Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna? Poznaj opinie!

Laserowa korekcja wzroku jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych, który daje niemal natychmiastowe efekty. Jednak pomimo jego wielu zalet niektórzy miewają wątpliwości, czy jest on w pełni bezpieczny. Z jakimi powikłaniami laserowej korekcji wzroku borykają się pacjenci? Czy po zabiegu można utracić wzrok?

Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna?

Laserowa korekcja wzroku ma wiele zalet – podczas kilkunastu minut przebywania na sali operacyjnej możesz diametralnie odmienić swoje życie. Dzięki wizycie w klinice pożegnasz soczewki kontaktowe i okulary, a męcząca wada wzroku czy nasilające się objawy starczowzroczności staną się przeszłością. Jednak czy laserowa korekcja wzroku to bezpieczny zabieg? Jak najbardziej – jest to możliwe przede wszystkim dzięki specjalistycznym sprzętom okulistycznym.

Zabiegi z użyciem lasera były wykonywane już w latach 80. XX wieku. Od tego czasu technologia operacyjna rozwinęła się, dając zupełnie nowe możliwości – podczas zabiegów laserowej korekcji wzroku stosuje się urządzenia o niezwykle wysokiej czułości. Mają one wbudowane specjalistyczne systemy, które wspierają pracę lekarza i niemal całkowicie eliminują ryzyko popełnienia przez niego błędu.

Każdy laser do przeprowadzania zabiegów okulistycznych jest wyposażony w tzw. eye-tracker. To specjalne kamery, których zadaniem jest śledzenie każdego ruchu oka – są one niezwykle szybkie i precyzyjne. To sprawia, że w razie jakichkolwiek nieprawidłowości w trakcie przeprowadzania zabiegu urządzenie przestaje pracować. To dodatkowy argument, potwierdzający bezpieczeństwo laserowej korekcji wzroku, a w tym zabiegów starczowzroczności.

Laserowa korekcja wzroku a powikłania – jak im zapobiec?

O bezpieczeństwie laserowej korekcji wzroku decyduje też pomyślnie ukończona kwalifikacja do zabiegu. Bardzo ważne jest, aby podczas wizyty w klinice rozmawiać szczerze z lekarzem i nie ukrywać żadnych chorób oczu czy schorzeń współistniejących, które mogłyby być przeciwwskazaniem do zabiegu. Przed operacją należy wykonać także dokładną diagnostykę, która pomoże dobrać najwłaściwszą dla pacjenta metodę korekcji.

Warto wiedzieć:
Osoby, u których występują trwałe przeciwwskazania do zabiegu (m.in. cukrzyca), mogą zdecydować się na korekcję wzroku za pomocą soczewek fakijnych.

By zmniejszyć ryzyko powikłań laserowej korekcji wzroku, podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz może przeprowadzić następujące badania:

  • komputerowe badanie wady wzroku;
  • ocenę ostrości wzroku (bez okularów, w aktualnie noszonych oprawkach i w najlepszej możliwej korekcji);
  • test cross-blur (badanie tolerancji monowizji)*;
  • test dominacji oka[1];
  • aberrometrię;
  • badanie w biomikroskopie przedniego odcinka oka;
  • badanie dna oka (ocena plamki żółtej oraz naczyń i obwodu siatkówki);
  • badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego;
  • topografię i tomografię rogówki (dokładne badanie jej kształtu, grubości oraz krzywizny);
  • badania biometryczne pozwalające ocenić m.in. długość gałki ocznej;
  • OCT rogówki;
  • pomiar ilości komórek śródbłonka rogówki*.

Kolejny czynnik warunkujący bezpieczeństwo laserowej korekcji wzroku jest związany z bezwzględnym przestrzeganiem zaleceń lekarza po wykonanym zabiegu. Stosowanie się do wskazówek i regularne wizyty kontrolne zminimalizują ryzyko wystąpienia powikłań oraz umożliwią szybki powrót do codziennych obowiązków domowych i zawodowych.

Zobacz: Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku – czego nie wolno robić?

Skutki uboczne laserowej korekcji wzroku

Decydując się na korekcję, warto postawić na godnego zaufania lekarza oraz klinikę, w której wykonasz zabieg – podczas poszukiwań placówki posiłkuj się opiniami innych pacjentów. Doświadczenie personelu medycznego oraz zaplecze sprzętowe będą dodatkową gwarancją bezpieczeństwa laserowej korekcji wzroku.

Warto wiedzieć:
Zgodnie z powszechnie dostępnymi danymi zabieg laserowej korekcji wzroku jest bezpieczny, a powikłania po zabiegu pojawiają się u około 1% osób, które mu się poddały. Większość powikłań po laserowej korekcji wzroku jest krótkotrwała i ma charakter przejściowy.

Mimo dokładnej diagnostyki oraz wdrożenia zaleceń lekarskich niektórzy pacjenci borykają się ze skutkami ubocznymi laserowej korekcji wzroku. Do najczęściej występujących powikłań należą:

  • pieczenie i łzawienie;
  • stany zapalne;
  • światłowstręt;
  • uczucie ciała obcego w oku;
  • przejściowe wahania ostrości wzroku (najczęściej ustępują już po kilku dniach od zabiegu);
  • efekty halo/glare (efekty aureoli i poświaty), czyli przejściowe zaburzenia widzenia nocnego.

Zastanawiasz się nad laserową korekcją wzroku, jednak obawiasz się powikłań pozabiegowych? Wypełnij formularz kontaktowy i umów się na wizytę w jednej z Klinik Optegra – zespół specjalistów odpowie na wszystkie Twoje pytania oraz dokona wstępnej kwalifikacji do zabiegu.

Komplikacje po laserowej korekcji wzroku – jak im zapobiec?

Aby uniknąć ryzyka związanego z powikłaniami po laserowej korekcji wzroku, należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego. Nie są to skomplikowane wskazania – dotyczą prowadzenia oszczędzającego trybu życia, odpoczynku, rezygnacji z kąpieli w basenie, jeziorze czy morzu. Co więcej, w okresie rekonwalescencji warto też ograniczać przebywanie w zakurzonych i klimatyzowanych pomieszczeniach. Ponadto pacjenci zobowiązani są do regularnego dbania o odpowiednią higienę oczu oraz do stosowania przepisanych leków.

Jednocześnie należy pamiętać, że gdy u pacjenta wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Im szybciej skontaktuje się on z lekarzem prowadzącym, tym większe szanse na zażegnanie towarzyszących dolegliwości.

Utrata wzroku jako powikłanie laserowej korekcji wzroku. Fakt czy mit?

Zdecydowanie mit! Laserowa korekcja wzroku jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych na świecie. Dotąd nie są znane żadne przypadki pacjentów, u których stwierdzono utratę wzorku po laserowej korekcji wzroku. Osiągnięcia techniki i współczesnej medycyny czynią ten zabieg całkowicie bezpiecznym i przewidywalnym. Warto powierzyć swój wzrok w ręce profesjonalistów, wybrać odpowiedniego lekarza i cieszyć się życiem bez okularów oraz soczewek!

* badania wykonywane u osób powyżej 40. roku życia

Bibliografia:

1. A. Styszyński, Korekcja wad wzroku – procedury badania refrakcji, Alfa Medica Press 2019
2. J. Wierzbowska, Kompendium nowoczesnych metod korekcji wad wzroku, Medical Education, Warszawa 2020
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...
więcej

Iniekcje doszklistkowe – zastrzyk do oka

Wielu Pacjentów klinik okulistycznych nie wie, czym są iniekcje doszklistkowe. Otóż najprościej mówiąc, są to zastrzyki do gałki ocznej,...
więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...
więcej

Operacja zeza u dorosłych – gdzie najlepiej się leczyć? 

Zez (łac. strabismus), czyli nierównoległe ustawienie gałek ocznych to problem okulistyczny, który wbrew pozorom nie dotyczy jedynie dzieci, ale...

X
Odbierz