Zamglone widzenie – przyczyny, objawy. Dlaczego mamy mgłę na oku? Jak zapobiegać zaburzeniom widzenia?

Zamglone widzenie określane przez Pacjentów potocznie jako „mgła na oku” to dolegliwość, która może świadczyć m.in. o chorobach siatkówki, wadach wzroku, zespole suchego oka, retinopatii. Problem ten dotyka Pacjentów w różnym wieku. Uczucie mgły na oku może być oznaką zwykłego przemęczenia narządu wzroku lub sygnalizować rozwój poważnych chorób. Co zrobić, gdy doświadczamy nieostrego widzenia i nasze oczy są zamglone? Jakie są przyczyny pogorszenia widzenia i dlaczego nie warto zwlekać z wizytą u okulisty? Sprawdź w artykule!

Mgła na oku – przyczyny niewyraźnego widzenia. Zaćma, krótkowzroczność, astygmatyzm, prezbiopia

Rozmazane widzenie może dotyczyć jednego oka lub obu oczu, w każdym przypadku utrudnia codzienne funkcjonowanie i powoduje dyskomfort u Pacjentów, którzy zaniepokojeni szukają pomocy u specjalisty. Zastanawiasz się, dlaczego widzisz jak przez mgłę? Potencjalnych powodów jest mnóstwo, u części osób utrata ostrości widzenia jest spowodowana rozwojem zaćmy (inaczej katarakty). Ta choroba degeneracyjna oczu powoduje zmętnienie soczewki, a nieleczona może skutkować ślepotą całkowitą. 

Zamglone widzenie może być też jednym z objawów zwyrodnienia plamki żółtej (AMD, Age-Related Macular Degeneration). To postępująca i przewlekła choroba, która powoduje uszkodzenie centralnej części siatkówki, najczęściej dotyka seniorów. 

Wrażenie mgły na jednym oku może towarzyszyć udarowi, który wymaga pilnej interwencji medycznej (u chorego może występować też podwójne widzenie, kwadrantopia, niedowidzenie połowicze). Innym groźnym stanem neurologicznym, który może powodować omawiany problem, jest wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego, podobnie jak udar wymaga pilnej diagnostyki i leczenia. 

Zdarza się, że widzenie za mgłą ma prozaiczne przyczyny, może być oznaką zwykłego przemęczenia Twojego wzroku, szczególnie jeśli masz w zwyczaju spędzać wiele godzin przed telewizorem lub komputerem i nie robisz przerw na odpoczynek ani nie wykonujesz ćwiczeń dla oczu. Wówczas wystarczy zadbać o higienę pracy (więcej mrugać, zainwestować w dobre oświetlenie stanowiska) i wyraźne widzenie samo wraca do normy. Jeśli chodzi o inne przyczyny tego typu zaburzeń wzroku, są to m.in.:

  • pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego,
  • nadwzroczność,
  • astygmatyzm,
  • prezbiopia,
  • noszenie nieodpowiednich szkieł lub okularów korekcyjnych,
  • migrena,
  • alergia sezonowa,
  • ciało obce w gałce ocznej,
  • uraz głowy,
  • centralna retinopatia surowicza,
  • stosowanie niektórych leków, 
  • syndrom widzenia komputerowego,
  • zatrucie alkoholem metylowym.

Widzenie za mgłą – objawy towarzyszące

Jesteś ciekawy, jakie inne objawy mogą współwystępować z zamglonym widzeniem? W zależności od źródła problemu mogą to być np.:

  • mroczki,
  • ograniczenie pola widzenia,
  • zawroty głowy,
  • zaburzenia równowagi,
  • wymioty,
  • nudności,
  • ból oczu,
  • błyski,
  • jasne poświaty,
  • szybkie męczenie się oczu,
  • senność,
  • światłowstręt,
  • pieczenie i zaczerwienienie oczu,
  • problemy z widzeniem po zmroku,
  • upośledzenie rozpoznawania barw.

Zamglone widzenie – badanie wzroku i wizyta u okulisty

Jak postępować, jeśli widzimy rozmazany obrazy, odbieramy rzeczywistość jakby przez mgłę? Pierwszy krok to wizyta u okulisty (ewentualnie lekarza pierwszego kontaktu, a w razie podejrzenia udaru lub innego stanu zagrażającego życiu należy wezwać pogotowie ratunkowe). Specjalista na podstawie wywiadu medycznego i odpowiednich badań postawi trafną diagnozę oraz dobierze najkorzystniejszą dla naszego przypadku terapię.

Przykładowo, jeśli upośledzenie widzenia jest spowodowane niekorygowaną wadą refrakcji, wskazana będzie korekcja okularowa, noszenie soczewek kontaktowych lub laserowa korekcja wzroku. W przypadku rozpoznania zaćmy, jedyną skuteczną metodą jest operacja usunięcia zaćmy. To bezpieczna, bezbolesna i krótka procedura, która nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji. Z kolei jaskrę leczy się, wykonując u Pacjenta zabieg laserowy lub stosując odpowiednie krople do oczu. U osób z zatruciem alkoholem metylowym stosuje się specjalne odtrutki.

Nigdy nie bagatelizujmy problemów z widzeniem, gdyż w poważnych przypadkach nasze zaniedbanie może doprowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku!

Zamglone widzenie – przeczytaj, jak dbać o wzrok, by uniknąć zaburzeń widzenia

W trosce o wzrok warto ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych do niezbędnego minimum. Pozwólmy oczom odpocząć, dbając o regularną aktywność fizyczną, komfort snu. Chrońmy wzrok przed promieniowaniem słonecznym, nosząc okulary z filtrem UV. Zmodyfikujmy dietę, wzbogacając ją o odpowiednią ilość witamin i minerałów, które wzmacniają narząd wzroku (m.in.: witaminę, A, C, E, witaminy z grupy B, luteinę, cynk, selen). By utrzymać prawidłowe widzenie, warto rzucić palenie i pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u okulisty.

Jeśli doświadczasz zamglonego widzenia i szukasz pomocy okulistycznej, zachęcamy do wizyty w naszej klinice Optegra.

FAQ

Być może zamglone widzenie jest spowodowane zwykłym przemęczeniem wzroku i nadmiernym stresem lub nieskorygowaną wadą refrakcji. Inne możliwe przyczyny to stosowanie niektórych leków, migrena, alergia, zaćma, obecność ciała obcego w oku. Jeśli chcesz skorzystać ze szczegółowej diagnostyki zaćmy, umów się na wizytę w naszej klinice Optegra. Specjaliści wykonają badania i dobiorą metodę leczenia schorzenia, dzięki której odzyskasz ostrość widzenia.

Widzenie jak przez mgłę może sygnalizować poważne choroby oczu takie jak np. zaćma lub jaskra, dlatego w przypadku wystąpienia tego objawu nie zwlekaj z wizytą u okulisty. Wiedz, że jeśli zbagatelizujesz problem i dojdzie do pogłębienia zmian chorobowych, możesz nawet stracić wzrok.

Jeśli doskwiera Ci zamglone widzenie oraz inne niepokojące objawy, nie zalecamy samodzielnego stosowania kropli do oczu bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Być może to zaćma, jaskra lub inna poważna choroba. Jeśli podejrzewasz u siebie rozwój katarakty, umów się na konsultację. Doświadczeni specjaliści z naszej kliniki zaoferują Ci kompleksową diagnostykę i nowoczesne metody leczenia.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/150083,zaburzenia-widzenia-zaburzenia-czynnosci-narzadu-wzroku [dostęp: 26.08.2023 r.]

więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...
więcej

Iniekcje doszklistkowe – zastrzyk do oka

Wielu Pacjentów klinik okulistycznych nie wie, czym są iniekcje doszklistkowe. Otóż najprościej mówiąc, są to zastrzyki do gałki ocznej,...
więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...
więcej

Operacja zeza u dorosłych – gdzie najlepiej się leczyć? 

Zez (łac. strabismus), czyli nierównoległe ustawienie gałek ocznych to problem okulistyczny, który wbrew pozorom nie dotyczy jedynie dzieci, ale...

X
Odbierz