Przeciwwskazania do pracy przed komputerem – co warto wiedzieć jako pracownik?

Praca przy komputerze, mimo iż jest znacznie lżejsza od pracy fizycznej, nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia pracownika. Wiedz, że jeśli wykonujesz pracę biurową powyżej 4 godzin, pracodawca ma obowiązek zapewnić Ci okulary korygujące wzrok oraz minimum 5 minut przerwy, które są wliczane do czasu pracy (dotyczy osób zatrudnionych na UoP). Poznaj przeciwwskazania do pracy przy komputerze i dowiedz się, jak powinna wyglądać higiena pracy pracowników biurowych!

Wady wzroku a praca przy komputerze – astygmatyzm, nadwzroczność, krótkowzroczność

Każdy ekran komputera emituje: 

  • promieniowanie rentgenowskie,
  • promieniowanie podczerwone,
  • promieniowanie niskoczęstotliwościowe,
  • promieniowanie ultrafioletowe.

Promieniowanie podczerwone zwiększa ryzyko rozwoju chorób oczu, a promieniowanie niskoczęstotliwościowe przyczyniania się do pogłębiania wad refrakcji. 

Wiedz, że duże wady wzroku to istotne przeciwwskazania do pracy przy komputerze. Dobra kondycja oczu jest niezbędna szczególnie w przypadku zadań, które wymagają długotrwałego skupiania wzroku na tym, co dzieje się na monitorze. Jeśli borykasz się z poważnymi wadami refrakcji, lekarz medycyny pracy może zalecić Ci skrócenie czasu pracy przy komputerze np. do 4 godzin.

Jeżeli masz astygmatyzm, nadwzroczność lub krótkowzroczność i chcesz uwolnić się od okularów korekcyjnych, wygodnym rozwiązaniem może okazać się laserowa korekcja wzroku wykonywana m.in. w naszej klinice Optegra. Zabieg poprzedza wstępna konsultacja z lekarzem specjalistą. Procedura trwa do 20 minut, jest bezbolesna i nie wymaga długiej rekonwalescencji.

Jakie są przeciwwskazania do pracy przy komputerze? Jaskra i inne choroby narządu wzroku

Jesteś ciekawy, jakie choroby oczu są przeciwwskazaniem do pracy przy komputerze? Długotrwała praca przed monitorem może wpływać niekorzystnie na rozwój jaskry. Jeśli więc zmagasz się z tą chorobą oczu, warto rozważyć ograniczenie aktywności zawodowej. Niedowidzenie obuoczne oraz oczywiście ślepota całkowita to także przeciwwskazania do pracy przy komputerze. Pamiętaj, że decyzję o dopuszczeniu do pracy na danym stanowisku zawsze podejmuje lekarz medycyny pracy (na podstawie całokształtu wywiadu oraz badania okulistycznego).

Ograniczeniami w zatrudnieniu przy monitorach ekranowych są w szczególności:

  • zaburzenia ruchomości powiek,
  • stany zapalne powiek i spojówek,
  • oczopląs,
  • zaburzenia wydzielania i odpływu łez,
  • zmniejszenie przezierności ośrodków optycznych oka,
  • zmiany zapalne oraz zwyrodnieniowe okolicy centralnej siatkówki.

Jak dbać o oczy, pracując przy komputerze? Przydatne informacje dla pracownika

Praca przy komputerze wysusza oczy, utrudniając skuteczne nawilżenie spojówki i rogówki. Pracownicy biurowi często skarżą się na: 

Jesteś ciekawy, jak uniknąć tych nieprzyjemnych dolegliwości i zadbać o wzrok, by móc bez przeszkód wykonywać obowiązki zawodowe? Warto co godzinę robić 5 minut przerwy, by oderwać wzrok od monitora. Możesz w tym czasie spoglądać przez okno w dal (najlepiej na zieleń) czy wykonywać ćwiczenia oczu np. ósemki. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie. 

Dobrym pomysłem jest też łączenie pracy związanej z obsługą komputera z innymi obowiązkami, które nie obciążają narządu wzroku. Pamiętaj, by często wietrzyć biuro i dbaj o nawilżenie powietrza. W trosce o zdrowie oczu systematycznie pozbywaj się kurzu z urządzeń biurowych oraz mebli. Ponadto ustaw monitor w odległości między 40 a 75 centymetrów od Twojej twarzy. 

Na co może być narażony pracownik w czasie pracy z komputerem? Szkodliwy wpływ na zdrowie

Praca na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe osłabia zdolności akomodacyjne oraz mięśnie oka, powoduje bezsenność, problemy z koncentracją. Praca biurowa przy komputerze wpływa niekorzystnie nie tylko na stan narządu wzroku, może także:

  • obciążać układ mięśniowo-szkieletowy (zwłaszcza w obrębie kończyn górnych i kręgosłupa szyjnego),
  • obciążać narząd wzroku w związku z wykonywaniem dużej liczby ruchów gałki ocznej, 
  • narażać pracownika na oddziaływanie pola elektromagnetycznego (należy podkreślić, że monitory ekranowe nowej generacji nie są tak szkodliwe i spełniają zaostrzone wymagania),
  • narażać pracownika na oddziaływanie pola elektrostatycznego,
  • narażać pracownika na oddziaływanie promieniowania jonizującego.

Medycyna pracy – badanie okulistyczne pracowników biurowych

Praca biurowa zwykle wymaga ciągłego korzystania z komputera i przebywania w pozycji siedzącej. Zgodnie z obowiązującym kodeksem pracy każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma obowiązek wykonać:

  • badania wstępne – poddają ocenie ostrość wzroku, zdolność do jednoczesnego ruchu zbieżnego oczu, przezierności soczewek, kondycję aparatu ochronnego oka, stan przedniego i tylnego odcinka oka.
  • badania okresowe (przeprowadzane co 4 lata) – poddają ocenie ostrość wzroku, kondycję aparatu ochronnego oka, przezierność soczewek.

FAQ

Długotrwała praca przy ekranach monitorów może wpływać niekorzystnie na narząd wzroku oraz układ szkieletowo-mięśniowy. U wielu pracowników biurowych praca przy komputerze powoduje rozmaite problemy okulistyczne (np. zaburzenia wzroku), szczególnie jeśli nie dbają oni o higienę pracy. Jeśli podejrzewasz u siebie rozwój wady refrakcji lub choroby oczu, zapraszamy serdecznie do wizyty w naszej klinice.

Wystarczy, że będziesz przestrzegał kilku zasad. Rób co godzinę przerwę od pracy i poświęcaj ją na ćwiczenia dla oczu. Pamiętaj, że górna krawędź monitora komputerowego powinna znajdować się na linii wzroku. Pomocne mogą okazać się też okulary z powłoką antyrefleksową. Powinieneś zadbać również o ergonomiczne biurko (najlepiej z regulacją wysokości) i fotel z podłokietnikami, odpowiednim podparciem dla pleców oraz z możliwością regulacji wysokości siedzenia. Jeśli masz problemy okulistyczne i chcesz poddać się kompleksowej diagnostyce wzroku, zarezerwuj termin konsultacji. Nasi specjaliści przeprowadzą szczegółowe badania.

Wśród uciążliwości pracy na stanowisku komputerowym warto wymienić: pole elektromagnetyczne, promieniowanie cieplne, a także obciążenia mięśniowo-szkieletowe oraz narządu wzrok. Jeśli chcesz porozmawiać ze specjalistami w dziedzinie okulistyki, zapraszamy do wizyty w naszej klinice Optegra.

Źródła:

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-praca-przy-komputerze-wymagania-bhp0 [26.10.2023 r.]

https://kadry.infor.pl/kadry/bhp/profilaktyczna_ochrona_zdrowia/581145,Jaki-wplyw-na-zdrowie-pracownikow-ma-praca-przy-komputerze.html [26.10.2023 r.]

więcej

Test wzroku online – sprawdź, czy potrzebna jest wizyta u okulisty

Test wzroku online do samodzielnego przeprowadzenia w warunkach domowych, może być pomocny przy rozpoznawaniu wad refrakcji lub niektórych chorób...
więcej

Jakie są przyczyny i objawy zaćmy korowej? Najlepsze metody leczenia

Zaćma korowa to rodzaj zaćmy starczej. Prowadzi do zmętnienia soczewki oka i tym samym pogorszenia widzenia. Ta powszechnie diagnozowana...
więcej

Blefaroplastyka – koretka i plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek górnych lub dolnych to powszechnie wykonywany w ostatnich latach zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać powiekom pożądany kształt....
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...