Ćwiczenia na poprawę wzroku – właściwa gimnastyka oczu

Ćwiczenia na poprawę wzroku – gimnastyka na dobry wzrok

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Oczy ściśle współpracują z mózgiem. Poprzez patrzenie przekazują mu ogrom informacji na temat otoczenia, które następnie są analizowane i przetwarzane. Obecnie nasze oczy często są przeciążone – długi czas spędzany przed komputerem, w przerwach zerkanie na smartfona, a wieczorem – oglądanie w telewizji ulubionych seriali. To wszystko sprawia, że oko nie ma czasu na regenerację, a wzrok szybciej się pogarsza. Na szczęście istnieją ćwiczenia dla oka, które pomagają utrzymać je w dobrej kondycji. Z powodzeniem taką gimnastykę oczu można wykonywać w domu. Zapraszamy do zapoznania się z najlepszymi ćwiczeniami, poprawiającymi wzrok.

Zobacz: Laserowa korekcja wzroku

Kiedy Twoje oczy są zmęczone

Kiedy nasze oczy są zmęczone i potrzebują odpoczynku szybko dają o tym znać. Do głównych objawów przeciążenia oczu należą: łzawienie, pieczenie, suchość oka, uczucie tzw. ciężkich powiek, zwiększona wrażliwość na światło, plamki wchodzące w pole widzenia czy wreszcie zaczerwienienie spojówek. W takiej sytuacji najlepiej jest zrobić sobie przerwę i wykonać kilka ćwiczeń oczu. W trakcie gimnastyki oczu skupiamy się przede wszystkim na mięśniach, które odpowiadają za poruszanie się gałki ocznej oraz na powiekach.

Zobacz: Dlaczego wzrok pogarsza się po 40. roku życia?

8 ćwiczeń na dobry wzrok

Poniżej przedstawiamy 8 prostych ćwiczeń poprawiających wzrok. Ich ogromną zaletą jest to, że można je wykonywać niemal wszędzie i w każdej sytuacji, gdy tylko poczujemy, że nasze oczy są zmęczone.

1. Joga i masaż oczu

Joga dla oczu? Tak, to możliwe! Świetnie usuwa napięcie mięśni gałki ocznej oraz istotne poprawia pole widzenia. Jak wykonać to ćwiczenie oczu? Wystarczy się rozluźnić, usiąść prosto i patrzeć przed siebie jak najdalej to możliwe, nie poruszając przy tym głową. Następnie można wzrokiem zatoczyć kilka kręgów, odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Na zakończenie zamykamy oczy, a potem kilka razy mrugamy. Do tego można dodać masaż oka: sam najlepiej wyczujesz, które części oka są zmęczona. To właśnie je możesz delikatnie masować. Ważne, by nie uciskać zbyt mocno, nie naciągać skóry i wspomóc się delikatnym olejkiem lub kremem, który można stosować na okolice oczu. Taki masaż oczu powinien trwać kilka minut i szybko przynieść ukojenie.

Uwaga! Wykonywanie jogi oczu jest niewskazane dla osób zmagających się z jaskrą i tych, z tendencją do odklejania się siatkówki.

Zobacz: Leczenie jaskry

2. Raz w lewo, raz w prawo

To ćwiczenie oka wykonujemy zamykając powieki i rozluźniając czoło. Następnie przesuwamy oczy w prawo i gdy poczujemy napięcie mięśni gałki ocznej – chwilę wytrzymujemy. Następnie – analogiczne ruchy wykonujemy w lewą stronę. Najlepiej byłoby wykonać po pięć ruchów dla każdej ze stron.  W tym ćwiczeniu oka ważne jest, by wykonywać je powoli i dokładnie. Efekt? Poprawa wzroku przez ćwiczenia i wzmocnienie mięśni gałki ocznej.

3. Zaciskanie powiek

Kolejne ćwiczenie dla oczu jest bardzo proste do wykonania. Należy nabrać powietrza, zamknąć oczy, a następnie napiąć mięśnie twarzy i szyi. Potem zacisnąć mocno szczęki i wstrzymywać oddech z mocno zamkniętymi powiekami na kilka sekund. Następnie szybko wypuszczamy powietrze, jednocześnie szeroko otwierając oczy i usta. Taką gimnastykę oczu powtarzamy trzy razy.

4. Palming

Palming to jedno z ćwiczeń oka, wymyślonych przez Williama H. Bates’a, twórcy wizjonetyki. Ćwiczenie rozpoczynamy od zajęcia wygodnej pozycji na krześle przy stole. Kark oraz plecy utrzymujemy w jednej linii. Nie wolno pochylać się do przodu! Łokcie opieramy na blacie. Następnie rozgrzewamy dłonie, np. pocierając je o siebie. Potem układamy dłonie tak, jakbyśmy planowali nabrać nimi wody i dokładnie zakrywamy oczy – światło nie może docierać. Palce powinny skrzyżować się na czole – to bardzo ważne! Zaczynamy ćwiczenia – głęboko oddychamy i przywołujemy wspomnienie, które staramy się odtworzyć jak najdokładniej, skupiając się także na drobiazgach. To ćwiczenie oka nie powinno trwać więcej niż 10 minut. Podczas jego wykonywania przed oczami powinna ukazać się czerń. Im będzie głębsza, tym lepiej. Po upływie zadanego czasu powoli otwieramy oczy, mrugamy i głęboko oddychamy. To ćwiczenie oczu odpręża oraz i obniża napięcie: fizyczne, emocjonalne i umysłowe.

5. Patrzymy blisko i w dal

Podczas długiej pracy przy komputerze warto co jakiś czas zrobić sobie przerwę i dać oczom chwilę wytchnienia. Krótka gimnastyka dla oka to świetny wybór! Wystarczy po oderwaniu wzroku od czegoś, co znajduje się blisko, popatrzeć przed siebie i skupić wzrok na obiekcie w znacznej odległości, by następnie znów spojrzeć na coś, co jest blisko. Takie ćwiczenie oczu warto powtórzyć kilka razy.

Zobacz: Najpopularniejsze wady wzroku

6. Magiczny ołówek

W tym ćwiczeniu oczu musimy użyć naszej wyobraźni. Należy znaleźć dla siebie wygodne miejsce i pozycję, a następnie wyobrazić sobie, że przedłużeniem naszego nosa jest ołówek. I tym właśnie ołówkiem należy rysować kształty, delikatnie poruszając przy tym głową. Dla ułatwienia można obrysowywać kontury przedmiotów, które znajdują się w zasięgu wzroku. Zaczynamy od dużych obiektów, by stopniowo „kreślić” coraz mniejsze. W kolejnym kroku należy zamknąć oczy i wyobrazić sobie namalowane kształtu. Potem – otworzyć powieki i mrugać. Dobrym pomysłem będzie np. obrysowywanie konturów widzianych przedmiotów. Najpierw obrysujmy te większe przedmioty i płynnie przechodźmy do coraz mniejszych. Kolejny krok to zamknięcie oczu i wyobrażenie sobie narysowanych przedmiotów. Następnie powoli otwieramy powieki i mrugamy. Specjaliści twierdzą, ze regularnie ćwiczenie oczu w ten sposób poprawia mięśnie gałki ocznej oraz widzenie detali.

7. Poćwiczmy miny

Aby wykonać to ćwiczenie oczu należy zamknąć mocno powieki i wykonać grymas ustami: zmarszczyć nos, napompować policzki czy wykonać karykaturalny uśmiech. To tylko niektóre z propozycji. Najważniejsze jest, by poczuć, że napinają nam się mięśnie na twarzy. Po wykonaniu kilku min, należy się rozluźnić, otworzyć oczy i kilka razy zamrugać. Taka gimnastyka oczu przynosi odprężenie także mięśniom twarzy.  

8. A może poziewamy?

Jak można poprawić wzrok ziewając? Bardzo prosto! Ziewanie pomaga lepiej dotlenić organizm. Nawet jeśli akurat jesteśmy wyspani i nie mamy na nie ochoty, warto trochę sobie pomóc i wywołać tę czynność. Najłatwiej zrobić to otwierając szeroko usta i potrzeć dwoma palcami obu rąk czubek nosa. To ćwiczenie dla oczu sprowokuje naturalnie przymrużenie oczu oraz mocno je nawilży.

Ćwiczenia na dobry wzrok są proste i nie wymagają specjalnego przygotowania. W czasach, gdy tak dużo czasu spędzamy przed różnymi ekranami, warto znaleźć chwilę na gimnastykę dla oczu i zadbać o nasz najważniejszy zmysł.

Bibliografia:
1. William F. Bates, „Lepszy wzrok bez okularów metodą Batesa”, 2000.
2. M. Maj, „Joga twarzy”, 2019.
3. B. James, Ch. Chew, A. Bron, „Wykłady z okulistyki”, 2012.

więcej
Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna? – Kliniki Okulistyczne Optegra
Bezpieczeństwo laserowej korekcji wzroku Laserowa korekcja wzroku jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych. Trudno się dziwić, bowiem ma...
więcej
Zespół suchego oka – metody leczenia – przyczyny – objawy – Kliniki Okulistyczne Optegra
Jak leczyć zespół suchego oka? Zespół suchego oka to dolegliwość, w  przebiegu której powierzchnia oka nie jest właściwie nawilżona...
więcej
Pogorszenie wzroku po 50. roku życia – Kliniki Okulistyczne Optegra
Pogorszenie wzroku po 50. roku życia Wraz z wiekiem w organizmie człowieka zachodzą liczne zmiany. Jedną z nich jest...
więcej
Genetyczne choroby oczu – dziedziczne problemy ze wzrokiem – Kliniki Okulistyczne Optegra
Genetyczne wady wzroku – dziedziczne choroby oczu Rodzinne predyspozycje mogą zwiększać ryzyko występowania genetycznych wad i chorób wzroku. Szczególnie...
więcej
Choroby rogówki: zapalenie rogówki, zwyrodnienie – przyczyny – objawy – leczenie – Kliniki Okulistyczne Optegra
Choroby rogówki oka Rogówka oka ludzkiego to przezroczysta blaszka, która tworzy przednią ścianę gałki ocznej. Jest przejrzysta, lekko zakrzywiona,...