Laserowa korekcja wzroku po 40. roku życia – kluczowe informacje

Czy można poprawić wzrok po 40-stce? Jak najbardziej – szybki rozwój nowoczesnej technologii okulistycznej pozwala pożegnać się z męczącą wadą w dosłownie kilkanaście minut. Co warto wiedzieć przed poddaniem się laserowej korekcji wzroku po 40. roku życia i jak należy przygotować się do zabiegu?

Laserowa korekcja wzroku po 40-stce – czy to możliwe?

Wada wzroku to męcząca przypadłość, która wpływa na jakość życia – niewyraźne widzenie nie pozwala na swobodne korzystanie ze smartfona czy wykonywanie codziennych obowiązków domowych. Niekiedy uniemożliwia także rozwój zawodowy i realizację niektórych marzeń, przyczyniając się tym samym do pogorszenia samopoczucia czy obniżenia motywacji.

Okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe mogą stać się przeszłością dzięki laserowej korekcji wzroku. Jednak czy mogą poddać się jej osoby, które ukończyły 40 lat? Jak najbardziej – do zabiegu kwalifikowani są pacjenci pomiędzy 21. a 60. rokiem życia z ustabilizowaną wadą wzroku. To wygodne rozwiązanie dla tych, którzy raz na zawsze chcą pożegnać się z problemami z widzeniem i pragną cieszyć się życiem niezależnie od wieku.

Laserowa korekcja wzroku po 40-stym roku życia – diagnostyka

W Klinikach Optegra przed wyznaczonym przez personel medyczny terminem laserowej korekcji wzroku każdy pacjent poddawany jest szczegółowym badaniom – u osoby powyżej 40. roku życia lekarz przeprowadza m.in.:

  • pomiar ilości komórek śródbłonka rogówki – których liczba spada wraz z wiekiem, a objęte chorobą mogą przyczyniać się np. do dalszego rozwoju wady wzroku;
  • topografię i tomografię rogówki – urządzenia te umożliwiają dokładne sprawdzenie kształtu, budowy i krzywizny jednego z najistotniejszych elementów układu optycznego oka;
  • test cross-blur – polegającego na zbadaniu tolerancji monowizji pacjenta;
  • ocenę ostrości wzroku – zarówno bez korekcji, jak i w aktualnie noszonych okularach korekcyjnych.

Przeprowadzony wywiad medyczny oraz liczne badania mają zapewnić przyszłemu pacjentowi komfort i bezpieczeństwo zarówno podczas zabiegu, jak i w trakcie okresu rekonwalescencji. Jednak co może wpłynąć negatywnie na ostateczną decyzję o przeprowadzeniu laserowej korekcji wzroku? Do najczęściej występujących przeciwwskazań należą m.in. zespół suchego oka, jaskra lub różne choroby współistniejące, w tym te wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania układu autoimmunologicznego.

Korekta wzroku po 40. roku życia – kto może zdecydować się na zabieg?

Sposób korekcji wzroku po 40. roku życia uzależniony jest od stanu zdrowia pacjenta oraz od zakresu i rodzaju towarzyszącej mu wady. Do zabiegu kwalifikowane są osoby, które na co dzień borykają się z:

  • krótkowzrocznością – do -12.00 dioptrii;
  • nadwzrocznością – do +6.00 dioptrii;
  • astygmatyzmem – do 6.00 dioptrii.

Ze względu na indywidualne podejście do pacjentów w wieku od 38 do 60 lat, w Klinikach Optegra przeprowadza się laserową korekcję wzroku z użyciem metody Clearvu® oraz Lentivu®, ale także wykonuje się zabiegi refrakcyjnej wymiany soczewki (RLE) czy te polegające na wszczepieniu soczewek fakijnych (ICL). Wypełnij formularz kontaktowy, umów się na wizytę kwalifikacyjną i ustal z lekarzem prowadzącym efektywny sposób usunięcia męczących dolegliwości!

Prezbiopia a laserowa korekcja wzroku po 40-stce

Czym jest prezbiopia? Nazywana też starczowzrocznością, postępuje niepostrzeżenie i wynika z naturalnych procesów fizjologicznych zachodzących w ludzkim organizmie. Polega na coraz większych problemach z widzeniem w niewielkich odległościach – przeszkadza w czytaniu książek, informacji na etykietach produktów spożywczych czy wiadomości na ekranie smartfona. Dolegliwość „krótkich rąk” najczęściej występuje u pacjentów, którzy ukończyli 38. rok życia.

Warto wiedzieć:
Za rozwój starczowzroczności odpowiada m.in. soczewka, która w trakcie życia traci swoją elastyczność i uniemożliwia właściwą akomodację oka, czyli możliwość widzenia w różnych odległościach.

Czy osoba po 40. roku życia, która zmaga się z prezbiopią, może poddać się korekcji wzroku? Jak najbardziej – to jeden z najpowszechniej wykonywanych zabiegów, dzięki któremu w kilka tygodni można powrócić do ulubionych aktywności bez konieczności używania okularów korekcyjnych czy soczewek kontaktowych. Sprawdź więcej informacji o laserowej korekcji starczowzroczności i postaw na bezpieczny zabieg, z którego pomocą poprawisz swoją jakość życia.

Popraw widzenie po 40. roku życia z Kliniką Optegra

Chcesz pożegnać problemy z widzeniem? Wystarczy, że skontaktujesz się z jedną z Klinik Optegra – grono specjalistów czeka na Twoją wiadomość m.in. w Lublinie, Warszawie, Łodzi czy Szczecinie. Wizytę możesz umówić online lub kontaktując się telefonicznie z wybraną placówką.

W Klinikach stawiamy przede wszystkim na bezpieczeństwo, a rodzaj zabiegu dobieramy zgodnie z męczącymi dolegliwościami. Dlatego, jeżeli jesteś osobą po 40. roku życia i marzysz o zaprzestaniu korzystania z okularów korekcyjnych czy soczewek kontaktowych, postaw na laserową korekcję wzroku z użyciem nowoczesnej technologii i zacznij cieszyć się życiem!

więcej

Nieleczony astygmatyzm – co może spowodować brak jego leczenia?

Astygmatyzm może pojawić się w każdym wieku, m.in. jako następstwo wypadku, choroby czy niewłaściwej higieny wzroku. Często jest uciążliwy...
więcej

Retinopatia nadciśnieniowa – jak wyglądają objawy i diagnostyka?

Nadciśnienie tętnicze należy do najgroźniejszych czynników wywołujących choroby układu sercowo-naczyniowego. Przy jego występowaniu może dochodzić do wielu powikłań, w...
więcej

Co to jest widzenie peryferyjne i czym się różni od widzenia tunelowego?

Problem występowania dolegliwości w obrębie zmysłu wzroku dotyka wielu ludzi na świecie. Jednym z poważnych zagadnień medycznych z tego...
więcej

Ile kosztuje wizyta u okulisty? Sprawdź cennik badań wzroku!

Wizyty u okulisty powinny być przeprowadzane regularnie, zwłaszcza jeżeli dana osoba boryka się z chorobą oczną lub z wadą...
więcej

Siatkówczak (retinoblastoma) – objawy i leczenie nowotworu dziecięcego

Siatkówczak to jedna z chorób wieku dziecięcego dotykająca jedno lub nawet dwoje oczu. Występuje najczęściej u dzieci poniżej 5....