Jak zadbać o zdrowe oczy naszych dzieci?

Wzrok pozwala nam poznawać świat, zdobywać wiedzę i się rozwijać. Dlatego tak ważne jest, by dbać o ten zmysł od pierwszych dni życia. Jak stymulować wzrok u niemowlaka? Jak dbać o wzrok dziecka w roku szkolnym? Czy warto podawać dziecku preparaty na wzrok? Na te i inne pytanie odpowiadamy w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Jak stymulować wzrok u niemowlaka?

Tuż po narodzinach dziecko widzi jedynie niewielką część tego, co osoba dorosła. W ciągu pierwszego roku życia narząd wzroku przechodzi wieloetapową przemianę. Proces ten warto wspierać i stymulować wzrok u niemowlaka. Warto jednak robić to w przemyślany sposób i pamiętać, żeby nie narażać dziecka na zbyt wiele bodźców. Przez pierwsze kilka tygodni życia warto pokazywać dziecku duże obrazki z kontrastowym zestawieniem czerni i bieli. Idealnie nadają się do tego książeczki-harmonijki lub mobile w tych barwach. W drugim miesiącu życia można stymulować wzrok niemowlaka, pokazując mu przedmioty w jednolitych, ale intensywnych kolorach. Gdy dziecko zaczyna sięgać po zabawki i więcej czasu spędza na macie edukacyjnej, warto dostarczać mu jedną zabawkę, zamiast kilku jednocześnie. Po ukończeniu szóstego miesiąca życia wzrok jest już na tyle rozwinięty, że dziecko potrafi skupić się na jednym szczególe. Warto wtedy podsuwać mu zabawki manipulacyjne, w których trzeba coś wcisnąć, przekręcić. To świetny sposób i właściwy moment, by rozwijać u dziecka koordynację wzrokowo-ruchową. Takie mądre i świadomie dobrane zabawki świetnie stymulują wzrok niemowlaka i pozwalają mu się rozwijać.

Zobacz: Jak leczyć astygmatyzm u dziecka?

Jak dbać o wzrok dziecka? Niepokojące objawy

Gdy dziecko jest coraz starsze i rozpoczyna przygodę z przedszkolem i szkołą, na rodzicach spoczywa obowiązek bacznej obserwacji, czy dziecko nie ma kłopotów ze wzrokiem. Do sytuacji, które powinny zaalarmować rodziców do kontroli wzroku u dzieci zaliczamy:

  • częste mrużenie oczu;
  • przybliżanie się do ekranu tabletu, komputera, telewizora;
  • bóle głowy o nieznanym pochodzeniu;
  • częste przechylanie głowy w jedną stronę lub nieprawidłowy ruch oraz ustawienie gałek ocznych;
  • problemy z nauką czytania lub pisania – nie muszą świadczyć o lenistwie, za to mogą o wadzie wzroku;
  • oddalanie lub przybliżanie czytanej książki;
  • szybkie męczenie się czytaniem.

To tylko przykładowe sytuacje, które powinni wzbudzić czujność rodzica. Każdy niepokojący objaw warto skonsultować z okulistą, by w przypadku wystąpienia wady wzroku, móc szybko zacząć ją korygować.

Zobacz: Wpływ monitora na oczy

Jak zadbać o wzrok dziecka w roku szkolnym?

Problemy ze wzrokiem u dzieci często pojawiają się wraz z wkroczeniem w wiek szkolny. Wielu z nich można próbować uniknąć. Jak zadbać o wzrok dziecka w roku szkolnym? Podpowiadamy!

  • Zapewnij dziecku odpowiednie stanowisko do nauki – im dłużej dziecko może pracować przy świetle dziennym, tym lepiej dla jego oczu. Naturalne oświetlenie jest bowiem dużo zdrowsze i przyjemniejsze dla oczu i pozwala należycie zadbać o wzrok dziecka przy odrabianiu lekcji. Idealnie, gdyby biurko mogło być ustawione prostopadle do okna. Pamiętaj o dobrej lampce. Zwróć uwagę, by w miarę możliwości blat biurka był jasny i matowy. Lakierowane, połyskujące powierzchnie odbijają światło, męcząc wzrok. Zadbaj, by w czasie nauki dziecko zachowywało odpowiednią postawę.
  • Ograniczaj czas spędzany przez dziecko przed ekranami – dotyczy to smartfonów, komputerów, tabletów. Z pewnością jest to wyzwanie, zwłaszcza, gdy często nauka odbywa się zdalnie, a potem do odrobienia są jeszcze prace domowe. Aby zadbać o wzrok dziecka po odrabianiu lekcji  warto znaleźć dziecku taką formę relaksu i odpoczynku, która nie wymaga spędzania kolejnych godzin przed ekranem. Zamiast grać na komputerze warto poruszać się na świeżym powietrzu, a oglądanie serialu zastąpić czytaniem książki lub rozmową z domownikami. Długie godziny spędzane przed ekranami sprawiają, że rzadziej mrugamy, więc oczy szybciej się wysuszają. Potem swędzą i pieką, co przyczynia się do pocierania oczu a stąd już krótka droga do zapaleń i podrażnień.
  • Próbuj zorganizować dziecku jak najwięcej aktywności na świeżym powietrzu – w szkole często brakuje zajęć, prowadzonych na zewnątrz dlatego tak ważne jest, by w miarę możliwości zachęcać dziecko do ruchu po lekcjach. Zajęcia sportowe czy spacery to doskonały sposób, by zadbać o wzrok dziecka w roku szkolnym.

Czy podawać dziecku preparaty na wzrok?

Zdrowa i zbilansowana dieta ma ogromny wpływ nie tylko na wzrok, ale także na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Choć brak idealnej recepty co jeść, by zapewnić sobie doskonały wzrok przez długie lata, to warto jednak uwzględniać w jadłospisie dzieci produkty bogate w witaminy i mikroelementy, pozytywnie wpływające na zmysł wzroku. Należą do nich:

  • witamina C (zawarta min. w czarnej porzeczce, pomarańczach, cytrynie, truskawkach, malinach, kiwi, papryce);
  • witamina E (zawarta m.in. w orzechach, pestkach słonecznika, migdałach, olejach roślinnych, awokado);
  • kwasy tłuszczowe omega-3 (zwarte m.in. w łososiu, dorszu);
  • karotenoidy, a zwłaszcza luteina i zeaksantyna (zawarte m.in. w szpinaku, brokułach, brukselce zielonym groszku, dyni, sałacie, marchwi);
  • cynk (zawarty m.in. w kiełkach zbóż, otrębach);
  • selen (zawarty m.in. w rybach, owocach morza, warzywach strączkowych).

Stosowanie suplementów diety na wzrok u dzieci należy skonsultować z lekarzem. Należy pamiętać, że nawet produkt o najlepszym składzie nie zastąpi zdrowej i zbilansowanej diety. Warto zachęcać dzieci do jedzenia zdrowych, bogatych w witaminy produktów. Nie powinno się na własną rękę stosować suplementów diety na wzrok u dzieci.

Zobacz też: Czy suplementy poprawiają wzork?

Należy również pamiętać, by obserwować dzieci i regularnie zabierać je na badania do okulisty. Tylko specjalista jest w stanie stwierdzić, czy wzrok naszego dziecka rozwija się prawidłowo.

Bibliografia:
1. A. Gotz-Więckowska, „Praktyczna okulistyka dziecięca”, Warszawa 2020
2. M. Prost, E. Oleszczyńska-Prost, „Okulistyka dziecięca kompendium dla lekarzy specjalizujących się w okulistyce i lekarzy innych specjalności”, Warszawa 2019
więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...
więcej

Operacja zeza u dorosłych – gdzie najlepiej się leczyć? 

Zez (łac. strabismus), czyli nierównoległe ustawienie gałek ocznych to problem okulistyczny, który wbrew pozorom nie dotyczy jedynie dzieci, ale...
więcej

Opadające powieki: zabieg na NFZ – co musisz wiedzieć przed zabiegiem korekty powiek górnych?

Jak pokazuje praktyka lekarska, wielu Pacjentów odwiedzających naszą klinikę Optegra zmaga się z opadającymi powiekami górnymi. Ten problem dotyczy...
więcej

Soczewki fakijne: wady i zalety tej metody korekcji wzroku. Powikłania

Soczewki fakijne zwykle są wszczepiane do gałki ocznej w celu korekcji wad wzroku u Pacjentów, którzy nie kwalifikują się...
więcej

Soczewki fakijne czy laser: co wybrać do korekcji wzroku? 

Istnieje co najmniej kilka metod korekcji wad wzroku. Poza korekcją okularową, noszeniem standardowych soczewek kontaktowych rosnącym zainteresowaniem cieszy się...