Jakie wady leczymy laserową korekcją wzroku?

Technologia leczenia laserowego jest wykorzystywana w okulistyce od ponad trzech dekad. Precyzja i bezpieczeństwo – to główne cechy, które decydują o tym, że laserowe techniki leczenia wzroku zyskują coraz większą popularność. Jakie wady leczymy laserową korekcją wzroku? Do ilu dioptrii możemy wykonywać laserową korektę wzroku? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Lasery w okulistyce

Po raz pierwszy lasery były stosowane w okulistyce pod koniec lat 80. XX wieku. Urządzenia te miały wielkie gabaryty – często zajmowały ogromną powierzchnię gabinetu lekarskiego. W trakcie używania mocno się nagrzewały, a następnie były chłodzone wodą przez dłuższy czas. Z tego powodu po wykonanym zabiegu potrzebowały chwili czasu, aby ostygnąć i móc pracować ponownie.

Współcześnie korzystanie z urządzeń laserowych w okulistyce jest standardem. Rozwój technologiczny sprawił, że istnieje wiele rodzajów laserów, które stosowane są w leczeniu różnych wad wzroku. Wśród nich największą popularnością cieszą się lasery ekscymerowe i femtosekundowe. Laserową korekcją wzroku możemy leczyć nawet duże wady wzroku. To, jaki typ lasera będzie używany podczas operacji jest uzależnione od rodzaju zabiegu oraz tego, jaka część oka będzie poddawana jego działaniu. Wszystkie lasery mają jednak kilka cech wspólnych. Jakich? Są niezwykle precyzyjne i pozwalają na szybkie i bezpieczne usuwanie wad wzroku.

Jakie wady wzroku leczymy laserem?

Najczęściej występujące choroby wzroku: krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm, nazywane się wadami refrakcyjnymi. Wynikają one z nieprawidłowego kształtu rogówki oka. W przypadku krótkowzroczności światło wpadające do oka jest załamywane przed siatkówką. W przypadku dalekowzroczności – za nią. Natomiast u osób cierpiących na astygmatyzm proces załamywania odbywa się w różnej odległości od siatkówki, co jest spowodowane jej nietypowym kształtem.

Jedną z metod, która trwale usuwa te wady i związane z nimi dolegliwości jest laserowa korekcja wzroku. Podczas zabiegu lekarz za pomocą lasera przywraca rogówce właściwy kształt. Dzięki temu pacjenci widzą wyraźnie, a komfort ich życia istotnie wzrasta. Operacja oczu za pomocą lasera cechuje się wysoką skutecznością i pełnym bezpieczeństwem oraz krótkim okresem rekonwalescencji.

Metody operacji laserowej oczu

Istnieje wiele metod laserowej korekcji wzroku. O tym, która z nich będzie najlepsza decyduje lekarz wspólnie z pacjentem w trakcie wizyty kwalifikacyjnej. Bardzo istotne są takie czynniki jak: wada wzroku, ogólny stan zdrowia czy oczekiwane po zabiegu rezultaty. Lekarz i optometrysta przeprowadzają także szereg badań (między innymi: ocenę szerokości rogówki, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego czy topografię rogówki), które mają wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Metody laserowej korekcji wzroku różnią się między sobą przede wszystkim tym, w jaki sposób laser będzie oddziaływał na rogówkę oka.

Jakie wady wzroku leczy korekcja laserem?

Sam zabieg jest bezpieczny, mało inwazyjny i pozwala szybko usunąć najczęściej występujące wady wzroku, takie jak:  

  • krótkowzroczność – do -12 dioptrii,
  • dalekowzroczność – do +6 dioptrii,
  • astygmatyzm – do 6 dioptrii,
  • prezbiopię, czyli starczowzroczność.

Laserowa korekcja krótkowzroczności – do ilu dioptrii?

Krótkowzroczność to wada, która objawia się niewyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się w dużych odległościach. Aby wyostrzyć obraz, osoba krótkowzroczna mruży oczy.

Krótkowzroczność jest wadą wzroku, którą można leczyć laserową korekcją wzroku. W przypadku dużych wad – do -12 dioptrii najlepiej sprawdzają się zabiegi z rodziny LASIK. Metodą FemtoLASIK można poddać korekcji także głęboką krótkowzroczność występującą wspólnie z astygmatyzmem do 6 dioptrii. Wykonując zabieg Smile można skorygować krótkowzroczność nawet do –10 dioptrii i astygmatyzm krótkowzroczny do –3 lub –5 dioptrii.

Laserowa korekcja mniejszych wad – do -7 dioptrii – możliwa jest przez wykonanie zabiegów EBK lub LASEK. Jeśli obok krótkowzroczności pacjent zmaga się również z astygmatyzmem, to wspomniane metody mogą zniwelować go nawet do poziomu 3 dioptrii.

Laserowa korekcja dalekowzroczności – do jakiej wady?

Choć potocznie mówi się, że dalekowidz ma problem z wyraźnym widzeniem obiektów, znajdujących się w małych odległościach, to w rzeczywistości pacjenci cierpiący na dalekowzroczność muszą zmagać się także z innymi problemami. Nierzadko towarzyszą im bowiem problemy z akomodacją, konwergencją czy dywergencją. W rezultacie pacjent z dalekowzrocznością nie widzi wyraźnie z żadnej odległości.

Laserowa korekcja dalekowzroczności możliwa jest przez zastosowanie metod powierzchniowych takich jak EBK, LASEK i PRK. Te zabiegi dobrze sprawdzą się również przy korekcji dalekowzroczności, występującej wspólnie z astygmatyzmem do poziomu +6 dioptrii. U pacjentów, którzy zmagają się z wysoką dalekowzrocznością korekcja 6 dioptrii mocy optycznej spowoduje istotną poprawę widzenia zarówno z bliska, jak i daleka.  I właśnie wyraźne widzenie z bliska jest dla osoby dalekowzrocznej największą radością.

Laserowa korekcja astygmatyzmu – do ilu dioptrii?

Astygmatyzm jest wadą wzroku, w której oko nie potrafi prawidłowo skupić promieni świetlnych na siatkówce – załamują się one w oku w dwóch różnych płaszczyznach jednocześnie. W rezultacie osoby, u których zdiagnozowano astygmatyzm nie widzą wyraźnie, mają wrażenie jakby obraz nieustannie falował i się krzywił. Takie nieostre widzenie bywa frustrujące i mocno utrudnia codziennie funkcjonowanie.

Korekcja astygmatyzmu jest możliwa z wykorzystaniem metody PRK  oraz innych metod powierzchniowych, a także technik głębokich, np. FemtoLasik. Wykonanie zabiegu EBK jest możliwe w przypadku wady wzroku do 3 dioptrii, natomiast operacja PRK – nawet do 6 dioptrii. Po operacji pacjent widzi nie tylko wyraźnie i ostro wszystkie kontury, ale także „prosto”.

Laserowa korekcja prezbiopii

Starczowzroczność, nazywana inaczej prezbiopią, to naturalny proces zachodzący w organizmie, w wyniku którego pacjenci stopniowo tracą ostrość widzenia przedmiotów, znajdujących się w bliskiej odległości. Wynika to z osłabienia mięśni, które odpowiadają za akomodację oka. Jednocześnie soczewka oka traci swoją elastyczność i nie jest w stanie zapewnić ostrości widzenia.

Coraz bardziej popularną metodą laserowego leczenia starczowzroczności jest zabieg Presbyond. Chirurg w jego trakcie zmienia za pomocą lasera kształt rogówki. W wyniku operacji oko dominujące widzi dobrze z dużych odległości. W drugim oku utrzymywana jest niewielka krótkowzroczność. W rezultacie w zależności od odległości, w której znajduje się obiekt – jedno oko widzi go lepiej, natomiast drugie się do niego dopasowuje.

Zabieg laserowej korekcji wzroku jest świetnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na najpopularniejsze wady wzroku: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, a nawet prezbiopię. Nowoczesne technologie sprawiają, ze zakres korygowanych wad jest duży, a efekty po zabiegowe – oszałamiające. Warto powierzyć swoje oczy w ręce specjalistów i poddać się operacji laserowej korekcji wzroku.

Bibliografia:
1. A. Styszyński, Korekcja wad wzroku: procedury badania refrakcji, 2007
2. C.A. Bradford, Okulistyka. Podręcznik dla studentów, 2006
3. Laserowa korekcja wzroku – wady i zalety, www.zdrowie.wprost.pl https://zdrowie.wprost.pl/medycyna/zabiegi/10292352/laserowa-korekcja-wzroku-wady-i-zalety.html
4. Jakie wady usuwa laserowa korekcja wzroku?, www.medonet.pl https://www.medonet.pl/zdrowie,jakie-wady-usunie-laserowa-korekcja-wzroku-,artykul,1733438.html
więcej

Test wzroku online – sprawdź, czy potrzebna jest wizyta u okulisty

Test wzroku online do samodzielnego przeprowadzenia w warunkach domowych, może być pomocny przy rozpoznawaniu wad refrakcji lub niektórych chorób...
więcej

Jakie są przyczyny i objawy zaćmy korowej? Najlepsze metody leczenia

Zaćma korowa to rodzaj zaćmy starczej. Prowadzi do zmętnienia soczewki oka i tym samym pogorszenia widzenia. Ta powszechnie diagnozowana...
więcej

Blefaroplastyka – koretka i plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek górnych lub dolnych to powszechnie wykonywany w ostatnich latach zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać powiekom pożądany kształt....
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...