Na pierwszym etapie terapii nasi specjaliści przeprowadzają szereg precyzyjnych badań diagnostycznych. Lekarz prowadzący dobiera sposób leczenia indywidualnie do każdego Pacjenta, co gwarantuje wysoką skuteczność.
Zabiegi stosowane w terapii retinopatii i makulopatii cukrzycowej:
Najczęściej specjalista zleca angiografię fluoresceinową. Dzięki niej może dokładnie zbadać naczynia krwionośne z tyłu gałki ocznej. Lekarz może też skierować chorego na skanowanie oka (OCT), które umożliwia ocenę stanu siatkówki i plamki żółtej.
Specjalista zaleca Pacjentowi monitorowanie zmian oraz systematyczne wizyty kontrolne. Instruuje też chorego na temat doboru właściwej diety i zmiany stylu życia.
Lekarz, wybierając rodzaj terapii, bierze pod uwagę stopień zaawansowania choroby. W poważnych stadiach rozważa się leczenie operacyjne.
Zaawansowaną retinopatię cukrzycową leczy się za pomocą ekspozycji laserowych siatkówki. Dzięki temu jej niedokrwione części zostają zniszczone. W rezultacie postęp choroby zostaje zatrzymany, a ryzyko powikłań się zmniejsza.
Zabieg jest przeprowadzany ambulatoryjnie. Przed rozpoczęciem terapii Pacjentowi podaje się krople znieczulające i poszerzające źrenicę oraz nakłada soczewkę kontaktową przeciw mruganiu. Wiązka laserowa, za pomocą wytwarzanego ciepła, skutecznie niszczy nieprawidłowe obszary w obrębie siatkówki. Zazwyczaj fotokoagulacja laserowa trwa około pół godziny, choć czas ten może się różnić w indywidualnych przypadkach.
Terapia przebiega na ogół bezboleśnie. Gdy chory zgłasza jakiekolwiek dolegliwości lub dyskomfort, lekarz podaje mu środki przeciwbólowe.
Po zabiegu oczy są nadwrażliwe na światło (z powodu rozszerzenia źrenic). Dlatego warto zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, a także zawczasu zorganizować środek transportu do domu, gdyż samodzielne prowadzenie samochodu jest niemożliwe.
Cukrzycowy obrzęk plamki leczy się za pomocą iniekcji anty-VEGF, które hamują przesiąkanie płynu do siatkówki. Preparat podaje się bezpośrednio do oka (do komory ciała szklistego). Terapia na ogół obejmuje od kilku do kilkunastu zastrzyków, które aplikuje się co pewien czas. Liczbę i odstępy czasowe między kolejnymi iniekcjami ustala lekarz na podstawie wyników badań i testów diagnostycznych (m.in. angiografii fluoresceinowej i OCT).
U większości Pacjentów leczenie preparatami anty-VEGF spowalnia pogarszanie się widzenia. Zdarza się, że w zaawansowanych stadiach retinopatii dochodzi do wylewów krwi do ciała szklistego oka, którym może towarzyszyć odwarstwienie siatkówki. W tym przypadku specjalista rozważa przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.
W Klinice Okulistycznej Optegra stosuje się także operacyjne leczenie retinopatii cukrzycowej. Przykładem operacji oczu jest witrektomia.
Na czym polega zabieg? Witrektomia polega m.in. na usunięciu zmienionego ciała szklistego znajdującego się wewnątrz gałki ocznej, wraz z chorymi tkankami i zastąpienia go jałowym płynem, gazem lub olejem.
Operacja witrektomii
stanowi jedyną metodę leczenia ciężkich postaci retinopatii cukrzycowej.
Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00