Laserowa korekcja wzroku – gdzie najlepiej przeprowadzić zabieg? 

Laserowa korekcja wzroku to jeden z najpopularniejszych zabiegów przeprowadzanych w klinikach okulistycznych. Daje zadowalające rezultaty u Pacjentów między 21. a 60. rokiem życia z różnymi wadami refrakcji. Lekarz przeprowadzający zabieg może dobrać odpowiednią technikę zabiegową w zależności od indywidualnego przypadku. Chcesz odzyskać ostrość widzenia, korzystając z możliwości, jakie daje chirurgia refrakcyjna, ale nie wiesz jakie miejsce wybrać, aby poddać się laserowej korekcji wzroku? Gdzie najlepiej wykonać zabieg? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kliniki okulistycznej? Odpowiedzi na te ważne z punktu widzenia Twojego zdrowia pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Laserowa korekcja wzroku a badanie kwalifikacyjne

„Laserowa korekcja wzroku – gdzie najlepiej przeprowadzić zabieg?” – to pytanie, które często zadają Pacjenci z wadami wzroku. Zanim jednak poddasz się laserowej korekcji wzroku, czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna ze specjalistami i szereg badań takich jak np.:

 • topografia rogówki,
 • pomiar szerokości źrenic,
 • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
 • komputerowe badanie refrakcji,
 • pomiar ostrości wzroku,
 • biometria optyczna,
 • OCT tylnego odcinka oka i rogówki.

Zespół ekspertów składający się z lekarza okulisty, optometrysty i pielęgniarki dokładnie zbada parametry Twoich oczu. Otrzymane wyniki pozwolą precyzyjnie określić optymalną metodę i zakres zabiegu korekcji laserowej astygmatyzmu, krótkowzroczności czy innej wady refrakcji. Pamiętaj, badania są bezbolesne, nie musisz więc obawiać się dyskomfortu. Podczas wizyty w gabinecie otrzymasz też informacje o tym, jak wygląda sam zabieg i okres rekonwalescencji. To doskonała okazja do zadawania pytań i dzielenia się ewentualnymi wątpliwościami. Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna wraz z badaniami? Zarezerwuj sobie około 2 godzin, by móc na spokojnie poddać się temu procesowi. Wiedz, że wyniki przeprowadzonych badań są ważne przez 3 miesiące. 

Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku – sprawdź, czy się kwalifikujesz do zabiegu

Zabieg laserowej korekcji wzroku poprzedza wykluczenie podstawowych przeciwwskazań. Jesteś ciekawy, kto nie może skorzystać z tej metody korekcji wad refrakcji? Oto najważniejsze czynniki wykluczające możliwość poddania się tej procedurze:

 • jaskra,
 • zaćma (katarakta),
 • cukrzyca,
 • zbyt młody wiek (poniżej 21 roku życia.),
 • niestabilna wada wzroku,
 • choroby plamki żółtej,
 • jednooczność,
 • ciąża i karmienie piersią,
 • stożek rogówki,
 • zbyt cienka rogówka,
 • wrodzone patologie rogówki, 
 • choroby autoimmunologiczne,
 • aktywne infekcje (np. choroba przeziębieniowa),
 • głębokie niedowidzenie,
 • zespół suchego oka (ZSO).

Jak przebiega laserowa korekcja wzroku? Informacje dla Pacjenta

Podczas zabiegu lekarz chirurg korzysta z najnowocześniejszego lasera, który umożliwia modelowanie powierzchni rogówki w taki sposób, aby promienie świetlne, które wpadają do oka, skupiały się bezpośrednio na siatkówce. W przypadku nadwzroczności specjalista uwypukla rogówkę. Gdy występuje krótkowzroczność – spłaszcza rogówkę, a przy astygmatyzmie – wyrównuje rogówkę.

Ile trwa zabieg laserowej korekcji wad wzroku? Do 20 minut. Ta bezpieczna procedura jest przeprowadzana w ramach tzw. chirurgii jednego dnia, co oznacza, że Pacjent może wrócić do domu po kilku godzinach od podania się zabiegowi korekcji wzroku za pomocą lasera. Zastanawiasz się, czy korekcja wzroku laserem jest bolesna? Nie, dzięki zastosowaniu kropli do oczu o miejscowym działaniu znieczulającym, nie musisz obawiać się dolegliwości bólowych w trakcie pracy lasera. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, istnieje kilka metod laserowego usuwania wad wzroku i są one dobierane indywidualnie, w zależności od konkretnego przypadku. W naszej klinice Optegra wykonujemy u Pacjentów m.in.:

 • FemtoLASIK (usuwa m.in. głęboką krótkowzroczność również występującą z astygmatyzmem do 6 dioptrii),
 • Lentivu® (ReLEx™ SMILE) przy użyciu lasera femtosekundowego (zabieg SMILE pozwala skorygować krótkowzroczność do -10 dioptrii i astygmatyzm krótkowzroczny do -3 lub -5 dioptrii),
 • PRK (dobrze sprawdza się przy korekcji dalekowzroczności współwystępującej z astygmatyzmem)
 • Trans PRK (transepithelial photorefractive keratectomy) – jest to modyfikacja metody PRK,
 • EBK (ta metoda powierzchownej korekcji jest możliwa w przypadku wady refrakcji do 3 dioptrii).

Zabieg laserowej korekcji wad wzroku a rekonwalescencja

Rekonwalescencja po korekcji laserowej wzroku zależy od indywidualnego przypadku (podobnie jak okres stabilizacji wzroku). U części Pacjentów pojawiają się nieco uciążliwe dolegliwości takie jak:

 • nadwrażliwość na światło,
 • pieczenie,
 • znaczne łzawienie,
 • uczucie obecności ciała obcego w oku.

Symptomy te mają charakter samoograniczający i mijają po kilku godzinach od zabiegu, nie powinny budzić w Tobie niepokoju. Jeśli odczuwasz dolegliwości bólowe, możesz zażyć leki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty. Miej świadomość, iż w pierwszych dniach po laserowej korekcie wady wzroku nie powinieneś intensywnie ćwiczyć. Zakazane jest również pływanie w basenie oraz w innych zbiornikach wodnych. Przestrzeganie tych  zasad ma duży wpływ na efekty zabiegu, dlatego ściśle stosuj się do wskazań lekarza.

Laserowa korekcja wzroku – gdzie najlepiej wykonać zabieg? Jak wybrać odpowiednią klinikę okulistyczną?

Zastanawiasz się, czy dla Ciebie jest wskazana laserowa korekcja wzroku? Gdzie najlepiej wykonać zabieg? Podczas wyboru kliniki okulistycznej uwzględnij co najmniej kilka aspektów. Zwróć uwagę, czy dane miejsce cieszy się renomą. Sprawdź, czy Pacjenci wypowiadają się w pozytywny sposób o klinice, zatrudnionym personelu medycznym, poziomie usług. Upewnij się, że interesująca Cię klinika okulistyczna zatrudnia doświadczonych i odpowiednio wykwalifikowanych lekarzy specjalistów, którzy nieustannie się dokształcają i pogłębiają wiedzę, biorąc udział w szkoleniach, konferencjach. Dopytaj o przeprowadzane badania kwalifikacyjne i sprzęt medyczny, który będzie używany podczas zabiegu. Zwróć też uwagę, czy pracownicy kliniki chętnie i wyczerpująco odpowiadają na Twoje pytania.

FAQ

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wszystko zależy od danego przypadku. Jeśli chcesz sprawdzić, jaka technika laserowej chirurgii refrakcyjnej będzie optymalna właśnie dla Ciebie, umów się na wizytę z naszymi ekspertami. Specjaliści chętnie odpowiedzą na każde Twoje pytanie.

Poprawa ostrości wzroku jest stopniowa. Pierwsze pozytywne zmiany Pacjenci widzą w większości przypadków dzień po zabiegu. Wiedz, że ostrość wzroku stabilizuje się przez kilka tygodni. Nawet jeżeli w tym czasie zaobserwujesz wahania ostrości widzenia, nie korzystaj z okularów korekcyjnych ani soczewek kontaktowych. Regeneracja narządu wzroku może trwać nawet 12 miesięcy. Jeżeli widzisz niewyraźnie i rozważasz skorzystanie z zabiegu laserowego, zapytaj o cenę i umów się z jednym z naszych specjalistów.

Wiedz, że efekt finalny laserowej korekcji wzroku ma charakter stały i tylko w nielicznych przypadkach trzeba go powtórzyć. Zwykle jedna procedura zabiegowa pozwala całkowicie pozbyć się danej wady refrakcji i znacznie poprawia jakość codziennego funkcjonowania. Może się jednak zdarzyć, iż np. ze względów medycznych, nie jest to możliwe – o czym Pacjent jest informowany podczas wizyty kwalifikacyjnej.

Źródła:

 • https://podyplomie.pl/okulistyka/31069,podstawy-laserowej-korekcji-wad-wzroku [04.10.2023 r.]
 • https://podyplomie.pl/okulistyka/31361,laserowa-korekcja-astygmatyzmu [04.10.2023 r.]
więcej

Blefaroplastyka – koretka i plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek górnych lub dolnych to powszechnie wykonywany w ostatnich latach zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać powiekom pożądany kształt....
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...
więcej

Iniekcje doszklistkowe – zastrzyk do oka

Wielu Pacjentów klinik okulistycznych nie wie, czym są iniekcje doszklistkowe. Otóż najprościej mówiąc, są to zastrzyki do gałki ocznej,...
więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...