Czy zaćma może się cofnąć? Mit czy rzeczywistość? Leczenie farmakologiczne a operacja zaćmy

Część Pacjentów zmagających się z kataraktą po usłyszeniu diagnozy od lekarza zadaje sobie pytanie: Czy zaćma może się cofnąć?. Jak podkreślają specjaliści z dziedziny okulistyki, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną nie może nastąpić to samoistnie. Jedyną metodą odzyskania ostrości wzroku jest zabieg usunięcia zaćmy, który omówimy w tym wpisie blogowym. Masz zdiagnozowaną kataraktę i chcesz poprawić jakość życia? Sprawdź, jakie są efekty operacji zaćmy i nie zwlekaj z wizytą u okulisty w razie wystąpienia niepokojących objawów narządu wzroku!

Czy zaćma może się cofnąć? 

U osób zdrowych soczewka oka jest przezroczysta, natomiast zaćma będąca efektem zaburzeń przemiany materii soczewki powoduje zmętnienie soczewki. Jak już wspomnieliśmy we wstępie – niestety zaćma nie może się cofnąć. Co więcej, nieleczona zaćma powoduje stopniowe pogorszenie widzenia, zbagatelizowana (w zaawansowanym stadium) prowadzi nieuchronnie do ślepoty całkowitej.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ta degeneracyjna choroba oczu jest jedną z najczęstszych na świecie przyczyn utraty wzroku. Co prawda na rynku są dostępne specjalne krople na zaćmę, które mogą nieco zahamować jej rozwój (tj. chwilowo poprawić ostrość widzenia Pacjenta), jednak te środki farmakologiczne nie cofają już powstałych zmian.

Przyczyny powstawania zaćmy. Jakie są objawy zaćmy? 

Podstawową przyczyną zaćmy jest starzenie organizmu (zaćma starcza) i związane z tym zaburzenia przemiany materii soczewki. Do czynników predysponujących do rozwoju zaćmy należą m.in.:

  • przypadki katarakty w rodzinie,
  • urazy oka,
  • jaskra,
  • cukrzyca i inne schorzenia przewlekłe,
  • wiek (powyżej 60 r.ż.),
  • stany zapalne oka,
  • praca wykonywana w warunkach szkodliwych,
  • promieniowanie ultrafioletowe,
  • palenie tytoniu,
  • otyłość,
  • niedoczynność przytarczyc,
  • przyjmowanie niektórych leków (np. immunosupresyjnych, przeciwalergicznych),
  • nadciśnienie tętnicze.

Jakie są objawy zaćmy? Wielu Pacjentów zauważa:

  • zamazanie obrazu,
  • zaburzenie widzenia, 
  • szybsze męczenie oczu,
  • narastająca krótkowzroczność,
  • problemy z prowadzeniem samochodu,
  • przymglone widzenie,
  • powielenie obrazu,
  • problemy z rozpoznawaniem kolorów.

Czy zaćma może się cofnąć dzięki leczeniu farmakologicznemu? 

Pacjenci, którzy zastanawiają się nad tym, czy zaćma może się cofnąć, muszą wiedzieć, że nie ma takiej możliwości. Nie istnieje żaden skuteczny lek na zaćmę (bez względu na jej rodzaj). Jak już wspomnieliśmy, dostępne środki farmakologiczne nieznacznie spowalniają postęp rozwoju katarakty, ale nie są w stanie przywrócić choremu zdolności wyraźnego widzenia, w żaden sposób nie niwelują zmętnienia soczewki. Optymalnym rozwiązaniem jest fakoemulsyfikacja z użyciem ultradźwięków (bez potrzeby hospitalizacji), którą omówimy nieco szerzej w dalszej części artykułu.

Leczenie zaćmy – operacja usunięcia zaćmy. Na czym polega fakoemulsyfikacja z wszczepieniem sztucznej soczewki?

Skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja. To bezbolesna i bezpieczna metoda fakoemulsyfikacji (łac. phacoemulsificatio cataractae) przeprowadza również w naszej klinice Optegra. Procedura ta trwa około 20 minut, polega na usunięciu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków (lekarz chirurg dokonuje niewielkiego nacięcia rogówki) i zastąpienia ją sztuczną soczewką. Warto dodać, iż fakoemulsyfikacja ultradźwiękami jest to zabieg chirurgii, który odbywa się w ciągu jednego dnia. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zachowuje świadomość podczas operacji i jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. 

W procesie zdrowienia ważne jest, aby ściśle stosować się do zaleceń lekarza, tj. m.in. chronić oczy przed szkodliwym wpływem promieniowania i nosić okulary przeciwsłoneczne nawet w pochmurne dni. W okresie pooperacyjnym nie powinno się korzystać z sauny, należy unikać tarcia i uciskania oczu.

Co ważne, już dobę po operacji zaćmy Pacjent zauważa poprawę widzenia i może lepiej funkcjonować w codziennym otoczeniu.

Powikłania po operacji zaćmy – odwarstwienie siatkówki, jaskra, zaćma wtórna

Każdy zabieg chirurgiczny niesie ze sobą ryzyko powikłań, o czym Pacjent zawsze jest informowany przed operacją. Jeśli chodzi o potencjalne powikłania po operacji zaćmy, może to być np.: 

  • wylew w oku,
  • jaskra wtórna,
  • astygmatyzm,
  • przemieszczenie soczewki wewnątrzgałkowej,
  • odwarstwienie siatkówki,
  • zaćma wtórna (jest to zmętnienie tylnej torebki soczewki).

FAQ

Choroba oczu taka jak zaćma nie może być leczona farmakologicznie, jedyną skuteczną metodą usunięcia zmętniałej soczewki oka jest operacja zaćmy. Jeśli podejrzewasz u siebie zaćmę i chcesz poddać się badaniom diagnostycznym, nie czekaj i umów się na wizytę. Wykwalifikowani specjaliści wykonają odpowiednie badania i wdrożą leczenie, dzięki któremu odzyskasz ostrość widzenia.

Operacja zaćmy to jedyny sposób na pozbycie się tej choroby narządu wzroku. Dobrze przeprowadzone leczenie operacyjnie to szansa na sprawniejsze funkcjonowanie na co dzień i możliwość odzyskania komfortu życia. Jeśli nie chcesz, by katarakta postępowała, poddaj się operacji usunięcia zaćmy i zaufaj doświadczonemu personelowi medycznemu, który będzie czuwał nad Twoim bezpieczeństwem podczas przeprowadzania procedury.

Tak, w nielicznych przypadkach zdarza się, że po zabiegu pojawia się tzw. zaćma wtórna (jest ona powikłaniem po operacji usunięcia zaćmy). Jeśli zaobserwowałeś nawrót dolegliwości charakterystycznych dla zaćmy, umów się na konsultację – nasi doświadczeni specjaliści wykonają odpowiednią diagnostykę i zaproponują plan leczenia.

Źródła:

https://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/01-2010/048-054.pdf [dostęp: 28.08.2023 r.]

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma [dostęp: 28.08.2023 r.]

więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...
więcej

Iniekcje doszklistkowe – zastrzyk do oka

Wielu Pacjentów klinik okulistycznych nie wie, czym są iniekcje doszklistkowe. Otóż najprościej mówiąc, są to zastrzyki do gałki ocznej,...
więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...
więcej

Operacja zeza u dorosłych – gdzie najlepiej się leczyć? 

Zez (łac. strabismus), czyli nierównoległe ustawienie gałek ocznych to problem okulistyczny, który wbrew pozorom nie dotyczy jedynie dzieci, ale...

X
Odbierz