Fakoemulsyfikacja: innowacyjna metoda usuwania zaćmy. Ile trwa zabieg wszczepienia sztucznej soczewki?

Zaćma to podstępne schorzenie okulistyczne, które zniekształca widzenie. Na szczęście dzięki osiągnięciom współczesnej chirurgii okulistycznej jest uleczalne. Jedną z powszechnie wykonywanych metod jest chirurgiczny zabieg usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji przy pomocy ultradźwięków. Zabieg może być wykonany bez względu na stopień zaawansowania choroby, dając bardzo dobre efekty terapeutyczne. Na czym polega fakoemulsyfikacja i jak przygotować się do tej bezpiecznej oraz szybkiej procedury? Czy istnieją przeciwwskazania do operacji zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki wewnątrzgałkowej? Sprawdźmy.

Na czym polega fakoemulsyfikacja zaćmy? Ile trwa wszczepienie sztucznej soczewki?

Zastosowanie znieczulenia miejscowego w postaci kropli sprawia, że fakoemulsyfikacja (łac. phacoemulsificatio cataractae) jest bezbolesną procedurą zabiegową. Polega ona na wykonaniu przez lekarza chirurga bardzo małego cięcia (około 2,2 mm), rozdrobnieniu (emulsyfikacji) i usunięciu zmętniałej soczewki oraz wprowadzeniu na jej miejsce nowej sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Nacięcie goi się samoistnie, dlatego nie ma potrzeby zakładania szwów. Należy podkreślić, iż wykonanie niewielkiego nacięcia na brzegu rogówki wymaga od lekarza niezwykłej precyzji oraz dużego doświadczenia, gdyż ma to duży wpływ na powodzenie zabiegu fakoemulsyfikacji. Jaki jest czas trwania zabiegu?

Sam zabieg usunięcia zaćmy metodą ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji trwa około kilkunastu minut, nie jest to więc długotrwała procedura. To zabieg chirurgii jednego dnia. Po kilku dniach należy stawić się na wizytę kontrolną, podczas której lekarz okulista m.in. sprawdza:

  • umiejscowienie sztucznej soczewki,
  • stan gałki ocznej,
  • proces gojenia.

Kolejna wizyta kontrolna jest przewidziana po 4 tygodniach od fakoemulsyfikacji soczewki.

Leczenie zaćmy: jakie są zalety fakoemulsyfikacji? Odzyskaj ostrość widzenia

Fakoemulsyfikacja umożliwia szybki powrót do zdrowia Pacjenta. Metoda ta nie wymaga zakładania szwów, hospitalizacji ani zastosowania narkozy (choremu podaje się krople znieczulające). Fakoemulsyfikacja jest wykonywana z zachowaniem świadomości Pacjenta, który może wrócić do domu już po kilku godzinach od operacji. Wystarczy jeden  zabieg fakoemulsyfikacji, by Pacjent odzyskał komfort funkcjonowania i cieszył się lepszym wzrokiem. Fakoemulsyfikacja umożliwia operowanie zaćmy w każdym etapie zaawansowania choroby.

Jak przygotować się do chirurgicznego zabiegu usunięcia zaćmy? Przeciwwskazania do operacji zaćmy

Przed wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej konieczna jest wizyta kwalifikująca Pacjenta do zabiegu, podczas której lekarz ocenia stan zdrowia i wyklucza ewentualne czynniki wykluczające.  Do głównych przeciwwskazań do operacji zaćmy z użyciem fakoemulsyfikatora zaliczamy:

  • stan zapalny oka, 
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • choroby zakaźne,
  • świeżo przebyty udar lub zawał serca.

Konieczne jest też przeprowadzenie dokładnych badań diagnostycznych, które mają na celu określenie stopnia zmętnienia soczewki, zaawansowania katarakty. Na kilka dni przed operacją na zaćmę nie powinno się zmieniać dawkowania przyjmowanych na stałe leków. W dniu zabiegu należy zjeść lekkostrawny posiłek i założyć komfortowe ubranie, które nie krępuje ruchów. Na operację usunięcia zaćmy warto zabrać osobą towarzyszącą, która będzie stanowiła wsparcie psychiczne i pomoże Ci tuż po zabiegu.

Jakich zaleceń pooperacyjnych powinien przestrzegać Pacjent?

Po zabiegu należy stosować wskazanych kropli do oczu. Jako że gałka oczna będzie bardzo wrażliwa na ostre światło, zalecane jest unikanie ekspozycji na słońce. Powinno się używać okularów przeciwsłonecznych z filtrem, również w pochmurne dni. Przez 2-3 tygodnie po usunięciu zaćmy Pacjent nie powinien pocierać operowanego oka. Zaleca się też unikanie intensywnego wysiłku fizycznego. Ile trwa rekonwalescencja? Jak pokazuje praktyka lekarska, do całkowicie normalnego trybu życia sprzed operacji można wrócić po około 8 tygodniach. Masz zaćmę i chcesz skorzystać z możliwości terapeutycznych współczesnej okulistyki? Zapraszamy do wizyty w naszej klinice Optegra.

FAQ

Czy zabieg usunięcia zaćmy jest bolesny?

Zastąpienie soczewki własnej sztuczną nie jest bolesne, gdyż przed wykonaniem małego nacięcia lekarz znieczula obszar zabiegowy za pomocą specjalnych kropli. Chorujesz na zaćmę i chcesz dowiedzieć się więcej o operacji zaćmy za pomocą fakoemulsyfikacji? Umów się na konsultację w naszej klinice Optegra. Specjaliści w dziedzinie okulistyki przeprowadzą niezbędne badania i wdrożą najlepszą metodę usuwania zmętnienia soczewki oka. 

Czy są możliwe powikłania po fakoemulsyfikacji zaćmy?

Zaćma to choroba oczu, którą leczymy operacyjnie. Fakoemulsyfikacja jest nieskomplikowanym i bardzo bezpiecznym zabiegiem obarczonym niskim ryzykiem powikłań. Wiedz, że powikłania po tej operacji dotyczą zaledwie 1% Pacjentów. Oczywiście kluczowe jest tutaj ścisłe przestrzeganie wszystkich zaleceń pozabiegowych!

Kiedy pojawiają się efekty po zabiegu usunięcia zaćmy?

Zabieg wszczepienia sztucznej soczewki metodą fakoemulsyfikacji wykonujemy raz na całe życie, a efekt w postaci poprawy jakości widzenia jest natychmiastowy. Jeśli masz objawy zaćmy i chcesz odzyskać komfort funkcjonowania, umów się na konsultację – nasi kompetentni i doświadczeni specjaliści zaoferują Ci pomoc w zdiagnozowaniu problemu ze wzrokiem i zaoferują indywidualnie dobrany sposób leczenia.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma [dostęp: 15.07.2023 r.]

więcej

Badanie wzroku – kiedy warto je wykonać i co można się z niego dowiedzieć? Podstawowe badania wad wzroku

Regularna kontrola zdrowia oczu pozwala szybko reagować w razie rozwoju wady refrakcji lub choroby narządu wzroku. Zastanawiasz się, jak...
więcej

Soczewki jednoogniskowe w leczeniu zaćmy – dla kogo i kiedy warto je wybrać?

Soczewki jednoogniskowe są jednym z popularnych rodzajów soczewek wewnątrzgałkowych (IOL), które przywracają ich użytkownikowi ostrość wzroku na jednym dystansie....
więcej

Przeciwwskazania do pracy przed komputerem – co warto wiedzieć jako pracownik?

Praca przy komputerze, mimo iż jest znacznie lżejsza od pracy fizycznej, nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia pracownika....
więcej

Widzenie stereoskopowe – jak wpływa na naszą codzienną i zawodową aktywność? Badanie widzenia obuocznego

Jak podkreślają okuliści i optometryści, gdy układ wzrokowy nie jest obarczony wadami, nauka podstawowych funkcji widzenia obuocznego odbywa się...
więcej

Najczęściej zadawane pytania o laserową korekcję wady wzroku. Sprawdź FAQ!

Utrata ostrości widzenia powoduje dyskomfort na co dzień i skłania wiele osób do korzystania z różnych metod korekcji wzroku....