Kim jest i czym zajmuje się optometrysta?

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów ze wzrokiem, większość osób udaje się do okulisty. Z kolei ci, którzy potrzebują okularów lub soczewek kontaktowych, idą po poradę do optyka. Niewiele osób wie, że jest jeszcze jeden specjalista, który na co dzień zajmuje się wadami wzroku. Mowa o optometryście. Kim jest i czym dokładnie zajmuje się optometrysta? Kiedy udać się do okulisty, a kiedy konieczna będzie wizyta u optometrysty? W naszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości, dotyczące tej profesji.

Kto to jest optometrysta?

Optometrysta to specjalista, który diagnozuje wady wzroku i na tej podstawie dobiera odpowiednią korekcję optyczną (chodzi tu zarówno o okulary, jak i soczewki kontaktowe). W przeciwieństwie do okulisty, nie posiada uprawnień do diagnozowania chorób oczu czy wykonywania zabiegów chirurgicznych na oczach. Gdy optometrysta zauważy na oku niepokojące zmiany, które mogłyby wskazywać na jakieś schorzenie, wtedy kieruje pacjenta do specjalisty.

Optometrysta nie jest typowym zawodem medycznym – osoba, która wykonuje tę profesję, może być absolwentem studiów medycznych lub absolwentem wydziału fizyki. Specjaliści z tej dziedziny muszą posiadać wykształcenie wyższe. Żeby zostać optometrystą, należy ukończyć studia magisterskie lub podyplomowe na specjalizacji Optometria. Taka specjalizacja najczęściej jest na kierunkach: Optometria i Optyka, Fizyka lub Biofizyka.

Co robi optometrysta?

Wiemy już, kim jest optometrysta. Teraz czas dowiedzieć się, czym dokładnie zajmuje się osoba, która pracuje w tym zawodzie. Co robi optometrysta?

  • Bada oczy

Optometrysta wykonuje badania diagnostyczne oczu. Robi to po to, by ocenić ogólny stan narządów wzroku i wychwycić ewentualne nieprawidłowości.

  • Bada funkcje wzroku

Przy użyciu specjalistycznego sprzętu, specjalista bada m.in. ostrość wzroku, pole widzenia czy ruch gałek ocznych.

  • Wykrywa i diagnozuje wady wzroku i zaburzenia widzenia obuocznego

Optometrysta jest w stanie zdiagnozować zaburzenia ruchu gałki ocznej i wady widzenia obuocznego oraz zaplanować odpowiednie leczenie.

  • Udziela porad dotyczących ćwiczeń oczu

Specjalista w tej dziedzinie może zaproponować ćwiczenia, które pomogą skoordynować ruch gałek ocznych lub odpowiednio skupiać wzrok.

  • Udziela porad dotyczących stanu oczu

Udając się do optometrysty można liczyć na uzyskanie profesjonalnych porad dotyczących np. ergonomii widzenia, dbałości o wzrok u seniorów czy pielęgnacji soczewek kontaktowych.

  • Dobiera korekcje optyczną

Optometrysta jest w stanie dobrać pacjentowi odpowiednie okulary korekcyjne, soczewki kontaktowe lub inne pomoce wzrokowe.

Optometrysta a okulista

Kiedy należy udać się do optometrysty, a kiedy będzie niezbędna wizyta u okulisty? Jaka jest różnica między okulistą a optometrystą? Jeśli nie wiesz, do jakiego specjalisty powinieneś się zgłosić, postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.

Udaj się do optometrysty jeśli:

  • czujesz, że Twój wzrok się pogorszył i nie jest to wynik choroby oczu,
  • widzisz nieostro w soczewkach lub okularach,
  • po mrugnięciu, obraz, który widzisz przed oczami, jest rozmazany,
  • odczuwasz dyskomfort w trakcie noszenia soczewek lub okularów,
  • cierpisz na częste bóle głowy.

Konieczna będzie wizyta u okulisty, gdy:

  • Twój wzrok nagle się pogorszył (najprawdopodobniej na skutek choroby oczu),
  • bolą Cię oczy,
  • w okolicach oczu pojawił się tan zapalny,
  • doszło do urazu oka,
  • masz ograniczone pole widzenia,
  • widzisz mroczki lub błyski,
  • w centrum pola widzenia pojawiły się plamy,
  • masz problem z rozróżnianiem kolorów.

Zatem – co odróżnia optometrystę od okulisty? Najprościej mówiąc: optometrysta zajmuje się korekcją wzroku, a okulista leczy choroby oczu.

Optometryści w Klinikach Optegra

Czym zajmują się optometryści w Klinikach Optegra? To specjaliści, których głównym zadaniem jest kwalifikacja pacjentów do zabiegu laserowej korekcji wzroku. To właśnie optometryści sprawdzają u pacjenta widzenie obuoczne (współpracę między oczami), widzenie z bliskich odległości, jaką wadę wzroku ma pacjent (wada sferyczna i astygmatyzm) i jaka jest jego ostrość widzenia. Specjaliści wykonują komputerowe badanie wzroku,  używają do tego autokeratorefraktometru. Z użyciem foropteru wyposażonego w soczewki plusowe, minusowe i korygujące astygmatyzm, dobierają optymalną korekcję dla danego pacjenta.

Optometrysta zbada również grubość i krzywiznę rogówki pacjenta. To bardzo ważne, bo właśnie na tej części oka jest wykonywany zabieg. Zmierzy również: długość gałki ocznej, ciśnienie wewnątrzgałkowe i aberrację oka, czyli zniekształcenia obrazu, których nie da się skorygować za pomocą okularów lub soczewek. Gdy zajdzie taka potrzeba, może być konieczne wykonanie również innych badań, jak np. OCT rogówki lub siatkówki lub pomiar komórek śródbłonka rogówki.  

więcej

Test wzroku online – sprawdź, czy potrzebna jest wizyta u okulisty

Test wzroku online do samodzielnego przeprowadzenia w warunkach domowych, może być pomocny przy rozpoznawaniu wad refrakcji lub niektórych chorób...
więcej

Jakie są przyczyny i objawy zaćmy korowej? Najlepsze metody leczenia

Zaćma korowa to rodzaj zaćmy starczej. Prowadzi do zmętnienia soczewki oka i tym samym pogorszenia widzenia. Ta powszechnie diagnozowana...
więcej

Blefaroplastyka – koretka i plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek górnych lub dolnych to powszechnie wykonywany w ostatnich latach zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać powiekom pożądany kształt....
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...