Wady wzroku – rodzaje. Jakie są najpopularniejsze wady wzroku?

Wady wzroku to jedno z najczęściej występujących schorzeń na świecie. Dotyczy ono zarówno dzieci, jak i dorosłych oraz osób starszych. Pojawienie się wady wzroku warunkują czynniki genetyczne i środowiskowe. Niektóre choroby oczu pojawiają się z wiekiem. Popularne wady oczu są stosunkowo łatwe do skorygowania, ale wymagają regularnych kontroli u specjalisty. Ich zaniedbanie może prowadzić do występowania powikłań. Jakie są najczęstsze wady wzroku? Skąd się biorą i jak można je leczyć? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule; przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje wady wzroku, a także wyjaśniamy ich pochodzenie. Zapraszamy do lektury.

Czym jest wada wzroku?

Wada wzroku to brak zdolności oka do tworzenia prawidłowo zogniskowanego obrazu na plamce żółtej, czyli centralnej części siatkówki. Człowiek odczuwa ten stan jako złe lub niewyraźne widzenie. Wady i choroby wzroku są związane z nieprawidłowym działaniem mechanizmu refrakcji oka. Refrakcja, czyli załamanie światła, to proces zachodzący w oku, który pozwala uzyskać wyraźny obraz. W sytuacji, gdy występuje wada wzroku i światło załamuje się nieprawidłowo – to, co widzimy, staje się rozmazane i nieostre. Wady refrakcji najczęściej przybierają formę krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmu. Inną wadą refrakcji jest starczowzroczność (prezbiopia), która wynika z naturalnego procesu starzenia narządu wzroku.

Jak się koryguje wady wzroku? Poznaj metody korekcji wad wzroku

Wymienione wyżej najczęstsze wady wzroku są korygowane za pomocą:

 • okularów korekcyjnych, 
 • soczewek kontaktowych,
 • zabiegów laserowej korekcji wad wzroku (wykonywanych m.in. w naszej klinice Optegra). 

Warto mieć świadomość, iż nieprawidłowo dobrane szkła lub zaniechanie korygowania złego widzenia może znacząco obniżać komfort codziennego życia oraz powodować takie dolegliwości jak częste bóle głowy, nawracające uczucie zmęczenia oczu. Ignorowanie wady wzroku skutkuje zwykle jej pogłębieniem. Wiedz, że jeśli masz zaburzenia widzenia, powinieneś niezwłocznie udać się do lekarza okulisty, który wykona badanie wzroku i wdroży właściwe leczenie.

Jak powstają wady wzroku? Prezbiopia, astygmatyzm, dalekowzroczność i krótkowzroczność

Masz wadę wzroku i chcesz poznać jej przyczynę? Możemy wyróżnić kilka czynników, które warunkują rozwijanie się wad i chorób narządu wzroku:

 • czynniki genetyczne – badania naukowe pokazują, że skłonności do występowania wad wzroku mogą być dziedziczne;
 • czynniki środowiskowe – wykonywanie zawodu w środowisku niekorzystnym dla oczu i mocno je nadwyrężającym, np. w sztucznym świetle czy przed monitorem komputera, zwiększa ryzyko wystąpienia wad i chorób oczu;
 • występowanie chorób współistniejących – niekiedy na rozwój wad wzroku mają wpływ inne choroby, z którymi zmaga się pacjent, np. cukrzyca;
 • wiek – starzenie organizmu, w tym narządu wzroku, to naturalny proces, którego nie można zatrzymać, powodujący wadę oczu – prezbiopię.

Najczęstsze rodzaje wad wzroku – przykłady najpopularniejszych wad oczu

Najczęściej występujące rodzaje wad wzroku to:

Jesteś ciekawy, czym dokładnie różnią się poszczególne wady wzroku? Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę każdej z nich.

Wady wzroku – krótkowzroczność może sprzyjać rozwojowi jaskry i zaćmy

Krótkowzroczność jest najczęściej występującą wadą wzroku na świecie. W wyniku tej wady oczu obraz powstaje przed siatkówką. Objawem tej wady wzroku jest złe widzenie obiektów znajdujących się w dużych odległościach.

Krótkowzroczność to rodzaj wady wzroku, który najczęściej występuje jako połączenie czynników genetycznych i środowiskowych. Jeśli do predyspozycji rodzinnych dodamy negatywny wpływ środowiska w postaci stresu, długotrwałego przebywania przed monitorem, ekranem smartfonu, nieodpowiednią dietę i ograniczony czas spędzany na świeżym powietrzu, to będzie to dobre uzasadnienie dla stwierdzenia, że ta krótkowzroczność jest już niemal epidemią.

Krótkowzroczność jest wadą oczu, którą bezwzględnie należy korygować. Jest to związane nie tylko z koniecznością podniesienia jakości życia, ale również możliwością wystąpienia powikłań. Niekorygowana krótkowzroczność może sprzyjać rozwojowi:

 • odwarstwienia siatkówki,
 • jaskry,
 • zaćmy,
 • zmętnienia rogówki,
 • AMD (zwyrodnienie plamki żółtej).

Najpopularniejszym sposobem korekty tej wady wzroku jest używanie okularów lub szkieł kontaktowych o wartości ujemnej. Trwałą metodą korekcji krótkowzroczności jest zabieg wszczepienia soczewek fakijnych, refrakcyjna wymiana soczewek, dzięki którym możemy pozbyć się problemów z widzeniem.

Najczęstsze wady wzroku – dalekowzroczność (nadwzroczność)

Dalekowzroczność (nadwzroczność) to wada wzroku, w której obraz powstaje za siatkówką. W zależności od wartości nadwzroczności i możliwości zakresów akomodacji Pacjenta, niewyraźne widzenie obiektów i przedmiotów występuje tylko w bliskiej lub w bliskiej oraz dalekiej odległości.

Przy niskich wadach nadwzroczności, młodzi Pacjenci całkiem dobrze widzą na odległość, co jest wynikiem użycia akomodacji i ciągłego napięcia mięśni. Czytanie z bliskiej odległości również jest możliwe, ale po dłuższym czasie może przynosić dyskomfort. Predyspozycje do tej wady wzroku często są dziedziczone. Zdarzają się sytuacje, w których ta wada oka rozwija się z powodu innych schorzeń, np. problemów z siatkówką, cukrzycą. W przypadku tej wady Pacjenci często odczuwają zmęczenie oczu i ból głowy przy dłuższym czytaniu lub pracy przed monitorem. 

Popularnym sposobem korekty dalekowzroczności jest stosowanie wypukłych szkieł sferycznych, soczewek kontaktowych o wartości dodatniej. Innymi metodami korygowania, jakim poddają się osoby z dalekowzrocznością, są: 

Popularna wada wzroku – astygmatyzm. Jak go korygować?

Astygmatyzm to wada wzroku polegająca na zniekształceniu rogówki oka, która powoduje niewyraźne widzenie. Czasami astygmatyzm występuje wspólnie z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Astygmatyzm jest uznawany za dziedziczną wadę wzroku, ale na jego rozwój mogą mieć wpływ także czynniki środowiskowe, np. długotrwała praca z niedużych odległości lub przy niewystarczająco dobrym oświetleniu, czasami uraz oka.

Nierzadko Pacjenci z astygmatyzmem wskazują, że towarzyszą im takie objawy jak np. częste bóle głowy, swędzenie, pieczenie lub często zaczerwienienie oczu. Osoby z tą wadą widzą bliskie obiekty jako rozmazane, muszą często mrużyć oczy, mogą mieć trudności z koncentracją.

Sposobem leczenia astygmatyzmu jest stosowanie cylindrycznych soczewek okularowych lub kontaktowych. Inną opcją jest laserowa korekcja astygmatyzmu.

Wady wzroku – starczowzroczność (prezbiopia). Metody korekcji

Starczowzroczność jest procesem naturalnego starzenia narządu wzroku. Mamy z nią do czynienia najczęściej w okolicach 40-50. roku życia, niezależnie od tego, czy występowała wcześniej inna wada wzroku. Wada ta polega na stopniowej utracie przez oko zdolności do akomodacji i pojawia się wraz z wiekiem.

Pierwszym objawem jest potrzeba odsuwania czytanego tekstu coraz dalej od oczu. Jednocześnie Pacjenci obserwują u siebie osłabioną ostrość widzenia i szybsze męczenie oczu. Najpóźniej ujawnia się u osób krótkowzrocznych, które korzystają z okularów z soczewkami o wartościach ujemnych. Może być korygowana z pomocą odpowiednich soczewek. Innym rozwiązaniem jest wykonanie laserowej operacji wzroku w odniesieniu do starczowzroczności.

Przedstawiliśmy przykłady najczęściej występujących wad wzroku wraz ze sposobami ich leczenia. Krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i starczowzroczność są wadami wzroku, które można łatwo korygować, ale nie wolno zapominać o regularnych kontrolach wzroku u okulisty. Odpowiednio korygowane wady wzroku mogą nie tylko przestać postępować, ale też – w przypadku korekcji laserowej – zostać całkowicie wyeliminowane.

Dowiedz się, jakie są ograniczenia wiekowe do laserowej korekcji wzroku.

FAQ

Osoba niewidoma jest całkowicie lub w znacznym stopniu pozbawiona wzroku. Tym samym nie pobiera w ten sposób informacji ze świata zewnętrznego – polega przede wszystkim na słuchu i dotyku. Nie widzi od urodzenia lub straciła wzrok przed piątym rokiem życia – kiedy nie zdążyła rozwinąć się pamięć wzrokowa. Według medycznej definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoba całkowicie niewidoma to taka, która:

 • nie ma poczucia światła,
 • jej ostrość wzroku przy maksymalnej korekcji okularowej nie przekracza 0,05,
 • jej pole widzenia jest zawężone do maksymalnie 20 stopni.

  Jeśli masz wadę wzroku i chcesz skorzystać z diagnostyki, umów się na wizytę w naszej klinice Optegra. Eksperci wykonają niezbędne badania i dobiorą odpowiednią metodę leczenia.

  Konieczne jest wykonanie specjalistycznego badania wzroku u okulisty lub optometrysty. Rzetelne badanie wady wzroku możesz wykonać u nas. Zajmujemy się także leczeniem wad,

  Poza profilaktyką i dbaniem o wzrok na co dzień dobrym rozwiązaniem może okazać się laserowa korekcja wzroku. To bezinwazyjna i bezbolesna metoda, która poprawia ostrość widzenia. Umów się na konsultację z naszymi doświadczonymi specjalistami.

  BIBLIOGRAFIA
  1. A. Grzybowski, Okulistyka, 2018
  2. A. Lens, S. C. Nemeth, J. K. Ledford, red. wyd. pol. Marta Misiuk-Hojło, Anatomia i fizjologia narządu wzroku, 2010
  3. Najczęstsze wady wzroku - nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm i prezbiopia, www. zdrowie.tvn.pl, https://zdrowie.tvn.pl/a/najczestsze-wady-wzroku-nadwzrocznosc-krotkowzrocznosc-astygmatyzm-i-prezbiopia
  4. Wada wzroku. Rodzaje wad wzroku i sposoby ich wyrównania, www.medonet.pl, https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-narzadu-wzroku,wady-wzroku---rodzaje--przyczyny--sposoby-wyrownania,artykul,1578445.html
  więcej

  Jak widzą osoby z wadami wzroku?

  Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...
  więcej

  Operacja zeza u dorosłych – gdzie najlepiej się leczyć? 

  Zez (łac. strabismus), czyli nierównoległe ustawienie gałek ocznych to problem okulistyczny, który wbrew pozorom nie dotyczy jedynie dzieci, ale...
  więcej

  Opadające powieki: zabieg na NFZ – co musisz wiedzieć przed zabiegiem korekty powiek górnych?

  Jak pokazuje praktyka lekarska, wielu Pacjentów odwiedzających naszą klinikę Optegra zmaga się z opadającymi powiekami górnymi. Ten problem dotyczy...
  więcej

  Soczewki fakijne: wady i zalety tej metody korekcji wzroku. Powikłania

  Soczewki fakijne zwykle są wszczepiane do gałki ocznej w celu korekcji wad wzroku u Pacjentów, którzy nie kwalifikują się...
  więcej

  Soczewki fakijne czy laser: co wybrać do korekcji wzroku? 

  Istnieje co najmniej kilka metod korekcji wad wzroku. Poza korekcją okularową, noszeniem standardowych soczewek kontaktowych rosnącym zainteresowaniem cieszy się...