Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe? Bakteryjne, Wirusowe, Alergiczne

Zapalenie spojówek to jedno z najczęściej występujących schorzeń okulistycznych. Choć leczenie tej dolegliwości jest stosunkowo proste, to towarzyszące jej objawy potrafią być bardzo dokuczliwe. Zapalenie spojówek może mieć różne podłoże. Czy każde zapalenie spojówek jest zaraźliwe? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Spojówka to błona śluzowa, ochraniająca oko. Jej zadaniem jest odżywianie rogówki. Spojówka znajduje się w wewnętrznej części powiek oraz pokrywa twardówkę, czyli białą część gałki ocznej. Całość to tak zwany worek spojówkowy.

Zapalenie spojówek to choroba, która może mieć podłoże infekcyjne lub bezinfekcyjne. To pierwsze wywoływane jest przez bakterie, wirusy lub grzyby. To drugie jest wynikiem kontaktu z alergenem. W większości przypadków wymienione patogeny atakują błonę ochraniającą oko. Dlatego powinniśmy otaczać ją szczególną opieką: nawilżać, unikać podrażnień i za wszelką cenę nie dotykać oka brudnymi rękami.

Zobacz też: Podwyższone ciśnienie w oku – co robić?

Bakteryjne zapalenie spojówek

Typowym objawem dla bakteryjnego zapalenia spojówek jest ropna lub śluzowo-ropna wydzielina, która znajduje się w worku spojówkowym. Ponadto, bakteryjnemu zapaleniu spojówek może towarzyszyć zaczerwienienie, przekrwienie i obrzęk spojówek, czasem całych powiek. Zazwyczaj bakteryjne zapalenie spojówek przebiega bez powikłań i trwa około tygodnia. W przypadku występowania ostrych objawów, należy zawsze udać się do lekarza okulisty i rozpoznać prawidłowe leczenie.

Wirusowe zapalenie spojówek

Najczęstszą przyczyną wirusowego zapalenia spojówek są adenowirusy, które wywołują także infekcje górnych dróg oddechowych. Pacjenci z wirusowym zapaleniem spojówek często są po prostu przeziębieni, a ze strony oczu obserwują u siebie takie objawy jak: przekrwienie, obrzęk i łzawienie, pojawienie się wydzieliny surowiczej. Dość często pojawia się również uczucie ciała obcego w oku. Wirusowe zapalenie spojówek może utrzymywać się nawet do trzech tygodni, dlatego ta choroba wymaga pilnej konsultacji okulistycznej. Długie i przewlekłe zapalenie spojówek o podłożu wirusowym może zaatakować rogówkę i wywołać poważne, i długotrwałe problemy z widzeniem gdy zapalenie obejmie rogówkę, pojawiają się na niej małe zmętnienia. Towarzyszy temu silny światłowstręt i łzawienie.

Sprawdź: Grubość rogówki a laserowa korekcja wzroku

Alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek to choroba oczu, która zazwyczaj występuje sezonowo. Uciążliwe objawy ze strony narządu wzroku takie jak świąd, pieczenie, zaczerwienienie, łzawienie czy uczucie suchego oka, pojawiają się po kontakcie z alergenem. Rzadziej zdarza się, że objawy alergicznego zapalenia spojówek utrzymują się przez cały rok. Takie zapalenie jest spowodowane stałą obecnością alergenów w otoczeniu chorego. Mogą nimi być np. sierść zwierząt domowych, grzyby czy roztocza. Najistotniejsze w leczeniu alergicznego zapalenia spojówek jest unikanie czynników wywołujących chorobę. Jeśli alergenem są pyłki roślin – w okresie pylenia warto często zmieniać ubranie oraz nosić okulary. W przypadku alergii na roztocza – należy dbać o czystość, unikać zasłon, dywanów i pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.

Zobacz: Alergiczne choroby oczu

Czy zapalenie spojówki jest zaraźliwe?

Zapalenie spojówek o podłożu bakteryjnym i wirusowym jest zaraźliwe. Aby zarazić się zapaleniem spojówek musi dojść do kontaktu z osobą chorą. Najłatwiej wirusy i bakterie można przenieść do oczu przez dotyk. Należy pamiętać, że znacznie bardziej zakaźne jest zapalenie spojówek wywołane przez adenowirusy. Bywa także nazywane epidemicznym zapaleniem spojówek, gdyż bardzo łatwo i szybko się roznosi, a osoba chora może zakażać nawet przez dwa tygodnie.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z alergicznym zapaleniem spojówek. Choroba ta jest związana z indywidualnymi alergiami i w związku z tym nie można się nim zarazić.

Profilaktyka zapalenia spojówek

Jeśli okaże się, że zachorowaliśmy na zaraźliwą postać zapalenia spojówek to powinniśmy zrezygnować z kosmetyków, z których korzystaliśmy w czasie, gdy wirus lub bakterie się rozwijają. Zapobiegnie to nawrotom choroby. W ramach profilaktyki i unikania zarażenia zapaleniem spojówek trzeba bezwzględnie pamiętać o niedotykaniu oczu brudnymi rękami.

Bibliografia:
1. „Choroby rogówki, twardówki i powierzchni oka”, praca zbiorowa pod redakcją Zbigniewa Zagórskiego, Gottfrieda Naumana i Petera Watsona, Lublin 2019.
2. J. Czajkowski, „Profilaktyka zdrowotna narządu wzroku”, Wrocław 2020.

więcej

Jak dbać o oczy latem?

Lato za pasem, a Ty myślami jesteś już na upragnionym urlopie? Pamiętaj, by podczas wakacyjnego wypoczynku oraz w piękne,...
więcej

Oczy – ciekawostki, o których nie masz pojęcia!

Oczy to jeden z najważniejszych, a przy tym najbardziej skomplikowanych organów w ciele człowieka. Pod względem złożoności budowy, wyprzedza...
więcej

Ochrona oczu w czasie prac fizycznych – jak pracować bezpiecznie?

Niezależnie od wykonywanego zawodu i codziennych obowiązków, w trakcie prac fizycznych warto zadbać o odpowiednią ochronę oczu. Noszenie okularów...
więcej

Okulary przeciwsłoneczne dla osób z wadą wzroku – jak je dobrać?

Jesteś krótkowidzem, dalekowidzem lub masz astygmatyzm? Pamiętaj, by w słoneczne dni (a zwłaszcza latem) chronić swoje oczy przed szkodliwym...
więcej

Czym są okulary progresywne?

Masz przynajmniej 40 lat i coraz częściej zauważasz, że aby przeczytać SMS-y, książkę czy choćby informacje na opakowaniach produktów...