Zaćma wikłająca. Objawy, przyczyny, diagnostyka, leczenie

Zaćma to jedna z najpowszechniejszych chorób oka powodująca zaburzenia w ostrości widzenia. Określana bywa również jako katarakta, a ze względu na różne jej przyczyny czy przebieg można wyróżnić poszczególne rodzaje tego schorzenia. W każdym przypadku jednak zaćma stanowi poważne zagrożenie i nigdy nie może być lekceważona. Nieleczona może poważnie uszkodzić narząd wzroku, a także doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Taka jest też zaćma wikłająca. Kryteria takie jak podłoże choroby dzielą katarakty na zaćmy wrodzone i nabyte. Katarakta wikłająca zaliczana jest do schorzeń nabytych. Sprawdź, co to jest zaćma wikłająca, jak ją rozpoznać i jak wyleczyć.

Zaćma wikłająca — co to jest i czym się charakteryzuje?

Zaćma wikłająca jest chorobą oczu, która powoduje stopniowe zmętnienie soczewki oka i utratę ostrości wzroku. Schorzenie może powstać w każdym wieku, choć najczęściej atakuje osoby starsze. Na czym polega zaćma wikłająca? Przebieg tego rodzaju katarakty wiąże się z występowaniem zaburzeń przemiany materii soczewki i utraty jej przejrzystości.

Przy zaćmie wikłającej bardzo ważna jest konsultacja z okulistą, zwłaszcza w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Wcześnie rozpoznana zaćma wikłająca oka to szansa na szybkie leczenie, poprawę ostrości wzroku i odzyskanie komfortu i jakości życia.

Przyczyny i objawy zaćmy wikłającej

Choć najczęstszą odmianą zaćmy jest zaćma warstwowa, wiele osób boryka się także z poważną chorobą, jaką jest zaćma wikłająca. Przyczyny tego rodzaju katarakty często związane są z pojawieniem się stanu zapalnego oka, ale też odwarstwienia się siatkówki. Niekiedy zaćma wikłająca jest wynikiem różnych chorób. Powodem zmętniałej soczewki i wystąpienia zaćmy wikłającej bywają takie choroby jak jaskra, a także cukrzyca. Wówczas taka katarakta nazywana bywa również zaćmą cukrzycową.

Niekiedy katarakta wikłająca jest po prostu zaćmą wtórną po przebytym urazie gałki ocznej. Do tego typu chorób gałki ocznej należy zaćma wikłająca podwichnięta, która jest skutkiem zwichnięcia soczewki.

Do charakterystycznych objawów zaćmy należy zamglone widzenie, zaburzona ocena odległości, czy też brak głębi koloru. Zaćma jest jedną z chorób, w której wraz z rozwojem schorzenia chorzy stopniowo tracą poczucie światła, miewają też problemy w samodzielnym wykonywaniu codziennych, prostych czynności i miewają kłopoty z poruszaniem się. Wyjątkowym rodzajem katarakty jest też zaćma wikłająca brunatna, której dodatkowo towarzyszy zmiana zabarwienia soczewki.

Leczenie zaćmy wikłającej — czy laserowa operacja zaćmy to dobra decyzja?

Zaćma stanowi główną przyczynę chorób i upośledzenia wzroku. Dlatego działania mające na celu usunięcie zaćmy to najczęściej wykonywane zabiegi okulistyczne skutkujące poprawą ostrości wzroku i odzyskaniem zdrowia. Zarówno w przypadku zaćmy starczej, wrodzonej, jak i zaćmy wikłającej leczenie ma charakter operacyjny i polega na zastąpieniu zmętniałego elementu wszczepioną sztuczną soczewką.

Zabiegu usunięcia zaćmy można też dokonać z użyciem nowoczesnych metod. Takie działanie wykonywane jest niezależnie od występujących rodzajów zaćmy. To także skuteczny zabieg w przypadku, gdy podczas wcześniej wykonywanej operacji nie doszło do poprawy ostrości widzenia. 

Usuwanie zaćmy można wykonać, nie czekając, aż wystąpi zaćma całkowicie zaburzająca widzenie. Metody leczenia zaćmy to leczenie operacyjne, czyli chirurgiczne usunięcie katarakty i wszczepienie sztucznej soczewki do przedniego odcinka oka. Wciąż wiele osób obawia się podjęcia decyzji o usunięciu zaćmy. Zabieg ten jednak wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i całkowicie bezbolesny. Cała procedura trwa około 20 minut, a pacjent po jego przeprowadzeniu może od razu udać się do domu.

Rekonwalescencja po usuwaniu zaćmy trwa zaledwie kilka dni. Oczy bardzo szybko się goją, a pacjenci szybko mogą powrócić do wykonywania codziennych obowiązków.  

Najczęściej zadawane pytania

Zaćma wikłająca jest chorobą oczu, która nieleczona może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Schorzenie to może być całkowicie wyleczone w sposób operacyjny polegający na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.

Chociaż zaćma może występować w kilku różnych rodzajach, zazwyczaj można ją dostrzec. Schorzenie związane jest z mętnieniem soczewki, dlatego źrenica u osoby chorej zmienia kolor z czarnego na szarobiały.

Niezależnie od rodzaju zaćmy, jest to schorzenie groźne, które może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u okulisty i konsultowanie niepokojących objawów ze specjalistami.

więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...
więcej

Iniekcje doszklistkowe – zastrzyk do oka

Wielu Pacjentów klinik okulistycznych nie wie, czym są iniekcje doszklistkowe. Otóż najprościej mówiąc, są to zastrzyki do gałki ocznej,...
więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...
więcej

Operacja zeza u dorosłych – gdzie najlepiej się leczyć? 

Zez (łac. strabismus), czyli nierównoległe ustawienie gałek ocznych to problem okulistyczny, który wbrew pozorom nie dotyczy jedynie dzieci, ale...

X
Odbierz