Poznaj popularne fakty i mity na temat zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek – co robić, gdy oko swędzi i piecze?

Zaczerwienione, podrażnione oczy i łzawienie mogą być objawami zapalenia spojówek. Jak wygląda wirusowe zapalenie spojówek oraz to o podłożu bateryjnym i alergicznym? Dowiedz się więcej o przyczynach zapalenia spojówek i możliwym przebiegu choroby. Sprawdź, jak poradzić sobie z zapaleniem oka.


Zapalenie spojówek – co to?

Zapalenie spojówek to dość powszechne schorzenie oczu, które objawia się podrażnieniem i zaczerwienieniem narządu wzroku. Do zapalenia oka może dojść poprzez zranienie, kontakt z ciałem obcym, a także z powodu bakterii, wirusów i alergenów.

Spojówka jest cienką, delikatną błoną śluzową, która chroni narząd wzroku przed infekcjami i urazami. Ze względu na bardzo dobre ukrwienie spojówki, zaczerwienienie oczu można łatwo zaobserwować – naczynia ulegają rozszerzeniu. Warto wiedzieć, że zapalenie spojówek może dotyczyć nie tylko oczu, ale również powiek – spojówka okala także tylne powierzchnie górnej i dolnej powieki.

>> Poznaj też inne częste choroby oczu.


Objawy zapalenia spojówek

Jak wygląda zapalenie spojówek? Jak można rozpoznać zapalenie oka? Głównym objawem jest widoczne zaczerwienie, łzawienie i dyskomfort spowodowany podrażnieniem spojówki.

Można wyróżnić zapalenie spojówek o charakterze przewlekłym – objawy są stosunkowo umiarkowane, ale utrzymują się przez dłuższy czas lub przebieg ostry o intensywnych objawach.

Poznaj typowe objawy dla poszczególnych rodzajów zapalenia spojówki.

 • Bakteryjne zapalenie spojówek – objawy

W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek typowym objawem jest wydzielina ropna świadcząca o infekcji o podłożu bakteryjnym. Dostrzegalny jest obrzęk powiek i sklejanie się ich brzegów. Możliwe jest również uczucie obcego ciała w oku i nadmierne łzawienie.

Bakteryjne zapalenie spojówek ma charakter samoograniczający – choroba całkowicie ustępuje najczęściej po 1-2 tygodniach, jednak jeśli w ciągu kilku dni objawy nie ulegają zmniejszeniu lub nasilają się, należy niezwłocznie udać się do lekarza okulisty.  Leczenie rozpoczyna się od zastosowania kropli antybiotykowych o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego w celu skrócenia czasu trwania procesu zapalnego.

Pamiętaj jednak, że to schorzenie jest zaraźliwe – należy unikać dotykania okolic oczu, by nie rozprzestrzeniać patogenów.

>> Przeczytaj więcej: Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe? Bakteryjne, Wirusowe, Alergiczne

 • Wirusowe zapalenie spojówek – objawy

Wirusowe zapalenie spojówek często łączy się z przebyciem infekcji górnych dróg oddechowych – występuje zazwyczaj w trakcie lub po jej przebyciu. Inne możliwe przyczyny wirusowego zapalenia spojówek to wirus opryszczki lub wirus ospy wietrznej. Powszechne objawy tego rodzaju zapalenia spojówek to zaczerwienione oczy, obrzęk spojówek oraz znaczne ilości wodnistej wydzieliny z oczu. Możliwe jest również powiększenie węzłów chłonnych.

Początkowo choroba może dotykać jednego oka, a po kilku dniach objąć również drugie oko. Przebieg zazwyczaj trwa około 2 tygodnie. Wirusowe zapalenie spojówek, podobnie jak to o podłożu bakteryjnym, jest zaraźliwe.

 • Alergiczne zapalenie spojówek – objawy

Ten rodzaj zapalenia spojówek jest spowodowany kontaktem z alergenem – sierścią zwierząt, kurzem, pyłkami roślin, składnikami kosmetyków lub innymi czynnikami, które są rozpoznawane przez organizm jako szkodliwe. Alergiczne zapalenie spojówek może trwać tak długo, jak kontakt z alergenem, czyli przykładowo podczas pylenia danego gatunku roślin.

Objawy alergicznego zapalenia spojówek to przede wszystkim uciążliwe swędzenie oczu i nosa, nasilone łzawienie oraz zaczerwienienie i obrzęk powiek. Może pojawić się również światłowstręt i gęsta wydzielina z oczu.

Pamiętaj, że bakteryjne i wirusowe zapalenia spojówek są zaraźliwe! Unikaj dotykania okolic oczu, by ograniczyć rozprzestrzenianie patogenów i możliwość zarażenia innych osób. Zwróć szczególną uwagę na higienę i pielęgnację oczu – korzystaj z osobnego ręcznika do twarzy (najlepiej jednorazowego) i nie współdziel kosmetyków. W czasie trwania choroby zrezygnuj także z chodzenia na basen (chlor może podrażniać spojówkę).  


>> Zobacz też: Higiena wzroku – jak dbać o oczy? Sposoby na regenerację zmęczonych oczu


Zapalenie oka – przyczyny

Najczęstszym podłożem zapalenia spojówek jest kontakt z bakteriami i alergenami. Jakie inne czynniki mogą doprowadzić do rozwoju choroby? Poznaj możliwe przyczyny zapalenia spojówek.

 • Bakterie są najczęstszą przyczyną zapalenia oka u niemowląt. U starszych dzieci i dorosłych za uciążliwe podrażnienie i zaczerwienienie oczu zazwyczaj odpowiadają bakterie i alergeny.
 • Wirusy, grzyby oraz inne patogeny – to czynniki odpowiedzialne m.in. za rozwój alergicznego i wirusowego zapalenia spojówek.
 • Kurz, drobnoustroje, zanieczyszczone powietrze – to czynniki środowiskowe mogące być przyczyną zapalenia oka.
 • Zranienie, skaleczenie oka. Za zapalenie spojówek mogą być odpowiedzialne urazy prowadzące do mechanicznego uszkodzenia spojówki.
 • Promieniowanie UV również może wpływać na podrażnienie i zaczerwienienie narządu wzroku.
 • Zespół suchego oka to częsty predykator pojawienia się zapalenia spojówek – niedostateczne nawilżenie narządu wzroku może sprzyjać powstaniu zapalenia i podrażnienia.

>> Sprawdź też: Zespół suchego oka – metody leczenia – przyczyny – objawy


Co na zapalenie spojówek? Jak sobie z nim poradzić?

Najczęstszym sposobem leczenia zapalenia spojówek jest wybór odpowiednich kropli, maści lub zawiesin.

Jeśli Twoje objawy są nieznaczne, możesz skorzystać z łagodzących, nawilżających kropli do oczu, które mają w swoim składzie wyciąg ze świetlika lekarskiego, hialuronian sodu, dekspantenol czy ektoinę. Łagodzące, nawilżające i kojące działanie tych składników przyniesie ulgę podrażnionym, łzawiącym i zaczerwienionym oczom. Zapalenie spojówek zwykle ustępuje samoistnie po upływie 1-2 tygodni.

Nie ignoruj objawów zapalenia spojówek. Jeśli doszło do urazu mechanicznego oka, ból jest silny, gałka oczna stała się twarda, doświadczasz pogorszonej ostrości widzenia, odczuwasz światłowstręt lub inne objawy dodatkowe, takie jak nudności, koniecznie udaj się do lekarza!


W przypadku doskwierających objawów zapalenia spojówek należy udać się na wizytę do lekarza i skorzystać ze specjalistycznych preparatów.

 • Co na bakteryjne zapalenie spojówek?

W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek dobrym wyborem są krople do oczu z antybiotykiem. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń dotyczących kuracji – sposobu dawkowania i długości przyjmowania kropli do oczu lub maści z antybiotykiem.

 • Co na wirusowe zapalenie spojówek?

W przebiegu wirusowego zapalenia spojówek najczęściej stosowane jest leczenie objawowe – podaje się sztuczne łzy, które łagodzą przebieg choroby. W przypadku wirusowego zapalenia spojówek spowodowanego wirusem opryszczki czy ospy wietrznej podaje się przeciwwirusowe krople do oczu.

 • Co na alergiczne zapalenie spojówek?

Jeśli masz do czynienia z alergicznym zapaleniem spojówek, podstawą łagodzenia objawów jest ograniczenie kontaktu z alergenem. Często nie jest to możliwe, dlatego stosuje się przeciwalergiczne krople do oczu. W przypadku odczuwania większej ilości objawów alergii, niezwiązanych tylko z narządem wzroku, warto skorzystać z konsultacji alergologicznej i zdecydować się na leczenie kierunkowe konkretnymi lekami przeciwalergicznymi.

więcej

Wada wzroku a prawo jazdy, czyli jakie są ograniczenia dla kierowców, którzy mają problem ze wzrokiem

W większości przypadków nawet przy większej wadzie wzroku otrzymanie prawa jazdy będzie możliwe. Warunkiem jest jednak odpowiednia korekcja za...
więcej

Budowa oka – w jaki sposób jest zbudowane ludzkie oko?

Oko człowieka jest jednym z najbardziej skomplikowanych narządów w jego organizmie. To właśnie oczy pełnią kluczową rolę w przetwarzaniu...
więcej

Czym jest diplopia i jakie są jej przyczyny? Sprawdź!

Diplopia to fachowe określenie zaburzenia widzenia, które oznacza po prostu podwójne widzenie. W wyniku tej dolegliwości pacjent dostrzega obraz...
więcej

Jak dobrać okulary do twarzy i jej kształtu?

Planujesz zmianę okularów korekcyjnych? Nie wiesz, jaki typ okularów będzie pasować do Ciebie najlepiej? Z naszego poradnika dowiesz się,...
więcej

Czy noszenie soczewek kontaktowych może być szkodliwe dla oczu? Sprawdź!

Soczewki kontaktowe są bardzo komfortową metodą korekcji wzroku – nie ograniczają pola widzenia i są praktycznie niewidoczne. Zastanawiasz się,...