Jak przygotować się do zabiegu usunięcia zaćmy? Jakie badania zrobić?

Jak przygotować się do zabiegu usunięcia zaćmy?

Zaćma jest poważną chorobą, która może spowodować nawet utratę wzroku. Nie można wyleczyć jej, stosując farmakoterapię. Jedynym sposobem leczenia jest zabieg chirurgiczny. Operacja usunięcia zaćmy jest prosta i bezpieczna. Najczęściej wykonuje się ją w ramach chirurgii jednego dnia, co oznacza, że po operacji nie jest konieczna hospitalizacja. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim poradnikiem, jak przygotować się do zabiegu usunięcia zaćmy. Dowiesz się z niego między innymi, jakie są przeciwwskazania do jego wykonania, a nawet – jakie ubranie do operacji zaćmy będzie wymagane.

Przygotowania do operacji można rozpocząć już kilka dni przed planowaną datą. Jednym z ważnych etapów przygotowań jest przyjmowanie specjalnych kropli do oczu. O tym, jakie krople przed operacją zaćmy należy stosować, decyduje lekarz.  

  • Czy można pić alkohol po operacji zaćmy – lub przed nią?

Częstym dylematem pacjentów jest temat alkoholu po operacji – i przed nią. Nie należy go spożywać co najmniej 24 godziny przed operacją. Co więcej, dotyczy to również kawy oraz innych napojów z kofeiną.

Również po operacji zaćmy alkohol nie jest wskazany. Nie oznacza to jednak, że nie będziesz mógł spożywać go po okresie rekonwalescencji. Jeśli więc zastanawiasz się, kiedy można wypić piwo po operacji zaćmy – skonsultuj się z lekarzem podczas wizyty kontrolnej. U każdego bowiem optymalny okres wstrzemięźliwości może być różny.

  • O czym jeszcze pamiętać, przygotowując się do operacji zaćmy?

Dzień przed operacją warto umyć włosy, gdyż po zabiegu przez kilka dni należy unikać kontaktu oczu z wodą i schylania. W dniu zabiegu nie stosujemy żadnych kremów ani balsamów do twarzy i w okolicach oczu. Warto także już wcześniej poprosić o pomoc najbliższe osoby, np. w podwiezieniu do domu po zabiegu czy przygotowaniu posiłku na kolejny dzień. Należy pamiętać o przyjmowaniu swoich stałych leków i zabrać dokumentację medyczną.

Jakie badania wykonać przed operacją zaćmy?

Przed zabiegiem konieczne jest odbycie wizyty kwalifikacyjnej, podczas której lekarz dokładnie bada wzrok pacjenta, ocenia stan zaawansowania choroby oraz ma szansę wykluczyć czynniki, które mogłyby być przeciwwskazaniem do operacji. Podczas takiej wizyty pacjent powinien poinformować okulistę o wszystkich schorzeniach współistniejących i lekach, które przyjmuje. Warto przygotować i zabrać spis stosowanych leków i dokumentację medyczną.

  • Badania dna oka w tym badanie plamki,
  • badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • standardowe badanie komputerowe,
  • badanie długości gałki ocznej,
  • badanie grubości rogówki,
  • badanie spojówek i brzegów powiek,
  • badanie topografii rogówki.

Jakie są przeciwwskazania do operacji zaćmy?

Wiesz już, jakie badania przed operacją zaćmy są niezbędne. Zdarzają się jednak pacjenci, u których wykonanie zabiegu usunięcia katarakty jest niemożliwe. Wśród przeciwwskazań do operacji zaćmy należy wymienić:

  • odwarstwienie siatkówki
  • aktywny stan zapalny w organizmie, w tym występowanie infekcji wirusowej,
  • zaostrzona alergia,
  • schorzenia o podłożu psychofizycznym, np. drgawki, padaczka,
  • problemy dermatologiczne (trądzik),
  • ciąża, okres karmienia piersią,
  • niektóre patologiczne zmiany na dnie oka.

Jakie ubrania wybrać do operacji zaćmy?

Jeśli zastanawiasz się, jakie ubranie do operacji zaćmy będzie najlepsze – postaw na wygodę i zadbaj o to, by czuć się komfortowo. Należy również zrezygnować z łańcuszków, kolczyków i pierścionków. Na buzię nie nakładamy również żadnego makijażu, nie stosujemy także żadnych kremów na twarz i okolice oczu. Rano należy umyć twarz wodą – operowane okolice zostaną dodatkowo oczyszczone i zdezynfekowane już na sali operacyjnej.

Ubranie po operacji również powinno być wygodne i komfortowe, tak, by pacjent mógł swobodnie odpocząć. Należy mieć też na uwadze bezpieczny sposób brania kąpieli. Kąpiemy się w taki sposób, aby woda z płynem lub szamponem nie dostała się do oczu. Nie pochylamy głowy w dół podczas mycia włosów.

Wiesz już, jakie badania przed operacją zaćmy musisz wykonać, w co się ubrać oraz jak przygotować się do operacji. Warto więc stosować się do wyżej wymienionych wskazówek oraz zaleceń lekarza, by zabieg i okres po nim odbył się w komfortowy dla Ciebie sposób.

Bibliografia:
1. A. Grzybowski, Okulistyka, Wrocław 2018
2. G. L. Spaeth, H. Danesh-Meyer, Chirurgia okulistyczna, Wrocław 2016
więcej

Test wzroku online – sprawdź, czy potrzebna jest wizyta u okulisty

Test wzroku online do samodzielnego przeprowadzenia w warunkach domowych, może być pomocny przy rozpoznawaniu wad refrakcji lub niektórych chorób...
więcej

Jakie są przyczyny i objawy zaćmy korowej? Najlepsze metody leczenia

Zaćma korowa to rodzaj zaćmy starczej. Prowadzi do zmętnienia soczewki oka i tym samym pogorszenia widzenia. Ta powszechnie diagnozowana...
więcej

Blefaroplastyka – koretka i plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek górnych lub dolnych to powszechnie wykonywany w ostatnich latach zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać powiekom pożądany kształt....
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...