Jak chronić oczy zimą? Sposoby na nadmierne łzawienie oczu. Śnieżna ślepota

Często borykamy się z nadmiernym łzawieniem oczu zimą oraz dolegliwościami takimi jak pieczenie oczu czy uczucie suchości. Ogromny wpływ na taką kondycję narządu wzroku ma długotrwałe przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach, fatalna jakość powietrza, a także ostre, zimowe słońce. To wszystko sprawia, że w tym okresie powinniśmy szczególnie zatroszczyć się o nasz wzrok. Jak chronić oczy zimą? Czy należy nosić okulary przeciwsłoneczne w tym okresie? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Sposób na suche oczy: nawilżaj i oczyszczaj powietrze w pomieszczeniach

Najłatwiejszym sposobem na zapewnienie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu jest rozwieszenie na grzejnikach mokrych ręczników lub specjalnych naczyń z wodą. Pomoże to na takie dolegliwości, jak łzawienie, pieczenie i szczypanie oczu. Innym pomysłem jest zakup nawilżacza powietrza. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w funkcję oczyszczania, co może okazać się dobrym rozwiązaniem ze względu na wszechobecny zimą smog. Toksyny obecne w powietrzu podrażniają, a tym samym mogą być dodatkową przyczyną, w związku z którą doskwierają Ci suche oczy. Decydując się na zakup nawilżacza, należy jednak pamiętać o jego regularnym czyszczeniu, by uniknąć rozwoju pleśni i grzybów.

Dobrym pomysłem jest także zakup do domu lub mieszkania roślin doniczkowych, które mają zdolności filtrujące powietrze, np. paprocie, fikusy lub skrzydłokwiaty. To doskonałe połączenie walorów praktycznych z estetycznymi i świetny sposób na suche oczy i ich ochronę w okresie zimowym.

Zobacz: Jak dbać o oczy?

Dolega Ci pieczenie oczu? Zadbaj o właściwą temperaturę w pomieszczeniach

Kiedy za oknem jest szaro i ponuro, podświadomie szukamy ciepła. Należy jednak pamiętać, że zbyt wysoka temperatura w domu może niekorzystnie wpływać na kondycję naszych oczu. Wysusza spojówki i przyczynia się do powstania zespołu suchego oka, który objawia się swędzeniem i zaczerwienieniem. Aby uniknąć pieczenia oczu i innych przykrych dolegliwości, najlepiej by w domu lub mieszkaniu było około 21 stopni Celsjusza. Jednocześnie bardzo ważne jest, by nie zapominać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.

Suche oczy? Nawilżaj je „sztucznymi łzami”

Kiedy poczujesz, że Twoje oczy są suche, zmęczone i podrażnione, ulgę mogą przynieść krople nawilżające z kwasem hialuronowym. Są dostępne w aptece bez recepty. Wybierając je, zwróć uwagę, by nie zawierały w swoim składzie konserwantów, które mogę wzmagać uczucie suchości oraz powodować szczypanie oczu.

Suche oczy a dieta i poziom nawodnienia organizmu

Zbilansowana dieta, zwłaszcza bogata w kwasy omega-3, to także ważny punkt troski o dobrą kondycję wzroku zimą. Wpływa ona pozytywnie na produkcję łez i zapobiega problemowi suchych oczu. Pamiętaj także o właściwym nawodnieniu organizmu od wewnątrz. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie!

Zobacz: Dieta korzystna dla oczu

Pieczenie oczu a czas spędzany przed ekranami

Długie godziny spędzane przed komputerem czy telefonem również negatywnie wpływają na oczy. Wszystko za sprawą emitowanego przez ekrany niebieskiego światła, którego nadmiar może prowadzić do poważnych chorób, np. zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD). Po kilku godzinach ciągłego siedzenia przed komputerem możemy odczuwać pieczenie oczu, a także ciężkość powiek Do tego często dochodzi uczucie piasku pod powiekami. Mogą wstępować wahania ostrości wzroku oraz szczypanie oczu. Warto więc robić krótkie przerwy i co jakiś czas odrywać wzrok od komputera.

Dobrze jest też stosować zasadę 20/20/20, czyli systematycznie co 20 minut odciągać wzrok od ekranu spoglądać na obiekt znajdujący się w odległości 5-6 metrów i patrzeć na niego przez około 20 sekund. Już po chwili takiego ćwiczenia można odczuć mniejsze pieczenie oczu.

Osoby, które na co dzień korzystają z okularów, powinny wybrać te z powłoką antyrefleksyjną i dodatkową, blokującą światło niebieskie. Warto pamiętać również o ustawieniu monitora na prawidłowej odległości oraz o odpowiednim doborze jasności i kontrastu.

Zobacz: Jak chronić oczy w pracy przy monitorze?

Szczypanie oczu na mrozie – noś okulary przeciwsłoneczne również zimą!

Zimowe słońce jest bardzo ostre. Szczególnie gdy odbija się od śniegu, a dodatkowo towarzyszą mu wiatr i mróz. Okulary wysokiej jakości, z filtrem UV oraz polaryzacją (ta doskonale niweluje promienie odbijające się od powierzchni wody, zaśnieżonej jezdni czy stoku) są więc świetnym rozwiązaniem zimą. Jeśli szukasz sprawdzonego modelu, który z całą pewnością ochroni Twój wzrok, powinieneś poszukać okularów w profesjonalnym salonie optycznym.

Łzawienie oczu podczas uprawiania sportów zimowych? Noś gogle z filtrem UV!

Jeśli jesteś miłośnikiem sportów zimowych, pamiętaj, by na narty lub snowboard zabrać gogle z filtrem UV. To nie tylko ochrona przed urazami mechanicznymi, ale i sposób, by zapewnić oczom zabezpieczenie przed promieniowaniem. W górach najlepiej stosować filtry UV kategorii 4. Pamiętaj jednak, że to soczewki o bardzo mocnym zaciemnieniu, przez co nie można w nich prowadzić samochodu.

Brak ochrony oczu zimą może przyczynić się do wystąpienia ślepoty śnieżnej. Choć ta dolegliwość nie powoduje całkowitej utraty wzroku, to jest uciążliwa i może być niebezpieczna. Zazwyczaj dotyka ona wspinaczy wysokogórskich, ale można jej doświadczyć także na nisko położonych terenach, na których nie pada śnieg, za to mocno operuje słońce. Ślepota śnieżna może również pojawić się po ekspozycji oczu na światło reflektorów.

  • Jakie są objawy śnieżnej ślepoty?

Ślepota śnieżna powstaje w wyniku intensywnego działania promieniowania ultrafioletowego, na którego skutek dochodzi do oparzenia nabłonka rogówki i spojówki oraz ostrego zapalenia spojówek. Najczęściej pojawia się kilka godzin po poparzeniu promieniami UV. Jakie są objawy śnieżnej ślepoty? Zaliczamy do nich:

  • ból oczu, który nasila się przy poruszaniu gałkami ocznymi,
  • nadwrażliwość na światło (światłowstręt),
  • łzawienie oczu,
  • dyskomfort w postaci uczucia piasku pod powiekami,
  • zaczerwienienie oczu,
  • opuchlizna powiek,
  • silny ból głowy.

Jeśli więc chcesz uniknąć wyżej wymienionych objawów, zawsze pamiętaj o odpowiedniej higienie oczu oraz o ich zabezpieczaniu w okresie zimowym. Jeśli jednak dolegliwości są bardzo silne, udaj się do specjalisty!

Bibliografia:
1. A. Grzybowski, „Okulistyka”, Wrocław 2020
2. S. Coyne Nemeth, J.K. Ledford, A. Lens „Anatomia i fizjologia narządu wzroku”, Wrocław 2021
więcej

Test wzroku online – sprawdź, czy potrzebna jest wizyta u okulisty

Test wzroku online do samodzielnego przeprowadzenia w warunkach domowych, może być pomocny przy rozpoznawaniu wad refrakcji lub niektórych chorób...
więcej

Jakie są przyczyny i objawy zaćmy korowej? Najlepsze metody leczenia

Zaćma korowa to rodzaj zaćmy starczej. Prowadzi do zmętnienia soczewki oka i tym samym pogorszenia widzenia. Ta powszechnie diagnozowana...
więcej

Blefaroplastyka – koretka i plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek górnych lub dolnych to powszechnie wykonywany w ostatnich latach zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać powiekom pożądany kształt....
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...