Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe? Bakteryjne, wirusowe, alergiczne

Zapalenie spojówek to jedno z najczęściej występujących schorzeń okulistycznych. Choć leczenie tej dolegliwości jest stosunkowo proste, to towarzyszące jej objawy potrafią być bardzo dokuczliwe. Zapalenie spojówek może mieć różne podłoże. Czy każde zapalenie spojówek jest zaraźliwe? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Zapalenie spojówek to jedno z najczęściej występujących schorzeń okulistycznych. Choć leczenie tej dolegliwości jest stosunkowo proste, to towarzyszące jej objawy potrafią być bardzo dokuczliwe. Zapalenie spojówek może mieć różne podłoże – bakteryjne, wirusowe lub alergiczne. Czy każde z nich jest zaraźliwe? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Zapalenie spojówek – czym jest?

Spojówka to błona śluzowa ochraniająca oko przed urazami oraz czynnikami infekcyjnymi. Znajduje się w wewnętrznej części powiek oraz pokrywa twardówkę, czyli białą część gałki ocznej (całość to tak zwany worek spojówkowy). Jej głównym zadaniem jest odżywianie rogówki. Dowiedz się więcej na temat budowy ludzkiego oka.

Zapalenie spojówek to choroba, która może mieć podłoże infekcyjne lub bezinfekcyjne. Pierwsze z wymienionych jest wywoływane przez bakterie, wirusy lub grzyby. To drugie jest wynikiem kontaktu z alergenem. W większości przypadków wymienione patogeny atakują błonę ochraniającą oko, dlatego powinniśmy otaczać ją szczególną opieką: nawilżać, unikać podrażnień i starać się za wszelką cenę nie dotykać oka brudnymi rękami.

Bakteryjne zapalenie spojówek

Typowym objawem bakteryjnego zapalenia spojówek jest ropna lub śluzowo-ropna wydzielina, która pojawia się w worku spojówkowym. Ponadto mogą wystąpić: zaczerwienienie, przekrwienie oraz obrzęk spojówek, czasem całych powiek.

Bakteryjne zapalenie spojówek jest najczęściej wywoływane przez różne szczepy paciorkowców i gronkowców. Zazwyczaj przebiega ono bez powikłań i trwa około tygodnia. W przypadku występowania ostrych objawów należy zawsze udać się do lekarza okulisty i rozpocząć właściwe leczenie, czyli stosowanie kropli z antybiotykiem.

Wirusowe zapalenie spojówek

Najczęstszą przyczyną wirusowego zapalenia spojówek są adenowirusy, które wywołują także infekcje górnych dróg oddechowych. Pacjentom, którzy zmagają się z przeziębieniem, doświadczają wówczas objawów ze strony oczu obserwują, takich jak: przekrwienie, obrzęk i łzawienie, pojawienie się wydzieliny surowiczej. Dość często pojawia się również uczucie ciała obcego w oku.

Wirusowe zapalenie spojówek może utrzymywać się nawet do trzech tygodni, dlatego ta choroba wymaga pilnej konsultacji okulistycznej. Długie i przewlekłe zapalenie spojówek o podłożu wirusowym może zaatakować rogówkę i wywołać poważne, długotrwałe problemy z widzeniem (gdy zapalenie obejmie rogówkę, pojawiają się na niej małe zmętnienia). Towarzyszy temu silny światłowstręt i łzawienie.

Alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek to choroba oczu, która zazwyczaj występuje sezonowo. Uciążliwe objawy ze strony narządu wzroku takie jak świąd, pieczenie, zaczerwienienie, łzawienie czy uczucie suchego oka, pojawiają się po kontakcie z alergenem. Rzadziej zdarza się, że objawy alergicznego zapalenia spojówek utrzymują się przez cały rok – takie zapalenie jest spowodowane stałą obecnością alergenów w otoczeniu chorego. Mogą nimi być np. sierść zwierząt domowych, grzyby czy roztocza.

Najistotniejsze w leczeniu alergicznego zapalenia spojówek jest unikanie czynników wywołujących chorobę. Jeśli alergenem są pyłki roślin, w okresie pylenia warto często zmieniać ubranie oraz nosić okulary. W przypadku alergii na roztocza należy dbać o czystość, unikać zasłon, dywanów i pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.

Czy zapalenie spojówki jest zaraźliwe?

Zapalenie spojówek o podłożu bakteryjnym i wirusowym jest zaraźliwe. Aby zarazić się zapaleniem spojówek, musi dojść do kontaktu z osobą chorą – najłatwiej wirusy i bakterie można przenieść do oczu przez dotyk. Należy pamiętać, że znacznie bardziej zakaźne jest zapalenie spojówek wywołane przez adenowirusy. Bywa także nazywane epidemicznym zapaleniem spojówek, gdyż bardzo łatwo i szybko się rozprzestrzenia, a osoba chora może zakażać nawet przez dwa tygodnie.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z alergicznym zapaleniem spojówek. Choroba ta jest związana z indywidualnymi alergiami i w związku z tym nie można się nim zarazić. Aby zapobiec alergicznemu zapaleniu spojówek, należy unikać kontaktu z alergenami (o ile to możliwe).

Profilaktyka zapalenia spojówek

Jeśli okaże się, że zachorowaliśmy na zaraźliwą postać zapalenia spojówek, powinniśmy zrezygnować z kosmetyków, z których korzystaliśmy w czasie, gdy infekcja się rozwijała. Zapobiegnie to nawrotom choroby. W ramach profilaktyki i unikania zarażenia zapaleniem spojówek trzeba bezwzględnie pamiętać o niedotykaniu oczu brudnymi rękami.

Bibliografia:
1. „Choroby rogówki, twardówki i powierzchni oka”, praca zbiorowa pod redakcją Zbigniewa Zagórskiego, Gottfrieda Naumana i Petera Watsona, Lublin 2019.
2. J. Czajkowski, „Profilaktyka zdrowotna narządu wzroku”, Wrocław 2020.
więcej

Test wzroku online – sprawdź, czy potrzebna jest wizyta u okulisty

Test wzroku online do samodzielnego przeprowadzenia w warunkach domowych, może być pomocny przy rozpoznawaniu wad refrakcji lub niektórych chorób...
więcej

Jakie są przyczyny i objawy zaćmy korowej? Najlepsze metody leczenia

Zaćma korowa to rodzaj zaćmy starczej. Prowadzi do zmętnienia soczewki oka i tym samym pogorszenia widzenia. Ta powszechnie diagnozowana...
więcej

Blefaroplastyka – koretka i plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek górnych lub dolnych to powszechnie wykonywany w ostatnich latach zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać powiekom pożądany kształt....
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...