Rodzaje soczewek przy operacji zaćmy

Podczas operacji zaćmy w miejsce zmętniałej soczewki ludzkiej wszczepiana jest sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa. To niezwykle ważne, aby Pacjent podjął świadomą i przemyślaną decyzję, które soczewki będą dla niego najlepsze, ponieważ istotnie wpływa to na jego dalsze życie.

Soczewki używane podczas operacji zaćmy odpowiadają na różne potrzeby pacjentów. Te nowoczesne, są wykonane z dobrej jakości materiału i wyposażone w odpowiednie filtry. Dzięki temu mogą nie tylko przywrócić Pacjentom dobrą ostrość widzenia na każdą odległość, ale także skorygować współistniejące wady i chronić wzrok po operacji.

Pacjenci wykonujący zabieg usunięcia katarakty w Klinikach Optegra mają do wyboru różne rodzaje soczewek:

SOCZEWKI JEDNOOGNISKOWE SFERYCZNE


ostre widzenie na jedną odległość: blisko lub daleko

To najprostsze soczewki, wykorzystywane podczas operacji zaćmy. Ich cechą charakterystyczną jest fabryczne ustawienie ostrości na stałą odległość. Dla Pacjenta oznacza to, że będzie wyraźnie widział z jednej, wybranej przez siebie odległości: bliska lub daleka. Pacjenci zazwyczaj wybierają soczewki jednoogniskowe, które zapewniają ostre widzenie z większych odległości. Do tych bliższych – stosują korekcję okularową.

SOCZEWKI JEDNOOGNISKOWE ASFERYCZNE


ostre widzenie na jedną odległość: blisko lub daleko + poprawa kontrastu widzenia

Ten rodzaj soczewki mocno przypomina zdrową soczewkę ludzką. Soczewki jednoogniskowe asferyczne ogniskują promienie świetlne w jednym punkcie, więc podobnie jak w przypadku soczewek sferycznych, Pacjent będzie widział dobrze z jednej odległości: bliska lub daleka. Wyróżniają się lepszym załamywaniem światła, dzięki czemu poprawiają czułość kontrastu, ostrość wzroku i jakość widzenia. Ma to ogromne znaczenie szczególnie dla tych Pacjentów, którzy często prowadzą samochód nocą lub pracują w złych warunkach oświetleniowych. 

SOCZEWKI JEDNOOGNISKOWE ASFERYCZNE ŻÓŁTE Z FILTREM ŚWIATŁA NIEBIESKIEGO


ostre widzenie na jedną odległość: blisko lub daleko + ochrona siatkówki

Ten typ soczewek zapewnia ostre widzenie na jedną odległość, wybraną przez Pacjenta. Dodatkowo, zastosowane w nich filtry UV i światła niebieskiego chronią siatkówkę oka i istotnie zmniejszają ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, która jest najczęstszą przyczyną nieodwracalnej ślepoty u Pacjentów po 60. roku życia. Te soczewki to dobry wybór dla zawodowych kierowców i osób pracujących przy sztucznym świetle.

SOCZEWKI JEDNOOGNISKOWE ASFERYCZNE TORYCZNE


ostre widzenie na jedną odległość: blisko lub daleko + korekcja astygmatyzmu

Soczewki jednoogniskowe asferyczne toryczne to dobre rozwiązanie dla Pacjentów z astygmatyzmem, którzy obserwują u siebie typowe objawy tej choroby, takie jak: pogorszenie ostrości wzroku, krzywienie obrazu, pogorszenie czułości kontrastu. Zastosowanie soczewki asferycznej torycznej oznacza dla Pacjenta wyraźne widzenie z wybranej odległości oraz trwałą i natychmiastową poprawę ostrości wzroku. 

SOCZEWKI DWUOGNISKOWE ASFERYCZNE


wyraźne widzenie na dwie odległości: blisko i daleko

Soczewki dwuogniskowe asferyczne pozwalają na dobre i wyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Są wyposażone w filtry UV i światła niebieskiego, dzięki czemu gwarantują doskonałe widzenie we wszystkich warunkach, nawet po zmierzchu. Zdarza się, że Pacjenci potrzebują korekcji okularowej do tzw. odległości pośrednich, np. do pracy przy komputerze. Jest to zależne od indywidualnych uwarunkowań, które omawiane są podczas wizyty lekarskiej.

SOCZEWKI DWUOGNISKOWE ASFERYCZNE TORYCZNE


wyraźne widzenie na dwie odległości: blisko i daleko + korekcja astygmatyzmu

Soczewki dwuogniskowe asferyczne toryczne zapewniają dobre widzenie z dwóch odległości: bliska i daleka. Są polecane Pacjentom, zmagającym się z astygmatyzmem. Wybór tych soczewek gwarantuje świetną ostrość widzenia zaraz po zabiegu i zapewnia trwałe efekty.

SOCZEWKI MULTIFOKALNE ASFERYCZNE


wyraźne widzenie na trzy odległości: blisko, daleko i na odległości pośrednie

Soczewki multifokalne asferyczne inaczej nazywane są wieloogniskowymi. Zapewniają najlepsze możliwe widzenie z każdej odległości. Posiadają  filtry UV i światła niebieskiego, które chronią siatkówkę oka. Idealnie naśladują naturalne zdolności akomodacyjne oka, dlatego są świetnym wyborem dla osób, które często jeżdżą samochodem.

SOCZEWKI MULTIFOKALNE ASFERYCZNE TORYCZNE


wyraźne widzenie na trzy odległości: blisko, daleko i na odległości pośrednie + korekcja astygmatyzmu

Są najbardziej uniwersalnymi soczewkami. Zapewniają wyraźne widzenie z bliska, daleka i z odległości pośrednich. Są dedykowane Pacjentom z zaawansowanym astygmatyzmem. Po ich wszczepieniu poprawa widzenia następuje niemal natychmiast i jest trwała.

SOCZEWKI EDoF

wyraźne widzenie na trzy odległości: blisko, daleko i na odległości pośrednie

Soczewki z podwyższoną głębią ostrości. Zapewniają doskonałe widzenie dalekie i pośrednie oraz poprawę widzenia bliskiego. Soczewki zapewniają dobry wzrok w ciągłym zakresie odległości – od bliży do dali, zarówno w dzień jak i w nocy dzięki wykorzystaniu technologii EDoF i wieloogniskowej.

Odległość widzenia jest dystansem, w którym widzimy dany obiekt, w perspektywie od bliży, odległości pośrednich do dali. Indywidualne potrzeby oraz preferencje pacjenta są najważniejszym czynnikiem w doborze soczewki w zabiegu usunięcia zaćmy. Odpowiednia soczewka poprawi widzenie w określonej odległości odpowiadającej potrzebom codziennych aktywności.

Zaćma: warto wiedzieć

więcej
Operacyjne leczenie zaćmy

Operacyjne leczenie zaćmy

Zaćma to jedna z najczęściej występujących na świecie chorób narządu wzroku....
więcej
Konsultacje okulistyczne i zabiegi w ramach kontraktu z NFZ

Konsultacje okulistyczne i zabiegi w ramach kontraktu z NFZ

Kliniki Okulistyczne Optegra cieszą się ogromnym zaufaniem pacjentów. W codziennej pracy...
więcej
Zaćma – gdy tracimy wzrok

Zaćma – gdy tracimy wzrok

Gdy tracimy ostrość wzroku warto zrobić wszystko, by zatrzymać ten proces....
więcej
Czym jest zaćma? Przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Czym jest zaćma? Przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Zaćma jest chorobą polegającą na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki. Jest...
więcej
Operacje zaćmy refundowane przez NFZ wykonuje Klinika Okulistyczna Optegra w Poznaniu

Operacje zaćmy refundowane przez NFZ wykonuje Klinika Okulistyczna Optegra w Poznaniu

Zgłaszając się do Kliniki Optegra w Poznaniu należy zabrać ze sobą...
więcej
Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu usunięcia zaćmy

Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu usunięcia zaćmy

Wybór soczewki do zabiegu uśnięcia zaćmy to najważniejsza decyzja, która może...

Sprawdź dostępne terminy:

Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Więcej informacji pod numerem: 222 426 260

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00