14 maja 2025
Zapalenie brzegów powiek (łac. blepharitis marginalis) zwykle dotyczy obojga oczu, powodując u Pacjentów dyskomfort w postaci obrzęku, łuszczenia się i swędzenia powiek. Może mieć łagodny, ostry lub przewlekły charakter. Jest to dość często rozpoznawana choroba, która dotyczy skóry u podstaw rzęs. Jakie są przyczyny i rodzaje zapalenia brzegów powiek? Jak zniwelować stan zapalny i zapobiec nawrotom ZBP?
ZBP jest jedną z najczęstszych chorób okulistycznych. Zgodnie z wynikami badań epidemiologicznych, wśród Pacjentów zgłaszających się do lekarza okulisty 37-47 % z nich ma blepharitis marginalis. Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia brzegów powiek? Stan zapalny może być wywołany przez m.in.:
Do rozwoju schorzenia mogą przyczynić się też różne choroby skóry, jak np. trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry, procesy starzenia lub uwarunkowania genetyczne.
Biorąc pod uwagę miejsce występowanie zmian chorobowych, wyróżnia się:
Zapalenie brzegów powiek daje objawy (podobne w obu rodzajach) takie jak:
Jeśli chodzi o czas trwania, dokuczliwe objawy mogą utrzymywać się od kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. W wielu przypadkach występują okresy zaostrzeń i stany złagodzenia objawów.
Odpowiednia diagnostyka zapalenia brzegów powiek pozwala dobrać skuteczną metodę leczenia przypadłości. Wizytę u okulisty rozpoczyna wywiad z Pacjentem, w trakcie rozmowy lekarz pyta o występujące objawy, stopień ich nasilenia, obecność chorób towarzyszących oraz przeprowadza badania okulistyczne, takie jak np.:
W razie wskazań specjalista może też zlecić posiew wydzieliny z brzegów powiek lub badanie mikroskopowe rzęs (przy podejrzeniu zakażenia nużeńcem). Jeśli istnieje podejrzenie zmian nowotworowych, zasadna może okazać się biopsja cienkoigłowa brzegów powiek.
Jak leczyć zapalenie brzegów powiek? W zależności od danego przypadku, leczenie schorzenia obejmuje miejscowe podawanie antybiotyków, sterydów (w postaci maści, kropli) lub leków immunomodulujących (cyklosporyna w kroplach). Antybiotyki w formie maści są aplikowane na brzegi powiek zgodnie z zaleceniami lekarza. Bardzo ważne jest szczególne dbanie o codzienną higienę powiek (Pacjent powinien robić ciepłe okłady i przemywać brzegi powiek wacikiem nasączonym dwuwęglanem sodowym) i regularne stosowanie preparatów sztucznych łez. Pomocny może okazać się też uciskowy masaż powiek. Jeśli lekarz rozpozna ostre zapalenie mieszków rzęs, zwykle konieczne jest miejscowe stosowanie:
Szczególnym wyzwaniem dla lekarza jest leczenie przewlekłej postaci ZBP. Pewną poprawę może przynieść żółta maść rtęciowa, maść siarkowa, olej kamforowy i leki przeciwgrzybiczne. W trakcie terapii należy zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych oraz makijażu.
Ważnym elementem profilaktyki ZBP jest staranna higiena brzegów powiek, demakijaż przed snem, nawilżanie oczu i zachowanie czystości skóry twarzy i rąk (nie należy nigdy dotykać okolic oczu brudnymi rękami). W ramach działań prewencyjnych należy unikać czynników, które mogą powodować podrażnienie okolic oczu (dym, kurz, klimatyzowane pomieszczenia, palenie tytoniu, nieodpowiednie kosmetyki).
Należy podkreślić, że bez względu na przyczynę wywołującą stan zapalny całkowite wyleczenie często jest niemożliwe. Choroba ma tendencje do nawrotów, można jednak zminimalizować ryzyko ponownego wystąpienia dokuczliwych objawów, przestrzegając zasad profilaktyki.
Zapalenie brzegów powiek trwa od kilku tygodni do roku. Im szybciej wdrożysz leczenie, tym szybciej wprowadzisz chorobę w stan remisji. Jeśli podejrzewasz u siebie rozwój stanu zapalnego i chcesz skorzystać z diagnostyki, umów się na wizytę w naszej klinice. Doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści wykonają badania okulistyczne i zaproponują metodę leczenia, dzięki której pozbędziesz się dokuczliwych objawów.
Choroby oczu takie jak ZBP dają szereg uciążliwych objawów. Zmiany chorobowe zwykle występują w obojgu oczach, powodując podrażnienie obrzęk i zaczerwienienie, swędzenie linii granicznej powiek, łzawienie, uczucie ciała obcego w oku. Często dochodzi też do łuszczenia się skóry w okolicy rzęs, powstają tzw. łuski na powiekach. Jeśli potrzebujesz pomocy okulistycznej, umów nieodległy termin wizyty w naszej klinice. Wypełnij wygodnie i szybko formularz lub zadzwoń na naszą infolinię.
Ulgę w dolegliwościach mogą przynieść ciepłe kompresy, które rozpuszczają wydzielinę i pomagają w oczyszczaniu brzegów powiek. Można też użyć nawilżających kropli do oczu, które niwelują uczucie suchości. W aptekach bez recepty dostępne są też chusteczki do higieny brzegów powiek, maści zawierające składniki łagodzące oraz przeciwbakteryjne. Jeśli chcesz poznać inne metody leczenia dolegliwości, możesz odwiedzić naszą renomowaną klinikę Optegra.
Źródła:
[dostęp: 13.04.2025 r.]
https://okulistykawpolsce.pl/przewlekle-zapalenie-brzegow-powiek/
https://przegladokulistyczny.pl/2024/06/05/alergiczne-zapalenie-brzegow-powiek-wybrane-zagadnienia
Optegra