Zaćma – objawy i przyczyny

Zaćma jest chorobą polegającą na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki. To podstawowa zmiana patologiczna naturalnej soczewki, polegająca na częściowym lub całkowitym jej zmętnieniu, wskutek czego soczewka traci swoją najistotniejszą cechę optyczną – przejrzystość. Jest to schorzenie powszechne, które rozwija się powoli i bezboleśnie, dlatego osoby nią dotknięte mogą nawet nie zauważyć jej pierwszych objawów lub też nie skojarzyć, że mają zaćmę.  

Objawy zaćmy

Pacjenci dotknięci zaćmą zauważają pogorszenie ostrości wzroku do dali i/lub do bliży, niemożliwe do skorygowania okularami, pogorszenie kontrastu, jednooczne dwojenie, zwiększoną wrażliwość na światło. Chorzy widzą coraz mniej wyraźnie, jakby oglądali świat przez matową szybę, często opisują to jako zamglony obraz, który zaciera się i rozmywa. Pacjenci zaczynają częściej przecierać swoje okulary, bo mają wrażenie, że szkła uległy zabrudzeniu. Sygnałem świadczącym o początkach zaćmy może tez być konieczność częstej zmiany okularów, pacjenci często ubolewają, że mają problem z dobraniem satysfakcjonującej korekcji okularowej.

Jakie są przyczyny zaćmy?

Zapadalność na zaćmę rośnie wraz z wiekiem i to właśnie zaćma starcza jest najczęstsza z postaci zaćmy. Schorzenie to może pojawić się również jako skutek urazu oka lub jako powikłanie innych chorób (np. cukrzycy). Inne czynniki, jak niewłaściwa dieta, palenie tytoniu czy genetyczne predyspozycje mogą zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania

Pacjenci, którzy zauważą u siebie opisane symptomy, powinny niezwłocznie skonsultować się z lekarzem okulista i przejść przez kompleksową diagnostykę w kierunku rozpoznania zaćmy. Kompleksowa, profesjonalna konsultacja medyczna, świadczona przez specjalistów Optegra, pozwala potwierdzić lub wykluczyć podejrzenie zaćmy. Warto sięgnąć po tę możliwość i zatroszczyć się o prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, bo dzięki niemu życie jest łatwiejsze i bardziej interesujące.

Wiele osób dotkniętych zaćmą zwleka z podjęciem decyzji o zabiegu usunięcia zaćmy, bojąc się bólu, powikłań, rezultatów pooperacyjnych. Bezpieczna technika operacyjna, szybkie gojenie oka oraz rehabilitacja pooperacyjna pozwalają pacjentom stosunkowo szybko wrócić do pracy zawodowej i codziennych obowiązków.

Nie należy zbyt długo zwlekać z podjęciem decyzji o zabiegu, jeśli choroba utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, zaburza dotychczasowy tryb życia, czy też przeszkadza w pracy zawodowej.

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Zobacz

Zaćma: warto wiedzieć

więcej
Operacyjne leczenie zaćmy

Operacyjne leczenie zaćmy

Zaćma to jedna z najczęściej występujących na świecie chorób narządu wzroku....
więcej
Zaćma – gdy tracimy wzrok

Zaćma – gdy tracimy wzrok

Gdy tracimy ostrość wzroku warto zrobić wszystko, by zatrzymać ten proces....
więcej
Operacje zaćmy refundowane przez NFZ wykonuje Klinika Okulistyczna Optegra w Poznaniu

Operacje zaćmy refundowane przez NFZ wykonuje Klinika Okulistyczna Optegra w Poznaniu

Zgłaszając się do Kliniki Optegra w Poznaniu należy zabrać ze sobą...
więcej
Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu usunięcia zaćmy

Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu usunięcia zaćmy

Wybór soczewki do zabiegu uśnięcia zaćmy to najważniejsza decyzja, która może...
więcej
Rodzaje soczewek przy operacji zaćmy

Rodzaje soczewek przy operacji zaćmy

Podczas operacji zaćmy w miejsce zmętniałej soczewki ludzkiej wszczepiana jest sztuczna...
więcej
Konsultacje okulistyczne i zabiegi w ramach kontraktu z NFZ

Konsultacje okulistyczne i zabiegi w ramach kontraktu z NFZ

Kliniki Okulistyczne Optegra cieszą się ogromnym zaufaniem pacjentów. W codziennej pracy...

Sprawdź dostępne terminy:

Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Więcej informacji pod numerem: 222 426 260

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00