Odklejenie siatkówki – przyczyny i objawy odwarstwienia siatkówki. Diagnostyka, leczenie

Siatkówka to jedna z kluczowych struktur oka – zawiera fotoreceptory, które zamieniają energię świetlną na wrażenia wzrokowe. Jest zlokalizowana na wewnętrznych ścianach gałki ocznej. Odwarstwienie siatkówki jest groźną chorobą oczu, która polega na oddzieleniu błony wewnętrznej od pozostałych błon. Najczęściej rozwija się u osób między 40. a 70. rokiem życia. U większości Pacjentów schorzenie to przebiega bezobjawowo, co sprawia, że często jest diagnozowane już w zaawansowanym stadium. Dowiedz się, co powoduje odklejenie siatkówki. Poznaj objawy i leczenie tego stanu okulistycznego!

Odwarstwienie siatkówki – jakie są przyczyny odklejenia siatkówki? Czynniki ryzyka

Jesteś ciekawy, jakie są przyczyny odklejenia siatkówki (łac. decorticatio retinae)? Choroba może mieć wieloczynnikowe podłoże. Jej rozwojowi sprzyjają zmiany degeneracyjne na obwodzie siatkówki i kurczenie się ciała szklistego. Do czynników ryzyka odwarstwienia się błony naczyniowej oka zaliczamy:

 • krótkowzroczność (szczególnie > -6 dioptrii),
 • guzy gałki ocznej,
 • podeszły wiek Pacjenta,
 • przypadki odklejenia siatkówki w rodzinie,
 • przebyte operacje oczu,
 • przebyte ciężkie urazy gałki ocznej,
 • przebyte urazy głowy,
 • wystąpienie odwarstwienia rogówki w drugim oku,
 • choroby naczyń,
 • cukrzyca,
 • współistnienie innych chorób (np. zespół Marfana, zespół Sticklera).

Jeśli chodzi o rodzaje decorticatio retinae, wyróżniamy:

 • przedarciowe odwarstwienie siatkówki,
 • trakcyjne odwarstwienia siatkówki,
 • wysiękowe odwarstwienia siatkówki.

Odwarstwienie siatkówki po operacji zaćmy

Operacja zaćmy jest obecnie jedyną skuteczną formą leczenia katarakty. Jednak jak każda procedura medyczna jest obarczona pewnym (choć niskim) ryzykiem powikłań (dotyczy około 1% przypadków). Najczęściej stosowaną metodą usuwania zaćmy jest ultradźwiękowa fakoemulsyfikacja, która polega na nacięciu rogówki, rozdrobnieniu i usunięciu zmętniałej struktury z oka i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Jednym z najgroźniejszych powikłań po operacji zaćmy jest otworopochodne odwarstwienie siatkówki (RRD). Mogą o nim świadczyć błyski, mroczki i kształty pojawiające się w polu widzenia jako ciężkie, wczesne lub późne powikłanie.

Jakie są objawy odklejenia siatkówki? Mroczki, błyski, „latające muszki”, metamorfopsje

U Pacjentów z trakcyjnym odwarstwieniem siatkówki dochodzi do stopniowego obniżenia ostrości widzenia, krzywienia obrazu i metamorfopsji. Przy odmianie wysiękowej pojawiają się męty przed okiem, a gdy choroba obejmie plamkę, następują zaburzenia widzenia centralnego. Jakie są objawy odwarstwienia przedarciowego? Na początku tworzą się błyski, następnie męty i pływający czarny pierścień. Odwarstwieniu może też towarzyszyć krwotok wynikający z przerwania naczyń siatkówki i uczucie pociągania w oku. Natomiast nigdy nie występują dolegliwości bólowe.

Czego unikać przy odklejeniu siatkówki? Do czasu wyleczenia niewskazane jest: 

 • uprawianie sportu, 
 • dźwiganie ciężarów,
 • pochylanie się,
 • wysiłku wzrokowego (np. długiego czytania),
 • gwałtowne zmiany pozycji

Odwarstwienie siatkówki oka – diagnostyka

Zastanawiasz się, jakie badanie wykryje odwarstwienie siatkówki? Rozpoznanie rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu medycznego. Później lekarz okulista przeprowadza badanie OCT i dna oka – istotne, aby odbyło się to po wcześniejszym maksymalnym rozszerzeniu źrenicy Pacjenta. Jeśli tzw. ośrodki optyczne nie są przejrzyste, niezbędne jest wykonanie USG gałki ocznej. Pamiętaj, że o wyborze danej metody diagnostycznej w chorobach siatkówki zawsze decyduje lekarz okulista, który bazując na wieloletnim doświadczeniu i zdobytej wiedzy, uwzględnia indywidualne potrzeby i możliwości zdrowotne chorego.

Odklejenie siatkówki – leczenie

Zastanawiasz się, na czym polega leczenie odwarstwienia siatkówki? Jedyną szansą na powrót do zdrowia jest operacja, które może obejmować:

 • Witrektomię – to nowoczesna metoda leczenia. Na czym polega? To zabieg polegającym na wycięciu ciała szklistego z wnętrza gałki ocznej.   Umożliwia leczenie schorzeń siatkówki. Ciało szkliste jest zastępowane specjalnym olejem lub gazem, który stopniowo rozpręża się w jego jamie. Witrektomia oka jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Po operacji należy unikać wysiłku fizycznego, dźwigania, pochylania się, nagłej zmiany pozycji głowy oraz stosować lekkostrawną dietę (by zminimalizować ryzyko zaparć, które mogą powodować wzrost ciśnienia żylnego) i nie trzeć oczu. Wskazaniem do operacji wewnątrzgałkowej jest rozwój zaawansowanych zmian. Poprzedza ją wywiad medyczny, pełne badanie okulistyczne oraz ostrości wzroku, USG i badanie ciśnienia w gałce ocznej, OCT, badanie przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej. Jesteś ciekawy, jak długo goi się oko po witrektomii? W zależności od indywidualnego przypadku – od kilku do kilkunastu miesięcy.
 • Opierścienienie gałki ocznej / naszycie wszczepu – lekarz naszywa specjalną gąbkę lub taśmę silikonową na gałkę oczną, dzięki czemu siatkówka znów zbliża się do ściany gałki ocznej. Są one niewyczuwalne i zostają z Pacjentem na zawsze.

Wiedz, że odwarstwienie siatkówki to nagły stan okulistyczny, który nie tylko skutkuje pogorszeniem jakości widzenia, ale nieleczony prowadzi do ślepoty całkowitej!

FAQ

Zastanawiasz się, co zrobić w przypadku odklejenia siatkówki oka? To poważny stan, który wymaga pilnej interwencji medycznej, tak więc jak najszybciej udaj się do lekarza okulisty, który szybko wdroży odpowiednie leczenie. Jeżeli podejrzewasz u siebie rozwój tej podstępnej choroby oczu, zapraszamy serdecznie do wizyty w naszej klinice.

Tak – odwarstwienie siatkówki można wyleczyć poprzez założenie specjalnej (taśmy silikonowe) lub witrektomię oka (operacyjne usunięcie ciała szklistego). Często wykonuje się też laseroterapię siatkówki. Jeżeli chcesz zbadać stan narządu wzroku, zarezerwuj termin konsultacji. Nasi wykwalifikowani specjaliści z chęcią przeprowadzą odpowiednie badania diagnostyczne i zaproponują Ci szczegółowy plan leczenia.

Jak pokazuje praktyka lekarska, większość Pacjentów z odklejoną siatkówką skarży się na flesze, błyski w polu widzenia, niektóre osoby widzą pływający czarny pierścień. W zaawansowanym stadium choroby, gdy odklejenie siatkówki obejmuje plamkę, dochodzi też do dużego obniżenia ostrości wzroku. Jeśli chcesz skonsultować swój przypadek z jednym z naszych specjalistów, zapraszamy do wizyty w klinice Optegra.

Źródła:

 • https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysiatkowki/73312,odwarstwienie-siatkowki-przedarciowe [13.12.2023 r.]
więcej

Blefaroplastyka – koretka i plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek górnych lub dolnych to powszechnie wykonywany w ostatnich latach zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać powiekom pożądany kształt....
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...
więcej

Iniekcje doszklistkowe – zastrzyk do oka

Wielu Pacjentów klinik okulistycznych nie wie, czym są iniekcje doszklistkowe. Otóż najprościej mówiąc, są to zastrzyki do gałki ocznej,...
więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...

X
Odbierz