Soczewki jednoogniskowe w leczeniu zaćmy – dla kogo i kiedy warto je wybrać?

Soczewki jednoogniskowe są jednym z popularnych rodzajów soczewek wewnątrzgałkowych (IOL), które przywracają ich użytkownikowi ostrość wzroku na jednym dystansie. Jak sama nazwa wskazuje, mają jedno ognisko. Ich sferyczna część optyczna jest równomiernie zakrzywiona po obu bokach. Poza korygowaniem wad wzroku takich jak dalekowzroczność, krótkowzroczność oraz astygmatyzm, soczewki te są używane podczas operacji zaćmy. Dowiedz się więcej na temat jednoogniskowych soczewek, przechodząc do dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury!

Soczewki jednoogniskowe vs. soczewki wielogniskowe – różnice

Osoby, które chcą usunąć zaćmę operacyjnie, mogą zdecydować się na:

Na wstępie warto wyjaśnić, czym różnią się soczewki wieloogniskowe od jednoogniskowych. Jak już wspomnieliśmy, soczewki jednoogniskowe mają jedno ognisko, a ich budowa jest bardzo prosta, jednakowe natężenie mocy rozkłada się na całej ich powierzchni.

Wybierając soczewki wieloogniskowe, uzyskujesz mniejszy kontrast obrazu – dlaczego? Ponieważ w przypadku tego rodzaju soczewek, w których mamy kilka ognisk ogniska. Wiedz również, że soczewki wieloogniskowe cechują się nieco bardziej złożoną budową oraz właściwościami optycznymi. Wstępują jeszcze soczewki dwuogniskowe. Obecnie bardzo rzadko stosowane.

Soczewka dwuogniskowa poprawia jakość widzenia w dwóch odległościach:

  • bliskiej: około 40 cm,
  • dalekiej: ponad 100 cm.

Produkty tego typu gwarantują doskonałe widzenie na dwie odległości, jednak podobnie jak soczewki jednoogniskowe zwykle nie pozwalają całkowicie uwolnić się od okularów (możesz potrzebować ich do wykonywania czynności na średnim dystansie). Dlatego coraz częstszym rozwiązaniem stosowanym we współczesnej okulistyce są nowoczesne soczewki wieloogniskowe (multifokalne), które zapewniają ostrość wzroku do dali, bliży oraz odległości pośrednich, nie wymagają też korzystania z korekcji okularowej.

Soczewki jednoogniskowe a zaćma – pełna ostrość widzenia na jednym dystansie

Soczewki jednoogniskowe mogą korygować wzrok tylko na jednym dystansie (to tzw. soczewki podstawowe). Oznacza to, że po wszczepieniu soczewki wewnątrzgałkowej jednoogniskowej przy pewnych czynnościach wciąż musisz korzystać z okularów korekcyjnych, np. podczas czytania, szycia na maszynie lub pracy przy komputerze, ponieważ po zabiegu oko traci zdolność akomodacji. Są to bardzo proste soczewki używane przy operacji zaćmy. Jesteś ciekawy, jak wygląda operacja usunięcia zaćmy?

Operacja zaćmy – wszczepienie soczewki jednoogniskowej

Operację zaćmy z soczewką jednoogniskową poprzedza rozmowa kwalifikacyjna z doświadczonym lekarzem specjalistą, który na podstawie drobiazgowego wywiadu medycznego, wielu badań i oceny stanu zdrowia Pacjenta podejmuje ostateczną decyzję o wszczepieniu sztucznej soczewki. Pamiętaj, że pogłębiona diagnostyka wykonana przed operacją ma ogromny wpływ na jej pomyślność!

Na czym polega procedura usuwania zaćmy z użyciem soczewki jednoogniskowej? Lekarz chirurg wykonuje kilkumilimetrowe cięcie na rogówce i przeprowadza tzw. fakoemulsyfikację. Usuwa zmętniałą soczewkę (po wcześniejszym zastosowaniu kropli o działaniu znieczulającym) i w jej miejsce wprowadza sztuczną. Czynność ta trwa do 30 minut i co ważne, nie wymaga długiej rekonwalescencji. 

Ostateczny rezultat refrakcji pooperacyjnej zależy od kilku czynników, w tym tego, na ile precyzyjne lekarz ustawi soczewkę w odpowiedniej osi. Z tego względu tak istotne są wysokie kwalifikacje i doświadczenie chirurga wykonującego operację zaćmy. Jeśli jesteś zainteresowany wszczepieniem soczewki jednoogniskowej, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami naszej kliniki Optegra.

FAQ

Soczewki jednoogniskowe to soczewki wewnątrzgałkowe o prostej budowie, które pozwalają cieszyć się ostrym widzeniem z jednej odległości. Produkty te są stosowane m.in. podczas przeprowadzania operacji zaćmy.

Soczewki jednoogniskowe toryczne korygują astygmatyzm. Jeśli masz problemy z niezbornością oczu i chcesz poddać się diagnostyce, zarezerwuj termin konsultacji. Nasi specjaliści chętnie przeprowadzą odpowiednie badania wzroku.

Wszystko zależy od rodzaju wybranej soczewki i metody jej wszczepienia. Koszt zabiegu może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat naszego cennika, zapraszamy serdecznie do kontaktu z kliniką Optegra.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/aktualnosci/191428,przyszlosc-i-terazniejszosc-chirurgii-zacmy,1 [25.10.2023 r.]

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma [25.10.2023 r.]

więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...
więcej

Iniekcje doszklistkowe – zastrzyk do oka

Wielu Pacjentów klinik okulistycznych nie wie, czym są iniekcje doszklistkowe. Otóż najprościej mówiąc, są to zastrzyki do gałki ocznej,...
więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...
więcej

Operacja zeza u dorosłych – gdzie najlepiej się leczyć? 

Zez (łac. strabismus), czyli nierównoległe ustawienie gałek ocznych to problem okulistyczny, który wbrew pozorom nie dotyczy jedynie dzieci, ale...