Wiosna to pora roku, na którą wszyscy zawsze czekamy. Dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze. Do życia budzi się zieleń, a z nią… alergie. Dla osób, które zmagają się z alergiami, wiosenne dni choć piękne, bywają uciążliwe. Zwłaszcza, gdy objawy alergii nasilają się i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Katar, kichanie, piekące, zaczerwienione oczy, zapalenie spojówek, obrzęk powiek – to tylko niektóre z symptomów wiosennych alergii. Jakie są objawy alergicznych chorób oczu? Jak sobie z nimi radzić? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Z roku na rok z alergiami zmaga się coraz więcej Polaków. W sezonie pylenia alergicy obserwują nie tylko zaostrzenie alergicznego nieżytu nosa, ale także objawy związane z narządem wzroku.
Najpopularniejszymi alergenami, które wywołują alergiczne choroby oczu są pyłki traw, chwastów, kwiatów i drzew. Uczulenia mogą także wywoływać roztocza kurzu domowego, pleśnie, ślina, nabłonek zwierząt domowych czy niektóre substancje stosowane w kosmetykach pielęgnacyjnych lub do makijażu.
Alergiczne zapalenie spojówek wywołuje stany zapalne w okolicach spojówki. Dokuczliwe symptomy ujawniają się najczęściej po kontakcie z alergenem. Bardzo często alergii spojówek towarzyszy katar. Zazwyczaj przebiega łagodnie i pojawia się kilka razy w roku.
Leczenie alergicznych chorób oczu sprowadzają się w łagodzeniu występujących objawów. Lekarze mogą zalecić także:
Kontaktowe zapalenie skóry powiek i spojówki występuje po bezpośrednim kontakcie powieki lub spojówki z alergenem lub substancją uczulającą. Objawami tej choroby są: świąd i zaczerwienienie. Sporadycznie może pojawić się również obrzęk powiek.
Kontaktowe zapalenie skóry powiek i spojówki częściej dotyka kobiet. Najczęściej rozwija po kontakcie z takimi czynnikami drażniącymi jak: kosmetyki, barwniki, żywice, metale, środki dezynfekcyjne lub substancje lotne w otoczeniu chorego, wyciągi ziołowe, kontakt z toksyczną rośliną (np. barszcz, sumak jadowity etc.) lub sierścią zwierząt, roztocza. Wystąpienie objawów kontaktowego zapalenia skóry powiek i spojówki może być spowodowane również po zetknięciu się powiek z kosmetykami, używanymi w innych częściach ciała niż oczy, np. przypadkowym dotknięciem powieki tuż po pomalowaniu paznokci. Kosmetyki w ogóle stają się coraz częstszą przyczyną kontaktowego zapalenia skóry powiek i spojówki. Wynika to z faktu, że zawierają wiele substancji źle lub w ogóle nie przebadanych, a czasami – informacje na temat ich składu kosmetyków są nieprawdziwe.
Leczenie kontaktowego zapalenie skóry powiek i spojówki wymaga usunięcia substancji uczulającej. Ponadto nie należy również dotykać i trzeć oczu. Konieczne jest ograniczenie stosowania miejscowego wszelkich leków i kosmetyków. Lekarze zalecają także szczególną dbałość o prawidłowe nawilżenie i natłuszczenie skóry maściami bez konserwantów. Leczenie kontaktowego zapalenia skóry powiek i spojówki odbywa się przez krótkotrwałe stosowanie maści z glikokortykosteroidami. Jako działanie wspierające można robić zimne okłady i zakraplać sztuczne łzy bez konserwantów.
Atopowe zapalnie spojówki i rogówki ma nieco poważniejszy przebieg. To zapalenie narządu wzroku, które pojawia się u osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry.
Objawy atopowego zapalenia spojówki i rogówki:
Dość często w tej chorobie pojawia się również zgrubienie, a nawet zwłóknienie powieki. Wszystkie zmiany skórne na powiekach mają charakter atopowy. Najczęściej występuje u młodych dorosłych.
Nieleczone atopowe zapalenie spojówki i rogówki może doprowadzić do rozwoju ciężkich powikłań, powodujących trwałe uszkodzenie widzenia, a w skrajnych przypadkach – także do całkowitej utraty wzroku.
Objawy ze strony spojówek pojawiają się po kontakcie z alergenem. Pobudza on komórki odpornościowe, które nie działają prawidłowo, co powoduje rozwój stanu zapalnego oka.
W leczeniu atopowego zapalenia spojówki i rogówki stosuje się terapię farmakologiczną miejscową i ogólną oraz immunoterapię. Jednocześnie zaleca się podjęcie działań prewencyjnych oraz zapobiegających powikłaniom. W czasie zaostrzenia objawów oraz w przypadku wystąpienia objawów suchego oka lekarze zalecają uzupełnienie leczenia o stosowanie tzw. sztucznych łez, które wspierają naturalną barierę ochronną oka i łagodzą dolegliwości związane z alergią.
Zapobieganie atopowemu zapaleniu spojówki i rogówki sprowadza się do unikania kontaktu z alergenami. Powoduje to osłabienie objawów choroby lub ich ustąpienia, a tym samym umożliwia zmniejszenie dawek lub całkowite odstawienie leków.
Optegra