Jak chronić oczy zimą? Sposoby na nadmierne łzawienie oczu. Śnieżna ślepota

Jak chronić oczy zimą?

Często borykamy się z nadmiernym łzawieniem oczu zimą, pieczeniem czy uczuciem suchości w oku. Ogromny wpływ na taką kondycję narządu wzroku ma długotrwałe przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach,  fatalna jakość powietrza, a także ostre, zimowe słońce. To wszystko sprawia, że w tym okresie powinniśmy szczególnie troszczyć się o nasz wzrok. Jak chronić oczy zimą? Czy należy nosić okulary przeciwsłoneczne zimą? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Nawilżaj i oczyszczaj powietrze w pomieszczeniach

Najłatwiejszym sposobem na zapewnienie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu jest rozwieszenie na grzejnikach mokrych ręczników lub specjalnych naczyń z wodą. Innym pomysłem jest zakup nawilżacza powietrza. Niektóre modele mają także funkcję oczyszczania powietrza, co może okazać się dobrym rozwiązaniem ze względu na wszechobecny zimą smog. Toksyny obecne w powietrzu podrażniają oczy i mogą przyczyniać się do ich pieczenia. Decydując się na zakup nawilżacza czy oczyszczacza powietrza należy jednak pamiętać, by regularnie go czyścić. Pomijanie tej czynności może skutkować rozwojem pleśni i grzybów, a w efekcie wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dobrym pomysłem jest także zakup do domu lub mieszkania roślin doniczkowych, które mają zdolności filtrujące powietrze, np. paprocie, fikusy lub skrzydłokwiaty. To doskonałe połączenie walorów praktycznych z estetycznymi i świetny sposób na ochronę oczu zimą przed nadmiernym wysuszaniem.

Zobacz: Jak dbać o oczy?

Dbaj o właściwą temperaturę w pomieszczeniach

Kiedy za oknem szaro i ponuro, podświadomie szukamy ciepła. Należy jednak pamiętać, że zbyt wysoka temperatura w domu może niekorzystnie wpływać na kondycję naszych oczu. Ogrzewanie negatywnie wpływa na kondycję narządu wzroku. Wysusza spojówki i przyczynia się do powstania zespołu suchego oka, który objawia się swędzeniem i zaczerwienieniem oczu. Najlepiej, by w domu lub mieszkaniu było około 21 stopni. Jednocześnie bardzo ważne jest, by nie zapominać o regularnym wietrzeniu.   

Nawilżaj oczy „sztucznymi łzami”

Kiedy poczujesz, że Twoje oczy są zmęczone i podrażnione, ulgę mogą przynieść krople nawilżające, z kwasem hialuronowym. Są dostępne w aptece bez recepty. Wybierając je zwróć uwagę, by nie zawierały w swoim składzie konserwantów, które mogę wzmagać uczucie suchości w oku.

Zadbaj o zdrową dietę i właściwe nawodnienie organizmu

Zbilansowana dieta, bogata zwłaszcza w kwasy omega-3, to także ważny punkt troski o dobrą kondycję oczu zimą. Wpływa ona pozytywnie na produkcję łez i zapobiega wysychaniu powierzchni oka. Pamiętaj także o właściwym nawodnieniu organizmu od wewnątrz. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie.

Zobacz: Dieta korzystna dla oczu

Ograniczaj czas spędzany przed ekranami

Długie godziny spędzane przed komputerem czy telefonem negatywnie wpływają na nasze oczy. Wszystko za sprawą emitowanego przez ekrany niebieskiego światła, którego nadmiar może prowadzić do poważnych chorób, np. zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD). Długie patrzenie w monitor, bez regularnych przerw także negatywnie wpływa na kondycję naszych oczu. Po kilku godzinach ciągłego siedzenia przed komputerem możemy odczuwać, że nasze powieki są ciężkie a oko suche. Do tego często dochodzi uczucie  piasku pod powiekami. Widzenie do dali może być pogorszone. Mogą wstępować wahania ostrości wzroku. Podczas pracy przy komputerze warto zrobić krótką przerwę, oderwać wzrok od komputera, spojrzeć za okno i pozwolić oczom odpocząć.  Stosować zasadę 20/20/20 . Systematycznie, co 20 minut należy oderwać wzrok od komputera, spojrzeć na obiekt (najlepiej za oknem), znajdujący się w odległości 20 stóp anglosaskich (5-6 metrów) i patrzeć na niego przez ok 20 sekund. Osoby, które korzystają z okularów powinny wybrać te, które mają powłoke antyrefleksyjną i dodatkową powłokę blokującą światło niebieskie. Warto pamiętać również o ustawieniu monitora na prawidłowej odległości  oraz odpowiednim doborze jasności i kontrastu. Jak zatem chronić oczy zimą? Zadbaj o właściwy odpoczynek dla oczu i zamiast oglądania serialu po pracy, wybierz inną formę aktywności, np. spacer lub trening.

Zobacz: Jak chronić oczy w pracy przy monitorze?

Zimą noś okulary przeciwsłoneczne

Choć w pierwszej chwili może wydawać się to nieprawdopodobne – zimowe słońce jest bardzo ostre. Szczególnie, gdy odbija się od śniegu i dodatkowo towarzyszą mu wiatr i mróz. Dlatego na pytanie czy należy nosić okulary przeciwsłoneczne zimą, odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Okulary z wysokiej jakości filtrem UV  oraz polaryzacją (ta doskonale niweluje odbijające się promienie od powierzchni wody, zaśnieżonej jezdni czy stoku) są w stanie zapewnić oczom ochronę przed promieniowaniem UV zimą. Najlepiej kup je u optyka. Okulary z drogerii czy stacji benzynowej, bez stosownych filtrów, mogą tylko Ci zaszkodzić.

Chroń oczy podczas uprawiania sportów zimowych

Jeśli jesteś miłośnikiem sportów zimowych, pamiętaj, by na narty lub snowboard zabrać gogle z filtrem UV. To ochrona przed urazami mechanicznymi i sposób, by zapewnić oczom ochronę przed promieniowaniem UV zimą. W górach najlepiej stosować filtry UV kategorii 4. Uwaga! To soczewki  o bardzo mocnym zaciemnieniu, nie wolno już w nich prowadzić auta!

Warto wiedzieć, że promieniowanie ultrafioletowe rośnie o około 6-8% co każde 1000 metrów nad poziomem morza. Ponadto, promienie słoneczne odbijają się od śniegu, więc ich działanie jest spotęgowane. Dlatego tak ważne jest, by podczas aktywności w górach pamiętać o goglach lub okularach. Brak takiej ochrony oczu zimą może przyczynić się do wystąpienia ślepoty śnieżnej. To dolegliwość nie powoduje wszak całkowitej utraty wzroku, jest jednak bardzo uciążliwa i niebezpieczna. Zazwyczaj dotyczy wspinaczy wysokogórskich, ale można jej doświadczyć także na nisko położonych terenach, na których nie pada śnieg, za to mocno operuje słońce. Ślepota śnieżna może również pojawić się po ekspozycji oczu na światło reflektorów.

Jakie są objawy śnieżnej ślepoty?

Ślepota śnieżna powstaje w wyniku intensywnego działania promieniowania ultrafioletowego, na skutek którego dochodzi do oparzenia nabłonka rogówki i spojówki oraz ostrego zapalenia spojówek. Najczęściej pojawia się kilka godzin po poparzeniu promieniami UV. Jakie są objawy śnieżnej ślepoty? Zaliczamy do nich:

  • ból oczu, który nasila się przy poruszaniu gałkami ocznymi;
  • nadwrażliwość na światło (światłowstręt);
  • łzawienie;
  • dyskomfort w postaci uczucia piasku pod powiekami;
  • zaczerwienienie oczu;
  • opuchlizna powiek;
  • silny ból głowy.
Bibliografia:
1. A. Grzybowski, „Okulistyka”, Wrocław 2020
2. S. Coyne Nemeth, J.K. Ledford, A. Lens „Anatomia i fizjologia narządu wzroku”, Wrocław 2021

więcej
Gradówka na oku – jak ją leczyć?
Gradówka na oku –  przyczyny powstawania i skuteczne metody leczenia Gradówka oka to powszechne schorzenie okulistyczne. Choć ma niewielkie...
więcej
Jak dym papierosowy wpływa na wzrok? Czy palenie szkodzi oczom?
Jak palenie papierosów wpływa na wzrok? Palenie tytoniu to niezwykle groźny dla zdrowia nałóg. Sieje spustoszenie niemal w całym...
więcej
Czy suplementy poprawiają wzrok? Tabletki na oczy
Suplementy na wzrok – czy warto je przyjmować? Wśród wielu suplementów diety, których reklamy otaczają nas niemal bez przerwy,...
więcej
Jak chronić oczy zimą? Sposoby na nadmierne łzawienie oczu. Śnieżna ślepota
Jak chronić oczy zimą? Często borykamy się z nadmiernym łzawieniem oczu zimą, pieczeniem czy uczuciem suchości w oku. Ogromny...
więcej
Niepokojące objawy po operacji zaćmy: przesunięcie soczewki, widzenie za mgłą, nieostre widzenie
Jakie powikłania mogą wystąpić po operacji zaćmy? Operacja zaćmy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych. Jest szybki, bezbolesny...