznaj wskazania i przeciwwskazania do plastyki górnych i dolnych powiek, zanim odwiedzisz gabinet lekarza chirurga.

Przyczyny opadania powiek górnych

Zastanawiasz się, co jest najczęstszą przyczyną opadania powiek górnych? To złożony problem, na który mogą składać się czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Często skóra zaczyna przysłaniać gałkę oczną, powodując dyskomfort w codziennym życiu. Dlaczego tak się dzieje?

W większości przypadków powieki zaczynają opadać na skutek nieuchronnego procesu starzenia. Wraz z wiekiem cienka i delikatna skóra w okolicy oczu traci elastyczność i jędrność, staje się wiotka, jak często mówią Pacjenci „podatna na działanie grawitacji”. To wszystko jest spowodowane zmniejszoną produkcją nowych włókien kolagenowych i elastynowych.

Utracie jędrności i napięcia skóry wokół oczu sprzyjają używki, w szczególności palenie tytoniu. Opadanie powiek może też być uwarunkowane genetycznie lub wynikać z wrodzonych wad anatomicznych. Inne możliwe przyczyny:

 • miastenia,
 • dystrofia mięśniowa,
 • urazy mechaniczne,
 • obciążenie powiek przez blizny,
 • przewlekle postępująca oftalmoplegia,
 • zaburzenia hormonalne,
 • osłabienie mięśni,
 • ptoza (nabyta lub wrodzona),
 • choroby nowotworowe,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • uszkodzenie nerwu okoruchowego (np. przy udarze, guzie).

Blefaroplastyka – wskazania do plastyki powiek górnych i dolnych

Korektę powiek górnych i dolnych równie często wykonujemy ze względów medycznych, co estetycznych. Na operację powiek decydują się Pacjenci w różnym wieku. Częstym powodem poddania się procedurze jest chęć usunięcia nadmiaru luźnej skóry powiek górnych, która zaburza pole widzenia. Natomiast korektę powiek dolnych zwykle przeprowadzamy u osób z przepukliną tłuszczową pod oczami, czyli tzw. podkowami/workami pod oczami. Bez względu na powód, usunięcie nadmiaru skóry zawsze poprzedza kwalifikacja okuloplastyczna.

Jakie badania wykonać przed plastyką powiek?

Wiedz, że zanim poddasz się blefaroplastyce powiek, musisz przyjść na wizytę do specjalisty, który przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad medyczny i wykona niezbędne badania laboratoryjne, takie jak np.:

 • morfologia krwi,
 • czynniki krzepnięcia krwi,
 • TSH,
 • poziom elektrolitów,
 • OB (odczyn opadania krwinek czerwonych).

Przed plastyką powiek dolnych i górnych lekarz wykona również badania okulistyczne, takie jak:

 • badanie w lampie szczelinowej,
 • ocena pole widzenia,
 • badanie ostrości wzroku,
 • badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Na czym polega plastyka powiek? Przebieg zabiegu

Jesteś ciekawy, na czym polega korekta górnych lub dolnych powiek? Blefaroplastyka jest zabiegiem, który przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym, bądź ogólnym w sterylnych warunkach, na sali operacyjnej. Procedura polega na bardzo precyzyjnym usunięciu nadmiaru skóry z problematycznego obszaru za pomocą skalpela, a następnie założeniu szwów, które są ściągane po 7-10 dniach od zabiegu. Lekarz stara się, aby miejsca cięć wykonać w naturalnych zagłębieniach skóry, co sprawia, że pooperacyjna blizna jest praktycznie niewidoczna. Przy korekcie powieki górnej blizna jest „ukryta” w fałdzie nadtarczkowym i tuż poniżej brzegu rzęsowego powieki dolnej.

Rekonwalescencja po zabiegu blefaroplastyki

Wiele osób zainteresowanych operacją powiek jest ciekawych, jak wygląda twarz bezpośrednio po korekcie. Może wystąpić opuchlizna, obrzęk powiek i zasinienie okolicy oczu. Są to normalne objawy, które mijają samoistnie w ciągu kolejnych 14 dni. By zmniejszyć dyskomfort, możesz robić chłodne kompresy i staraj się spać z uniesioną głową. Jak długo trwa rekonwalescencja po plastyce powiek? Około 4 tygodnie. W tym czasie musisz ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich tj. unikać:

 • dźwigania ciężkich przedmiotów,
 • intensywnych treningów,
 • korzystania z sauny, jacuzzi i basenu,
 • gwałtownego schylania.

Pamiętaj, aby przed wyjściem z domu zawsze zakładać okulary przeciwsłonecznych z filtrami UV. Do czasu ściągnięcia szwów staraj się nie pocierać ani nie dotykać oczu. Wiedz, że czas gojenia po plastyce powiek zależy od wielu czynników, w tym ogólnego stanu zdrowia, wieku, nawyków żywieniowych, używek i właściwej pielęgnacji ran pooperacyjnych (zaniedbania w tym obszarze zwiększają ryzyko infekcji i komplikacji).

Jak przygotować się do korekty powiek dolnych?

Przez około 3 tygodnie przed korektą powiek nie należy korzystać z solarium ani opalać się na słońcu. Na około 7 dni przed operacją należy odstawić leki, które mogą zwiększać ryzyko krwawienia (np. kwas acetylosalicylowy). Jeśli palisz papierosy, powinieneś je odstawić na co najmniej 4 tygodnie przed planowaną blefaroplastyką. Jeśli korekta będzie przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, w dniu zabiegu możesz zjeść lekkostrawny posiłek. O pozostałych zaleceniach przed pooperacyjnych poinformuje Cię lekarz podczas konsultacji w klinice.

Jak przygotować się do korekty powiek górnych?

Przed zabiegiem należy unikać ekspozycji na słońce i solarium przez około 3 tygodnie. Na tydzień przed procedurą zwykle należy odstawić leki zwiększające ryzyko krwawienia. Szczegółowych informacji odnośnie przygotowania do korekty powiek górnych udzieli Ci lekarz podczas wstępnej konsultacji.

Jakie są przeciwwskazania do plastyki powiek?

Plastyka powiek, jak każdy procedura medyczna wiąże się z różnymi przeciwwskazaniami. Do głównych czynników wykluczających możliwość wykonania korekcji powiek górnych i dolnych zaliczamy m.in.:

 • choroby infekcyjne,
 • ciążę i karmienie piersią,
 • zapalenie spojówek,
 • aktywną opryszczkę,
 • skłonność do powstawania bliznowców,
 • zespół suchego oka,
 • nadciśnienie tętnicze krwi,
 • zły stan ogólny,
 • nieleczone choroby przewlekłe,
 • ciężkie choroby psychiczne,
 • nierealistyczne oczekiwania Pacjenta co do efektów operacji.

Masz worki pod oczami lub opadające powieki powodują u Ciebie ograniczenie pola widzenia? Jeśli chcesz usunąć nadmiar skóry powiek, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z naszej kliniki Optegra.

Możliwe powikłania po zabiegu plastyki powiek

Zastanawiasz się, do jakich powikłań może dojść po korekcie powiek? Niekiedy u Pacjenta rozwijają się infekcje lub pojawiają się torbiele naskórkowe wzdłuż blizny. Powikłaniem pooperacyjnym jest również nadmierna korekta na powiece górnej/dolnej, niedomykanie powiek lub też wywinięcie powieki. U części osób ma miejsce częściowe rozejście się rany po zdjęciu szwów.

FAQ

Cena zabiegu blefaroplastyki zależy od danej placówki, jej wyposażenia i umiejętności lekarza przeprowadzającego zabieg. Przykładowo, w naszej Klinice Optegra korekta powiek górnych i dolnych to wydatek rzędu: 5 000 – 8 000 złotych. Jeśli interesują Cię tego typu zabiegi okuloplastyczne zapraszamy do zapoznania z naszym cennikiem.

Korekta powiek przeprowadzona przez doświadczenego eksperta w dziedzinie okuloplastyki jest bezpieczną procedurą. Warto jednak mieć na względzie, że powieki są dość skomplikowaną okolicą anatomiczną i duży wpływ na sukces zabiegu mają wysokie umiejętności lekarza oraz ścisłe przestrzeganie zaleceń po operacji.

Nie powinno się robić korekty powiek dolnych i górnych częściej niż 2-3 razy w życiu. Jeśli rozważasz blefaroplastykę, najpierw musisz poddać się odpowiedniej diagnostyce (przejść kwalifikację okuloplastyczną). Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do zabiegu plastyki powiek.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobypowiekiukladulzowego/85466,opadniecie-powieki-ptoza [dostęp: 22.02.2024 r.].

więcej

Blefaroplastyka – koretka i plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek górnych lub dolnych to powszechnie wykonywany w ostatnich latach zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać powiekom pożądany kształt....
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...
więcej

Iniekcje doszklistkowe – zastrzyk do oka

Wielu Pacjentów klinik okulistycznych nie wie, czym są iniekcje doszklistkowe. Otóż najprościej mówiąc, są to zastrzyki do gałki ocznej,...
więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...

X
Odbierz