Jak poprawić wzrok? Poznaj proste ćwiczenia na poprawę wzroku – naturalne sposoby

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Oczy ściśle współpracują z mózgiem. Poprzez patrzenie przekazują mu ogrom informacji na temat otoczenia, które następnie są analizowane i przetwarzane. Obecnie nasze oczy często są przeciążone – długi czas spędzany przed komputerem, w przerwach zerkanie na smartfona, a wieczorem – oglądanie w telewizji ulubionych seriali. To wszystko sprawia, że oko nie ma czasu na regenerację, a wzrok szybciej się pogarsza. Na szczęście istnieją ćwiczenia dla oka, które pomagają utrzymać narząd wzroku w dobrej kondycji. Z powodzeniem taką gimnastykę oczu można wykonywać w domu. Zastanawiasz się, jak poprawić wzrok? Zapraszamy do zapoznania się z najlepszymi ćwiczeniami, dzięki którym poprawisz ostrość widzenia.

Kiedy Twoje oczy są zmęczone – poznaj objawy

Kiedy nasze oczy są zmęczone i potrzebują odpoczynku, szybko dają o tym znać. Do głównych objawów przeciążenia oczu należą:

  • łzawienie,
  • pieczenie,
  • suchość oka,
  • uczucie tzw. ciężkich powiek,
  • zwiększona wrażliwość na światło,
  • plamki wchodzące w pole widzenia,
  • zaczerwienienie spojówek. 

W takiej sytuacji najlepiej jest zrobić sobie przerwę i wykonać kilka ćwiczeń oczu. W trakcie gimnastyki oczu skupiamy się przede wszystkim na mięśniach, które odpowiadają za poruszanie się gałki ocznej oraz na powiekach.

Jak poprawić wzrok? 5 ćwiczeń na dobry wzrok – oto trening dla oczu!

Zastanawiasz się, jak poprawić wzrok domowymi sposobami? Poniżej przedstawiamy 8 prostych ćwiczeń, które pozwalają poprawić wzrok i zdrowie oczu. Rekomendowane ćwiczenia są proste i zajmują wiele czasu – wykonywane regularnie dają bardzo dobre rezultaty, poprawiając komfort codziennego funkcjonowania. Ich ogromną zaletą jest to, że można je wykonywać niemal wszędzie i w każdej sytuacji, gdy tylko poczujemy, że nasze oczy są zmęczone. Oczywiście poza naturalnymi metodami warto zapobiegawczo skonsultować się z lekarzem okulistą, kompleksową diagnostykę możesz wykonać w klinice Optegra.

1. Joga i masaż oczu

Chcesz jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem? Dobrym krokiem będzie joga dla oczu, która świetnie usuwa napięcie mięśni gałki ocznej oraz istotne poprawia pole widzenia. Jak wykonać to ćwiczenie oczu? Wystarczy się rozluźnić, usiąść prosto i patrzeć przed siebie jak najdalej to możliwe, nie poruszając przy tym głową. Następnie można wzrokiem zatoczyć kilka kręgów, odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Na zakończenie zamykamy oczy, a potem kilka razy mrugamy. 

Uwaga! Wykonywanie jogi oczu jest niewskazane dla osób zmagających się z jaskrą i tych, z tendencją do odklejania się siatkówki.

Zobacz: Leczenie jaskry

2. Raz w lewo, raz w prawo

To ćwiczenie oka wykonujemy, zamykając powieki i rozluźniając czoło. Następnie przesuwamy oczy w prawo i gdy poczujemy napięcie mięśni gałki ocznej – chwilę wytrzymujemy. Następnie – analogiczne ruchy wykonujemy w lewą stronę (najlepiej po pięć ruchów dla każdej ze stron).  W tym ćwiczeniu oka ważne jest, by wykonywać je powoli i dokładnie. Efekt? Poprawa wzroku przez ćwiczenia i wzmocnienie mięśni gałki ocznej.

3. Palming na poprawę wzroku

Kolejnym sposobem na poprawę wzroku jest palming. Ćwiczenie rozpoczynamy od zajęcia wygodnej pozycji na krześle przy stole. Kark oraz plecy utrzymujemy w jednej linii. Nie wolno pochylać się do przodu! Łokcie opieramy na blacie. Następnie rozgrzewamy dłonie, np. pocierając je o siebie. Potem układamy dłonie tak, jakbyśmy planowali nabrać nimi wody i dokładnie zakrywamy oczy – światło nie może docierać. Palce powinny skrzyżować się na czole. Zaczynamy ćwiczenia – głęboko oddychamy i przywołujemy wspomnienie, które staramy się odtworzyć jak najdokładniej. Podczas jego wykonywania przed oczami powinna ukazać się czerń. Po kilku minutach powoli otwieramy oczy, mrugamy i głęboko oddychamy. 

4. Patrzymy blisko i w dal

Podczas długiej pracy przy komputerze warto co jakiś czas zrobić sobie przerwę i dać oczom chwilę wytchnienia. Krótka gimnastyka dla oka to świetny wybór! Wystarczy po oderwaniu wzroku od czegoś, co znajduje się blisko, popatrzeć przed siebie i skupić wzrok na obiekcie w znacznej odległości, by następnie znów spojrzeć na coś, co jest blisko. Takie ćwiczenie oczu warto powtórzyć kilka razy.

5. Magiczny ołówek

Należy znaleźć dla siebie wygodne miejsce i pozycję, a następnie wyobrazić sobie, że przedłużeniem naszego nosa jest ołówek. I tym właśnie ołówkiem należy rysować kształty, delikatnie poruszając przy tym głową. Dla ułatwienia można obrysowywać kontury przedmiotów, które znajdują się w zasięgu wzroku. Zaczynamy od dużych obiektów, by stopniowo „kreślić” coraz mniejsze. W kolejnym kroku należy zamknąć oczy i wyobrazić sobie namalowane kształtu. Potem – otworzyć powieki i mrugać. Dobrym pomysłem będzie np. obrysowywanie konturów widzianych przedmiotów. Najpierw obrysujmy te większe przedmioty i płynnie przechodźmy do coraz mniejszych. Kolejny krok to zamknięcie oczu i wyobrażenie sobie narysowanych przedmiotów. Następnie powoli otwieramy powieki i mrugamy. 

Nie tylko ćwiczenia oczu – co jeść na poprawę wzroku? Witamina C, luteina

Ważną rolę w kontekście dbania o narząd wzroku odgrywa również odpowiednia dieta tj. obfitująca w źródła witaminy E, witaminy C, luteiny i zeaksantyny, a także pierwiastków takich jak: cynk, selen, mangan, miedź. Ważnym składnikiem są też kwasy omega-3 (obecne przede wszystkim w rybach i olejach roślinnych). Jakie produkty mają korzystny wpływ na Twój wzrok? W jadłospisie powinny obfitować pokarmy m.in. takie jak:

  • szpinak,
  • jarmuż,
  • natka pietruszki,
  • czarna porzeczka,
  • brukselka,
  • kapusta,
  • otręby,
  • jaja,
  • migdały.

FAQ

Nie można wyleczyć wzroku na własną rękę w domu, potrzebna jest pomoc lekarza okulisty. Jeśli chcesz skorzystać z kompleksowej diagnostyki, umów się na wizytę w naszej klinice Optegra. Specjaliści wykonają niezbędne badania i dobiorą optymalną metodę leczenia.

Wszystko zależy od przyczyny dolegliwości. Przykładowo, choroby oczu typu zaćma leczymy operacyjnie. Jeśli chcesz pozbyć się katarakty, skorzystaj z zabiegu usunięcia zaćmy, oddając się w ręce doświadczonych lekarzy.

Skutecznym rozwiązaniem może okazać się laserowa korekcja wzroku, która jest bezinwazyjną i bezbolesną metodą. Jeśli chcesz poznać szczegóły, umów się na konsultację – nasi doświadczeni specjaliści przeprowadzą diagnostykę i wyjaśnią szczegóły dotyczące laseroterapii.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/innezagadnienia/84588,rehabilitacja-wzroku-slabowidzacych [31.08.2023 r.]

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/aktualnosci/240645,cwiczenia-moga-spowolnic-utrate-wzroku-a-nawet-jej-zapobiec [31.08.2023 r.]

Bibliografia:
1. William F. Bates, „Lepszy wzrok bez okularów metodą Batesa”, 2000.
2. M. Maj, „Joga twarzy”, 2019.
3. B. James, Ch. Chew, A. Bron, „Wykłady z okulistyki”, 2012.
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...
więcej

Iniekcje doszklistkowe – zastrzyk do oka

Wielu Pacjentów klinik okulistycznych nie wie, czym są iniekcje doszklistkowe. Otóż najprościej mówiąc, są to zastrzyki do gałki ocznej,...
więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...
więcej

Operacja zeza u dorosłych – gdzie najlepiej się leczyć? 

Zez (łac. strabismus), czyli nierównoległe ustawienie gałek ocznych to problem okulistyczny, który wbrew pozorom nie dotyczy jedynie dzieci, ale...