Czym jest zaćma – przyczyny zaćmy

Zaćma jest chorobą polegającą na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki oka. Jest to schorzenie powszechne, które rozwija się powoli i bezboleśnie, dlatego osoby nim dotknięte mogą początkowo nawet nie zauważyć pierwszych objawów lub też nie skojarzyć, że mają kataraktę. Jesteś ciekawy, skąd bierze się zaćma? Przyczyny tej choroby oczu omówimy w dzisiejszym artykule. Wiedz, że nieleczona nie tylko obniża jakość widzenia, ale też może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Na szczęście, dzięki nowoczesnej chirurgii okulistycznej, zaćma jest uleczalna. Dowiedz się więcej na temat i poznaj metody leczenia zaćmy! 

Zaćma – co to i kogo dotyczy ta przypadłość? 

Jesteś ciekawy, czym tak właściwie jest zaćma? Schorzenie powoduje zmiany patologiczne naturalnej soczewki oka, polegające na częściowym lub całkowitym jej zmętnieniu, wskutek czego soczewka traci swoją najistotniejszą cechę optyczną – przejrzystość. 

Soczewka położona jest między tęczówką a ciałem szklistym, stanowi ważny element układu optycznego oka. Zmienia kształt w zależności od tego, czy patrzymy z bliska, czy z daleka, dzięki czemu skupia ona światło na siatkówce. Soczewka narażona jest na różne nieprawidłowości. Wraz z wiekiem wraz z  wiekiem staje się mniej elastyczna, co przyczynia się do osłabienia akomodacji gałki ocznej. Jest to zupełnie normalne i określane jako starczowzroczność, czy też prezbiopia. Natomiast w przypadku zaćmy dochodzi do zmętnienia soczewki i utraty ostrości widzenia. 

Tak więc zaćma to zmętnienie soczewki oka. Choroba ta postępuje powoli, prowadzi do poważnego upośledzenia wzroku, a nawet całkowitej utraty widzenia. Najbardziej narażone na zaćmę są osoby w starszym wieku. Jednak choroba ta błędnie kategoryzowana jest jako schorzenie wyłącznie starcze, ponieważ coraz częściej na zaćmę chorują Pacjenci w młodym wieku.

Przyczyny zaćmy. Co odpowiada za to schorzenie?

Zapadalność na zaćmę rośnie wraz z wiekiem i to właśnie zaćma starcza jest najczęstsza. Co powoduje rozwój zaćmy? Przyczyną tej choroby nie są do końca znane. Schorzenie to może pojawić się na skutek wielu czynników, takich jak np.:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • niezdrowa dieta,
  • palenie papierosów,
  • wiek powyżej 65. roku życia (zaćma starcza),
  • długotrwałe stosowanie niektórych leków (np. sterydów),
  • niektóre schorzenia ogólnoustrojowe, np. cukrzyca,
  • urazy gałki ocznej (zaćma pourazowa),
  • inne przewlekłe schorzenia oczu (zaćma wikłająca).

Jakie są rodzaje zaćmy? Czym jest zaćma wrodzona i wtórna?

Skoro omówiliśmy możliwe przyczyny zaćmy, warto przedstawić teraz pokrótce różne rodzaje zaćmy, z jakimi lekarze spotykają się podczas codziennej pracy. Otóż wyróżnia się zaćmę wrodzoną i zaćmę wtórną (nabytą). Pierwsza z nich wynika z predyspozycji genetycznych. Mogą za nią odpowiadać również choroby, jakich doświadczyła kobieta będąca w ciąży. Do takich zalicza się m.in. stany niedożywienia, czy infekcje różyczki – czynniki takie mogą upośledzać rozwój soczewki u dziecka w życiu płodowym.  Z kolei zaćma nabyta (najczęściej występująca), dzielimy na postać:

  • starczą – ma związek z wiekiem i naturalnym procesem starzenia organizmu, w tym naturalnej soczewki, może rozwijać się już po 60. roku życia, a nawet wcześniej;
  • metaboliczną – jest następstwem schorzeń metabolicznych, głównie cukrzycy, która prowadzi do zaburzeń strukturalnych budowy soczewki;
  • toksyczną – w tym przypadku zmętnienie soczewki może rozwinąć się bardzo szybko, nawet w ciągu kilku dni, co ma związek z działaniem substancji toksycznych mających kontakt z okiem lub ogólnoustrojowych – może być to powikłanie przyjmowania niektórych leków, np. sterydowych (tzw. zaćma polekowa);
  • urazową – spowodowana jest mechanicznym uszkodzeniem soczewki oka. 

W klasyfikacji zaćmy bierze się pod uwagę również inny podział, który wyróżnia:

  • zaćmę jądrową – zajmuje centrum soczewki,
  • zaćmę korową – zajmuje brzegi soczewki,
  • zaćmę podtorebkową – zajmuje tylną część soczewki.

Jesteś ciekawy, jak wygląda leczenie zaćmy? 

Jak wygląda diagnostyka zaćmy u Pacjenta?

Zaćma to choroba oczu o postępującym charakterze, która polega na zmętnieniu soczewki i z tego względu nie można lekceważyć. Pacjenci, którzy zauważą u siebie pierwsze objawy zaćmy, powinny niezwłocznie skonsultować się z doświadczonym lekarzem okulistą lub optometrystą i przejść przez kompleksową diagnostykę w kierunku rozpoznania zaćmy. Profesjonalna konsultacja medyczna, świadczona przez specjalistów naszej kliniki Optegra, pozwala potwierdzić lub wykluczyć podejrzenie zaćmy. Warto sięgnąć po tę możliwość i zatroszczyć się o prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, bo dzięki niemu życie jest łatwiejsze i bardziej interesujące.

Lekarz najczęściej stawia diagnozę po obejrzeniu stanu oka – zmętnienie jest wyraźnie widoczne w trakcie badań okulistycznych. Przeprowadza się też badanie dna oka, ale ma ono na celu głównie ocenę efektywności stosowanego leczenia. 

Wiele osób dotkniętych zaćmą zwleka z podjęciem decyzji o zabiegu usunięcia zaćmy, bojąc się bólu, powikłań, rezultatów pooperacyjnych. Jednak bezpieczna technika operacyjna, szybkie gojenie oka oraz rehabilitacja pooperacyjna pozwalają pacjentom stosunkowo szybko wrócić do pracy zawodowej i codziennych obowiązków.

Nie należy zbyt długo zwlekać z podjęciem decyzji o operacji zaćmy, jeśli choroba utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie, zaburza dotychczasowy tryb życia, czy też przeszkadza w pracy zawodowej.

Zaćma – leczenie operacyjne

Jakie sposoby leczenia zaćmy oferuje współczesna okulistyka? Tylko w początkowym stadium rozwoju zaćmy zaleca się stosowanie specjalnych kropli do oczu. Natomiast w celu poprawy ostrości wzroku wskazana jest operacja usunięcia zaćmy, która jest obecnie jedynym skutecznym sposobem leczenia tego schorzenia okulistycznego. Na czym polega operacja zaćmy? Wówczas sztuczną soczewkę wszczepia się do oka w miejscu jej naturalnego poprzednika, czyli zmętniałej soczewki po wcześniejszym jej usunięciu. 

Metodą najczęściej stosowaną do leczenia zaćmy jest fakoemulsyfikacja ultradźwiękowa. Polega ona na rozbiciu i kolejno usunięciu soczewki Pacjenta. W następnym kroku wszczepia się sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Procedura trwa maksymalnie 20 minut i nie jest bolesna (lekarz stosuje środek znieczulający w postaci kropli do oczu). Powikłania pozabiegowe są bardzo rzadkie.

Warto podkreślić, że szczególnie istotny jest wybór prawidłowej soczewki zastępczej, która może jednocześnie skorygować współistniejące wady wzroku. Dzięki temu Pacjenci z zaćmą mogą podczas jednego zabiegu odzyskać prawidłowe widzenie i przy okazji pozbyć się konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych.

Pamiętaj, bez względu na przyczyny zaćmy, schorzenie to musi być leczone, gdyż w przeciwnym razie może dojść do ślepoty całkowitej!

FAQ

Jest to choroba polegająca na postępującym zmętnieniu soczewki oka, prowadząca do upośledzenia i utraty wzroku. Na szczęście współczesna chirurgia okulistyczna dysponuje metodami, które w większości przypadków pozwalają odzyskać ostrość widzenia, nawet w przypadku zaćmy dojrzałej w zaawansowanym stadium.

W pierwszej kolejności konieczna jest wizyta kwalifikacyjna do zabiegu usunięcia zaćmy. Lekarz może zalecić przeprowadzenie adekwatnych badań. Po wykluczeniu przeciwwskazań i zakwalifikowaniu się do procedury sam zabieg zwykle przeprowadzany jest w ramach tzw. chirurgii jednodniowej. Dostępny jest również w ramach refundacji NFZ.

Operacyjne leczenie zaćmy jest najskuteczniejszą metodą leczenia, która pozwala na odzyskanie wzroku. Ponadto wszczepienie sztucznej soczewki pozwala także na korekcję ewentualnych wad wzroku, np. krótkowzroczności, tym samym rezygnację z okularów.

Najczęściej Pacjent wraca do domu tego samego dnia, pouczony o dalszym postępowaniu obejmującym przede wszystkim unikanie wysiłku i właściwą pielęgnację oka. Cały proces gojenia się oka trwa ok. 4-6 tygodni. Do pracy można jednak wrócić znacznie wcześniej, zwykle już po kilku dniach, co jest oczywiście kwestią indywidualną.

Niekiedy, pomimo prawidłowo wykonanego zabiegu, problem ten może się powtórzyć. Mowa wówczas o zaćmie wtórnej, która najczęściej rozwija się po kilku latach od pierwszej operacji. Zaćma wtórna, czyli zmętnienie w torebce tylnej soczewki, usuwa się już bez ingerencji chirurgicznej.  Zabieg wykonuje się za pomoc lasera – jest to tzn. kapsulotomia.

W tym przypadku do powstawania zaćmy przyczyniają się nie procesy starzenia, a rozmaite czynniki. Jako przyczyny zaćmy wikłającej wymienia się m.in. powikłania po innych chorobach oczu (np. jaskrze), schorzenia ogólnoustrojowe, czy też urazy. Z tego powodu problem ten dotyczy osób w różnym wieku.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma [dostęp: 15.04.2024 r.]

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Zobacz

Zaćma: warto wiedzieć

więcej
Leczenie i operacja zaćmy – zabieg usunięcia zaćmy laserem

Leczenie i operacja zaćmy – zabieg usunięcia zaćmy laserem

Zaćma to jedna z najczęściej występujących na świecie chorób narządu wzroku....
więcej
Zaćma – gdy tracimy wzrok

Zaćma – gdy tracimy wzrok

Gdy tracimy ostrość wzroku warto zrobić wszystko, by zatrzymać ten proces.Zaćma...
więcej
Operacja zaćmy NFZ: gdzie najszybciej uzyskasz pomoc? Gdzie są najkrótsze terminy leczenia operacyjnego

Operacja zaćmy NFZ: gdzie najszybciej uzyskasz pomoc? Gdzie są najkrótsze terminy leczenia operacyjnego

Operacyjne usunięcie zaćmy to obecnie jedyny sposób na odzyskanie komfort widzenia....
więcej
Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu usunięcia zaćmy

Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu usunięcia zaćmy

Wybór soczewki do zabieguuśnięcia zaćmy to najważniejsza decyzja, która może uratować...
więcej
Sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe – rodzaje

Sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe – rodzaje

Odpowiedni wybór odpowiednich soczewek wewnątrzgałkowych pozwala podnieść jakość codziennego życia Pacjentów,...
więcej
Konsultacje okulistyczne i zabiegi w ramach kontraktu z NFZ

Konsultacje okulistyczne i zabiegi w ramach kontraktu z NFZ

Kliniki Okulistyczne Optegra cieszą się ogromnym zaufaniem pacjentów. W codziennej pracy...
kalendarz rezerwacji wizyt

Sprawdź dostępne terminy:

Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Więcej informacji pod numerem: 222 426 260

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00