Boisz się laserowego zabiegu oczu? Nie masz ku temu powodów!

Strach przed laserową korekcją wzroku nie jest niczym dziwnym – w końcu zabieg nie odbywa się w znieczuleniu ogólnym, co może budzić lęk i przerażenie… Zupełnie niepotrzebnie! Nowoczesna technologia okulistyczna pozwala na osiągnięcie zadowalających efektów już w kilkanaście minut, bez bólu i dyskomfortu.

Laser na oczy – czy to bezpieczne?

Wady wzroku potrafią dać się we znaki – dotkliwie oddziałują na każdy aspekt życia, uniemożliwiając swobodne wypełnianie codziennych obowiązków. Dalekowzroczność, krótkowzroczność oraz astygmatyzm utrudniają rozwój zawodowy, powodując przy tym spadek motywacji i niechęć do nauki nowych umiejętności. Co prawda, okulary korekcyjne oraz soczewki kontaktowe pomagają w walce z ich uciążliwymi skutkami, jednak nie eliminują źródła dolegliwości.

Jednym ze skutecznych sposobów na walkę z męczącą wadą jest laserowa korekcja wzroku, która u wielu osób wywołuje strach i przerażenie. Czy użycie lasera na oczy jest bezpieczne? Jak najbardziej – zabieg wykonywany jest przy użyciu nowoczesnych urządzeń okulistycznych, charakteryzujących się niezwykle wysoką czułością. Każde z nich wyposażone jest w inteligentne systemy śledzące ruch gałki ocznej (tzw. eye-trackery), które w razie wystąpienia jakiegokolwiek problemu zatrzymują pracę sprzętu.

Na bezpieczeństwo laserowej korekcji wzroku wpływa także pomyślnie ukończona kwalifikacja do zabiegu. W trakcie wizyt w klinice optometrysta oraz lekarz przeprowadzają liczne badania i testy (w tym m.in. badanie refrakcji, widzenia obuocznego czy dominacji oka), sprawdzające, czy nie istnieją przeciwwskazania do użycia lasera.

Pamiętaj:
Wystąpienie przeciwwskazań do laserowej korekcji wzroku nie przekreśla Twoich marzeń o usunięciu męczącej wady – lekarz może zaproponować Ci inny rodzaj zabiegu, dzięki któremu pozbędziesz się towarzyszących dolegliwości.

Przeczytaj również: Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna?

Jak działa laser na oczy? Najpopularniejsze plotki i mity

Strach przed laserową korekcją wzroku nie jest niczym dziwnym – krążące w sieci plotki, niedomówienia oraz szkodliwe mity skutecznie wpływają na decyzje wielu osób. Rzeczywistość jest zupełnie inna! Kliniki okulistyczne, które pracują z użyciem lasera, dbają o komfort swoich pacjentów, przeprowadzając szczegółową diagnostykę, odpowiadając na wszystkie nurtujące pytania oraz przekazując szczegółowe informacje np. na temat powikłań.

Obawy związane z laserową korekcją wzroku nie są bezzasadne. Sama nazwa zabiegu wywołuje strach, a wyobrażenia o działaniu lasera – zaczerpnięte wprost z filmów science fiction – wprawiają niektórych w prawdziwe przerażenie. Zupełnie niepotrzebnie! Towarzyszący lęk i obawy można w bardzo szybki sposób pokonać – wystarczy poznać najpopularniejsze fakty i mity na temat korekcji wady wzroku.

Kolejny powód, przez który wiele osób nie decyduje się na pozbycie krótko- oraz dalekowzroczności, wiąże się z użyciem anestetyków. Podczas zabiegów stosuje się znieczulenie miejscowe (w postaci kropli do oczu), które – w przeciwieństwie do anestezji ogólnej – jest mniej obciążające dla organizmu. Dzięki niemu laserowa korekcja wzroku jest praktycznie bezbolesna i szybka.

Warto wiedzieć:
Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego już następnego dnia powrócisz do większości swoich ulubionych aktywności – oczywiście po uwzględnieniu wszystkich zaleceń pozabiegowych.

Strach przed laserową korekcją wzroku – czy uzasadniony?

Obawiasz się, że w trakcie rekonwalescencji będziesz zmagać się z paraliżującym bólem? To kolejny mit, który towarzyszy zabiegom z użyciem lasera. To naturalne, że po usunięciu towarzyszącej wady wzroku może pojawić się dyskomfort – w końcu Twoje oczy muszą się zregenerować. W razie jakichkolwiek niepokojących symptomów, do Twojej dyspozycji pozostanie lekarz, który regularnie będzie badać Twój wzrok podczas wizyt kontrolnych.

A co z powikłaniami – czy należy się ich obawiać? Nie bez powodu przed laserową korekcją wzroku pacjenci poddawani są dokładnym badaniom i testom. Co więcej, rodzaj i zakres zabiegu każdorazowo dobierany jest zgodnie z potrzebami osoby, która zgłosiła się do kliniki. Niezwykle istotny jest też okres rekonwalescencji oraz przestrzeganie zaleceń lekarskich, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko wystąpienia jakichkolwiek problemów pozabiegowych.

Strach przed laserową korekcją wzroku wynika też… z kosztów, jakie według niektórych plotek musi ponieść pacjent z dużą krótko- oraz dalekowzrocznością. Pamiętaj, że koszt zabiegu nie jest uzależniony od wielkości wady, a od jego rodzaju. Podawane na stronach internetowych cenniki są wartościami orientacyjnymi, które nie zawsze muszą mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Warto wiedzieć:
Poddając się laserowej korekcji wzroku, nie musisz rezygnować z podróżowania samolotami – wystarczy, że podczas rejsu zadbasz o odpowiednie nawodnienie oraz nawilżenie oczu.

Jak widzisz – wokół laserowej korekcji starczowzroczności, astygmatyzmu, krótkowzroczności oraz dalekowzroczności narosło wiele niepotrzebnych mitów. Lasery, które są wykorzystywane we współczesnej okulistyce, są bezpieczne i co więcej – dają szansę na pozbycie się męczącej wady wzroku. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się nad umówieniem się na rozmowę kwalifikacyjną do zabiegu, nie zwlekaj. Spełnij marzenia, zadbaj o swój komfort i spraw, aby problemy z widzeniem stały się przeszłością!

To może Cię zainteresować: Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku – czego nie wolno robić?

więcej

Badanie wzroku – kiedy warto je wykonać i co można się z niego dowiedzieć? Podstawowe badania wad wzroku

Regularna kontrola zdrowia oczu pozwala szybko reagować w razie rozwoju wady refrakcji lub choroby narządu wzroku. Zastanawiasz się, jak...
więcej

Soczewki jednoogniskowe w leczeniu zaćmy – dla kogo i kiedy warto je wybrać?

Soczewki jednoogniskowe są jednym z popularnych rodzajów soczewek wewnątrzgałkowych (IOL), które przywracają ich użytkownikowi ostrość wzroku na jednym dystansie....
więcej

Przeciwwskazania do pracy przed komputerem – co warto wiedzieć jako pracownik?

Praca przy komputerze, mimo iż jest znacznie lżejsza od pracy fizycznej, nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia pracownika....
więcej

Widzenie stereoskopowe – jak wpływa na naszą codzienną i zawodową aktywność? Badanie widzenia obuocznego

Jak podkreślają okuliści i optometryści, gdy układ wzrokowy nie jest obarczony wadami, nauka podstawowych funkcji widzenia obuocznego odbywa się...
więcej

Najczęściej zadawane pytania o laserową korekcję wady wzroku. Sprawdź FAQ!

Utrata ostrości widzenia powoduje dyskomfort na co dzień i skłania wiele osób do korzystania z różnych metod korekcji wzroku....