Laserowa korekcja wzroku jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych. Szybka, mało inwazyjna, bezpieczna – to te cechy czynią ją tak popularną wśród pacjentów, którzy pragną pozbyć się okularów i soczewek kontaktowych. Niestety, są sytuacje i choroby, które dyskwalifikują z zabiegu. Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia laserowej korekcji wzorku?
O możliwości przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wzroku decyduje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej. Dopiero po drobiazgowym wywiadzie medycznym, wykonaniu dokładnych badań diagnostycznych i wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań do laserowej korekcji wzroku zostaje podjęta ostateczna decyzja o możliwościach przeprowadzenia zabiegu.
Podczas wizyty kwalifikacyjnej optometrysta i okulista oceniają wadę i stan narządu wzroku. Pacjent jest poddawany badaniu:
Jeśli okaże się, że występują przeciwwskazania do laserowej korekty wzroku, lekarz prowadzący zasugeruje inne metody leczenia.
Dyskwalifikacja z laserowej korekcji wzroku może wystąpić z powodu czynników względnych lub bezwzględnych. Te pierwsze są ograniczeniami czasowymi, co oznacza, że mogą ustąpić. Przeciwwskazania bezwzględne jednoznacznie dyskwalifikują Pacjenta z możliwości wykonania operacji laserem.
Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące przeciwwskazania do laserowej korekcji wady wzroku.
Dyskwalifikacja do laserowej korekcji wzroku jest możliwa ze względu na wiek. Jako dolną granicę, która umożliwia wykonanie zabiegu, przyjmuje się uzyskanie pełnoletności. Zazwyczaj zabiegowi poddawani są pacjenci, którzy skończyli 21 lat (jest to wiek, w którym zakłada się, że gałka oczna już jest w pełni rozwinięta). Każdy przypadek jest jednak rozpatrywany indywidualnie i to lekarz podejmuje decyzję.
Operację wykonuje się tylko jeśli wada jest stabilna, czyli nie zmienia się w czasie. W Klinikach Optegra zalecamy, aby wada wzroku była stabilna przez co najmniej 6 miesięcy, a najlepiej przez rok. W innym przypadku – jest to przeciwwskazanie do laserowej korekcji wzroku.
Osoby zmagające się z zespołem suchego oka również powinny zrezygnować z tego zabiegu. Taka operacja mogłaby bowiem nasilić ich dolegliwości, związane z niewystarczającym nawilżeniem oka. Należy również pamiętać, że u pacjentów cierpiących na zespół suchego oka rogówka znacznie trudniej się regeneruje. Dodatkowo istnieje u nich wysokie ryzyko wystąpienia erozji nabłonka. To wszystko sprawia, że powrót do pełnej sprawności po operacji laserem byłby dużo trudniejszy i czyni zespół suchego oka kolejnym przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku.
Zdiagnozowana u pacjenta jaskra jest także jednym z przeciwwskazań do wykonania laserowej korekcji wady wzroku. Pacjenci z jaskrą zmagają się z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, które może fałszować wyniki badań, wykonywanych podczas wizyty kwalifikacyjnej. Ponadto, jeśli choroba jest zaawansowana, a u Pacjenta pojawiły się już uszkodzenia nerwu wzrokowego – wykonywanie zabiegu nie przyniesie zadowalających efektów. Pogorszenie widzenia będzie bowiem stopniowo postępowało i zabieg nie będzie w stanie zatrzymać tego procesu chorobowego.
Jest to choroba oczu, w wyniku której rogówka zmienia kształt z „okrągłego” na „stożkowaty” i stopniowo staje się coraz cieńsza. Przez tę nienaturalną formę światło zniekształca obraz, powodując pogorszenie widzenia. W wielu przypadkach postęp choroby jest trudny do przewidzenia. Z tego powodu jest ona czynnikiem, który dyskwalifikuje z wykonania laserowej korekcji wzroku.
Zwyrodnienie plamki żółtej oraz niektóre choroby siatkówki również są przeciwwskazaniami do laserowej korekcji wzroku. Wynika to z faktu, że uszkodzone receptory siatkówki nie są w stanie przekazywać prawidłowego obrazu do nerwu wzrokowego. Dlatego operacja nie wpłynie na poprawę widzenia.
Choroba ta jest spowodowana nieprawidłowym wykształceniem lub uszkodzeniem nerwu wzrokowego i w wielu przypadkach stanowi przeciwwskazanie do wykonania laserowej korekty wzroku. Te zaburzenia powodują, że siatkówka nie jest w stanie przekazywać prawidłowych sygnałów do mózgu. U pacjentów, którzy z powodów medycznych kwalifikują się do procedury, podejmuje się wykonanie zabiegu. W takich przypadkach przywrócenie jakiejkolwiek poprawy widzenia jest możliwe i zalecane, ale należy pamiętać, że pacjent nie odzyska pełnego widzenia, (widzenie po zabiegu w oku niedowidzącym będzie miało ostrość widzenia zbliżoną do ostrości widzenia w najlepszej dobranej korekcji przed zabiegiem).
Jednooczność także jest przeciwwskazaniem do laserowej operacji oczu. Mówimy o niej wtedy, gdy pacjent widzi tylko jednym okiem, używa jednego oka bądź posiada tylko jedno oko. W praktyce okulistycznej w takim przypadku nie podejmuje się ryzyka wykonywania jakichkolwiek interwencji chirurgicznych.
Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia korekcji wzroku są również wszelkie objawy infekcji, osłabiające układ odpornościowy oraz choroby autoimmunologiczne. Pomimo, że operacja nie jest bardzo inwazyjna, to nawet zwykłe przeziębienie może obniżyć jej skuteczność i negatywnie wpłynąć na proces rekonwalescencji.
Cukrzyca to choroba, która charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. W jej przebiegu konieczne jest stałe leczenie, monitorowanie wartości cukru i stosowanie odpowiedniej diety. Cukrzyca jest chorobą, która znacznie osłabia organizm, dlatego stanowi przeciwwskazanie do laserowej korekty wzroku.
Ciąża, połóg oraz karmienie piersią to czas, w którym w organizmie kobiety zachodzą liczne zmiany hormonalne. Mogą one między innymi wywoływać chwilowe wahania wady wzroku czy powodować występowanie zespołu suchego oka. Taki niestabilny stan narządu wzroku jest czasowym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku. Zabieg operacyjny można zazwyczaj wykonać po upływie około 6 miesięcy od zakończenia karmienia.
Jeśli u pacjenta występują trwałe przeciwskazania do laserowej korekcji wzroku, alternatywą może okazać się zastosowanie soczewek fakijnych. To bezpieczna i odwracalna metoda, która pozwala korygować wysoką krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm.
Soczewki fakijne to cieniutkie, sztuczne soczewki, korygujące wadę wzroku. Poprzez niewielkie nacięcie lekarz wszczepia je w przestrzeń pomiędzy tęczówką a naturalną soczewką pacjenta. Soczewka fakijna w każdej chwili może zostać usunięta.
Jakie są najważniejsze zalety soczewek fakijnych?
Jak widać, zalet zastosowania soczewek fakijnych jest całkiem sporo. Tym samym to dobra alternatywa dla wszystkich, u których występują przeciwwskazania do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku.
Optegra