Astygmatyzm w praktyce – jak widzi osoba z astygmatyzmem? Objawy i leczenie niezborności oka

Podejrzewasz u siebie niezborność oczu, czyli astygmatyzm? Ta popularna wada wzroku podobnie jak dalekowzroczność i krótkowzroczność wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie, niekiedy utrudniając wykonywanie nawet najprostszych czynności. Jesteś ciekawy, na czym polega korekcja astygmatyzmu i jak radzić sobie z tym problemem okulistycznym? Poznaj typowe objawy astygmatyzmu. Dowiedz się, jak widzi osoba z astygmatyzmem w dzień i w nocy!

Czym jest astygmatyzm? 

Zanim wyjaśnimy, jak widzi osoba z astygmatyzmem, warto przybliżyć, czym tak właściwie jest ta wada refrakcji. Astygmatyzm (astigmatismus) zwykle wynika ze zniekształcenia rogówki, która ma podłużny i rozciągnięty kształt jak piłka do rugby, a nie okrągły. Jak już wspomnieliśmy, astygmatyzm nie jest schorzeniem, a wadą wzroku. Różna siła załamywania równoległych promieni świetlnych w dwóch różnych płaszczyznach układu optycznego oka zniekształca widziany obraz.

Zastanawia cię, jakie są najczęstsze powody powstawania astygmatyzmu? Niestety bezpośrednia przyczyna nie jest znana. Specjaliści przypuszczają, że nieprawidłowa akomodacja oka może mieć związek z czynnikami genetycznymi lub środowiskowymi. Jak pokazuje praktyka lekarska, u części astygmatyków wada pojawia się po operacji oka, przebytej chorobie lub doznanym urazie. 

Warto podkreślić, że astygmatyzm może współwystępować z innymi wadami wzroku takimi jak:

Jakie są rodzaje astygmatyzmu?

Wiele osób nie ma świadomości, że wyróżniamy kilka rodzajów astygmatyzmu. Biorąc pod uwagę sposób załamywania światła, możemy zróżnicować:

  • astygmatyzm prosty – oko skupia światło w płaszczyźnie pionowej,
  • astygmatyzm odwrotny – oko jest w stanie skupić wiązkę światła w płaszczyźnie poziomej,
  • astygmatyzm nieregularny – na jednej płaszczyźnie są różne poziomy skupienia światła.

Z kolei analizując nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu optycznego oka, możemy podzielić tę wadę refrakcji na:

  • astygmatyzm rogówkowy – rozwija się jako konsekwencja nieprawidłowości w kształcie rogówki,
  • astygmatyzm wewnętrzny – jest diagnozowany znacznie rzadziej, wynika z nieprawidłowości w strukturze warstw soczewki lub jej przesunięcia względem osi układu,
  • astygmatyzm całkowity – forma astygmatyzmu rozpoznawana, gdy występują obie wymienione powyżej przyczyny.

Jak widzi osoba z astygmatyzmem? Podstawowe objawy astygmatyzmu

Chcesz wiedzieć, jak widzi osoba z astygmatyzmem? Otóż nieprawidłowy kształt rogówki sprawia, że astygmatyk często mruży oczy, gdyż oglądany przez niego obraz jest niewyraźny oraz zamglony. Wiedz, że Pacjent z niezbornością oczu ma problem z patrzeniem dobrze z bliska i daleka. Astygmatyzm to wada wzroku, która może powodować:

  • szybkie męczenie się oczu,
  • chroniczne bóle głowy,
  • częste łzawienie oczu,
  • podrażnienie oczu,
  • ból w okolicy gałki ocznej.

Astygmatyk widzi obraz z rozmytymi konturami oraz pionowe/poziomie linie proste, ma trudności z rozpoznawaniem kształtów i liter. Częstym symptomem niezborności jest też pogorszenie ostrości widzenia w nocy oraz przy słabym oświetleniu. Warto dodać, że duży astygmatyzm może powodować niedowidzenie.

Jak wyleczyć astygmatyzm? Laserowa korekcja wady wzroku

Skoro wyjaśniliśmy już, jak widzi osoba z astygmatyzmem, warto przedstawić dostępne metody korygowania niezborności. Specjalista może zalecić korekcję okularową lub noszenie specjalnych soczewek kontaktowych (cylindrycznych, sferocylindrycznych), które kompensują nierównomierną krzywiznę rogówki. Jeśli masz astygmatyzm do 6.00 dioptrii i nie chcesz nosić okularów ani soczewek, możesz poddać się laserowej korekcji wzroku dostępnej również w naszej klinice Optegra. Jak przebiega ten zabieg okulistyczny? Otóż laserowa korekcja astygmatyzmu polega na skorygowaniu kształtu rogówki tak, by światło wpadające do oka było skupiane na siatkówce. Zabieg trwa około 20 minut i dzięki zastosowaniu znieczulenia w postaci kropli do oczu, nie jest bolesny dla Pacjenta.

FAQ

Astygmatyzm często utrudnia rozpoznawanie kształtów oraz liter, może też powodować problemy w ocenie odległości, prędkości oraz pozycji innych pojazdów na drodze. Niezborność może utrudniać czytanie książek, szycie na maszynie i wykonywanie wielu innych codziennych zadań. Z tego względu nie warto bagatelizować objawów astygmatyzmu, gdyż zniekształcenia obrazu są uciążliwe i upośledzają jakość życia Pacjenta. Jeśli chcesz zdiagnozować choroby oczu lub wady refrakcji, nie czekaj i umów się na wizytę w naszej klinice Optegra.

Otóż zdarza się, że wartości astygmatyzmu zmieniają się w okresie wzrostu i rozwoju człowieka. Niezborność może pogorszyć np. uraz oka. Jeśli chcesz sprawdzić, czy cierpisz na astygmatyzm, zarezerwuj termin konsultacji. Nasi eksperci przeprowadzą odpowiednie badania wzroku i dobiorą najlepszą metodę skorygowania wady, dzięki której odzyskasz jakość widzenia!

Astygmatyzm może mieć podłoże dziedziczne, choć jak już wspomnieliśmy wcześniej, dokładna przyczyna astygmatyzmu nie jest znana. Jeśli chcesz skorzystać z laserowej korekcji wzroku, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem diagnostycznym i pomocnym zaangażowanym personelem.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wadywzroku/83545,astygmatyzm-niezbornosc [25.10.2023 r.]

więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...
więcej

Iniekcje doszklistkowe – zastrzyk do oka

Wielu Pacjentów klinik okulistycznych nie wie, czym są iniekcje doszklistkowe. Otóż najprościej mówiąc, są to zastrzyki do gałki ocznej,...
więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...
więcej

Operacja zeza u dorosłych – gdzie najlepiej się leczyć? 

Zez (łac. strabismus), czyli nierównoległe ustawienie gałek ocznych to problem okulistyczny, który wbrew pozorom nie dotyczy jedynie dzieci, ale...