Najczęściej zadawane pytania o laserową korekcję wady wzroku. Sprawdź FAQ!

Utrata ostrości widzenia powoduje dyskomfort na co dzień i skłania wiele osób do korzystania z różnych metod korekcji wzroku. Poza tradycyjnymi okularami korekcyjnymi i soczewkami kontaktowymi w ostatnich latach popularność zyskują nowoczesne metody laserowej korekcji wzroku. Zabiegi z użyciem lasera niwelują nadwzroczność, starczowzroczność, krótkowzroczność oraz astygmatyzm. Rozważasz laserową korekcję wzroku i szukasz przydatnych informacji na temat tego zabiegu? Poznaj najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi do nich!

Czy zabieg laserowej korekcji wzroku jest bolesny?

Wielu Pacjentów przygotowujących się do zabiegu laserowej korekcji wad wzroku obawia się bólowych doznań. Tymczasem procedura nie jest bolesna, ponieważ przed korektą wzroku lekarz aplikuje do oka specjalne krople o miejscowym działaniu znieczulającym. Dzięki zastosowaniu tego typu środka nie musisz obawiać się bólu ani dyskomfortu w trakcie pracy lasera excimerowego. Tak więc nawet jeśli należysz do osób szczególnie wrażliwych na ból, możesz bez obaw poddać się tej korekcji laserowej. 

Jak wygląda kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Kwalifikacja do laserowej korekcji wzroku rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu lekarskiego prowadzonego przez specjalistę, w trakcie którego zapoznaje się on z dokumentacją medyczną, ogólnym stanem zdrowia Pacjenta, pyta o oczekiwania względem zabiegu, przyjmowane leki itp. W trakcie rozmowy lekarz wyklucza też ewentualne przeciwwskazania do laserowego leczenia refrakcyjnych wad wzroku. Kolejny krok to badania kwalifikacyjne takie jak np.:

  • aberrometria,
  • komputerowe badanie wady wzroku,
  • ocena ostrości wzroku,
  • test dominacji oka,
  • topografia i tomografia rogówki, 
  • badanie w biomikroskopie przedniego odcinka oka
  • badanie dna oka: ocena plamki żółtej, naczyń siatkówki i obwodu siatkówki,
  • badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • badania biometryczne pozwalające ocenić m.in. długość gałki ocznej,

Zastanawiasz się, ile trwa wizyta kwalifikacyjna? Od 1,5 do 2,5 godziny, zarezerwuj więc sobie czas w dniu wizyty w klinice.

Czy zabieg laserowej korekcji wzroku jest bezpieczny?

Zabieg korekcji laserowej charakteryzuje się wysokim profilem bezpieczeństwa, procedury te były wykonywane już w latach 80. XX wieku. Ryzyko powikłań jest minimalne i występuje u około 1% osób, które poddały się korekcji wzroku metodą laserową. 

Do najczęściej występujących powikłań pozabiegowych, które ustępują w ciągu kilku dni po zabiegu, zaliczamy:

Bezpieczeństwo terapii zapewnia wykwalifikowany personel medyczny oraz specjalistyczny sprzęt okulistyczny z odpowiednimi certyfikatami. Oczywiście bardzo ważnym czynnikiem warunkujących bezpieczeństwo pozabiegowe jest przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich. 

Czy ciąża jest przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, czy Twój odmienny stan stanowi czynnik wykluczający z możliwości poddania się zabiegowi laserowej korekty wzroku? Jak podkreślają lekarze okuliści zarówno ciąża, jak i karmienie piersią są czasowym przeciwwskazaniem do wykonania korekcji laserowej (m.in. z uwagi na zmiany hormonalne, jakie zachodzą w tym okresie w organizmie kobiety). Co więcej, badania wykazały, że u ciężarnych Pacjentek zmienia się współczynnik załamania soczewki i grubość rogówki, co może powodować destabilizację wady. Zgodnie z wytycznymi wada wzroku powinna być stabilna przez co najmniej 12 miesięcy, by móc wykonać zabieg. Pamiętaj więc, że niestabilna wada wzroku jest jednym z przeciwwskazań.

Czy zabieg laserowej korekcji wzroku wymaga hospitalizacji?

Jednym z najczęstszych pytań jest to dotyczące hospitalizacji. Otóż laserowa korekcja jest zaliczana do tzw. zabiegów chirurgii jednego dnia, co oznacza, że Pacjent może wrócić do domu po kilku godzinach od poddania się procedurze. Metoda laserowej korekcji wzroku nie wymaga więc pobytu w szpitalu. Zabieg wykonuje się w trybie ambulatoryjnym, po laseroterapii Pacjent udaje się do sali pozabiegowej na godzinny odpoczynek, podczas którego jest ponownie badany przez lekarza.

O czym należy pamiętać w dniu zabiegu?

W dniu zabiegu załóż wygodne ubranie, które nie krępuje Twoich ruchów, by czuć się wygodnie i swobodnie. Przed przyjazdem do kliniki zjedz lekkostrawny posiłek i zabierz ze sobą okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem. W dniu zabiegu nie wykonuj makijażu. Nie zapomnij, aby wziąć ze sobą osobę towarzyszącą, która po zabiegu odwiezie Cię do domu (ze względów bezpieczeństwa nie można prowadzić pojazdów bezpośrednio po laserowej korekcji wzroku).

Jakie są zalecenia pozabiegowe dla Pacjenta?

Bezpośrednio po zabiegu nie można prowadzić samochodu. Wiedz, że nie należy pocierać oczu oraz zaciskać mocno powiek. Pamiętaj, że w czasie kąpieli nie możesz doprowadzić do tego, by mydło lub szampon dostały się do zoperowanego oka. Przed wyjściem z domu zakładaj okulary przeciwsłoneczne. Jeśli pojawi się ból po zabiegu, zażyj tabletkę przeciwbólową dostępną w aptece bez recepty. W pierwszych 2 tygodniach po zabiegu ogranicz pracę przed monitorem komputera. Przez miesiąc staraj się unikać zakurzonych, zapylonych oraz zadymionych pomieszczeń, nie kąp się w basenie i nie przebywaj na pełnym na słońcu bez okularów przeciwsłonecznych.

Ile trwa zabieg korekcji wzroku?

Jesteś ciekawy, ile czasu powinieneś zarezerwować sobie w dniu laserowej korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności lub innej wady refrakcji? Jest to krótkotrwała procedura, która zajmuje około 20 minut. Pamiętaj jednak, że przed zabiegiem każdy Pacjent musi poddać się szczegółowym badaniom, które zajmują około 2 godzin. 

Po jakim czasie następuje poprawa widzenia?

Jeśli poddasz się zabiegowi modelowania rogówki, zauważysz mocną poprawę wzroku już w ciągu kilku dni. Natomiast efekt finalny następuje po około 3 miesiącach. Warto jednak podkreślić, że u niektórych Pacjentów rekonwalescencja może trwać do 12 miesięcy po zabiegu. Tak naprawdę wszystko zależy od zastosowanej metody wykonania i tego, jak dużą wadę wzroku korygował specjalista.

Komu jest polecana i jaki jest zakres korygowanych wad?

Laserowa korekcja wzroku jest rekomendowana wszystkim, którzy chcą pozbyć się okularów lub soczewek kontaktowych. Można ją przeprowadzić już od 18. roku życia, pod warunkiem że wada refrakcji jest stabilna. Tak naprawdę nie ma górnej granicy wieku, po której nie istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu – nowoczesne metody pozwalają korygować nawet presbiopię pojawiającą się w czwartej dekadzie życia. Co do zakresu korygowanych wad za pomocą lasera możliwe jest zniwelowanie dalekowzroczności do około +6,0 dioptrii, krótkowzroczności do około -12,0 dioptrii i astygmatyzmu do około 6,0 dioptrii. Wiedz, że wada nie musi zostać skorygowana w 100%. W opinii specjalistów wynik +/- 0,5 dioptrii jest bardzo satysfakcjonujący i mieści się w normie. Pamiętaj, że wzrok regeneruje się stopniowo i przez kilka miesięcy po zabiegu możesz odczuwać pewne wahania ostrości widzenia, pełna stabilizacja wady może zająć około roku.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kliniki?

Zanim przejdziesz laserową korekcję wzroku, upewnij się, czy dana klinika okulistyczna cieszy się dobrymi ocenami zadowolonych Pacjentów. Sprawdź też, czy personel medyczny jest przyjazny, a lekarz wykonujący zabieg posiada odpowiednie doświadczenie i czy chętnie odpowiada na Twoje pytania. Możesz też poszukać opinii o danym miejscu w internecie lub popytać znajomych, którzy poddali się laserowej korekcji wad refrakcji.

Tak naprawdę każdy, kto przejdzie pomyślnie wizytę kwalifikującą do zabiegu. Jeśli masz wady refrakcji i chcesz wykonać laserową korekcję wzroku, zapraszamy serdecznie do wizyty w naszej klinice.

To zabieg, który wykonujemy raz na całe życie, jego efekty są trwałe. Chcesz skorzystać z diagnostyki wzroku? Nie czekaj i zarezerwuj termin konsultacji. Nasi specjaliści z chęcią wykonają szczegółowe badania.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy kwalifikujesz się do zabiegu, powinieneś porozmawiać ze specjalistami z dziedziny okulistyki, którzy wykluczą ewentualne przeciwwskazania.  Zapraszamy do wizyty w naszej klinice Optegra.

Źródła

https://podyplomie.pl/okulistyka/31069,podstawy-laserowej-korekcji-wad-wzroku [dostęp: 26.10.2023 r.]

https://podyplomie.pl/okulistyka/24355,adaptacja-oka-po-laserowej-korekcji-wzroku [dostęp: 26.10.2023 r.]

więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...
więcej

Iniekcje doszklistkowe – zastrzyk do oka

Wielu Pacjentów klinik okulistycznych nie wie, czym są iniekcje doszklistkowe. Otóż najprościej mówiąc, są to zastrzyki do gałki ocznej,...
więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...
więcej

Operacja zeza u dorosłych – gdzie najlepiej się leczyć? 

Zez (łac. strabismus), czyli nierównoległe ustawienie gałek ocznych to problem okulistyczny, który wbrew pozorom nie dotyczy jedynie dzieci, ale...