Laserowa korekcja wzroku jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych. Trudno się dziwić, bowiem ma wiele zalet. Jest nie tylko mało inwazyjna, ale co najważniejsze – daje niemal natychmiastowe efekty. Podczas kilkunastu minut przebywania na sali operacyjnej można diametralnie odmienić swoje życie i raz na zawsze pożegnać soczewki i okulary. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak to możliwe. Pomimo tych wszystkich zalet pacjenci miewają czasem wątpliwości czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna. Pojawiają się u nich także pytania dotyczące powikłań po laserowej korekcji wzroku. Czy rzeczywiście możliwa jest utrata wzroku po laserowej korekcji wzroku? Wszystko wyjaśniamy w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Po raz pierwszy laser w okulistyce został wykorzystany wiele lat temu. Od tego czasu ta technologia operacyjna stale się rozwija. Aktualnie podczas zabiegów laserowej korekcji wzroku stosuje się urządzenia o wysokiej czułości, umożliwiające dodatkowo śledzenie ruchów gałki ocznej. Dodatkowo, mają one wbudowane specjalistyczne systemy, które wspierają pracę lekarza i niemal całkowicie eliminują ryzyko popełnienia przez niego błędu podczas zabiegu.
Ponadto, każdy laser do przeprowadzania zabiegów okulistycznych jest wyposażony z tzw. eye-tracker. To specjalne kamery, których zadaniem jest śledzenie każdego ruchu oka. Są one niezwykle szybkie i precyzyjne – działają szybciej niż wiązka lasera czy ruch oka. To sprawia, że gdy w trakcie pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości – laser przestaje pracować. To dodatkowy argument, potwierdzający bezpieczeństwo laserowej korekcji wzroku.
O bezpieczeństwie laserowej korekcji wzroku decyduje także prawidłowa kwalifikacja do zabiegu. Bardzo ważne jest, aby podczas wizyty kwalifikacyjnej rozmawiać szczerze z lekarzem i nie ukrywać żadnych chorób współistniejących, które mogłyby być przeciwwskazaniem do zabiegu. Przed operacją należy wykonać także dokładne badania diagnostyczne, które pomogą dobrać najwłaściwszą dla pacjenta metodę korekcji.
Podczas wizyty kwalifikacyjnej należy wykonać następujące badania:
* badania wykonywane u osób powyżej 40 roku życia.
Kolejnym czynnikiem, który warunkuje bezpieczeństwo laserowej korekcji wzroku jest bezwzględne przestrzeganie zaleceń lekarza po wykonanej operacji. Stosowanie się do wskazówek oraz regularne wizyty kontrolne po zabiegu minimalizują ryzyko wystąpienia powikłań po laserowej korekcji wzroku.
Zobacz: Ile trwa rekonwalescencja po zabiegu?
Decydując się na korekcję warto mądrze wybrać lekarza i placówkę, w której chcemy wykonać zabieg. Doświadczenie personelu medycznego oraz zaplecze sprzętowe będą dodatkową gwarancją bezpieczeństwa laserowej korekcji wzroku. Warto także posiłkować się opiniami innych pacjentów, którzy wcześniej korzystali z usług danej kliniki. Nie można również zapominać o sumiennym stosowaniu się do zaleceń lekarza po wykonaniu operacji. To wszystko pomoże zapobiec wystąpieniu powikłań po laserowej korekcji wzroku.
Zgodnie z powszechnie dostępnymi danymi zabieg laserowej korekcji wzroku jest bezpieczny, a powikłania po zabiegu pojawiły się u około 1 procenta osób, które mu się poddały. Większość powikłań po laserowej korekcji wzroku jest krótkotrwałych i ma charakter przejściowy.
Najczęściej występujące powikłania po laserowej korekcji wzroku to:
Aby uniknąć zagrożeń związanych z laserową korekcją wzroku należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego. Nie są ta skomplikowane wskazania. Dotyczą prowadzenia oszczędzającego trybu życia, odpoczynku, rezygnacji z kąpieli w basenie, jeziorze czy morzu. Warto ograniczać przebywanie w zakurzonych i klimatyzowanych pomieszczeniach. Trzeba dbać o higienę oczu i stosować przepisane leki. Jak widać – nie wymagają one szczególnego wysiłku.
Jednocześnie, gdy u pacjenta wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, konieczna jest konsultacje ze specjalistą.
Zobacz też: Przeciwskazania do zabiegu
Zdecydowanie mit! Laserowa korekcja wzroku jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych na świecie. Dotąd nie są znane żadne przypadki pacjentów, u których stwierdzono utratę wzorku po laserowej korekcji wzroku. Osiągnięcia techniki i współczesnej medycyny czynią ten zabieg całkowicie bezpiecznym i przewidywalnym. Warto powierzyć swój wzrok w ręce profesjonalistów i wybrać odpowiedniego lekarza i placówkę do wykonania zabiegu. A potem cieszyć się życiem bez okularów i soczewek!
Optegra