Czy po laserowej korekcji wzroku wada wraca – fakty i mity na temat regresji wady wzroku oraz zabiegu

Zabieg laserowej korekcji wzroku przywraca Pacjentom pełną ostrość widzenia, jest bezpieczną alternatywą dla korekcji okularowej i noszenia soczewek kontaktowych. Wiele osób zastanawia się, czy po laserowej korekcji wzroku wada wraca i powiela różne mity na temat tego popularnego zabiegu okulistycznego. Dziś wyjaśnimy, czy po korekcji wzroku laserem może dojść do regresji wady, obalimy kilka innych mitów i podamy fakty.

Po laserowej korekcji wzroku wada wraca samoistnie – mit

„Czy po laserowej korekcji wzroku wada wraca samoistnie?” – nie, to mit, w który niestety wciąż wierzy sporo osób zmagających się z problemami widzenia. Jak podkreślają lekarze okuliści, w nielicznych przypadkach możliwa jest utrata efektu pozabiegowego, jednak nawrót wady nie jest pełny i powodują go konkretne czynniki. Sytuacja ta może być wywołana np. przez niekorzystne czynniki środowiskowe, różne choroby i urazy, zaburzony proces gojenia, a także styl życia oraz pracy. 

Ryzyko regresji wady rośnie, jeśli Pacjent nie przestrzega zasad higieny oraz zaleceń lekarskich. Bardzo ważna jest też dobrze przeprowadzona wstępna konsultacja kwalifikująca do zabiegu wraz z diagnostyką oraz odpowiednia procedura przygotowawcza.

Laserowa korekta wzroku jest trwała – fakt

Tak, to prawda. Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który wykonujemy raz na całe życie. Efekty tej metody korekcji są trwałe, gdyż lekarz chirurg zmienia kształt rogówki w taki sposób, aby Pacjent widział ostro i wyraźnie. Jak szybko można się cieszyć z efektów laserowej korekcji wzroku? W opinii specjalistów naszej kliniki Optegra w większości przypadków wyraźna poprawa widzenia następuje już w następnym dniu po zabiegu usuwania wad wzroku z użyciem lasera. 

Profilaktycznie warto regularnie poddawać się kontrolnym wizytom u lekarza okulisty. Trzeba mieć świadomość, że po 40. roku życia może pojawić się presbiopia, co ma związek z naturalnym procesem starzenia organizmu i gorszą akomodacją oka.

Zabieg laserowej korekcji wzroku jest bolesny – mit

Pacjenci, którzy zastanawiają się, czy po laserowej korekcji wzroku wada wraca samoistnie często myślą też, iż zabieg jest bolesny. To kolejny mit, który zniechęca niektórych chorych do usunięcia wady tą metodą. Laserowa korekcja wzroku jest bezbolesna i nie powoduje dyskomfortu u Pacjenta. Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz zakrapla oczy chorego specjalnym środkiem o działaniu przeciwbólowym. Krople o działaniu miejscowym sprawiają, że procedura nie wiąże się z bólem.

Zabieg laserowej korekcji wad wzroku wymaga rekonwalescencji – fakt

Laserowa korekcja wzroku u osób z nadwzrocznością, krótkowzrocznością, astygmatyzmem jak i starczowzrocznością wymaga pewnego okresu rekonwalescencji, która może trwać do 12 miesięcy (w zależności od indywidualnego przypadku). Pierwsze dni po zabiegu powinno się odpoczywać, nie zaleca się:

  • dźwigania,
  • pracy przy komputerze,
  • intensywnych ćwiczeń (przez 2-3 tygodnie),
  • pracy w zapylonym środowisku.

W przypadku Pacjentów aktywnych zawodowo rozsądnym krokiem jest wzięcie zwolnienia lekarskiego, by oczy odpoczęły i odpowiednio się zregenerowały. Liczba dni wolnych ustalana jest indywidualnie.

Pacjent nie musi przestrzegać zaleceń po laserowej korekcie wzroku – mit

Nieprzestrzeganie zasad higieny pracy czy też niestosowanie się do innych zaleceń lekarza może wpłynąć negatywnie na efekty laserowej korekcji wzroku (jak już wspomnieliśmy wcześniej, m.in. indukować regresję wady). Każdy Pacjent po zabiegu otrzymuje listę ze szczegółowymi zaleceniami, dzięki którym okres rekonwalescencji przebiegnie sprawnie i nie będzie się przedłużał. 

Podsumowując, czy po laserowej korekcji wzroku wada wraca samoistnie? Absolutnie nie, jest to mit podobnie, jak kilka innych przedstawionych w artykule.

FAQ

Z założenia zabieg laserowego usuwania wady wzroku wykonuje się raz na całe życie. Jeśli chcesz uwolnić się od okularów, skorzystać z diagnostyki i laserowej korekcji wzroku, umów się na wizytę w naszej klinice Optegra. Kompetentni i pomocni specjaliści przeanalizują Twój problem okulistyczny, wykonają badania i ułożą plan terapii, dzięki któremu odzyskasz komfort widzenia na co dzień.

Laserowa korekcja wzroku nie powoduje ślepoty. Wręcz przeciwnie, zabieg wykonany przez doświadczonego chirurga zapobiega pogłębienia się wady i pozwala na nowo cieszyć się życiem.

Astygmatyzm nie jest schorzeniem okulistycznym, a wadą wzroku, nie może się cofnąć samoistnie. Można go usunąć m.in. za pomocą korekcji laserowej. Jeśli jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem, umów się na konsultację – nasi doświadczeni specjaliści zaoferują Ci diagnostykę z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu.

Źródła:

https://podyplomie.pl/okulistyka/31069,podstawy-laserowej-korekcji-wad-wzroku [31.08.2023 r.]

https://podyplomie.pl/okulistyka/38187,przeciwwskazania-do-laserowej-korekcji-wad-wzroku [31.08.2023 r.]

więcej

Badanie wzroku – kiedy warto je wykonać i co można się z niego dowiedzieć? Podstawowe badania wad wzroku

Regularna kontrola zdrowia oczu pozwala szybko reagować w razie rozwoju wady refrakcji lub choroby narządu wzroku. Zastanawiasz się, jak...
więcej

Soczewki jednoogniskowe w leczeniu zaćmy – dla kogo i kiedy warto je wybrać?

Soczewki jednoogniskowe są jednym z popularnych rodzajów soczewek wewnątrzgałkowych (IOL), które przywracają ich użytkownikowi ostrość wzroku na jednym dystansie....
więcej

Przeciwwskazania do pracy przed komputerem – co warto wiedzieć jako pracownik?

Praca przy komputerze, mimo iż jest znacznie lżejsza od pracy fizycznej, nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia pracownika....
więcej

Widzenie stereoskopowe – jak wpływa na naszą codzienną i zawodową aktywność? Badanie widzenia obuocznego

Jak podkreślają okuliści i optometryści, gdy układ wzrokowy nie jest obarczony wadami, nauka podstawowych funkcji widzenia obuocznego odbywa się...
więcej

Najczęściej zadawane pytania o laserową korekcję wady wzroku. Sprawdź FAQ!

Utrata ostrości widzenia powoduje dyskomfort na co dzień i skłania wiele osób do korzystania z różnych metod korekcji wzroku....