Sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe – rodzaje

Odpowiedni wybór odpowiednich soczewek wewnątrzgałkowych pozwala podnieść jakość codziennego życia Pacjentów, którzy są po usunięciu zaćmy. To bardzo ważne, aby Pacjent podjął świadomą i przemyślaną decyzję, które soczewki będą dla niego najlepsze, ponieważ istotnie wpływa to na dalsze życie. Poznaj różne rodzaje soczewek fakijnych używane do korygowania wad wzroku!

Soczewki wewnątrzgałkowe – rozwiązanie dla Pacjentów po operacji zaćmy

Soczewki wewnątrzgałkowe stosowane w leczeniu zaćmy diametralnie różnią się od zwykłych soczewek kontaktowych. Są to implanty wszczepiane Pacjentom podczas operacji zaćmy. Własna, zmętniała soczewka zostaje przez chirurga zastąpiona sztuczną, która w sposób znaczący poprawia jakość widzenia Pacjentów. W niektórych przypadkach soczewki wewnątrzgałkowe mogą być zastosowane u osób, które zmagają się z innymi niż zaćma wadami refrakcji, np. starczowzrocznością. Konieczna jest oczywiście konsultacja z lekarzem, który po szczegółowym badaniu podejmie decyzję o możliwości wszczepienia soczewki właściwej dla danego Pacjenta. 

Rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych

Wyróżnia się co najmniej kilka rodzajów soczewek wewnątrzgałkgowych wszczepianych w oko. Wybór odpowiedniej soczewki jest kluczowy dla zdrowia Pacjenta i jego codziennego funkcjonowania. 

Soczewki jednoogniskowe sferyczne – ostre widzenie na jedną odległość: blisko lub daleko

Jednoogniskowe soczewki sferyczne to standardowe soczewki wewnątrzgałkowe, które są wykorzystywane podczas chirurgii zaćmy. Ich cechą charakterystyczną jest ustawienie ostrości na stałą odległość. Dla Pacjenta oznacza to, że będzie wyraźnie widział z jednej, wybranej przez siebie i/lub lekarza odległości: bliska lub daleka.

Soczewki jednoogniskowe asferyczne – ostre widzenie na jedną odległość: blisko lub daleko + poprawa kontrastu widzenia

Ten rodzaj jest bardziej zaawansowaną wersją soczewki sferycznej. Soczewki jednoogniskowe asferyczne ogniskują promienie świetlne w jednym punkcie, więc podobnie jak w przypadku soczewek sferycznych Pacjent będzie widział dobrze z jednej odległości: bliska lub daleka. Wyróżniają się jednak lepszym załamywaniem światła, dzięki czemu poprawiają czułość kontrastu, ostrość wzroku i jakość widzenia. Ma to ogromne znaczenie szczególnie dla tych Pacjentów, którzy często prowadzą samochód nocą lub pracują w złych warunkach oświetleniowych. 

Soczewki multifokalne asferyczne (wieloogniskowe) – wyraźne widzenie  na trzy odległości: blisko, daleko i na odległości pośrednie

Soczewki multifokalne to soczewki wieloogniskowe są używane przede wszystkim u Pacjentów cierpiących na prezbiopię. Zapewniają najlepsze możliwe widzenie z każdej odległości. Posiadają filtry UV i światła niebieskiego, które chronią siatkówkę oka.

Soczewki multifokalne asferyczne toryczne – wyraźne widzenie na wszystkie odległości: blisko, daleko i na odległości pośrednie + korekcja astygmatyzmu

Soczewki multifocalne toryczne Umożliwiają wyraźne widzenie na wszystkie odległości tj. z bliska, daleka i z odległości pośrednich. Są przeznaczone dla Pacjentów z zaawansowanym astygmatyzmem.

Soczewki EDoF – wyraźne widzenie do dalekiej i pośredniej odległości

Są to soczewki z podwyższoną głębią ostrości. Zapewniają doskonałe widzenie do dalekiej i pośredniej odległości.

Odległość widzenia jest dystansem, w którym dostrzegamy dany obiekt, w perspektywie od bliży, pośredniej do dali. Indywidualne potrzeby oraz preferencje Pacjenta są najważniejszym czynnikiem w doborze soczewki wewnątrzgałkowej w zabiegu usunięcia zaćmy. Odpowiednia soczewka poprawi widzenie w określonej odległości odpowiadającej potrzebom codziennych aktywności.

Źródła:

https://podyplomie.pl/okulistyka/28218,soczewki-kontaktowe [24.10.2023 r.]

FAQ

Jeśli chorujesz na tę chorobę oczu, powinieneś poddać się kompleksowej diagnostyce, dzięki której specjalista dobierze odpowiedni rodzaj soczewek dla Ciebie. W przypadku operacji zaćmy zwykle są to jednoogniskowe soczewki sferyczne.

Sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe są wykonane biomateriału, który nie zostanie odrzucony przez układ odpornościowy i potraktowany jako potencjalne zagrożenie dla organizmu. By nie wywołać stanu zapalnego, tworzy się je z akrylu (soczewki hydrofobowe lub hydrofilne) albo silikonu.

Koszt wymiany soczewki własnej Pacjenta na implant zależy od rodzaju soczewki wewnątrzgałkowej. W cenie zabiegu należy także uwzględnić koszt niezbędnych badań diagnostycznych wykonywanych przez specjalistę. Sprawdź aktualny cennik kliniki Optegra, by dowiedzieć się, ile musisz przeznaczyć na zoperowanie oka.

Zaćma: warto wiedzieć

więcej
Leczenie i operacja zaćmy – zabieg usunięcia zaćmy laserem

Leczenie i operacja zaćmy – zabieg usunięcia zaćmy laserem

Zaćma to jedna z najczęściej występujących na świecie chorób narządu wzroku....
więcej
Konsultacje okulistyczne i zabiegi w ramach kontraktu z NFZ

Konsultacje okulistyczne i zabiegi w ramach kontraktu z NFZ

Kliniki Okulistyczne Optegra cieszą się ogromnym zaufaniem pacjentów. W codziennej pracy...
więcej
Zaćma – gdy tracimy wzrok

Zaćma – gdy tracimy wzrok

Gdy tracimy ostrość wzroku warto zrobić wszystko, by zatrzymać ten proces.Zaćma...
więcej
Czym jest zaćma – przyczyny zaćmy

Czym jest zaćma – przyczyny zaćmy

Zaćma jest chorobą polegającą na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki oka....
więcej
Operacja zaćmy NFZ: gdzie najszybciej uzyskasz pomoc? Gdzie są najkrótsze terminy leczenia operacyjnego

Operacja zaćmy NFZ: gdzie najszybciej uzyskasz pomoc? Gdzie są najkrótsze terminy leczenia operacyjnego

Operacyjne usunięcie zaćmy to obecnie jedyny sposób na odzyskanie komfort widzenia....
więcej
Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu usunięcia zaćmy

Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu usunięcia zaćmy

Wybór soczewki do zabieguuśnięcia zaćmy to najważniejsza decyzja, która może uratować...
kalendarz rezerwacji wizyt

Sprawdź dostępne terminy:

Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Więcej informacji pod numerem: 222 426 260

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00