23 maja 2025
Zaćma nie jest wadą wzroku, a chorobą oczu, która stopniowo pogłębia zmętnienie soczewki. Proces diagnostyczny wymaga specjalistycznej wiedzy i tym samym wizyty u okulisty. Jednak można wstępnie przeprowadzić test na zaćmę w warunkach domowych. Jak rozpoznać objawy katarakty na własną rękę?
Na początku warto przypomnieć, czym jest zaćma. To choroba narządu wzroku, która prowadzi do zmętnienia naturalnie przejrzystej soczewki oka. Rozwija się bezboleśnie, co sprawia, że często jest diagnozowana, gdy przybiera zaawansowaną postać. Zaćma najczęściej dotyka jednak osoby powyżej 60. roku życia. Jakie są czynniki ryzyka katarakty? Oto one:
Czy możliwe jest wstępne (samodzielne) rozpoznanie zaćmy? Tak, Pacjent może wykonać tzw. test na zaćmę, by przekonać się, czy rozwinęła się u niego ta podstępna choroba. Wystarczy, że przeanalizuje, czy występują u niego wymienione wcześniej czynniki ryzyka i czy doświadcza objawów zaćmy.
Oto lista pytań które warto sobie zadać w ramach testu na zaćmę (jeśli odpowiesz na większość pytań NIE, istnieje ryzyko, że masz kataraktę):
Jakie są możliwe symptomy tego schorzenia okulistycznego? Typowym objawem zaćmy jest widzenie jak przez mgłę/brudną szybę. U niektórych chorych na kataraktę pojawia się narastająca krótkowzroczność (wynikająca ze stwardnienia jądra soczewki, co z kolei prowadzi do zwiększenia siły refrakcji). Innym objawem jest podwójne widzenie. Pacjenci dotknięci zaćmą skarżą się też na trudności z prowadzeniem pojazdów nocą. W miarę mętnienia soczewki oka rozróżnianie kolorów sprawia chorym trudności. Inne objawy, to:
W ramach samodiagnozy w warunkach domowych można wykonać też test Amslera. który jest pomocny w rozpoznaniu chorób plamki żółtej (również powoduje pogorszenie widzenia i nieleczone niosą ze sobą ryzyko utraty wzroku).
Zaćmę leczy się operacyjnie, metodą fakoemulsyfikacji. To procedura przeprowadzana przez lekarza chirurga okulistę, który po uprzednim znieczuleniu (miejscowo) gałki ocznej dokonuje małego cięcia (około 2,2 mm), a następnie rozdrabnia i usuwa chorą soczewkę, aby w jej miejsce wszczepić sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Nacięcie goi się samoistnie, bez szwów. Usunięcie zaćmy metodą ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji to krótkotrwała procedura, trwa około 15-20 minut, to szybka i bezpieczna procedura, która nie wymaga hospitalizacji. Jest to zabieg chirurgii jednego dnia. Po operacji Pacjenta czeka wizyta kontrolna, w trakcie której lekarz sprawdza umiejscowienie nowej soczewki i upewnia się, czy proces gojenia przebiega prawidłowo.
Zaćma wymaga profesjonalnej diagnostyki zaćmy. W wykryciu choroby pomaga podstawowe badanie okulistyczne. Jeśli chcesz sprawdzić, czy masz kataraktę, umów się na wizytę w naszej klinice Optegra. Specjaliści wykonają badania i dobiorą plan leczenia.
Choroby oczu takie jak zaćma mają charakter postępujący i powinny być leczone operacyjnie. Istnieją co prawda specjalne krople do oczu, które mogą w niewielkim stopniu spowolnić rozwój choroby, jednak nie cofają już powstałych uszkodzeń. Jeśli więc nie chcesz dopuścić do niekontrolowanego pogłębienia się patologicznych zmian w soczewce oka i odzyskać jakość widzenia, poddaj się operacji usunięcia zaćmy.
Tak, o ile nie istnieją ku temu żadne bezwzględne przeciwwskazania. Jeśli podejrzewasz u siebie rozwój zaćmy, umów się na konsultację – nasi doświadczeni specjaliści zaoferują Ci diagnostykę z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu okulistycznego.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma
[dostęp: 19.04.2025 r.]
Optegra