Czym jest i co może sygnalizować tzw. efekt halo?

Laserowa korekcja wzroku to bezpieczny zabieg polecany zarówno do korekcji krótkowzroczności, dalekowzroczności, jak i astygmatyzmu. Dzięki niej niemal natychmiast poprawia się nie tylko ostrość widzenia, ale też ogólna jakość życia. Można bowiem zapomnieć o konieczności noszenia okularów czy szkieł kontaktowych, które często są ograniczeniem m.in. podczas uprawiania różnych sportów. Aberracją, która może pojawić się po laserowej korekcji wzroku i ma charakter przejściowy jest tzw. efekt halo. Na czym polega i w jakich innych przypadkach może wystąpić efekt aureoli?

Co to jest efekt halo?

Efekt halo (często nazywany również efektem aureoli) to nic innego, jak dostrzeganie tęczowych pierścieni wokół źródeł światła, jakimi są np. latarnie. Dla osób, które zmagają się z efektem halo najbardziej uciążliwe są zwykle wieczory oraz noce, ponieważ może on w pewnym stopniu utrudniać prowadzenie samochodu i wyraźne postrzeganie obiektów mijanych na ulicy.

Zdarza się, że efekt halo jest skutkiem przejściowym po przebytej laserowej korekcji wzroku. Na szczęście trwa on zwykle kilka miesięcy (zazwyczaj do pół roku), po czym samoistnie mija.

Efekt aureoli a laserowa korekcja wzroku

Przede wszystkim, jeśli planujesz zdecydować się na laserową korekcję wzroku, nie traktuj ewentualnego ryzyka wystąpienia efektu halo, jako niepokojącego objawu. Można go bowiem uznać za naturalny skutek, który w pewnym sensie jest sygnałem, że w oczach rozpoczął się proces regeneracji i po kilku miesiącach odejdzie w zapomnienie.

Co do zasady, prawdopodobieństwo wystąpienia efektu halo wzrasta, gdy pacjent poddawany jest laserowej korekcji większych wad wzroku. To samo dotyczy osób posiadających duże źrenice – jeśli korygowany obszar był od niej mniejszy, a źrenica w nocy się rozszerza, wówczas natrafia na obszar objęty korekcją, co może wywoływać efekt halo. W obu przypadkach efekt aureoli z czasem mija, dzięki czemu można zacząć w pełni cieszyć się nową jakością życia bez okularów czy soczewek kontaktowych.

Efekt halo a choroby oczu

Warto być czujnym i zdawać sobie sprawę także z tego, że efekt halo może być niekiedy jednym z niepokojących objawów świadczących o rozwijaniu się pewnych chorób oczu, jak zaćma, jaskra lub stożek rogówki. Jeśli zatem nie poddałeś się zabiegowi laserowej korekcji wzroku, ale zauważasz zwłaszcza wieczorami charakterystyczne tęczowe pierścienie wokół reflektorów czy latarni, niezwłocznie zgłoś się do okulisty.

Efekt halo a wszczepienie soczewki fakijnej

Co ciekawe, efekt aureoli może być także skutkiem wszczepienia soczewki fakijnej. Jest ona alternatywną metodą poprawy widzenia dla osób, które z różnych względów nie mogą poddać się laserowej korekcji wzroku. W praktyce to zabieg niezwykle szybki, mało inwazyjny i bezbolesny, dający pacjentowi natychmiastowe efekty. W wyniku wszczepienia soczewki fakijnej może jednak pojawić się przejściowy efekt halo, który ustępuje zwykle maksymalnie w ciągu kilku miesięcy od zabiegu.

Efekt halo a wady wzroku

Co ciekawe, efekt halo może być objawem towarzyszącym niektórym wadom wzroku. Dzieje się tak np. w przypadku nadwzroczności oraz astygmatyzmu – jeżeli wada wzroku nie jest korygowana za pomocą soczewek lub okularów, wówczas naturalnym odruchem jest mrużenie oczu, które ma na celu poprawienie ostrości widzenia, ale jednocześnie może prowadzić do wystąpienia efektu aureoli.

Zobacz również

więcej

Badanie wzroku – kiedy warto je wykonać i co można się z niego dowiedzieć? Podstawowe badania wad wzroku

Regularna kontrola zdrowia oczu pozwala szybko reagować w razie rozwoju wady refrakcji lub choroby narządu wzroku. Zastanawiasz się, jak...
więcej

Soczewki jednoogniskowe w leczeniu zaćmy – dla kogo i kiedy warto je wybrać?

Soczewki jednoogniskowe są jednym z popularnych rodzajów soczewek wewnątrzgałkowych (IOL), które przywracają ich użytkownikowi ostrość wzroku na jednym dystansie....
więcej

Przeciwwskazania do pracy przed komputerem – co warto wiedzieć jako pracownik?

Praca przy komputerze, mimo iż jest znacznie lżejsza od pracy fizycznej, nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia pracownika....
więcej

Widzenie stereoskopowe – jak wpływa na naszą codzienną i zawodową aktywność? Badanie widzenia obuocznego

Jak podkreślają okuliści i optometryści, gdy układ wzrokowy nie jest obarczony wadami, nauka podstawowych funkcji widzenia obuocznego odbywa się...
więcej

Najczęściej zadawane pytania o laserową korekcję wady wzroku. Sprawdź FAQ!

Utrata ostrości widzenia powoduje dyskomfort na co dzień i skłania wiele osób do korzystania z różnych metod korekcji wzroku....