Jak dbać o wzrok po 40. roku życia?

Ukończenie 40. roku życia to najczęściej moment, kiedy pacjenci zaczynają uskarżać się na problemy z widzeniem do bliży. Dotyczy to zarówno osób już zmagających się z wadami wzroku, jak i tych, które nie nosiły wcześniej okularów ani soczewek kontaktowych. Wtedy najczęściej w głowie pojawia się pytanie: dlaczego po czterdziestce słabo widzę? Odpowiedź jest bardzo prosta: pogorszenie widzenia to naturalne zjawisko, związane ze starzeniem się organizmu. Naukowa nazwa tego procesu to prezbiopia. Dotyczy ona niemal 10 milinów Polaków i nie da się jej zapobiec. Osiągnięcia współczesnej medycyny pozwalają jednak poradzić sobie z prezbiopią. Odpowiednia korekcja wzroku po czterdziestce to podstawa, aby zapewnić sobie komfort w codziennym funkcjonowaniu i nadal cieszyć się życiem.

Dlaczego słabo widzę po 40. roku życia?

Oczy, jak każda inna część naszego organizmu, z biegiem czasu starzeją się. Z wiekiem soczewka oka staje się coraz sztywniejsza, grubsza i mniej przejrzysta. Dodatkowo zdolność oka do akomodacji stopniowo się osłabia. Pacjenci zauważają, że coraz trudniej im wyraźnie widzieć obrazy i przedmioty, które znajdują się w odległościach do bliży.

Gorsze widzenie po 40. roku życia to całkowicie naturalne zjawisko, którego nie powstrzyma żadna działalność profilaktyczna. Nawet najzdrowszy styl życia i właściwie odżywanie nie są w stanie im zapobiec. Nie można jednak zapominać o właściwym dbaniu o nasz narząd wzroku. Czytanie przy nieodpowiednim świetle, praca przy niewystarczającej odległości od monitora czy długie godziny spędzone bez przerw przed telewizorem lub ekranem smartfona z pewnością nie przyczynią się do utrzymania naszych oczu w dobrej kondycji.

Widzenie  czterdziestolatków z bliska pogarsza się nieliniowo. W pierwszej fazie obserwujemy gwałtowne pogorszenie i trudności z widzeniem z bliska co budzi w wielu osobach niepokój. Następnie proces zachodzi już znacznie wolniej. Pacjenci obserwują zmianę wady wzroku o ćwierć lub pół dioptrii co dwa – trzy lata. Proces ten można zatrzymać udając się na wizytę do specjalisty celem konsultacji i ostatecznie dobraniem właściwej metody korekcji wzroku.

Objawy pogorszenia wzroku po 40. roku życia

Główna uciążliwość gorszego widzenia po czterdziestce polega na tym, że utrudnia codziennie funkcjonowanie i wykonywanie nawet tak prostych czynności jak czytanie książki, menu w restauracji czy odpisanie na SMS. Najpierw pacjenci dostrzegają, że teksty zapisane drobnym drukiem muszą trzymać w większej odległości niż dotychczas. Często wyciągają przed siebie ręce lub odchylają głowę do tyłu. Takim sytuacjom nierzadko towarzyszy uczucie zmęczonych oczu, a sporadycznie może pojawić się także ból głowy. Coraz trudniejsze okazuje się także naprzemienne spoglądanie na obrazy i przedmioty, znajdujące się w różnych odległościach, np. rzut oka na telewizor po wcześniejszej pracy przy komputerze. Wtedy okazuje się, że widzimy nieostro. To pierwsze objawy gorszego widzenia po 40.roku życia, które należy skonsultować ze specjalistą.

Objawy prezbiopii najszybciej dostrzegają osoby zmagające się z nadwzrocznością. Najczęściej występujące symptomy pogorszenia wzroku po 40 roku życia to np. potrzeba zwiększania odległości z jakiej pacjent patrzy na bliski obiekt – np. trzymanie książki coraz dalej od oczu oraz trudności w czytaniu drobnego tekstu.

Nieco inaczej wygląda sytuacja osób krótkowzrocznych, używających okularów. Często po ukończeniu 40. roku życia pacjenci mają wrażenie, że ich wzrok się poprawia, a do tej pory stosowane szkła okazują się za mocne. Zdarzają się sytuacje, w których pacjent całkowicie rezygnuje z okularów, bo jest w stanie widzieć i czytać bez nich. Jest to jednak etap przejściowy, który szybko mija. W późniejszym etapie może okazać konieczne stosowanie korekcji okularowej dobranej przez specjalistę.

Jak dbać o wzrok po 40. roku życia?

Naprawdę warto na co dzień troszczyć się o swoje oczy. Codzienne dobre nawyki mogą pomóc opóźnić proces pogarszania wzroku po 40. roku życia. Jak dbać o wzrok po 40 roku życia? Skorzystaj z naszych wskazówek:

  • Stosuj właściwą dietę –  warto ograniczyć w codziennym menu tłuszcze zwierzęce, a do smażenia wybierać oleje roślinne z pierwszego tłoczenia (oliwa, olej rzepakowy). Trzeba pamiętać, że na dobrą kondycję oczu wpływa odpowiedni poziom witamin i minerałów, które występują w owocach i warzywach. Likopen, zawarty w pomidorach, opóźnia procesy degeneracyjne w gałce ocznej. Beta karoten, występujący np. w marchewce, zapobiega słabemu widzeniu po zmroku, zespołowi suchego oka i uszkodzeniom rogówki. Dobrze wzbogacić również dietę o ciemne owoce (jagody, borówki, ciemne winogrona), które uszczelniają naczynia krwionośne oka, a tym samym sprawiają, że gałka oczna jest lepiej ukrwiona i odżywiona. Mają też działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, antyoksydacyjne.
  • Dbaj o higienę oczu – bardzo ważne jest dbanie o oczy podczas prostych, codziennych czynności. Pamiętaj, aby zapewnić sobie odpowiednie oświetlenie podczas czytania, robić przerwy w czasie pracy przy komputerze oraz używać okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Takie dobre nawyki pozwolą dłużej utrzymać oczy w dobrej kondycji.
  • Regularnie odwiedzaj okulistę – to niezwykle istotne z dwóch powodów. Po pierwsze -pozwala nie tylko sprawdzić czy stosowana korekcja wzroku jest dobrze dobrana, czy wada wzroku jest stabilna. Okresowe wizyty kontrolne pomagają także wykryć nawet niewielkie zmiany narządu wzroku, które mogą być niedostrzegane na co dzień, a zwiastować występowanie innej, poważnej choroby, np. jaskry. Tylko ocena specjalisty pozwoli odpowiednio szybko zareagować i rozpocząć właściwe leczenie. Mając na względzie swoje dobro, warto, aby osoby po 40. roku życia wyrobiły sobie nawyk regularnego odwiedzania gabinetu okulistycznego.

Metody korekcji wzroku po 40. roku życia

Gorsze widzenie po 40. roku życia to całkowicie naturalny proces. Kiedy pojawią się pierwsze objawy prezbiopii, warto udać się do specjalisty, który zaproponuje skuteczną metodę korekcji wady wzroku.

Najczęściej stosowane w okulistyce metody leczenia prezbiopii to:

  • Laserowa korekcja wzrokulaserowa korekcja starczowzroczności metodą Clearvu® jest jednym ze sposobów radzenia sobie z gorszym widzeniem. Podczas zabiegu chirurg modeluje rogówki oczu w taki sposób, aby wytworzyć efekt monowizji, czyli jedno oko będzie widziało dobrze z bliskiej, a drugie – z dalekiej odległości. Poza tym tworzy laserem tzw. strefę „połączoną”, która zapewnia ostre widzenie także z odległości pośrednich. Po wykonanym zabiegu pacjent widzi wyraźnie i nie musi nosić okularów!
  • Refrakcyjna wymiana soczewki – to zabieg stworzony z myślą o pacjentach, u których występują przeciwwskazania do laserowej korekty wzroku. Polega on na usunięciu naturalnej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce sztucznej soczewki wielooogniskowej.
  • Noszenie okularów – to zdecydowanie najbardziej popularny sposób korekcji wzroku po 40. roku życia. Bardzo istotne jest jednak, aby okulary były dobrane do potrzeb pacjenta przez optometrystę lub okulistę. Bardzo złym rozwiązaniem jest zakup okularów w drogeriach czy marketach, które choć kuszą ceną, mogą wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Należy jednak mieć świadomość, że wzrok po 40. roku życia będzie stopniowo się pogarszał, więc co jakiś czas szkła będzie trzeba wymieniać.

Gorsze widzenie po 40.roku życia to naturalne zjawisko, z którym każdy z nas będzie musiał się zmierzyć. Na szczęście osiągnięcia współczesnej medycyny pozwalają korygować prezbiopię i dalej czerpać z życia garściami. 

Bibliografia:
https://www.medonet.pl/zdrowie,prezbiopia-dotyka-wielu-40-latkow--cierpi-na-nia-ok--10-mln-polakow,artykul,1724775.html
https://www.swiat-zdrowia.pl/artykuly/najpierw-odsuwamy-ksiazke-wzrok-po-czterdziestce
https://fundacja.szkla.com/dieta-dla-wzroku-jesc-aby-oczy-pozostawaly-dobrej-formie/
https://naturalnieozdrowiu.pl/jak-dbac-o-wzrok-po-czterdziestce/

więcej
Gradówka na oku – jak ją leczyć?
Gradówka na oku –  przyczyny powstawania i skuteczne metody leczenia Gradówka oka to powszechne schorzenie okulistyczne. Choć ma niewielkie...
więcej
Jak dym papierosowy wpływa na wzrok? Czy palenie szkodzi oczom?
Jak palenie papierosów wpływa na wzrok? Palenie tytoniu to niezwykle groźny dla zdrowia nałóg. Sieje spustoszenie niemal w całym...
więcej
Czy suplementy poprawiają wzrok? Tabletki na oczy
Suplementy na wzrok – czy warto je przyjmować? Wśród wielu suplementów diety, których reklamy otaczają nas niemal bez przerwy,...
więcej
Jak chronić oczy zimą? Sposoby na nadmierne łzawienie oczu. Śnieżna ślepota
Jak chronić oczy zimą? Często borykamy się z nadmiernym łzawieniem oczu zimą, pieczeniem czy uczuciem suchości w oku. Ogromny...
więcej
Niepokojące objawy po operacji zaćmy: przesunięcie soczewki, widzenie za mgłą, nieostre widzenie
Jakie powikłania mogą wystąpić po operacji zaćmy? Operacja zaćmy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych. Jest szybki, bezbolesny...