Czym jest diplopia i jakie są jej przyczyny? Sprawdź!

Diplopia to fachowe określenie zaburzenia widzenia, które oznacza po prostu podwójne widzenie. W wyniku tej dolegliwości pacjent dostrzega obraz podwójnie – przez cały czas, a nie w wyniku samodzielnego wymuszenia „zdublowania” widzenia. Diplopia może dotyczyć obu oczu lub występować wyłącznie w jednym. A jakie są przyczyny podwójnego widzenia? Skąd bierze się diplopia i czy można jej jakoś zaradzić? Wyjaśniamy!

Kiedy podwójne widzenie powinno zaniepokoić?

Na samym początku warto zaznaczyć, że nie każdy przypadek, w którym osoba widzi obraz podwójnie, będzie oznaczał diplopię. Są bowiem sytuacje, w których dublowanie się wizji jest procesem całkowicie naturalnym. Dotyczą one podwójnego odbierania elementów otoczenia znajdujących się za bądź przed konkretnym przedmiotem, na którym pacjent skupia wzrok. Można go doświadczyć np. przy wyciągnięciu dłoni przed twarz. Kiedy osoba będzie patrzyła konkretnie na nią, obraz za dłonią (np. wiszące na ścianie lustro) stanie się podwójny. A jeśli skupi spojrzenie na lustrze, to „kątem” oka zauważy, że „zdublowaniu” uległa tym razem dłoń. Takie podwójne widzenie nie jest powodem do niepokoju.

O diplopii mówi się w sytuacji, gdy pacjent widzi podwójnie przedmiot, na którym skupił wzrok. Jeśli zatem dłoń „podwaja się” wówczas, kiedy osoba na nią patrzy, można spodziewać się rozwoju schorzenia oczu. Co istotne, diplopia sama w sobie nie jest chorobą wzroku. Stanowi jeden z objawów czy efektów innego schorzenia bądź urazu. Jakie zatem mogą być przyczyny diplopii?

Przyczyny podwójnego widzenia

Podwójne widzenie jest zaburzeniem, które może towarzyszyć dużej liczbie przeróżnych schorzeń – i to nie tylko tych związanych bezpośrednio ze stanem oczu. Dlatego niezwykle istotne jest każdorazowe skonsultowanie swoich objawów z lekarzem internistą, który skieruje pacjenta na właściwe badania czy spotkanie z odpowiednim specjalistą. Szczególnie że przyczyny podwójnego widzenia mogą być różne, zależnie od tego czy diplopia jest jedno-, czy obuoczna. W przypadku dwojenia obrazu przez oboje oczu pacjent może mieć do czynienia z takimi schorzeniami, jak:

 • zez ukryty,
 • guzy oczodołu,
 • złamania oczodołu,
 • stany zapalne mięśni gałkoruchowych – np. choroba Graves-Basedowa czy Miastenia gravis,
 • choroby ośrodkowego układu nerwowego – np. stwardnienie rozsiane lub borelioza,
 • zatrucie lekami,
 • zatrucie substancjami toksycznymi,
 • źle dobrane szkła korekcyjne.
 • astygmatyzm,
 • zaćma,
 • odwarstwienie siatkówki,
 • przymglenia rogówki,
 • podwichnięcie soczewki,
 • guzy zlokalizowane w okolicy oczu, np. powiek,
 • choroby ośrodkowego układu nerwowego,
 • blizny rogówki,
 • źle dobrane szkła korekcyjne.

Atak podwójnego widzenia – co robić?

Zdarzają się sytuacje, w których występuje chwilowe podwójne widzenie lub atak diplopii, po którym ta pozostaje na dłużej. W każdym przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, by sprawdzić przyczynę takiego stanu rzeczy. Nawet gdy atak podwójnego widzenia trwa np. zaledwie kilkanaście sekund, nie warto go ignorować. Może być bowiem wyłącznie wynikiem przemęczenia organizmu, ale też sygnałem od organizmu, że rozwija się w nim jakaś choroba. Warto potraktować sprawę poważnie szczególnie gdy dwojeniu obrazu towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak ból głowy, nudności czy ból oczu.

Diplopia a leczenie – jak przebiega?

Jako że podwójne widzenie nie jest samodzielną chorobą, a objawem innego schorzenia bądź urazu, leczenie diplopii może przebiegać w różnoraki sposób. Pierwszym krokiem będzie oczywiście ustalenie przyczyny. Diagnostyka dwojenia obrazu przy podejrzeniu chorób oczu obejmuje między innymi dokładny wywiad z pacjentem, ocenę równowagi mięśniowej oczu, badanie podwójnego widzenia przy zastosowaniu smugi świetlnej, badanie ruchomości biernej oraz czynnej gałek ocznych, USG Dopplera czy badanie obrazowe głowy.

Jedną z częstszych przypadłości, w przypadku których pacjent mówi o dwojeniu obrazu, jest astygmatyzm. Co ciekawe, w rzeczywistości nie ma się tutaj do czynienia z dwojeniem. W wyniku braku korekcji istniejącej wady litery mogą być tak „rozciągnięte”, że pacjent ma wrażenie ich podwojenia. W przypadku tego problemu może wystarczyć błyskawiczny zabieg laserowy dokonujący korekty astygmatyzmu, który wykonujemy w klinikach Optegra. Laserowa korekcja wzroku jest wyjątkowo bezpieczna i mało inwazyjna; to zabieg wykonywany na zewnętrznej części oka (rogówce). Stosowany przeciwko astygmatyzmowi ma za zadanie wyrównać rogówkę. Po skorygowaniu tego problemu korekcją cylindryczną (toryczną), litery znów zaczynają być widziane pojedynczo.

Jeśli więc zauważyłeś u siebie bądź znanej Ci osoby jakiekolwiek niepokojące objawy, które mogą wskazywać na diplopię – nie czekaj, umów termin u lekarza! Im szybciej zostanie wykryta przyczyna podwójnego widzenia, tym większe prawdopodobieństwo, że jego korekta przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.

więcej

Wada wzroku a prawo jazdy, czyli jakie są ograniczenia dla kierowców, którzy mają problem ze wzrokiem

W większości przypadków nawet przy większej wadzie wzroku otrzymanie prawa jazdy będzie możliwe. Warunkiem jest jednak odpowiednia korekcja za...
więcej

Budowa oka – w jaki sposób jest zbudowane ludzkie oko?

Oko człowieka jest jednym z najbardziej skomplikowanych narządów w jego organizmie. To właśnie oczy pełnią kluczową rolę w przetwarzaniu...
więcej

Czym jest diplopia i jakie są jej przyczyny? Sprawdź!

Diplopia to fachowe określenie zaburzenia widzenia, które oznacza po prostu podwójne widzenie. W wyniku tej dolegliwości pacjent dostrzega obraz...
więcej

Jak dobrać okulary do twarzy i jej kształtu?

Planujesz zmianę okularów korekcyjnych? Nie wiesz, jaki typ okularów będzie pasować do Ciebie najlepiej? Z naszego poradnika dowiesz się,...
więcej

Czy noszenie soczewek kontaktowych może być szkodliwe dla oczu? Sprawdź!

Soczewki kontaktowe są bardzo komfortową metodą korekcji wzroku – nie ograniczają pola widzenia i są praktycznie niewidoczne. Zastanawiasz się,...