Zaczerwienione i przekrwione oczy – jakie są przyczyny i objawy towarzyszące? Co robić?

Zaczerwienione i przekrwione oczy są niepokojącą dolegliwością, którą może manifestować się nimi dosyć duża grupa chorób. Symptomy te często skłaniają Pacjentów do wizyty w gabinecie lekarza okulisty, szczególnie jeśli krople do oczu nie przynoszą żadnej ulgi i u chorego współwystępuje szereg objawów towarzyszących jak np.: świąd powiek, łzawienie, czy silny ból gałki ocznej. Sprawdź, o czym może świadczyć zaczerwienienie i przekrwienie oczu. Dowiedz się, co oznaczają przekrwione oczy, jak radzić sobie z tym problemem zdrowotnym i skorzystaj z pomocy specjalisty!

Zaczerwienione i przekrwione oczy – przyczyny. Uraz, zapalenie spojówek i nie tylko

O czym świadczą zaczerwienione i przekrwione oczy, określane często przez lekarzy okulistów i podstawowej opieki zdrowotnej zespołem czerwonego oka (ang. red eye syndrome)? Jedną z potencjalnych przyczyn jest zespół suchego oka (keratoconjunctivitis sicca, w skrócie ZSO) spowodowany niedoborem wydzieliny łzowej. ZSO to wieloczynnikowe schorzenie, któremu sprzyjają:

  • choroby autoimmunologiczne,
  • wiek,
  • palenie tytoniu,
  • częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • zmiany hormonalne po menopauzie.
  • hormonalna antykoncepcja,
  • zanieczyszczenie powietrza,
  • noszenie soczewek kontaktowych.

W rzadkich przypadkach czerwony oczy są skutkiem pojawienia się krwi pod spojówką. Tego typu podspojówkowy wylew krwi może być spowodowany intensywnym wysiłkiem fizycznym, nadciśnieniem tętniczym, kaszlem lub kichaniem. Inną możliwą przyczyną omawianego problemu jest alergiczne zapalenie spojówek. Jak sama nazwa wskazuje, stan zapalny w obrębie spojówki rozwija się w konsekwencji kontaktu z alergenem. Reakcję uczuleniową najczęściej wywołuje kontakt z:

  • pyłkami roślin,
  • sierścią zwierząt domowych,
  • danym lekiem, 
  • konserwantami,
  • pleśnią,
  • roztoczami kurzu domowego.

Objawy alergii, mimo iż są dokuczliwe, zwykle mijają w ciągu 24-48 godzin. 

Zaczerwienione i przekrwione oczy mogą być sygnałem ostrego ataku jaskry. Przypadłość ta rozwija się na skutek zbyt wysokiego ciśnienia w gałce ocznej. Etiologia jaskry nie jest do końca znana, natomiast do czynników ryzyka zaliczamy np.: wiek (powyżej 40 lat), dziedziczność, nadwzroczność i zaburzenia gospodarki tłuszczowej.  Rzadko zaczerwienione i przekrwione oczy są objawem chorób błony naczyniowej, poszerzenia oraz przekrwienia naczyń krwionośnych umiejscowionych głęboko w białej twardówce. U wielu Pacjentów przyczyną dolegliwości jest zakaźne zapalenie spojówek (zakażenie wywołane przez bakterie lub wirusy). Zdarza się, że czynnikiem sprawczym jest guz spojówki, czy też toksyczne działanie leków na spojówki.

Co jeszcze może być przyczyną czerwonych i przekrwionych oczu? Niezakaźne lub zakaźne zapalenie rogówki (np. o podłożu bakteryjnym, grzybiczym, wirusowym), klasterowy ból głowy lub niedomykalność szpary powiekowej spowodowana porażeniem nerwu twarzowego. Niekiedy objawy te są wywołane stanem zapalnym powiek lub zwykłym podrażnieniem oczu np. w związku z ich intensywnym przecieraniem, co często zdarza się u osób noszących soczewki i spędzających wiele godzin przed komputerem. Warto dodać, iż podrażnienie może mieć też związek z obecnością ciała obcego pod powieką.

Jak widać, zaczerwienione i przekrwione oczy mogą być oznaką prozaicznych stanów, jak i poważnych chorób, dlatego jeśli objawy utrzymują się co najmniej 2-3 dni należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub okulistą. 

Zaczerwienione i przekrwione oczy – objawy towarzyszące. Ból głowy, łzawienie, pieczenie oczu

Oprócz zaczerwienionych i przekrwionych oczu warto wymienić szereg innych objawów okulistycznych, które mogą świadczyć o chorobach oka i nie tylko. Pacjenci zgłaszają m.in.:

  • pieczenie oczu,
  • ostry ból głowy,
  • światłowstręt,
  • silny ból oka,
  • uczucie ciała obcego w oku,
  • wydzielina w oku,
  • uczucie piasku pod powiekami,
  • obrzęk powiek,
  • suchość oczu,
  • zmiany ostrości wzroku,
  • zwiększona męczliwość oczu,
  • nadmierne łzawienie
  • pogorszenie widzenia,
  • łuszcząca się skóra wokół oczu,
  • widzenie świetlistych aureoli wokół źródeł światła.

Co zrobić w razie wystąpienia powyższych objawów towarzyszących? Zastanawiasz się, czy takie objawy wymagają konsultacji medycznej? Jak już wspomnieliśmy wcześniej, zalecamy, aby skorzystać z porady lekarskiej (zwłaszcza w przypadku stałego zaczerwienienia oczu u dzieci i dorosłych). Potrzebujesz pilnie konsultacji? Zapraszamy do naszej kliniki Optegra.

Przekrwione oczy: co dalej? Na czym polega leczenie przekrwionych oczu?

Co zrobić, gdy ma się przekrwione oczy? Jeśli chodzi o metody leczenia przekrwionych oczu, wszystko zależy od przyczyny problemu. Sukces terapii zależy od trafnego rozpoznania źródła dolegliwości. Diagnostyka opiera się na zebraniu wywiadu medycznego, ustaleniu etiologii i wykonania badania w lampie szczelinowej. Często przeprowadza się też badanie dna oka, a w razie wyraźnych wskazań rewizję spojówki, ultrasonografię gałek ocznych, badanie radiologiczne (przy podejrzeniu obecności ciała obcego). 

Jak wyleczyć przekrwione oczy? Przykładowo, w przypadku alergicznego zapalenia spojówek należy unikać kontaktu z alergenami, regularnie przemywać oczy solą fizjologiczną. Lekarz może zalecić też stosowanie miejscowo kropli do oczu z lekiem przeciwhistaminowym (lub środków doustnych). U Pacjentów z rozpoznaną jaskrą, pomocna może okazać się farmakoterapia lub laserowe leczenie jaskry, które daje bardzo dobre rezultaty terapeutyczne, znacznie spowalniając rozwój choroby. Zespół suchego oka leczymy preparatami sztucznych łez.

Domowe sposoby na zaczerwienione i przekrwione oczy

Jeśli chodzi o domowe sposoby na zaczerwienione oczy, ulgę mogą przynieść zimne kompresy i okłady z ziół takich jak rumianek lub szałwia, które wykazują działanie przeciwzapalne.  Zaleca się, aby przy czerwonych i przekrwionych oczach zrezygnować z noszenia szkieł kontaktowych aż do czasu powrotu do zdrowia oraz nie nadwyrężać wzroku np. wielogodzinną pracą przed komputerem, czy czytaniem książek. Warto stosować też wzmacniające szczelność naczyń krwionośnych w spojówce np. z pochodnymi rutyny, które są dostępne bez recepty. Jednak zawsze warto udać najpierw zasięgnąć porady specjalisty i z każdym problemem udać się do lekarza. 

Źródła:

mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57892,ostre-okresowe-i-przetrwale-alergiczne-zapalenie-spojowek
[dostęp: 08.06.2023 r.]

mp.pl/pacjent/objawy/77451,zaczerwienienie-oka-czerwone-oko-zespol-czerwonego-oka
[dostęp: 08.06.2023 r.]

FAQ

Co pomaga na zaczerwienione oczy od komputera?

Pozwól swoim oczom odpocząć. Dbaj o nawilżanie powietrza w pomieszczeniach i stosuj doraźnie krople do oczu o działaniu nawilżającym. Pamiętaj, aby co 30 minut robić kilkuminutowe przerwy i popatrzeć do dalekiej odległości.

Jak wyleczyć przekrwione oczy?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie bez konsultacji lekarskiej, gdyż metoda leczenia zależy od przyczyny przekrwienia oczu. Kompleksową diagnostyką i leczeniem różnego rodzaju dolegliwości okulistycznych zajmują się m.in. specjaliści w klinice Optegra.

Czego objawem jest zaczerwienienie oka?

Zaczerwienione oko może świadczyć o rozwoju stanu zapalnego, urazu, podrażnienia lub wielu poważnych chorób oczu. Jeśli chcesz poznać przyczyny problemu, umów się na wizytę w naszej klinice Optegra. Zespół doświadczonych specjalistów pomoże Ci zdiagnozować źródło dolegliwości i się ich pozbyć, korzystając z najnowocześniejszych metod leczenia.

więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...
więcej

Iniekcje doszklistkowe – zastrzyk do oka

Wielu Pacjentów klinik okulistycznych nie wie, czym są iniekcje doszklistkowe. Otóż najprościej mówiąc, są to zastrzyki do gałki ocznej,...
więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...
więcej

Operacja zeza u dorosłych – gdzie najlepiej się leczyć? 

Zez (łac. strabismus), czyli nierównoległe ustawienie gałek ocznych to problem okulistyczny, który wbrew pozorom nie dotyczy jedynie dzieci, ale...

X
Odbierz