Choroby rogówki: zapalenie rogówki, zwyrodnienie – przyczyny – objawy – leczenie – Kliniki Okulistyczne Optegra

Choroby rogówki oka

Rogówka oka ludzkiego to przezroczysta blaszka, która tworzy przednią ścianę gałki ocznej. Jest przejrzysta, lekko zakrzywiona, a wyglądem przypomina trochę szkiełko zegarka. Rogówka oczna jest bardzo ważnym elementem układu optycznego oka – to przez nią do oka wpada światło. Jej zadaniem jest załamywanie i skupianie promieni, co sprawia, że widzimy wyraźnie. Rogówka oka jest bardzo wrażliwa i przez to narażona na choroby. Jakie są najczęstsze objawy choroby rogówki oka? Jak leczyć choroby rogówki? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Zdrowa rogówka oka jest przezroczysta, ma gładką powierzchnię, którą pokrywa prawidłowy film łzowy. Ma także właściwą krzywiznę i grubość. Nawet niewielkie zmiany, które są odstępstwem od normy i powstają w wyniku chorób rogówki powodują ból oraz znaczne pogorszenie widzenia. Światowa Organizacji Zdrowia podaje, że choroby rogówki ocznej to po zaćmie i jaskrze najczęściej występująca przyczyna ślepoty na świecie.

Zobacz: Laserowa korekcja wzroku

Rogówka oka – choroby

Rogówka oka jest bardzo delikatna. Choroby rogówki mogą prowadzić do jej uszkodzenia i przyczynić się do pogorszenia widzenia. Dlatego wszelkie niepokojące objawy należy konsultować ze specjalistą. Do najbardziej powszechnych chorób rogówki zaliczamy:

Zapalenie rogówki

Zapalenie rogówki to schorzenie rogówki, które może być wywołane przez  bakterie, np.  gronkowce złociste, dwoinkę rzeżączki i paciorkowce. Zapalenie rogówki oka może być również wynikiem infekcji wirusowej, spowodowanej przez adenowirusy lub wirus opryszczki, grzyby, pierwotniaki oraz alergeny. Zapalenie rogówki oka może mieć postać wrzodziejącego zapalenia rogówki, które powoduje uszkodzenie nabłonka. Inna postać tej choroby rogówki to niewrzodziejące zapalenie rogówki, w przebiegu którego nie stwierdza się zmian w nabłonku.

Choroby rogówki oka – objawy:

 • zaczerwienienie gałki ocznej,
 • pieczenie, tkliwość oka,
 • ostry ból oka,
 • pogorszenie widzenia,
 • łzawienie oczu,
 • światłowstręt,
 • obrzęk powiek,
 • zmatowienie powierzchni gałki ocznej,
 • śluzowo-ropna wydzielina w worku spojówkowym.

Zapalenie rogówki to schorzenie rogówki oka, które jest łatwe do rozpoznania, ponieważ daje charakterystyczne objawy. Zazwyczaj lekarz może zdiagnozować je w oparciu o badanie oka oraz rozmowę z pacjentem. Jednak czasami rozstrzygnięcia właściwej przyczyny (etiologii) choroby rogówki jest trudne. W rozpoznaniu pomocny jest wywiad, wygląd zmiany,  badania mikrobiologiczne, optyczna tomografia koherentna czy ultrasonografia.

Zapalenie rogówki – leczenie

Leczenie rogówki zależy od  przyczyny, która wywołała stan chorobowy.

Okulista stosuje między innymi antybiotykoterapię (stosowaną zarówno miejscowo jak i ogólnoustrojowo), glikokortykosteroidy, leki przeciwgrzybicze oraz przeciwwirusowe. W przypadku bardzo zaawanasowanych stanów chorobowych rogówki leczenie farmakologiczne musi zostać rozszerzone o leczenie chirurgiczne, które polega na przeszczepie rogówki.

Powierzchowne zapalenie rogówki (niewrzodziejące) przy prawidłowym leczeniu nie prowadzi do powstawania blizn, natomiast wrzodziejące postaci zawsze się goją, pozostawiając po sobie blizny. Jeżeli blizna mieści się w centrum rogówki, może upośledzać ostrość wzroku.

Zwyrodnienie rogówki oka

Zwyrodnienie rogówki oka to zmiana prawidłowego kształtu rogówki lub jej przezroczystości. Ich konsekwencją jest utrata funkcji optycznej rogówki –  chora rogówka traci swój odblask i staje się matowa. Zwyrodnienia rogówki oka mogą być naturalną konsekwencją procesu starzenia organizmu. Są jednak i takie, które wynikają z chorób ogólnych lub chorób narządu wzroku. Zwyrodnieniom rogówki oka sprzyja terapia lekami przeciwarytmicznymi. Bardziej narażeni na występowanie zwyrodnień rogówki są pacjenci cierpiący na choroby nerek i wątroby. Wynika to za faktu, że schorzenia tych narządów mogą prowadzić do nagromadzenia w rogówce szkodliwych dla niej substancji takich jak: żelazo, wapń, miedź.

Zobacz też: Grubość rogówki a laserowa korekcja wzroku

Zwyrodnienie rogówki oka – objawy

Zwyrodnienia rogówki oka przez długi czas nie dają żadnych objawów. Dopiero, gdy są zaawansowane pacjenci mogą odczuwać:

 • upośledzenie ostrości wzroku,
 • światłowstręt,
 • łzawienie oczu,
 • wrażenie ciała obcego w oku.

Poza objawami zwyrodnienia rogówki, odczuwanymi bezpośrednio przez pacjenta, to schorzenie rogówki wywołuje zmiany w wyglądzie samej rogówki, np. powstawanie na jej powierzchni guzków, bruzd czy zmianę barwy na stalową. Są to zmiany, które może zobaczyć lekarz podczas badania w lampie szczelinowej.

Rogówka oka, choć jest niewielkich rozmiarów, ma istotny wpływ na jakość widzenia. Jest również narażona na wiele chorób. Zmiany w obrębie rogówki mogą być sygnałem nie tylko schorzeń samej rogówki, ale także chorób całego organizmu. Warto brać to pod uwagę w przypadku wystąpienia niepokojących objawów ze strony gałki ocznej.

Bibliografia:
1. A. M. Roszkowska, „Aktualności w diagnostyce i leczeniu stożka rogówki”, Okulistyka po Dyplomie, 2013.
2. J. Szaflik, J. Izdebska, „Choroby aparatu ochronnego oka i rogówki”, American Academy of ophthamology, Wrocław 2019.

więcej
Genetyczne choroby oczu – dziedziczne problemy ze wzrokiem – Kliniki Okulistyczne Optegra
Genetyczne wady wzroku – dziedziczne choroby oczu Rodzinne predyspozycje mogą zwiększać ryzyko występowania genetycznych wad i chorób wzroku. Szczególnie...
więcej
Choroby rogówki: zapalenie rogówki, zwyrodnienie – przyczyny – objawy – leczenie – Kliniki Okulistyczne Optegra
Choroby rogówki oka Rogówka oka ludzkiego to przezroczysta blaszka, która tworzy przednią ścianę gałki ocznej. Jest przejrzysta, lekko zakrzywiona,...
więcej
Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe? Bakteryjne, Wirusowe, Alergiczne – Kliniki Okulistyczne Optegra
Zapalenie spojówek – czy jest zaraźliwe? Zapalenie spojówek to jedno z najczęściej występujących schorzeń okulistycznych. Choć leczenie tej dolegliwości...
więcej
Jak leczyć astygmatyzm u dziecka? Przyczyny, objawy, rodzaje – Kliniki Okulistyczne Optegra
Jak leczyć astygmatyzm u dziecka? Astygmatyzm to refrakcyjna wada wzroku, stosunkowo często występująca u dzieci. Z powodu nieprawidłowości krzywizn...
więcej
Jak chronić oczy w pracy przy monitorze? Wpływ komputera na wzrok – Kliniki Okulistyczne Optegra
Cyfrowe zmęczenie oczu W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez komputera, tabletu czy smartfona. Korzystamy z nich nie...