Oczy podobnie jak inne narządy w ciele człowieka z czasem się starzeją. Pierwsze problemy ze wzrokiem następują w okolicach 40. urodzin, a wraz z upływem czasu mogą pojawić się także kolejne: zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej itd. Najczęściej seniorzy cierpią na zauważalne pogorszenie widzenia – zwłaszcza z bliskiej odległości, co utrudnia im np. przeglądanie prasy czy korzystanie z telefonu komórkowego. Osoby w podeszłym wieku odczuwają również zmęczenie oczu po ich bardziej wytężonej pracy (np. po czytaniu). Jak wspomagać wzrok seniorów?
Starzenie się to naturalny proces, który w równym stopniu dotyczy wszystkich narządów – również wzroku. Z biegiem lat w oczach następują nieodwracalne zmiany pogarszające komfort widzenia, a tym samym także komfort życia seniorów. Wraz z wiekiem, mogą pojawiać się takie dolegliwości, jak:
Co więcej, oczy seniorów są także bardziej podatne na niektóre choroby. Już w okolicach 40. urodzin pojawia się ryzyko prezbiopii, czyli starczowzroczności, a po 50. roku statystycznie częściej występują takie choroby oczu, jak zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, a także szereg schorzeń naczyniowych z retinopatią cukrzycową lub zatorem tętnicy środkowej siatkówki na czele. [1]
Chorobami, które powszechnie kojarzą się z podeszłym wiekiem są zaćma oraz jaskra.
Przeczytaj również:
Sprawdź:
W trosce o swoje oczy, seniorzy powinni przestrzegać pewnych kluczowych zasad.
Przede wszystkim, nie należy lekceważyć żadnych problemów ze wzrokiem i tłumaczyć ich, że „to normalne w tym wieku”. Przeciwnie, warto pamiętać o regularnych kontrolach u okulisty – w razie problemów, im szybciej dojdzie do zdiagnozowania choroby, tym większa szansa na podjęcie skutecznego leczenia.
W trosce o wzrok po 60 roku życia, nie należy też palić. Palenie papierosów szkodzi nie tylko płucom czy kondycji skóry, ale też ma niekorzystny wpływ na oczy.
Lato i piękna, wakacyjna pogoda sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, by chronić oczy seniorów odpowiednimi okularami przeciwsłonecznymi. Kup je w renomowanym salonie optycznym, by mieć pewność, że posiadają wszystkie niezbędne filtry.
„Sport to zdrowie” – nie inaczej jest w przypadku seniorów. Regularne spacery o umiarkowanej intensywności świetnie usprawniają krążenie krwi w całym organizmie. To z kolei poprawia ogólne funkcjonowanie oczu. Na aktywność fizyczną warto stawiać minimum 3 razy w tygodniu – to idealny pretekst do wspólnych spotkań i spacerów.
Nie bez znaczenia dla oczu seniorów jest również kwestia diety. W trosce o swoje zdrowie oraz dobry wzrok, warto codziennie sięgać po owoce i warzywa, a także inne produkty bogate w luteinę – jest ona odpowiedzialna za ochronę delikatnych naczyń włosowatych siatkówki. Świetnym źródłem luteiny jest np. szpinak, borówka amerykańska, brokuły, cukinia, natka pietruszki czy jarmuż. W jadłospisie seniora nie powinno zabraknąć także ryb (łosoś, tuńczyk, makrela), które urozmaicają dietę o cenne kwasy omega-3. Do menu po 60. roku życia warto też wprowadzić produkty zawierające cynk, a także niezwykle kluczowe dla zdrowia witaminy: A, C oraz E.[4]
Optegra