Od jakiej wady wzroku okulary są rekomendowane? Czy 0,5 to już duża wada wzroku? 

Korekcja okularowa (podobnie jak soczewki kontaktowe) ułatwia normalne funkcjonowanie, sprawia, że rzeczy z otoczenia, które dotąd były trudne do zidentyfikowania, znów stają się wyraźne, dzięki czemu poprawia się Twój komfort widzenia i jakość życia. Dowiedz się, od jakiej wady okulary korekcyjne są wskazane, i odzyskaj ostrość widzenia. Sprawdź, czy przy małej wadzie wzroku 0,5 dioptrii potrzebujesz już korekcji!

Mała wada wzroku 0,5 – czy nosić okulary korekcyjne?

Od jakiej wady okulary są zalecane przez optometrystę i lekarza okulistę? Warto mieć też świadomość, że jest to dość indywidualna kwestia. Na decyzję, czy Pacjent musi nosić okulary na stałe wpływ ma wiele czynników – m.in. wiek Pacjenta. Należy przeprowadzić szczegółowy wywiad. Dodatkowo jest duża różnica czy mowa jest o wadzie -0,50 czy +0,50.

Tak więc, by móc sprawdzić, czy powinieneś nosić okulary, czy też nie, powinieneś udać się do optometrysty lub okulisty i wykonać badanie wzroku.

Od jakiej wady okulary są wskazane? Okularowa i laserowa korekcja wzroku 

Zastanawiasz się, od ilu dioptrii trzeba nosić okulary korekcyjne? Jeśli korekcja okularowa poprawia ostrość widzenia – należy nosić okulary, nawet mogą to być wartości -/+0,25 –  zwłaszcza jeśli zależy Ci na wysokiej ostrości wzroku przy patrzeniu na odległe obiekty, szczególnie podczas prowadzenia auta wieczorem lub w nocy. Wiedz jednak, że nie jest to uciążliwa wada wzroku, która utrudniałaby wykonywanie codziennych czynności.

Za duże wady wzroku zwykle uznajemy te od 3 dioptrii, które powodują znaczne pogorszenie jakości widzenia. Jeśli mała wada wzroku nam bardzo przeszkadza lub wada jest wyższa,  a nie chcemy jej korygować za pomocą okularów, warto rozważyć laserową korekcję wzroku przeprowadzaną również w naszej klinice Optegra. Pozwala ona skorygować wadę refrakcji i widzieć wyraźnie bez konieczności noszenia okularów ani szkieł kontaktowych. Zabiegi są przeprowadzane u Pacjentów od 18. do 60. roku życia, którzy mają trudności w widzeniu w związku z:

Laserowe usuwanie wady wzroku poprzedza wizyta kwalifikująca i szereg badań, dzięki którym lekarz może dobrać odpowiednią metodę korekcji np.:

Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, przez doświadczonego lekarza chirurga, który odpowiednio modeluje kształt rogówki. Cała procedura trwa do 20 minut. 

Jesteś ciekawy, jakie wady refrakcji nadają się do korekcji? 

  • Krótkowzroczność do – 12.00 dioptrii
  • Nadwzroczność + 6.00 dioptrii
  • Astygmatyzm do 6.00 dioptrii

Krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm – czy nosić okulary cały czas?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przykładowo, jeśli wada wzroku jest mała i nie powoduje u Ciebie znacznego dyskomfortu, możesz nosić okulary czasowo przy wykonywaniu konkretnych czynności. W przypadku większych wad wzroku, które powodują uciążliwe problemy ze wzrokiem, rekomendujemy noszenie okularów korekcyjnych na stałe. Bez względu na to, czy masz zdiagnozowaną krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm, pamiętaj, że bardzo ważne są też regularne wizyty kontrolne u optometrysty lub okulisty (minimum raz na 2 lata).

Czy brak korekcji okularowej może pogarszać wzrok?

Wielu Pacjentów z wadami refrakcji nie zdaje sobie sprawy, iż zaniechanie noszenia okularów korekcyjnych może prowadzić do powiększenia się wady wzroku. Popularnym mitem jest przekonanie, że okulary rozleniwiają wzrok, nie jest to prawdą. Brak korekcji okularowej sprawia, że musisz nadmiernie nadwyrężać wzrok, na skutek czego Twoje oczy są przemęczone, może pojawić się też uciążliwy ból głowy.

Pamiętaj, okulary to nie tylko stylowy dodatek, poprawiają jakość widzenia i są bardzo dobrym narzędziem korekcyjnym zarówno w przypadku małych wad wzroku, jak i tych większych. W trosce o wzrok nie można ignorować żadnej wady refrakcji. Jeśli zauważysz nagłe pogorszenie wzroku, ból, pieczenie, zaczerwienienie czy też osłabione/podwójne widzenie, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty! 

FAQ

Zgodnie z klasyfikacją jest to wada niska, jednak może powodować niewyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się oddali. Wada wzroku minus 2 dioptrii wymaga korekcji okularowej lub zakładania soczewek kontaktowych. Jeśli chcesz poddać się diagnostyce i skorzystać z laserowej korekcji tej wady wzroku, umów się na wizytę. Doświadczeni specjaliści przeprowadzą badania i dobiorą optymalną metodę korekcji.

W zależności czy jest to -0,25 czy +0,25. Wada o wartości +0,25 do dali, to najczęściej wada fizjologiczna – często nie wymaga noszenia okularów, jeśli nie ma dolegliwości. Wada -0,25 – wymaga noszenia korekcji, wielu Pacjentów ma wówczas lepszą ostrość widzenia do dali.

Oznaką problemów ze wzrokiem jest niewyraźne widzenie przedmiotów z bliska lub z daleka, podwójne widzenie, brak wyraźnych linii, konieczność wytężania wzroku przy wykonywaniu codziennych czynności, zmęczenie oczu, bóle głowy. Jeśli podejrzewasz u siebie, niezwłocznie skonsultuj się ze specjalistą, który ustali, czy jesteś krótko albo dalekowidzem, czy może astygmatykiem.

Źródła:

  • https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wadywzroku/83545,astygmatyzm-niezbornosc [dostęp: 05.10.2023 r.]
  • https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wadywzroku/74691,nadwzrocznosc [dostęp: 05.10.2023 r.]
  • https://podyplomie.pl/okulistyka/17247,najczestsze-problemy-w-doborze-okularow-u-pacjentow-z-krotkowzrocznoscia [dostęp: 05.10.2023 r.]
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...
więcej

Iniekcje doszklistkowe – zastrzyk do oka

Wielu Pacjentów klinik okulistycznych nie wie, czym są iniekcje doszklistkowe. Otóż najprościej mówiąc, są to zastrzyki do gałki ocznej,...
więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...
więcej

Operacja zeza u dorosłych – gdzie najlepiej się leczyć? 

Zez (łac. strabismus), czyli nierównoległe ustawienie gałek ocznych to problem okulistyczny, który wbrew pozorom nie dotyczy jedynie dzieci, ale...